Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cooler Zalman CNPS10X PERFORMA wasze opinie

nosor 16 Jul 2010 18:09 13072 31
    nosor
    Level 9  
    Witam. Właśnie kupiłem sobie Zalman CNPS10X PERFORMA, czytałem opinie ludzi które są w 100% pozytywne. Mam zamiar podkręcić procka i doszedłem do wniosku, że z takim zwykłym wiatraczkiem który dostałem razem z kompem to mogę sobie tylko pomarzyć. Aktualnie radiator mam już zainstalowany. Proszę czytać poniżej by dowiedzieć się co potrafi :)

leven
    Level 36  
    Co prawda nie mam tego chlodzenia, ale widac, ze jest porzadnie zrobione.
    Heat pipe sa blisko siebie w stopce chlodzenia.
    Duza powierzchnia oddawania ciepla i ladnie ulozone finy.
    Teraz tylko porzadna pasta na procesor i mozna podkrecac cpu.
    maciej113
    Level 14  
    Powiem Ci że szału nie ma na tym chłodzeniu. Temperatura przy C2D spadła o kilka stopni ale dopiero po zamontowaniu 2 wentylatorów. Jest to głośne rozwiązanie.
    leven
    Level 36  
    To zalezy od pasty termoprzewodzacej.
    Przecierz c2d nie moze rozgrzac takiego olbrzymiego radiatora w stopniu takim, zeby bylo trzeba dawac drugi wentylator.
    Mozesz podac temperatury w idle i w stresie obciazajac procesor programem linx ?
    Jakiej pasty uzyles ?
    Czy radiator jest bardzo goracy przy temperaturze procesora powiedzmy 70 st C ?
    Takie dane uwidocznia kondycje radiatora przy uzytym procesorze.

Monitoring podzespolow:

http://www.programosy.pl/program,hwmonitor.html

Program testowy:

http://www.youwatched.com/datajay/linx(0.64).7z

Zanim uruchomisz linxa, uruchom hwmonitor i sprawdzaj temperatury cpu i pozostalych poodzespolow.
    Nie przekraczaj 80 st C.
    W tescie jest przysk stop, ktorego mozna zawsze uzyc.
    nosor
    Level 9  
    wraz z coolerem dołączona jest pasta termoprzewodząca, już nie mogę się doczekać. Zaraz po zainstalowaniu podziele się z Wami temperaturami :0 i takie małe pytanko odnośnie tego coolera. Czy jest możliwość dokupienia czy dopasowania drugiego wiatraczka?
    leven
    Level 36  
    Dokupic zawsze mozna i umiescic go jako push-pull.
    Bedziesz musial sobie tylko zrobic zaczepy, no chyba, ze beda w komplecie z chlodzeniem.
    No i oczywiscie nie spodziewaj sie jakis kosmicznych temperatur w stylu 30 st C na cpu.
    Jest upal i temperatury cpu w idle beda co najmniej wieksze o 5-8 st C niz temperatura otoczenia.
    W stresie bedzie to zalezne od pasty, docisku, mocy cpu i wentylacji obudowy.
    nosor
    Level 9  
    Teraz mam + - 50 st, moge liczyć na obniżkę do 40 st? Z zamkniętą obudową i dwoma dodatkowymi wiatraczkami + zasilacz 550 W Highlandera.
    leven
    Level 36  
    50 st C jest w idle czy w stresie ?
    Jak w idle to po zmianie chlodzenia mysle, ze uzyskanie 35-38 st C bedzie w zasiegu reki.
    Oczywiscie temperatura cpu bedzie zalezna od temperatury otoczenia.
    nosor
    Level 9  

To mówi samo za siebie
    leven
    Level 36  
    O co tu chodzi ?
    Kupiles radiator ?
    Pokaz temperatury w hw monitor a nie w speed fanie, bo z niego nie wiele wiadomo.
    Zrob jakis test np. linxem i monitoring.
    Przedstaw ladnie, to bedzie dla innych przydatne.
    nosor
    Level 9  
    podkręciłem procka o 500 hz + odpalilem 2 gry, skanowanie, pare programow i zakladek w przegladarce i temperatura nie dochodzi nawet do 60 st, wiec jestem BARDZO zadowolony z pracy nowego coolera. Szczerze wszystkim polecam, tylko 1 sprawa, sprawdzcie, czy po zainstalowaniu zamkniecie obudowe :)

