Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna w mieszkaniu - stare budownictwo

16 Lip 2010 15:45 29947 30
  • Poziom 10  
    Witam
    Nie wiem czy w dobrym miejscu umieszczam swoje zapytanie, ale proszę o poradę
    Robię remont w mieszkaniu (stare budownictwo ale plus taki że doprowadzona nowa linia elektryczna do budynku i w budynku) ...w mieszkaniu ....aluminium wiec przy okazji remontu chcę wymienić instalację, wiem że to nie takie proste , ale mam ogólny zarys tego co bym chciał i jak to zrobić , chciałbym tylko Was fachowców (pewnie znudzonych już takim pytaniami) zapytać o 2 rzeczy, czy na załącznikach dobrze jest podłączony wyłącznik różnicowo prądowy i czy "mój" schemat instalacji jest w miarę prawidłowy. Dziękuję za cenne uwagi, pozdrawiam serdecznie Zbyszek
    Instalacja elektryczna w mieszkaniu - stare budownictwo Instalacja elektryczna w mieszkaniu - stare budownictwo
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Jaki układ sieci?
    Gdzie jest uziemiony Pe?
    Planujesz stosować przeciwprzepięciówki?
    Jaka charakterystyka zabezpieczeń?
    Jakie różnicówki?
    Źle dobrany przekrój przewodów.
    Źle dobrane wartości zabezpieczeń w stosunku do grubości przewodów.
    Różnicówki powinny zabezpieczać wszystkie obwody gniazdkowe.

To tak na początek.
    Ja bym sugerował wezwać elektryka, ale to nie mój problem.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    RCD podłączyłeś prawidłowo.
    Dobrym zwyczajem jest zasilać wszystkie aparaty (w miarę możliwości) jednakowo tzn. od góry lub od dołu. W schematach przyjęte jest podawać zasilanie na zaciski z numerami nieparzystymi.

Dlaczego obwody gniazd w pokojach nie posiadają RCD ?
    Czy dobrze widzę, że wył. główny przerywa PE ?
    Odbiorniki stacjonarne powinny mieć swoje odrębne zasilania i zabezpieczenia.
  • Poziom 28  
    Z tego co tu już proponowano to i tak nie jest źle ale posłuchaj MINIAX i wtedy znowu "klasówka".
  • Poziom 10  
    Czytając posty na forum elektroda (które bardzo lubię) odnoszę czasem wrażenie że niektórzy pseudo-pomagający wszytko negują źle, źle, (dlaczego przewody o przekroju 1,5mm są do pokoju a o przekroju 2,5mm do kuchni i łazienki są złe ? i ich pomoc kończy się na stwierdzeniu "wezwij elektryka" kolego Miniax jak nie chcesz pomóc to nie odpisuj, wybierz się nad jezioro i tam po krytykuj że niebo ma za jasny kolor:) Ja nie chcę zrobić wzorcowej instalacji elektrycznej.. wszędzie przepięciówki itd .... chcę zrobić w miarę możliwości bezpieczną i nie super kosztowną instalację (do tej pory wszystko działa na aluminium .... bez przepięciówek i kabla PE.
    Wiem że nie jest to bezpieczne ale tak kiedyś robiono. Proszę was o radę a nie o lakoniczne stwierdzenie źle.
    Remik nie przerywa ,źle to ująłem przerywa tylko L przepraszam za błąd po prostu wyłącznik jest na klatce z licznikiem i tak to narysowałem, Czy na gniazda w pokoju nie zbędna jest różnicówka ? pozdrawiam sensownie podpowiadających.

Dodano po 4 [minuty]:

Remik z tego co mi mówiono niby różnicówke zasilamy od góry a bezpieczniki od dołu ale nie wiem czy to prawda :) popraw mnie jeśli możesz
    a co do odbiorników to chętnie bym tak zrobił ale "do mieszkania" wchodzi tylko jedna linia L wiec nie mam za dużego pola manewru
  • Specjalista elektryk
    Morav napisał:
    Czytając posty na forum elektroda (które bardzo lubię) odnoszę czasem wrażenie że niektórzy pseudo-pomagający wszytko negują źle, źle, (dlaczego przewody o przekroju 1,5mm są do pokoju a o przekroju 2,5mm do kuchni i łazienki są złe ? i ich pomoc kończy się na stwierdzeniu "wezwij elektryka" kolego Miniax jak nie chcesz pomóc to nie odpisuj, wybierz się nad jezioro i tam po krytykuj że niebo ma za jasny kolor:) Ja nie chcę zrobić wzorcowej instalacji elektrycznej.. wszędzie przepięciówki itd .... chcę zrobić w miarę możliwości bezpieczną i nie super kosztowną instalację (do tej pory wszystko działa na aluminium .... bez przepięciówek i kabla PE.
    Wiem że nie jest to bezpieczne ale tak kiedyś robiono. Proszę was o radę a nie o lakoniczne stwierdzenie źle.
    Remik nie przerywa ,źle to ująłem przerywa tylko L przepraszam za błąd po prostu wyłącznik jest na klatce z licznikiem i tak to narysowałem, Czy na gniazda w pokoju nie zbędna jest różnicówka ? pozdrawiam sensownie podpowiadających.

