Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mentlik w głowie... Który zestaw wybrać na 40?

17 Lip 2010 00:38 3000 30
  • Poziom 9  
    Witam!

Muszę zmienić komputer ponieważ stary już ma 8 lat.
    A ja niebawem kończę 40-tkę zatem należny mi się nowy sprzęt.... :)
    Ostatnio kupiłem kamerkę HD i nic nie mogę zrobić z nagranym materiałem. Udałem się więc do sklepów i poprosiłem o poradę i skompletowanie jakiegoś zestawu. W kolejnych sklepach sprzedawcy udowadniali, że zestaw zaproponowany przez konkurencję jest do bani, lub "że próbują mi wcisnąć starocie..."

Wiem, że temat jest wałkowany na forum, ale ludzie są na wakacjach i nie bardzo się mam kogo poradzić, a sam nie bardzo jestem w temacie. Dlatego proszę może ktoś mi w miarę obiektywnie doradzi, podpowie co wybrać, a może co zmienić?

Tak więc komputera używam głownie do pisania, tworzenia baz danych, grafiki komputerowej i internetu teraz dochodzi jeszcze obróbka i montaż filmów HD. Mam na to ok. 3800 - 3900 zł. Zależy mi na tym, aby sprzęt radził sobie z obróbką HD i dał się za jakiś czas "odświeżyć" wymiana lub dołożenie RAM, może procesor. Mam dylemat, czy pchać się w koszty... jaki procesor 2 czy 4 rdzenie, jaka karta graficzna? jaka płyta myślę o późniejszym dołożeniu do 16 RAM.

Zestaw I: koszt ok 3900 zł

Asus P7P55 LX P i5 DDR3
    Intel DualCore i5-650 3,2 GHz
    Caviar 500 GB 7200 32MB WD5000AADS SATA (myślę o późniejszym dokupieniu 1 TB i RAID)
    Gigabyte HD 4850 1 GB HDMI/DVI
    Kingston HyperX 2x2GB 1600 MHz DDR3 Non-ECC CL9
    ModeCom Carbon 530W
    Windows 7 Home
    IIYAMA 21,5" E10HDS-B1
    + obudowa itd.

Zestaw II: koszt ok. 3800 zł
    INTEl Core i3-530 2,9 Ghz lub i5-750 (ale + 350 zł)
    GIGABYTE GA-P55-UD3L, H55, Dual DDR3-1600 MHz, RAID
    KINGSTON 4 gb 2x2GB 1333 MHz DDR3
    GIGABYTE Radeon HD 5750 GPU, 1GB GDDR5 128bit
    Segate 500 GB ST3500418AS 16 MB (myślę o późniejszym dokupieniu 1 TB i RAID)
    Windows 7
    MODECOM zasilacz ATX MC 530 Carbon
    Monitor LG W2246T-BF
    + obudowa itd.

Bardzo dziękuję za pomoc
    Janusz
  • Red. Komputery FAQ
    Słabo, słabo słabo...

Intel Xeon X3440
    Asus P7P55D-E
    G-Skill 2x2GB 1600MHZ ECO CL7
    Sapphire Radeon HD5850 1GB
    Samsung 500GB 16MB Cache F3
    OCZ ModXStream Pro 500W
    Samsung SH-223L SATA Lightscribe
    Zalman CNPS 10X Flex + SilentiumPC Zephyr 120
    +obudowa wedle uznania

EDIT

Czy do zestawu wchodzi tez monitor? Jezeli tak to minus jakieś 600zł

AMD Phenom II X6 1055T
    ASRock 770 Extreme3
    2x GoodRam 2GB 1333MHz
    Sapphire Radeon HD5850 1GB
    Samsung 500GB 16MB Cache F3
    OCZ ModXStream Pro 500W
    Zalman CNPS 10X Flex + SilentiumPC Zephyr 120
  • Poziom 9  
    Niestety oba zestawy przekraczają kwotę jaką mam do dyspozycji...

Muszę się zmieścić w MAX. 4 000 zł !!!

Może ktoś ma jeszcze jakieś pomysły na mój nowy sprzęt?
    Ze starego to mogę jedynie zabrać klawiaturę i mysz :))))))

Pozdrawiam
    Janusz
  • Red. Komputery FAQ
    Za drugi zestaw zapłaci Pan nie więcej jak 3400zł i zostaje jeszcze na monitor :)
  • Poziom 9  
    Czytam o tym Intel Xeon X3440 czy można go porównać do i7?
    A może na czymś zaoszczędzić w pierwszym zestawie?
    Tak z pobieżnego liczenia wyszło mi jakieś 5000 zł bez monitora... chyba, że coś pokręciłem..
  • Red. Komputery FAQ
    To Pan ma chyba jakiś totalnie drogi sklep :) Xenona można porównać do i7 860.

