karol_elektrykow wrote: Przy kręceniu kondensatorem piski zgrzyty, szumy ale nic nie gada objetnie czy to 3-10 MHz cz 10-30.
Układ działa, o czym świadczą piski, zgrzyty i szumy. Przy przestrajaniu kondensatorem, jego ośką kręcić musisz bardzo powoli. Ponieważ na 3 obroty ośki masz 1/2 obrotu rotora. Przekręcenie ośki tylko o 1° przestraja obwody o ~6,5kHz w pasmie 3-10 MHz i aż o ~18,5 kHz w pasmie 10-30MHz. Pasmo stacji SSB to średnio 2,2kHz zatem przy pokręceniu o 1° przestrajasz prawie o 3 stacje (na 3-10MHz) i ~8 stacji (na 10-30MHz), więc jeśli kręcisz za szybko to nawet nie zauważysz kiedy "przelecisz" kilkanaście a nawet więcej stacji. Jako że dokładne wstrojenie się w stację samym kondensatorem jest trudne, więc po wstępnym strojeniu kondensatorem stroisz potencjometrem-precyzerem. Dodatkowym utrudnieniem jest odbiór dwusygnałowy, odbiornik odbiera górną i dolną wstęgę jednocześnie, więc na pasmach amatorskich mogą nakładać się na siebie 2 stacje. Ponadto stacje będą "odpływać", ponieważ generator ma bardzo małą stabilność. Zamkniecie całego układu w metalowej obudowie trochę sytuacje poprawi, ale nie na tyle aby przez dłuższy czas stabilnie odbierać jakąś stacje. Nie mając odczytu częstotliwości (skali) możesz liczyć jedynie na przypadkowe wstrojenie się w stacje, tym trudniejsze że stacja amatorska nadaje i odbiera na zmianę a nie cały czas jak stacje komercyjne.
Żeby coś usłyszeć musisz wiedzieć o jakich porach dnia gdzie i czego słuchać, ponieważ w w różnych godzinach na jednych pasmach słychać lepiej a na innych gorzej albo wcale. Np. wieczorem i w nocy stacje polskie i europejskie najlepiej słychać w paśmie 3,5MHz, w dzień Polska i pobliskie kraje na 7MHz a Europa na 14MHz, w nocy na 7MHz Europa a na 14MHz Świat. Lecz Świata na tym odbiorniku z Twoją anteną raczej nie usłyszysz. Na początek słuchaj stacji komercyjnych w powyżej 7 MHz w czasie od późnego popołudnia miej więcej do świtu, wieczorem i nocy słychać je będzie najlepiej.