Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dziwne zawieszanie się komputera

16 Jul 2010 23:43 1646 15
  • Level 8  
    Witam.
    Od dłuższego czasu mam problem z moim kompem. Jest to albo zawieszka - czyli wszystko "staje", albo samoczynny reset lub czarny ekran monitora (zmiana koloru diody na pomarańczowy). Ostatnio po pojawieniu się pulpitu podczas startu systemu pojawił się czarny ekran z 5-cioma pionowymi cienkimi, przerywanymi białymi liniami. O dziwo dzieje się to tylko przez niecałe 5 minut po pierwszym włączeniu kompa. Wygląda to np. tak: włączam kompa i zaraz po pojawieniu się pulpitu sam się resetuje. Potem następuje POST i na tym się zatrzymuje, więc ja mu reset. Uruchamia się kolejny raz i podczas logowania komp "staje", więc ja mu kolejny reset. Po wczytaniu systemu i uruchomieniu wszystkich usług ekran robi się czarny, tak jakby monitor przeszedł w stan uśpienia, choć nie mam takich ustawień włączonych. I po ponownym restarcie wszystko się uruchamia i komp pracuje stabilnie bez żadnych problemów. Tak jakby coś się musiało nagrzać do odpowiedniej temperatury, żeby później normalnie działać. Komp przeczyszczony, kondensatory wszystkie w porządku, bateria do BIOS-u nowa, 3 V. Komp jest dość stary, bo ma ok. 7 lat.

Parametry:

Procesor: AMD Athlon XP 2000+ 1.67 GHz
    Płyta gł.: ECS K7VMM+
    RAM: 1.5 GB Good RAM w 2 gniazdach
    HDD: Matrox 60 GB
    DVD RW - Samsung
    Dźwięk: Creative SB Live!
    GFX: zintegrowana
    LAN: zintegrowany
    Zasilacz: 350 W nie pamiętam marki
    Monitor: CTX 700 17"

Nie wiem, co w nim może być. Już męczę się z tym od prawie roku. Proszę o pomoc i dziękuję.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 36  
    Witam. Podobny przypadek miałem, daj mu mniej ram- u. Wstaw jedną kość i sprawdź. Potem podstaw drugą. Nie razem. Może któraś jest uszkodzona.
  • Level 24  
    Wykonaj przede wszystkim test pamięci RAM, później procesora i karty grafiki. Jeśli to będzie OK wyciągnij dysk (możesz zrobić to na samym początku) i sprawdź czy komputer nadal będzie się tak zachowywał. Po tych czynnościach winić można będzie już tylko płytę główną lub zasilacz.

Niestety płyty ECS słyną z opisanego przez Ciebie zachowania. Sam miałem do czynienia z trzema sztukami (Dwie na chipsecie SIS'a, jedna na VIA).

Pozdrawiam.
  • Level 14  
    Hej,

miałem podobne problemy. U mnie pomogla wymiana zasilacza. Ogólnie nie przecenialbym problemow z pamiecia i plyta bo jakby byly zepsute to by w ogole nie dzialalo. No i tam nie ma co sie nagrzewac aby dzialac.

Polecam zwrocic uwage na nastepujace zachowania:
    -odpiac czytniki DVD
    -odpiac drugi i trzeci dysk twardy - zostawic tylko systemowy
    -odpiac dodatkowe zasilanie karty graficznej
    (Można tez sprobowac podmienic karte na mniej energozerną)
    -odpiac zbedne karty takie jak tuner tv, inne wejscia, karta sieciowa, ogolnie wszystko co mozna odpiac
    Zobaczyc czy poprawilo sie. U mnie pomoglo co dalo mi sygnal ze to byl zasilacz. Zmienilem od razu na troche wiekszy.

A potem zdalem se sprawe ze kiedys to kupilem nowy dysk, nowy czytnik, zmienilem tez karte graficzna. Jakos to wszystko zmienialem a zasilanie olewalem. Niestety wazny element komputera. U mnie mialem 350W i zmienilem na 420W. Dodam ze zasilacz byl calkowicie sprawny i jest w innym kompie do dzis!