Za pierwszy zestaw bez monitora jakieś 3800zł by wyszło :)
  • Poziom 9  
    No właśnie to chyba wąskie gardło całej sprawy. Gotówki mam na 1/2 sprzętu resztę na raty. Tu w Lublinie jest chyba bardzo drogo - porównałem ceny z pierwszego zestawu "sklepowego" i wyszła różnica ok. 400 zł ! (czyli koszt ok. 4GB RAM)
    Ale..trochę się boje kupować sprzęt po kawałku w internecie, bo co w przypadku jak się będzie coś działo???
    Teraz też sprawdzałem Pana pierwszy zestaw to po pierwsze nie wszytko mają, a po drugie drogo.

Może jest jakiś pewny i tani sklep internetowy + raty?
    A może tak zrobić to co najdroższe kupić przez internet a obudowę i pozostałe drobiazgi w sklepie + montaż?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 41  
    Gdy kupujesz części osobno, to oczywiście masz oddzielne gwarancje na każdy z elementów, a jednocześnie nie masz plomb w kretyńskich miejscach, i możesz dowolnie przekładać sprzęt. Jeżeli coś ci padnie, to wysyłasz tylko ten element, a nie cały komputer - proste. Z podanych zestawów, ten na X6 1055T będzie bardzo mocną propozycją. Xenon też, ale uzbrojenie tego procesora w odpowiedni osprzęt wyjdzie drożej niż AMD. Jednak za 4000zł spokojnie poskładasz maszynę na obydwóch procesorach. Zawsze możemy ci poskładać taki komputer za te 2000, a potem sobie go ulepszysz za kolejne 2kzł, jak je będziesz miał - żebyś rat ni musiał brać, a jednocześnie nie kupować niepotrzebnych części.
  • Poziom 9  
    Przepatrzyłem oferty w sklepach i... jak nie liczę wychodzi więcej niż 4 000 zł z monitorem.

Jestem w kropce! Raty to nie problem, tylko co wybrać i gdzie kupić?

Poczytałem oferty: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1169610.html
    wychodzi więcej niż mam.

Może coś zmienić? Wiem, że czasami dużo droższy sprzęt daje niewielką różnicę w wydajności. Tym montażem HD nie będę się zajmował zarobkowo.
  • Spec od komputerów
    A w gry grasz? Być może niepotrzebne są te karty graficzne, tylko coś zintegrowanego.
  • Poziom 9  
    No tak! Poczytałem, podumałem i chyba się zdecyduję na tego
    Phenom'a II X6 1055T
    kolega radzi mi wziąć płytę Asus'a ????
    SpinPoint F3 500 GB x2
    ASUS EAH5850 Radeon HD5850 1GB DDR5 (256bit), 2xDVI/HDMI, PCI-E, BOX (chyba)
    RAM podobno lepiej 1600Mhz ????
    Corsair CMPSU-550VXEU - 550W
    + obudowa i ...

Napisze na czym stanęło w sklepie.

Bardzo dziękuje za poświęcony czas, mam nadzieję, że sprzęt będzie śmigał...

Pozdrawiam
    Janusz
  • Poziom 41  
    SpinPoint Spinpointowi nie równy. Najlepsze są właśnie HD502HJ.

Ja asusów nie lubię, mam złe doznania z nimi. Gigabyte pod AMD nie robił mi nigdy problemów. Poza 1 razem, gdy się przegrzała i popaliło płytę na brązowo. Nie ma sensu brać ramu 1600, i tak kontroler natywnie chodzi na 1330. Jeżeli nie grasz, to 5850 nie jest konieczna. W zasadzie, nie jest konieczna nawet jeżeli grasz.
  • Poziom 32  
    Wojtek(KeFir) napisał:
    SpinPoint Spinpointowi nie równy. Najlepsze są właśnie HD502HJ.

Ja asusów nie lubię, mam złe doznania z nimi. Gigabyte pod AMD nie robił mi nigdy problemów. Poza 1 razem, gdy się przegrzała i popaliło płytę na brązowo. Nie ma sensu brać ramu 1600, i tak kontroler natywnie chodzi na 1330. Jeżeli nie grasz, to 5850 nie jest konieczna. W zasadzie, nie jest konieczna nawet jeżeli grasz.

