Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oprawa metalohalogen-hala

17 Lip 2010 01:30 6919 26
  • Poziom 14  
    Witam
    Proszę o podpowiedz kolegów.
    Mam oświetlić pomieszczenie magazynowe w młynie.
    Wymiary magazynu to 20x30m.
    Zamierzam zastosować oprawy metalohalogenowe 250w szt 6.[jeszcze tych lamp nie montowałem]
    Jaka zalecana wys.montażu hala ma ok.6m. wys.
    Oświetlenie awaryjne - oprawy hermetyczne -świetlówki 2x36w szt 3.
    Czy firma brilux ??

Jakie firmy polecacie,jakie hurtownie?
    Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    Oprawy kupuje się w okolicznej hurtowni elektrycznej :) Ewentualnie wycenia się w 2-3 żeby nabrały konkurencyjnej chęci do rabatów. Nie wiem skąd w narodzie miłość do metalohalogenkowych lamp przy wysokościach pomieszczenia poniżej 7m nie ma to większego sensu - zawsze lepsze będą świetlówki. Zabierając się do oświetlenia trzeba sobie wyznaczyć cel - tzn. ile światła potrzebujemy. W magazynach uzależnione jest to z reguły od typu magazynowanego materiału i wielkości nalepek, które potem na pudełku trzeba odnaleźć. Przykład na 200lx poniżej. Oprawy szczelne Philips 2x58W coś około 100PLN sztuka ze świetlówkami i co ważne statecznik elektroniczny.

Proszę wstawiać grafikę tym sposobem: Zasady wklejania zdjęć.
    [Akrzy]
  • Poziom 14  
    Dziękuje za podpowiedz.
    Szkoda że obecnie nie widać rysunku.

Obecnie na hali są oprawy -świetlówki [ok 30lat]
    Jest pomysł by wymienić na oświetlenie ,,nowej generacji,,
    Metalohalogen 250W -ale czy 6szt wystarczy-np by uzyskać ok 200 lx?
  • Poziom 14  
    Nie jestem od projektowania oświetlenia- i tu moje pytania.
    Podałem podstawowe dane-jak wyżej.
    Hala 20x30m wys 6m lampa mh 250W.[oświetlenie podstawowe]
    Oświetlenie awaryjne-2X 36W
    Zakładamy 200lx.
    Co mam jeszcze podać?-nie wiem?
  • Poziom 14  
    Tak to podam.
    Większość hali będą zajmować palety z mąką.
    Natomiast ok 30% to część produkcyjna-pakowanie.
    Zależy mi dobrym oświetleniu.[200lx]?
    Zamierzamy zamontować wyłącznik do każdej lampy-by w razie potrzeby wył. zbędne lampy.

Jak już drążymy temat to jest planowane podzielenie hali i wtedy magazyn miałby 20x20m i część produkcyjna-pakowanie na torby 1kg itp wym.10x10m.
    Pozdrawiam i dziękuje za zainteresowanie .
  • Poziom 18  
    Dlaczego uparłeś się na metalohalogenkowe źródła? Myślisz, że mają lepszą trwałość? A może efektywność? Błąd - świetlówki są lepsze! Poza tym nie jest łatwo ze źródłem 250W przy takiej wysokości uzyskać równomierności oświetlenia i trzeba będzie "prześwietlić" pomieszczenie żeby uzyskać równomierność i dlatego do wysokości 9metrów 90% aplikacji ma uzasadnienie tylko w świetlówkach. A o olśnieniu pomyślałeś? Powieś sobie 250W punktowe na 6m i zerknij w coś takiego. Jeżeli wybrałeś metalohalogenkowe źródło tylko dlatego, że ładnie się nazywa to miej na uwadze, że zrobisz sobie oświetlenie gorsze, bardziej uciążliwe i nie powiedziane, że większym kosztem. No i te twoje wyłączniki przy używaniu "od potrzeby" - czy wiesz, że szybkie włączenie/wyłączenie metalohalogenu to oprócz utraty trwałości poczekalnia nawet do 15minut na powrót światła? Świetlówki nie mają z czymś takim problemu. Co do awaryjnego - jeżeli nie masz tam jakiś niebezpiecznych maszyn, które podczas wyłączenia światła zrobią komuś krzywdę to stosuj zasadę, że wieszamy awaryjke przy wejściach/wyjściach + zmianach ruchu w ciągach komunikacyjnych (żeby ktoś wychodząc po ciemku nie przyłożył głową w paletę na zakrzywieniu korytarza. Ewentualnie można jeszcze powiesić w miejscu gdzie skrzynka z gaśnicą lub przycisk pożarowy.