W takim razie w jakim celu prosisz o pomoc skoro nie potrafisz przyjąć krytyki. Zrób sobie po swojemu, dla mnie nie ma różnicy czy na tym świecie będzie jedna osoba mniej, chociaż martwiłbym się o Twoją rodzinę.
    To jest forum fachowe i tu porady opiera się na normach, rozporządzeniach i ogólnie pojętym prawie, więc nie powiem Ci, że jest dobrze skoro jest źle. Co więcej te błędy nie wynikają na jakieś niewielkie pomyłki w projektowaniu (wynikające np ze zmęczenia) tylko świadczą o tym, że mimo wszystko posiadasz niewystarczającą wiedzę aby wykonać instalację elektryczną. A prąd jest bardzo niebezpieczny, można by rzec "cichy zabójca". Widzę jednak, że Polacy to naród, który rzadko uczy się na błędach innych i dopóki sami nie wylądują w szpitalu z powodu porażenia, będą się uważali za fachowców.
    Poza tym nawet na moje pytania nie odpowiedziałeś. Pozdrawiam i życzę szczęścia w eksploatowaniu tej instalacji, bo będzie Ci potrzebne.
  • Poziom 10  
    OK Miniax dzięki z szczere chęci, ale elektryk chyba nie zapyta ciebie jak podłączyć różncówkę, nie chcę z Tobą dalej polemizować, poczekam na rady kogoś takiego jak Remik. pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Morav tu się nie ma co obrażać bo na 10 wierszy w poście Minaxa tylko jeden sugeruje wezwanie fachowca, a uwagi są na miejscu. Popraw. I będzie o'k.
  • Poziom 10  
    dobrze wiec jaki przekrój przewodów proponujesz? skoro 1,5 i 2,5 są takie złe
  • Poziom 37  
    W obwodzie 3 i 4 widzę zabezpieczenie 16A a przewody 1.5mm2 tak nie może być bo jak zaczną się smażyć to zabezpieczenie w aparacie nie zadziała w porę i możesz w najlepszym wypadku stracić okablowanie. 1.5mm2 to max 10A a na przekrój 2.5mm2 16A jeśli chodzi o charakterystykę aparatów to B do mieszkania w sam raz. Pokusił bym się o lampkę do wskazywania obecności napięcia na fazie w rozdzielni.
  • Poziom 29  
    Aparaty typu RCD lub wyłącznik nadmiarowoprądowy można zasilać od dołu lub od góry i tak będą prawidłowo funkcjonować lecz przyjęte jest w przemyśle podawać zasilanie na zaciski nieparzyste, które znajdują się u góry tych aparatów.

Co do RCD w gniazdach w pokojach:
    W układach a.c. powinna być zastosowana ochrona uzupełniająca za pomocą urządzeń ochronnych różnicowoprądowych o znamionowym prądzie różnicowym nieprzekraczającym 30 mA:

* w obwodach odbiorczych gniazd wtyczkowych o prądzie znamionowym nieprzekraczającym 20 A, które są przewidziane do powszechnego użytkowania i do obsługiwania przez osoby niewykwalifikowane.

Co do ilości odbiorów:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
    z dnia 12 kwietnia 2002 r.
    w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

(Dz. U. Nr 75, poz. 690)
    § 188
    2. W instalacji elektrycznej w mieszkaniu należy stosować wyodrębnione obwody:
    -oświetlenia,
    -gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia,
    -gniazd wtyczkowych w łazience,
    -gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni
    -do odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia.

