Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sharp 21ls90c chassis 11ak44e4 -wymieniony zasilacz.

adaminek18 16 Jul 2010 19:33 2069 7
    adaminek18
    Level 18  
    Witam, od razu mówię, że czytałem posty na temat tej płyty, ale jest dosłownie kilka udanych napraw, a mnóstwo tematów niedokończonych.
    Drugi raz taką płytę naprawiam i ostatnio jakoś poszło, bo BU "oszukiwał".
    Teraz jest trudniej, mianowicie:
    po włączeniu dioda delikatnie świeci,
    w momencie załączenia P+ na sekundę zgaśnie(z 5V robi się 4,8), po czym wraca do żarzenia.
    Napięcia jakie występują z przetwornicy to 11V i 9V, za stabilizatorem 5V. Na B+ chwilowo ok. 50V.
    Wymienione:
    Motorola, mcr22-6, bc548, tl431, (uszkodzony) Buz90, pc817, 4700u/16, 2x100/250, stabilizatory sprawne. Grzanie i chłodzenie procesora nic nie daje.
    Połączenie z n.48 do masy daje częstotliwość cykania przetwornicy ok. 5x na sek.
    To samo, po odłączeniu tyrystorka d889.

Powoli wysiada mi cierpliwość, pomoże ktoś?

Dodano po 11 [minuty]:

Jeszcze słynna zenerka 8,2V i BA159 wymienione dla pewności były.
    mirex
    Level 43  
    Z grubsza - miałeś uszkodzony klucz, a grzebiesz po wtórej stronie, która może być całkowicie sprawna.
    Może trzeba się skupić na tym dlaczego się uszkodził i co ewentualnie jeszcze z tego powodu mogło?
    No i chyba chodziło ci o pin 47 procesora.
    Ponadto - 5V-UPA, UPD /bo chyba o tym napięciu piszesz/ ci delikatnie spada. A przed stabilizatorem trzyma się 9V?
    adaminek18
    Level 18  
    Przed też spada delikatnie. Klucz wymieniłem na początku, a że dalej jest przetwornica obciążona szukałem po wtórej.
    Sprawdzałem ten sposób dodania 1 Ohma do R 0,22 przy kluczu.
    Bez zmian.
    Mirek Z.
    Moderator
    Dlaczego procesor? Załącza, przy braku impulsów z WN (na przykład) wyłącza, co ma więcej robić? Sam piszesz, że sygnał ON do masy daje tylko "cykanie".
    adaminek18 wrote:
    Połączenie z n.48 do masy daje częstotliwość cykania przetwornicy ok. 5x na sek.

Bo tak to zrozumiałem.

Poczytaj sobie o działaniu tego typu zasilaczy, opisy są np. dla 11AK30, ale nie tylko.