Moje Asusy:
    1. (Platforma z Athlonem XP) - dzialal dwa lata po czym spalil sie podczas... instalacji windowsa! - pociagajac za soba procesor i karte graficzna.
    2. (Platforma z AMD x2 pod AM2) - dzialal do konca ale za taka cene spodziewalem sie czegos znacznie lepszego - szczegolnie przy OC, ktore bylo po prostu slabe..
    3. (Platforma z Intelem Q6600) - Asus Commando, ktory mial byc plyta stworzona do podkrecania byl totalnym niewypalem.

Po kupnie pierwszego lepszego Abita, jak reka odjal problemy sie skonczyly..

Moze to moj pech..

Przy takich funduszach zastanowilbym sie nad 4 dyskami w RAID - nawet kosztem grafiki, chyba ze kolega badzie grac w najnowsze gry w rozdzielczosci FullHd..
    Co do tego ramu to ta czestotliwosc bedziala miala dosc amrginalny wplyw na wydajnosc calego peceta. Gdyby kolega chcial sprzet podkrecac to oczywiscie co innego.
  • Poziom 9  
    Uczepiłem się togo montażu w HD, dlatego potrzebuje komputer bardziej wypasiony. Bo do innych rzeczy oprócz obróbki grafiki wystarcza mi stary. Co do grania, to nigdy mnie to "nie kręciło".

To może tak:
    AMD Phenom II X6 1055T
    Gigabyte GA-890GPA-UD3H
    2x GoodRam 2GB 1333MHz lub inna
    Sapphire Radeon HD5850 1GB czy może Radeon 5750 HIS 512MB DVI&HDMI (PCI-E) IceQ+ aby zaoszczędzić na dyski (na zdjęcia i filmy miejsce się przyda)
    - tylko nie wiem czy do montażu leipiej wziąć pierwszą ?
    Samsung 500GB 16MB Cache F3 x2 albo jak zostanie kasy 2 x 1TB
    Corsair CMPSU-550VXEU - 550W
    A tego Zalman CNPS 10X Flex + SilentiumPC Zephyr 120 nie ma w sklepie, może coś innego mi zaproponują...

No nic zobaczę jak wyliczą w sklepie i będę dalej prosił o konsultację.
    Fajnie, że jest takie forum !
  • Poziom 41  
    Należy się zastanowić, czy programy do obróbki, które używasz wykorzystują CUDA czy jakieś inne techniki wspomagania GPGPU i pod to wybrać kartę graficzną.
  • Poziom 15  
    Procek i5 750 spokojnie podkręcisz na 4,0 odpowiednio zmieniając napięcie na płycie,zatem:...
    Płyta : Asus p7p55d
    Ram : 2x2 gb DDR3-1333 (PC3-10600)
    Grafika: 5770 HIS choć (w najnowszym adobe premiere 4850 lata pod sufit)
    Dysk: Samsung lud caviar black
    Zasilacz : CMPSU-550VXEU - 550W świetny wybór!
    Chłodzenie: pomyśl nad noctua + 2-3 wiatraki SilentiumPC Zephyr 120 oczywiście na ile obudowa pozwoli:)
    Obudowa: CoolerMaster CM 690 Black włożysz tu jeden wiatrak na przód, jeden w podłogę jeden na tył i jeden pod płytę tylko musisz mnie wiatrak na 15mm w polsce ciężkawo:)

System pomyśl na 64 bitowy.

I będzie dobrze:)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    Nie mówię że od razu po wstaniu systemu hop do bios i hejaa!!:)
    Tylko daje alternatywę do przyszłej zabawy:)
  • Poziom 9  
    Witam ponownie!

Odwodziłem z listą podzespołów kilka liczących się sklepów w Lublinie - w każdym dostałem wydruk zestawu. Każdy ze sprzedawców coś zmieniał ("bo to, bo śmo"). Trochę mnie wnerwiało, jak po odejściu od lady zamiast dysku Samsung, który był na liście - wpisany był Seagate, albo wychodziło dziwnie mało bo to ceny ...brutto...

Porównałem też koszty rat... + ok. 350 zł, dlatego zorganizowałem kasę koszt ok. +130 zł na 10 miesięcy. Teraz mam gotówkę na całość.

Najbardziej przekonujący i rzeczowy był jeden - czepił się płyty, że ASRock 770 Extreme3 mogą być kłopoty oraz wentylatora.

