Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzony jednofazowy silnik asynchroniczny

scooby117 16 Jul 2010 16:28 1655 3
    scooby117
    Level 15  
    Witam,

Jak w temacie - posiadam jednofazowy silnik asynchroniczny 1,6 kW.
    Do niedawna nie było z nim żadnych problemów, do póki ni stąd, ni zowąd odmówił posłuszeństwa, tj. nie wchodził na obroty i 'puszczał dyma'.

Po rozebraniu obudowy i załączeniu go do sieci okazało się, że owy dym powstaje na skutek iskrzenia szczotek komutatora.

Sprawdziłem szczotki: jedna z nich jest w dobrym stanie, a druga jest bardzo zużyta i trochę nadkruszona.

Co mogło się stać temu silniczkowi, że odmówił posłuszeństwa?
    Mogą to być zużyte szczotki, czy silniczek trzeba przezwoić?

Macie może jakieś rady?:)

pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc
  • Helpful post
    darek...45
    Level 13  
    Witam.Kolego z twojego opisu wynika że uszkodzony jest wirnik i należy go przezwojić.Przypuszczam że sam nic nie zrobisz bo nie masz wiedzy na temat silników,nazwałeś silnik komutatorowy silnikiem asynchronicznym.Tak więc najlepiej skorzystaj z usług zakładu elektromechanicznego.
    scooby117
    Level 15  
    Dzięki za odpowiedź:)

Oczywiście miałem na myśli szczotki wirnika, a nie komutatora (wybaczcie) i jest to silnik asynchroniczny ;)

Temat zamykam, pozdrawiam
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    scooby117 wrote:
    Dzięki za odpowiedź:)

Oczywiście miałem na myśli szczotki wirnika, a nie komutatora (wybaczcie) i jest to silnik asynchroniczny ;)

Silniki asynchroniczne (klatkowe) nie mają szczotek i komutatora, tylko uzwojenie wirnika w postaci odlewanej, czyli klatki.