a tu 2 scr

Cooler Zalman CNPS10X PERFORMA wasze opinie Cooler Zalman CNPS10X PERFORMA wasze opinie
    leven
    Level 36  
    No to jeszcze jeden wentylatorek 80 mm na tyl i bedzie bardzo dobrze.
    Dez1
    Level 23  
    Dobrze to będzie, jak kolega jakoś ogarnie te wszystkie przewody, niechlujnie wiszące w obudowie. Estetyka to jedno, ale przede wszystkim polepszy sięcyrkulacja powietrza!!
    nosor
    Level 9  
    tak, dorze mówisz. Już się tym zająłem, doczepiłem 2 wiatraczki z tyłu wywiewające powietrze i jest bardzo dobrze. Polecam tego radka wszystkim
    kqndzio
    Level 10  
    Z obrazka wydaje się bardzo porządnym coolerem.
    wigi7
    Level 10  
    nosor, ze złej strony radiatora zamontowałeś wiatrak, powinien być z drugiej strony. Warto to zmienić, poprawi się cyrkulacja powietrza.
    ropi
    Level 22  
    Witam,
    Odgrzeję wątek.
    nosor wrote:
    kupiłem sobie Zalman CNPS10X PERFORMA, czytałem opinie ludzi które są w 100% pozytywne.

Ale są też opinie negatywne odnośnie mocowania radiatora do płyty. Czy ktoś zechciałby wypowiedzieć się na ten temat?
    r.
    Kariya
    Level 12  
    Ja też mam pytanie o ten coolerek. http://euromall.pl/product-pol-99735-ZALMAN-C...AM2-AM2-AM3.html#projector_components_hidding chodzi o to że tutaj w specyfikacji nie jest podane, że jest kompatybilny z 1155. Więc jak to z nim jest do końca.

Planuje zakupić ten cooler pod zestaw:

Procesor: Intel Core i5-2500K 3.3GHz, 6MB, LGA 1155,
    Płyta główna: ASRock P67 PRO3 (B3) Intel P67 LGA 1155
    Karta graficzna: Gigabyte GV-R6850 OC-1GD
    Pamięć: GeIL GV34GB1333C9DCN
    Dysk: WD5002ABYS
    Nagrywarka: Samsung SH-S223C SATA CZARNY BULK ASAP
    Zasilacz: Chieftec CFT-620-A12S
    Obudowa: Chieftec Dragon
    nosor
    Level 9  
    Ale szczerze polecam. Użytkuje go już prawie rok. Do tego czasu ciągle jade na podkręconym procku o 500 mhz +, a temperatura procka lekko ponad 40 st w stresie.
    BartM888
    Level 1  
    Może to komuś się przyda, wentylator w performie jest dość głośny, ja od razu po zakupie wymieniłem na taniego Arctic Coolinga F12 PWM i powiem szczerze że jest dużo cichszy, przy niższych obrotach zbija 2-3 stopnie więcej niż oryginalny, kosztuje grosze a różnica jest duża. Chodzi to u mnie już pół roku i jest OK.
    Polecam osobom które preferują bardzo ciche chłodzenie a nie chcą wydawać majątku ;)
    Kosa1337
    Level 26  
    nosor wrote:
    Ale szczerze polecam. Użytkuje go już prawie rok. Do tego czasu ciągle jade na podkręconym procku o 500 mhz +, a temperatura procka lekko ponad 40 st w stresie.

beż obrazy ale srób dobry test a nie taki że odpalasz 2 gry i masz nadzieje że procesor się pomęczy. Zrób test programem occt i wtedy będziesz miał 100% pewności że procesor nie będzie miał wyższych temperatur niż w tym programie.
    krzesny
    Level 13  
    Ja mam to chłodzenie od początku wakacji, na procku AMD Phenom II x4 965 podkręconym do 3,4 Ghz i temp jest o ponad 8 stopni niższa. Może piszą o nim że jest głośny, ale zależy kto co uważa za głośne, w porównaniu do boxowego chłodzenia na full to go nie słychać.
    biopteron
    Level 13  
    A jak w tym zalmanie performie jest z jakością kontaktowania "heatpajpów" z podstawką ?

Czy są dobrze zlutowane/zalane cyną ?
    Na pierwszy rzut oka (ze zdjęć internetowych) widać braki .

W arctic cooling freezer pro 7 znacznie lepiej to wygląda .

Jest się czym przejmować ?
    ropi
    Level 22  
    biopteron wrote:
    A jak w tym zalmanie performie jest z jakością kontaktowania "heatpajpów" z podstawką ?

Na pierwszy rzut oka (ze zdjęć internetowych) widać braki .

W arctic cooling freezer pro 7 znacznie lepiej to wygląda .

Jest się czym przejmować ?