AAA dodatkowe zasilanie mozna bezproblemowo odpinac w kartach Nvidii - sa inteligentne. Karty ATI bywają głupie i wyswietlaja tylko komunikat w trybie tekstowym, nic sie nie da zrobic - słowe lipa. Można tez sprobowac podmienic karte na mniej energozerną.
  • Level 8  
    Hej.Sorki że nie odpowiadałem ale testowałem przez 3 dni kompa na zasilaczu marki Whitenergy 500W. Włączałem go o różnych porach dnia i działał bez problemu. Nastąpiła tylko mała zmiana. Mianowicie zaraz po wykonaniu POST-a miałem zawsze czarny ekranik i na dole biały pasek postępu przez ok. sek. Natomiast od momentu jak podłączyłem Whitenergy, już tego nie ma, tylko przez ułamek sek. w górnym lewym rogu ekranu mignie raz kursor. Ale myślę, że to mało ważny szczegół. Wczoraj podłączyłem spowrotem mój zasilacz i komp działa. Parę minut temu nastąpiła zwiecha z kodem 0x000000F4, czyli przerwanie krytycznego procesu lub wątku ( zawiesił się, jak zacząłem ten wątek do was pisać). Po resecie nie wykonał się pełny POST, tylko pamięć inne podzespoły oprócz napędów DVD i HDD (w ogóle się nie pojawiły na ekranie). Wydaje mi się, że nawet nie rozkręcał się dysk, ale nie jestem pewien. Rozkręciłem kompa, włączyłem go z podłączonym miernikiem do dysku i dopiero teraz mi się normalnie uruchomił. Napięcia były takie: 5V było ok, 12V troszkę więcej, bo 12.65V, a podczas dalszego uruchamiania systemu (wczytywanie ustawień konta użytkownika) nawet 12.87V, a to już chyba za dużo. Podejrzewam, że chyba ten zasilacz ma świra i wariuje, tylko czemu wczoraj podczas 3 uruchomień działał i dzisiaj rano też? To już chyba nie do nas pytanie;)

Aha. Ten zasilacz to jakiejś marki L&S 350W, więc chyba jakieś chińskie g...
  • Level 11  
    zasilacz ewidentnie do wymiany, nie ma co się zastanawiać
  • Level 8  
    Wymieniłem właśnie na Modecom Feel 350W i niby działa ale cały czas mi się kursor myszki sam przesuwa w różne strony. Wcześniej tego nie było.
  • Level 11  
    jeśli mysz optyczna to wyczyść podłoże, najlepiej żeby powierzchnia się nie błyszczała, a dodatkowo przeczyścić delikatnie (patyczkiem do uszu) soczewkę sensora
  • Level 8  
    Zwykła mysz na kulkę. Zrobiło się to po wymianie zasilawki.
  • Level 14  
    A jaką masz kartę graficzną? PCI? AGP? PCI-E? prędkość szyny?

Czy ma dodatkowe zasilanie?

Inna sprawa ze akurat myszki bym nie podejrzewał o jakieś fluktuacje po zmianie zasilania.
  • Level 33  
    dr_ilia wrote:
    Wymieniłem właśnie na Modecom Feel 350W

Wymień na markowy zasilacz. Sprawdź kondensatory.
    Podłącz na pająka. Przeczyść, wymień pastę pod CPU, chipsetem.
    memtest86+; linx / orthos; furmark monitorując temperaturę; hd tune test powierzchni, smart.
    Przywróć ustawienia fabryczne biosu, było robione o/c - ustaw domyślne wartości.
  • Level 14  
    dinos83 wrote:

Wymień na markowy zasilacz. Sprawdź kondensatory.
    Podłącz na pająka. Przeczyść, wymień pastę pod CPU, chipsetem.
    memtest86+; linx / orthos; furmark monitorując temperaturę; hd tune test powierzchni, smart.
    Przywróć ustawienia fabryczne biosu, było robione o/c - ustaw domyślne wartości.

strasznie duzo tych rad, i na oslep, słowem zrób wszysko co sie da.

A jezeli chodzi o myszke to bym zaczal od testow innej myszki.

Żeby była tez jasnosc, o karte graf pytam bo chce ustalic czy 350W to jest dobrze czy za malo. Zasilacz nie jest markowy wiec przy ciekawszej karcie moze nie wystarczyc.
  • Level 14  
    faktycznie, przeoczyłem.

Ale co z tą myszką? Czy ktoś potrafi wytłumaczyć to inaczej niż kiepską myszką? Gdyby to był gorszy zasilacz niż poprzednio to pewnie jeszcze gorzej by się wieszało.

Jeszcze tak się zastanawiam, u mnie myszka owszem i kulkowa dziwnie się czasami zachowywała gdy bateria jej padała, albo gdy odbiornik był w zaszumionym miejscu - np bezpośrednio na zasilaczu. Może masz bezprzewodową?

Myszka jakoś nie jest dla mnie wyznacznikiem jakiejś awarii w momencie gdy reszta działa.
  • Level 24  
    Według mnie, fluktuacje w działaniu myszki i wymiana zasilacza to zbieg okoliczności. Wymień mysz. Zasilacz też radzę wymienić na markowy (chociażby 400W).
  • Level 23  
    Też sądzę, że to zbieg okoliczności. Na początek wyjmij z myszki kulkę i oczyść rolki.