Powinieneś również posłuchać rad kol. Miniax ponieważ zadał dobre pytania i wyłapał błędy w Twoim projekcie, z którymi się zgadzam.
  • Poziom 26  
    Jak na mój gust...to nie bardzo rozumiem po co Ci tyle bezpieczników na każdy pokój? chyba masz za dużo kasy albo nudzisz się? W łazience widze uzasadnienie stosowania jeszcze różnicówki ale w kuchni nie bardzo rozumiem a to że wydasz więcej pieniędzy na bezsensownie włączone elementy nie poprawią Twojego bezpieczeństwa. Po drugie uważam że kluczową sprawą będzie duży przekrój przewodu w miejscach podłączenia odbiorników o dużej mocy jak kuchenka elektryczna czy bojler.Najlepiej jakby to były przewody które odchodzą od samych bezpieczników i żadne inne gniazdka nie były do nich podłączane by nie zwiększać dodatkowo ich obciążenia. Sprawą bardzo istotną przy tych mocach są połączenia przewodu, dobór przekroju i warto mieć w tym trochę doświadczenia by nie spalić sobie domu.
  • Poziom 10  
    1. typ sieci TN-S
    2. w transformatorze
    3. tak planuje oddzielną na kuchnie i oddzielną na łazienkę
    4. bezbiecznik B
    5. różnicówka 1 fazowa 25A/30mA
    6. dlaczego?
    7. poprawiłem (obwód 3 i 4 - 10A)
    8. upieram się tylko przy kuchni i łazience (może to błąd)

p.s. w obwodzie 3 i 4 faktycznie powinno być 10A , dziękuję Zdzisiek.

Widzicie Panowie ile głów tyle rad.... jeden radzi przepięciówki na wszystkie gniazda....drugi tylko na łazienkę... wiec proszę uśrednienie tego, chcę żeby było bezpiecznie ale bez przesady i wydawania kasy na "wszelki wypadek".
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Obwody oświetlenia B10 i przewód do zasilania 3x1,5mm2, od podwójnych wyłączników do źródeł światła 4x1,5 ponieważ w każdym punkcie instalacji powinien znajdować się przewód N i PE, do tego 2 przewody fazowe w przypadku włącznika podwójnego.

Gniazda obowiązkowo 3x2,5mm2 i B16 bez względu na to, czy będzie z nich zasilana tylko nocna lampka, czy bojler.

Obwody nr 1 i 2 proponuję rozbić na mniejsze, bo B16 nie zniesie bojlera [pewnie ze 2kW] i pralki [grzałka też ok 2kW] przy równoczesnej pracy będziesz miał nieoczekiwane wyłączenia zasilania. Taki sam problem może wystąpić w przypadku kuchni i mikrofalówki. Jaka jest moc tych urządzeń?

Dorzuć jeszcze jedno RCD do zabezpieczenia reszty gniazd [bo wszystkie powinny być z RCD] i pomyśl o zabezpieczeniu przepięciowym bo taki wymóg mamy teraz...

Kolega chyba pomylił przepięciówki z RCD...
  • Poziom 10  
    włączniki będą pojedyncze, a co do bezpieczników to teraz mam 2 x 16A i nawet jak grzeje bojler i chodzi pralka to jest spoko, ale może to "fart" wiec nie ma co tego tak zostawiać. Co do mocy bojler 1,6kW pralka 1,8kW (grzałka) kuchenka 1,8 kW.
  • Poziom 29  
    6. na gniazda ogólnego przeznaczenia stosuje się przekrój przewodu 3x2,5mm2 na oświetlenie 3 lub 4x 1,5mm2
    7. 1,5 zabezpieczamy max B10A a 2,5 zabezpieczamy max B16A

To tak pokrótce, choć to zależy od kilku czynników.
    Poczytaj to: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1298087.html

Możesz zastosować tylko jedną RCD na wszystko ale jak zadziała to nie masz napięcia we wszystkich obwodach.
  • Specjalista elektryk
    Rozumiem, że podział PEN na PE i N dokonany jest w transformatorze i w tym miejscu jest uziemiony? Jeżeli tak to czy jeszcze gdzieś za punktem tego podziału przewód PE jest uziemiony? I jak daleko znajduje się to trafo od domu? Posiadasz w domu GSW? I tak jak pisał kolega Miwhoo wszystkie obwody gniazdowe powinny (muszą) być zabezpieczone rcd. Oczywiście może być jedno RCD na kilka obwodów, tyle, że każdy RCD potrzebuje własnej szyny N. Co do przekrojów przewodów już koledzy wcześniej wyjaśnili. Dodam tylko, że jeden obwód równa się max 10 gniazd ogólnego przeznaczenia, lub 20 wypustów oświetleniowych. I jeszcze możesz pomyśleć o FR, jeżeli wyłącznik główny masz poza mieszkaniem.
  • Poziom 10  
    witam ponownie niestety nie posiadam szyny wyrównawczej uziemiającej
    ok, dziekuje, pozdrawiam
    p.s.
    przepraszam Miniax za niektóre słowa, dziękuję za rady...
    czy mogę dać 1 różnicówkę na 2 obwody w sensie gniazda duży i gniazda mały pokój?
  • Poziom 28  
    Miniax napisał:
    I tak jak pisał kolega Miwhoo wszystkie obwody gniazdowe powinny (muszą) być zabezpieczone rcd. Oczywiście może być jedno RCD na kilka obwodów, tyle, że każdy RCD potrzebuje własnej szyny N.

