Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer nie działa jak powinien - płyta główna?

16 Lip 2010 20:40 1787 16
  • Poziom 9  
    Witam,
    Mam pilny problem. Otóż normalnie dzisiaj korzystałem z komputera. Niestety musiałem wyjść z domu i akurat zaczęła się burza. Komputer był włączony. Na szczęście po pewnym czasie jeden z domowników to zauważył i go wyłączył. No i właśnie. Od tego czasu mam problem z routerem, który normalnie wysyła sieć przez WiFi ale kontrolka przy wejściu na kabel sieciowy, mimo jego odłączenia co jakiś czas na ułamek sekundy mruga (wcześniej tego nie było). Z drugiej strony, przy komputerze przy wejściu na kabel sieciowy (na płycie głównej) kontrolka mimo odłączenia kabla świeci cały czas (nawet jak komputer nie jest włączony ale jest podłączony do prądu). I teraz najważniejsza sprawa. Jak włączam komputer, to na początku wszystko jest ok. Niestety po chwili obraz staje się czarny i nic. Nie dzieje się to w jakimś specjalnym momencie. Raz przy ekranie ładowania systemu, za drugim razem zaraz po włączeniu komputera i wejściu do BIOSu. Błagam Was o pomoc. Co to może być? Czy winna jest temu burza czy może wyłącznie komputera wyłącznikiem zasilania z tyłu? Co powinienem zrobić? Z góry wielkie dzięki za jakiekolwiek informacje. Dodam jeszcze, że przyczyna na pewno nie tkwi w dysku twardym. Mimo odłączenia i np. wejścia do BIOSu monitor po pewnym czasie wyświetla już tylko czarny ekran. Jeszcze raz proszę o pomoc.

Dodano po 8 [minuty]:

Teraz udało dojść do pulpitu, ale nie wiem czy to ma związek, zaraz po podłączeniu pendrive (chciałem na wszelki wypadek skopiować sobie dane) znowu wszystko znikło tylko teraz nie ma czarnego ekranu tylko taki mdły żółty. W czym może leżeć problem? Zapomniałem wcześniej napisać, że od momentu pojawienia się tego jednolitego ekranu nie działają przycisku na przednim panelu komputera czyli włączanie i resetowania. Dodatkowo teraz przy ponownej próbie uruchomienia kompa padł po 2 minutach po dojściu do pulpitu a tym razem nie wkładałem nic do portów USB...
  • Poziom 43  
    Na początek to wyczyść pamięć cmos i podaj konfiguracje komputera jeśli ją znasz.Sprawdź zasilacz.
  • Moderator Samochody
    Karta sieciowa wygląda na uszkodzoną, podobnie port w routerze (chyba, że zachowuje się tak tylko gdy jest podłączony do uszkodzonego portu karty sieciowej).

Na przyszłość - w czasie burzy nie wystarczy wyłączenie wyłącznikiem, należy wyjąć kable z gniazdka, dotyczy to również kabli sieciowych, telefonicznych i antenowych.
  • Poziom 9  
    Karta sieciowa jest zintegrowana z płytą główną. To światełko na routerze miga niezależnie od tego czy kabel sieciowy jest do niego podłączony czy nie. Dodam jeszcze że sieć bezprzewodowa działa bezproblemowo. A to moja konfiguracja:

Płyta główna: Gigabyte GA-G31M-S2L
    Procesor: Intel Core 2 Quad 2,4GHz
    Grafika: GeForce 9600GT
    Ramy: 2x2GB Goodram

Dla bezpieczeństwa odpiąłem dysk twardy - już raz zdarzyło mi się stracić wszystkie dane, a póki co wiem, że są całe.

Zauważyłem jeszcze jedną rzecz. Te różnokolorowe jednorodne ekrany, które pojawiają się kiedy tracę kontrolę nad komputerem zawsze są tego koloru co tło kiedy jeszcze ta kontrola była, np. kiedy byłem w BIOSie tło było niebieskie (jak BIOSowe). Czarne tło pojawiało się podczas ekranu ładowania systemu...

Czyli co wg. Was jest winne? Co powinienem teraz zrobić?
  • Poziom 43  
    Sprawdź cały sprzęt zaczynając od zasilacza po kartę graficzną.Wyjmij wszystko pamięć, wtyki zasilacza, karta graficzna itd.Ponownie zamontuj sprzęt.
  • Poziom 9  
    Ok, tylko nie za bardzo rozumiem o co chodzi w sprawie zasilacza. O jakie wtyki chodzi? I czy w ogóle bez zasilacza będę wstanie uruchomić komputer? Jakbyś mógł mi to prościej wytłumaczyć to byłbym wdzięczny.
  • Poziom 9  
    Reset ustawień BIOSu nic nie dał. Cały czas tak samo..
  • Poziom 43  
    Wyłącz komputer i rozmontuj go całego od procesora do wszystkich kart rozszerzeń i pamięć tez.Potem złóż go ponownie całego i zobacz jaki będzie efekt.Jak masz miernik to dokonaj pomiaru zasilacza, pomiar dokonaj przy wpiętym zasilaniu do płyty głównej komputera.
  • Poziom 9  
    Chyba mogę wykluczyć RAM (po wyjęciu komputer w ogóle nie chciał się włączyć tylko piszczał). Mam dwie kości i próbowałem raz z jedną a raz z drugą i tak samo. Nie jest też to sprawa listwy (przedłużacza) bo wymieniłem. Teraz jeszcze wymontuje kartę graficzną. Bo za wymontowywanie procesora to się trochę boję brać - nigdy tego nie robiłem i jeszcze mogę coś uszkodzić...