Też miałem podobne obawy. Niepewnie wygląda także skręcenie "łapek" do podstawki (kilka razy sprawdzałem, czy dobrze skręciłem - za pierwszym razem musiałem poprawić). W praktyce jednak radiator działa bardzo dobrze.
    r.
    t.luk
    Level 19  
    biopteron wrote:

Na pierwszy rzut oka (ze zdjęć internetowych) widać braki

1. CNPS10X Performa nie ma H.D.T.
    2. CNPS10X Performa to suszarka już od 60% obrotów...
    biopteron
    Level 13  
    Mimo iż mineło przeszło 2 miesiące , to jeszcze się ciągle rozglądam za dobrym chłodzeniem .

t.luk wrote:
    2. CNPS10X Performa to suszarka już od 60% obrotów...

Koniecznie zależy mi na ciszy , tak by stojący niedaleko (2-3metry) mikrofon pojemnościowy nie słyszał tych wentylatorów
    (a słyszy prawie jak ucho człowieka) .

W płycie gł. siedzi procesor dual core E 6600 3.06 Ghz , nie zamierzam go podkręcać i gdyby mi nie zależało na wymagających grach - to czy ten zalman w trybie pasywnym utrzyma chłód procka na poziomie 30°C - 40°C ?? .

Czy ten zalman zmieści się w płytę ga-p35-ds3l .
    W sensie czy nie będzie kolidował z RAM-em i radiatorem chipsetu .
    Czasem może wadzić nawet o dodatkowe 4pinowe gniazdo zasilania procesora (też trudno ocenić) .
    Ten obecnie arctic cooling 7 pro , swoimi finami jest jakieś dziesiąte części milimetra nad radiatorem chipsetu .
    qrchakos
    Level 20  
    biopteron wrote:

W płycie gł. siedzi procesor dual core E 6600 3.06 Ghz , nie zamierzam go podkręcać i gdyby mi nie zależało na wymagających grach - to czy ten zalman w trybie pasywnym utrzyma chłód procka na poziomie 30°C - 40°C ?? .

Czy ten zalman zmieści się w płytę ga-p35-ds3l .
    W sensie czy nie będzie kolidował z RAM-em i radiatorem chipsetu .
    Czasem może wadzić nawet o dodatkowe 4pinowe gniazdo zasilania procesora (też trudno ocenić) .
    Ten obecnie arctic cooling 7 pro , swoimi finami jest jakieś dziesiąte części milimetra nad radiatorem chipsetu .

Twój proc nie jest jakąś straszną grzałką, więc nawet na słabszym coolerze powinieneś go kręcić z powodzeniem. Do pasywnego chłodzenia to on się nie nadaje, lepsze by były Scythe Ninja ewentualnie Mugen.

Czemu miał by się nie zmieścić na płycie głównej, wystarczy wklepać w google nazwę coolera i obejrzeć zdjęcia. Do arctica nie ma co porównywać, to stosunkowo mały radiator. Bardziej bym się martwił czy ci wejdzie do budy ;)
    biopteron
    Level 13  
    qrchakos wrote:
    Twój proc nie jest jakąś straszną grzałką, więc nawet na słabszym coolerze powinieneś go kręcić z powodzeniem. Do pasywnego chłodzenia to on się nie nadaje, lepsze by były Scythe Ninja ewentualnie Mugen.

Ten Scythe Ninja i Mugen lepsze by były do chłodzenia pasywnego , czy sens ich lepszego chłodzenia tkwi czasem w tym że ciecz chłodząca szybciej paruje i prędzej zaczyna krążyć/chłodzić ? .
    Gabaryty mają większe to swoje robi napewno .

qrchakos wrote:
    Czemu miał by się nie zmieścić na płycie głównej, wystarczy wklepać w google nazwę coolera i obejrzeć zdjęcia. Do arctica nie ma co porównywać, to stosunkowo mały radiator. Bardziej bym się martwił czy ci wejdzie do budy :wink:

O , swoje z miarką już wybiegałem , ale nie podają wysokości od płyty gł. (ewentualnie od podstawki) do pierwszych dolnych finów .
    Obudowa po zewnętrznej ma 183 mm szerokości , już jakieś pomiary robiłem pod tego Scythe i wychodziło mi nabycie nowej obudowy .

Wcześniej wspomniałem że nie zależało by mi na wymagających grach - ale za to program muzyczny potrafi dosyć obciążyć procesor . Jeszcze tak gruntownie nie sprawdzałem obecnych temperatur , ale bez obciążania zaraz po włączeniu PC w biosie pokazuje chyba 32°C i z czasem rośnie do 37°C .