Tak jak w cytacie.:D
  • Poziom 10  
    Mogą koledzy teraz zerknąć ?
    Wiem że nie jest to super wzorcowa instalacja, ale czy tak mogło by zostać, ewentualnie proszę o rady i propozycję zmian, pozdrawiam
  • Poziom 29  
    A co z urządzeniami stałymi, kuchnia, pralka, zmywarka, bojler itp.? Masz takie w domu ?
    Takie urządzenia zasila się z osobnych obwodów.
  • Poziom 10  
    w łazience pralka, i bojler , w kuchni kuchenka i lodówka...
    Skoro jest obwód do łazienki i będzie tam tylko bojler i pralka to muszę ciągnąć dwa oddzielne obwody ? do jednego gniazdka ? i robić dwa pojedyncze gniazda ?
    a pomijając powyższe czy schemat jest teraz powiedzmy choć poprawny?
  • Poziom 26  
    Lodówka zwykle nie jest urządzeniem o dużym poborze prądu (do 500W) ale już kuchenka tak. Bojler ma grzałke conajmniej 2000W lub większą a jeśli się włączy razem z grzałką pralki (typowo około 2000W) to masz lekko 4000W na jeden obwód i instalacja w łazience będzie przeciążona jeśli to wszystko pójdzie jednym przewodem 2,5mm.
  • Poziom 29  
    Nie zapomnij o strefach ochronnych w łazience.
    Gniazda można montować dopiero poza strefą 2.
  • Poziom 42  
    Witam!

Obwód łazienki, lub obwody łazienki.
    Łazienka nie powinna być pomieszczeniem w którym umieszcza się sprzęty które nie chcemy aby szpeciły swym widokiem inne pomieszczenia.
    Ponadtp bojler jeżeli luż tam się znajdzie to powinien być objęty połaczeniami wyrównawczymi.
    Oczywiście, że dwa obwody, chyba że będzie kolega przekładał wtyczki, co nie jest aani praktyczne ani logiczne.
  • Poziom 10  
    ok czyli rozdzielę za różnicówką na łazienkę na 2 obwody tak jak na gniazda w pokojach i wtedy będzie powiedzmy poprawnie?
    a co do stref to tak wiem ze muszą być poza strefą 2-ga
    P.S.
    dodałem tez oddzielny obwód dla kuchni elektrycznej... teraz jest okey ?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Morav napisał:
    ok czyli rozdzielę za różnicówką na łazienkę na 2 obwody tak jak na gniazda w pokojach i wtedy będzie powiedzmy poprawnie?

RCD 25A 30mA i z niej zasilasz dwa wyłączniki nadmiarowoprądowe B16A, które zabezpieczą odpowiednio obwód bojlera i pralki.

Przydałaby się jeszcze kontrolka obecności fazy i ochronniki.
  • Poziom 10  
    tak tak Remik, zerknij na załącznik jak możesz. ujdzie ? :D

Dodano po 37 [minuty]:

ok czyli jak wrzucę jeszcze kontrolkę obecności fazy i ogranicznik przepięć to będzie już dobrze?
  • Poziom 29  
    Kontrolkę śmiało możesz dorzucić.
    Jeśli chodzi o ochronniki to już jest szerszy temat i aby zadecydować którego stopnia zainstalować przydałaby się wizja lokalna.
  • Poziom 10  
    czyli pomijając ochronnik, schemat jest teraz w miarę prawidłowy tak?
    a i jeszcze jedno pytanie czy pod jedną różnicówkę może być podpięty obwód na s-ce 16A (przewód 3x2,5) i drugi obwód na s-ce 10A (kabel 3x1,5) ?