Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

licznik synchroniczny modulo 8

16 Lip 2010 14:20 11073 9
 • Poziom 19  
  Witam.

  Bardzo prosiłbym Was o sprawdzenie wykonanego od początku przeze mnie licznika synchronicznego modulo 8. Czy poprawnie wszystko jest wykonane (obliczenia, minimalizacje) oraz schemat? Wykonałem całość projektu, ale coś nie pasuje mi to wszystko. Mam wrażenie, że układ nie działa.
  Czy na wyjściach Y, czyli stanu bieżącego Q mogą być LED sygnalizujące zliczanie ?
  Po podłączeniu całości do zasilania, czyli wszystkie układy scalone 14 pinem (Vcc) do +5V nic się nie dzieje, fakt faktem, że nie podłączyłem (nie zrobiłem jeszcze generator fali prostokątnej na NE555). Bardzo dziwne jest to, że jak patrzyłem czy LED działają i przyłożyłem baterie 4,5V + do nóżki opornika i - do wspólnej katody diod to nic się nie dzieje ... a jak podłącze bezpośrednio do samego LED, to świecą. Nie rozumiem tego zachowania. Z góry dzięki za odpowiedzi :)

  licznik synchroniczny modulo 8 licznik synchroniczny modulo 8
 • Poziom 9  
  Źle podłączyłeś jedną bramkę w sprzężeniu zwrotnym D2. Poza tym niepotrzebnie użyłeś zmiennej X skoro licznik i tak liczy tylko do przodu.
  Poprawiony schemat:
  licznik synchroniczny modulo 8
 • Poziom 19  
  hmm nie rozumiem tej poprawki, przecież z obliczeń wynika, że D0=nie Q0 i w jednej bramce nand jest mnożenie Q2 i nie Q0 ... więc jadąc po "kreskach" przecież dobrze są podłączone ... od nie Q0, więc dlaczego skreśliłeś w ogóle jakiekolwiek połączenia od wyjścia nie Q0 ??
 • Poziom 19  
  wykonałem już do końca generator fali prostokątnej na NE555N i podłączyłem pod wejście clk w liczniku, zero reakcji ... Obliczenia sprawdzałem dwa razy, wszystko zostało polutowane tak jak na schemacie, co może być nie tak ? Czy oprócz tych połączeń ze schematu należy coś jeszcze dolutować ? Wydaje mi się, że czegoś tam brakuje ... nawet nie wiem czy po podłączeniu zasilania Vcc do układów przepływa gdzieś prąd ... Dodam też, że zasilam licznik jak i generator zasilaczem antenowym 12V 100mA lub ładowarką od nokii 5V 350mA. Wczoraj po podłączeniu (którejś już próbie) ładowarki do generatora i licznika nagle błysła jedna dioda led, i nie było więcej reakcji ... Bardzo proszę o pomoc i doradzenie, bo szkoda mi tego wyrzucać albo rozlutować. Poniżej daję zdjęcia polutowanego licznika

  Obrazki usunąłem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic882324.html#6219093 [Mirek Z.]
 • Poziom 9  
  Chodzi o to, że w D2 bramka trójwejściowa musi być podłączona do Q0, a nie jak miałeś do nie Q0. Natomiast D0 to faktycznie nie Q0, tu mój błąd. Poprawię to jeszcze raz.licznik synchroniczny modulo 8
 • Poziom 19  
  no to jest problem. Na schemacie rzeczywiście jest błąd w trójwejściowym nandzie, ale ścieżki na płytce są wykonane prawidłowo ... także nie mam pojęcia co jest nie tak
 • Pomocny dla użytkowników
  Jeżeli robisz układ na przerzutnikach CMOS np. 4013, to podłącz jeszcze wejścia R i S przerzutników do masy.

  Podłącz też diodę LED do wyjścia generatora na 555 (końcówka 3, przez rezystor 1k) i zobacz czy generator pracuje.
 • Poziom 19  
  A co myślisz o tym, że w nocie katalogowej scalaczka 74hc74 przerzutnik D jest napisane, że prąd na wyjściu Q jest równy 4mA, więc diody LED nie zaświecą się. Muszą mieć około 8-10mA, aby zaświeciły. Czy można by zrobić dodatkowe zasilanie diody (np. z baterii 4,5V), dać opornik taki, aby prąd zasilania był około 6mA, wtedy pojedynczy sygnał z przerzutnika 4mA zsumowałby się z zasilaniem i dioda mogła by zaświecić :> Za przerzutnikiem można by dać diodę prostowniczą np in4007, aby prąd z zasilania nie "cofnął" się do przerzutnika. Co wy na to? Katodę LED (w sprawdzeniu generatora) dać do masy, czy do "+" zasilania ?
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Bardzo rozbudowałeś swój licznik i zbyt ciepło na dokładną analizę. Usuwając jeden układ scalony uzyskasz to samo. ;) Zauważ, że w takim układzie wyjścia informacyjne są jednocześnie podawane na wejścia wyższych stopni licznika. W takim przypadku nie można ich obciążać bezpośrednio, gdyż spowoduje to obniżenie napięcia tak, że może ono znaleźć się w paśmie stanów zabronionych i licznik przestanie działać prawidłowo. Konieczne jest zastosowanie bramek buforujących. Jeśli są to bufory o zwiększonej obciążalności prądowej, to można do ich wyjść podłączyć bezpośrednio LED ( z szeregowymi rezystorami ograniczającymi !) i obserwować stany wyjściowe.

  licznik synchroniczny modulo 8


  To powinno działać.


  Pzdr.
 • Poziom 19  
  dzięki bardzo za pomoc :)