Zaproponował:

Monitor Benq LED 21,5" G2222HDL - 623,32
    Obudowa CoolerMaster Elite 330 (rc-330-KKN1-GP) - 134,20
    Grafika: ASUS ATI Radeon HD5750 512 MB DDR5/128bit DVI/HDMI PCI-E Formula - 503,26

Płyta: GIGABYTE GA-870A-UD3 AMD 870 Socet AM3.... - 391,72
    AMD PHENOM II X6 1055T SIX Core AM, 125 W - 803,15
    RAM: Kingston KVR1333D3N9K2/4G 385,00
    HDD Samsung 500 GB HD502HJ 7200 SATA II 16 mb cach - 172,61

teraz myślę, że 500 GB to mało

HDD SAMSUNG 1TB HD103SJ 7200 SATAII 32MB ASAP -267,47
    LG GH22LS50 SATA - 98,82

może być też i ta:
    DVD-REC SAMSUNG SH-S223C SATA CZARNY BULK ASAP -77,47
    Corsair CMPSU-550W UXEN - 325,00

No i wentylator Zalm 10x Quiet - 170,00 zamiast Zalman CNPS 10X Flex + SilentiumPC Zephyr 120 - bo ciężko mu będzie dostać czy coś...

Windows 7 Home Premium wpisany jest 32-bit Pl ale powiedział, że w przyszłym tygodniu będzie miał 64-bit w takiej samej cenie -414,07

Razem 4190,00 + różnica w cenie dysku 500 a 750 GB

I co teraz? Czy upierać się przy zaproponowanym na forum zestawie?
    Może to co złożył też pociągnie ten montaż HD?

Pozdrawiam

Janusz

PS. już mam odruch wymiotny jak widzę te wydruki, ceny, parametry itd. Żona mi radzi idź do sklepu i poproś o jeden komputer....żeby to było takie proste...
  • Spec od komputerów
    Jak nie grasz, to kup płytę nawet ze zintegrowaną kartę graficzną, a różnicę przeznacz na lepszy procesor/więcej ramu/szybszy lub drugi dysk (to zależy w sumie od programów z których korzystasz).
  • Poziom 9  
    Wszystko rozbija się o ten montaż HD - inaczej to komp do 2000 zł by mi wystarczył...

Dodano po 1 [minuty]:

Co do programu do montażu to na starym nawet się nie chciał uruchomić...
  • Poziom 41  
    Jak chcesz więcej niż 500GB, to bierz 2 500tki, jak będzie mało (a na montaż najprawdopodobniej będzie) to ładuj 4x HD502HJ. Zepnij to w RAID i może dogonisz SSD przy 2TB pojemności :)
    Płyta jest OK.
  • Poziom 9  
    Dyski spięte w RAID w przypadku awarii jednego to tracę wszystko?

No a co z resztą tego ostatniego zestawu?
    Będzie dobrze?
    Czy dołożyć jakieś 100 zł i wziąć z większą pamięcią?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    jasiodudek1 napisał:
    Dyski spięte w RAID w przypadku awarii jednego to tracę wszystko?

Jeżeli jest to RAID 0 to tak. Jeżeli jest to RAID 1 to nie.
  • Poziom 9  
    W sklepie mówił facio, że bezpieczny RAID to trzy dyski - ale finansowo nie wyrobię....
  • Poziom 32  
    jasiodudek1 napisał:
    W sklepie mówił facio, że bezpieczny RAID to trzy dyski - ale finansowo nie wyrobię....

I mial racje. W przypadku 2 dyskow tracisz wszystko po uszkodzeniu jednego. W przypadku 3 identycznych dyskow tego niebezpieczenstwa nie ma ale tak jak napisales jest to dodatkowe obciazenie finansowe ~150zl.
    Mozesz jednak kupic 2 dobre dyski (np Samsungi f3) w Raid i do tego skombinowac za grosze cos slabszego dajmy na to jakas starsza 160tke. W programach zaznaczasz opcje back-upow na dysk slabszy, swoje wazne dokumenty tez tam wrzucasz a normalnie pracujesz na tych dyskach w Raid'zie.
    Ja mam tak to rozwiazane u siebie bo tez posepilem te dodatkowe 150zl:) I wcale nie ma z tym jakos strasznie duze zachodu. Dodatkowy dysk mialem ze starszego peceta.
  • Poziom 9  
    W starym kompie ma dwa dyski 40 i 120 ale to te stare. Może będą spowalniały całość?

A co do reszty tego zestawu może być czy dołożyć 100 zł do
    GIGABYTE ATI Radeon HD5770 1024MB DDR5/128bit DVI/HDMI/DP PCI-E ?