Dodano po 17 [minuty]:

To też nie karta graficzna. Wyjąłem ją i dalej jest tak samo... Czyli został procesor, płyta główna, zasilacz no i jeszcze cd-romu nie sprawdzałem. Mam jeszcze takie pytanie. Bo okazało się że w czasie tej feralnej burzy spalił mi się też telefon. Czy jest taka możliwość, że spowodowała to burza poprzez kable telefoniczne? Bo telefon miał z nim kontakt, tak samo router który niby działa ale ta lampka miga, no i potem kablem do komputera mogło pójść - lampka przy wejściu na kabel sieciowy świeci cały czas, a wydaje mi się że tak nie było (choć ręki nie dam sobie uciąć - nie przyglądałem się zbytnio). Co w takim przypadku jest uszkodzone? Płyta główna?
  • Moderator Samochody
    Przepięcie po linii telefonicznej to bardzo częsta przyczyna awarii komputerów. Jeśli router był podłączony do linii telefonicznej to są w nim uszkodzone porty (a właściwie transformatory separujące) i podobnie uszkodzona jest karta sieciowa. Jeśli przepięcie było poważne trudno powiedzieć co jeszcze ale płyta główna i zasilacz są na liście podejrzanych w pierwszej kolejności, w dalszej... wszystko co było podłączone do płyty głównej.

Świecenie się bądź miganie kontrolki LINK mimo wypiętego kabla sieciowego na routerze/karcie sieciowej to typowy objaw uszkodzenia w wyniku przepięcia.
  • Poziom 9  
    Tak też właśnie podejrzewałem. Oddałem komputer do serwisu. Tam mnie mam nadzieję upewnią co dokładnie jest popsute. Płytę główną mam jeszcze na gwarancji. Myślicie że uda się ją naprawić w ramach właśnie gwarancji?
  • Poziom 12  
    bartex9 napisał:
    Witam,
    Mam pilny problem. Otóż normalnie dzisiaj korzystałem z komputera. Niestety musiałem wyjść z domu i akurat zaczęła się burza. Komputer był włączony. Na szczęście po pewnym czasie jeden z domowników to zauważył i go wyłączył. No i właśnie. Od tego czasu mam problem z routerem, który normalnie wysyła sieć przez WiFi ale kontrolka przy wejściu na kabel sieciowy, mimo jego odłączenia co jakiś czas na ułamek sekundy mruga (wcześniej tego nie było). Z drugiej strony, przy komputerze przy wejściu na kabel sieciowy (na płycie głównej) kontrolka mimo odłączenia kabla świeci cały czas (nawet jak komputer nie jest włączony ale jest podłączony do prądu). I teraz najważniejsza sprawa. Jak włączam komputer, to na początku wszystko jest ok. Niestety po chwili obraz staje się czarny i nic. Nie dzieje się to w jakimś specjalnym momencie. Raz przy ekranie ładowania systemu, za drugim razem zaraz po włączeniu komputera i wejściu do BIOSu. Błagam Was o pomoc. Co to może być? Czy winna jest temu burza czy może wyłącznie komputera wyłącznikiem zasilania z tyłu? Co powinienem zrobić? Z góry wielkie dzięki za jakiekolwiek informacje. Dodam jeszcze, że przyczyna na pewno nie tkwi w dysku twardym. Mimo odłączenia i np. wejścia do BIOSu monitor po pewnym czasie wyświetla już tylko czarny ekran. Jeszcze raz proszę o pomoc.

Dodano po 8 [minuty]:

Teraz udało dojść do pulpitu, ale nie wiem czy to ma związek, zaraz po podłączeniu pendrive (chciałem na wszelki wypadek skopiować sobie dane) znowu wszystko znikło tylko teraz nie ma czarnego ekranu tylko taki mdły żółty. W czym może leżeć problem? Zapomniałem wcześniej napisać, że od momentu pojawienia się tego jednolitego ekranu nie działają przycisku na przednim panelu komputera czyli włączanie i resetowania. Dodatkowo teraz przy ponownej próbie uruchomienia kompa padł po 2 minutach po dojściu do pulpitu a tym razem nie wkładałem nic do portów USB...

Opisany przez Ciebie problem wskazywałby na problemy z MOBO, spróbuj jeszcze wyłączyć kartę sieciową w biosie i odpalić komputer. Jak padła tylko zintegrowana sieciówka komp po tym zabiegu powinien ruszyć.
  • Poziom 9  
    No dobra. A jeśli okazałoby się, że to faktycznie przepięcie, to mam szanse naprawić to w ramach gwarancji? Jakieś uwagi jak powinienem postępować?
  • Poziom 11  
    moze grafa jest uszkodzona??
    wyjmij i sprawdz na integrze jezeli posiadasz
  • Poziom 9  
    Sprawdzałem. Z grafą jest ok. Pozostała płyta główna, procesor no i ewentualnie zasilacz...
  • Poziom 11  
    bartex9 napisał:
    Sprawdzałem. Z grafą jest ok. Pozostała płyta główna, procesor no i ewentualnie zasilacz...

podmień zasilacz czesto potrafi robic jaja z płyta jak ma spadki napięcia
  • Poziom 9  
    Dzwonili dzisiaj z serwisu i powiedzieli, że to płyta główna. Mam na nią gwarancje jeszcze. Jeżeli to przepięcie, to czy da rade naprawić to w jej ramach? Jakieś uwagi jak powinienem postępować?