• Poziom 14  
    Dziękuję za rady.
    Obrazek ok-zrobiłem kopię.
    Robimy hybrydę .
    Główne oświetlenie mh.
    Miejscowe przy maszynach do pakowania i wyjściach świetlówki- plus moduł awaryjny-tam gdzie kolega humax radzi.
    Ile żył w przewodzie do lamp z modułem awaryjnym-4-tak?[ydy 4x1.5]
    Jak mogę przyjąć ile 1 mh-250W zastąpi opraw świetlówkowych.
    Co koledzy na takie rozwiązanie?
  • Moderator
    Chciałem nieśmiało zauważyć, że od paru ładnych lat obowiązuje norma PN-EN 12464-1:2004, która obliguje do wykonania projektu oświetlenia, który to projekt inwestor zobligowany jest przechowywać i udostępniać stosownym organom kontrolnym, gdyż późniejsze pomiary na płaszczyźnie zadania należy wykonywać w tych samych punktach pomiarowych o których mówi projekt.
    Programy do projektowania oświetlenia producenci lamp oferują zwykle bezpłatnie.

PS. Jeśli w obrazku dla świetlówek jest podane eksploatacyjne średnie natężenie oświetlenia, to przy podanym współczynniku konserwacji 0,77 jego wartość jest chyba za niska.
  • Poziom 14  
    Dziękuje raz jeszcze wszystkie za rady.
    Ale może ktoś z kolegów ustosunkuje się do moich pytań.
    Pytam prosto.[nie o programy do projektowania...]
    Natomiast gdybym miał w ręku projekt to nie było by tego postu-.....
  • Moderator
    zenon1967 napisał:
    Dziękuje raz jeszcze wszystkie za rady.
    Ale może ktoś z kolegów ustosunkuje się do moich pytań.
    Pytam prosto.[nie o programy do projektowania...]
    Natomiast gdybym miał w ręku projekt to nie było by tego postu-.....

Szanowny Kolego, przecież dostałeś odpowiedzi. Jednak żądasz takich, które... otrzymuje się wyłącznie po wykonaniu projektu. Czyli chcesz, aby ktoś zrobił za Ciebie projekt za frico. Poza tym upierasz się przy swoich metalohalogenkach, chociaż ci odradzają. Więc chcesz rad, czy poklasku i akceptacji swoich pomysłów, bo nie rozumiem.
    Przeczytałeś chociaż normę oświetleniową? Tam masz wszystkie wymagania odnośnie oświetlenia, jego natężenia i równomierności, rozkładu luminancji, olśnienia, oddawania barw, migotania i efektów stroboskopowych, a także współczynnika utrzymania. Nie wszystkie źródła światła spełniają wszystkie wymagane parametry. Ale to Ty musisz wiedzieć jakie są wymagane, a jakie możesz uzyskać z konkretnych lamp.
    No i masz dwa wyjścia: albo robisz dobrze, albo rób jak uważasz.
  • Poziom 14  
    Tak dostałem odpowiedzi.Widzę że na tym forum to nawet zbyt wiele.
    Skorzystam z 3 wejścia.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    W sumie miałem się już nie odzywać skoro wiesz lepiej...no ale...chłopie na 6 metalohalogenach to ci niezła kupa wyjdzie. Norma wprawdzie mówi, że magazyny można oświetlać na 100lux lub jeżeli przebywają tam ludzie (i tak było w moich obliczeniach) to na 200lux i takie rozwiązanie dostałeś na dodatek z wysoką równomiernością. Strefa pakowania powinna być zgodnie z normą na 300lux. Poniżej 2 krótkie przykłady obliczeń z metalohalogenem w wersji nasufitowej (brrr...250W na suficie na 6m) lub (już lepiej) asymetryczne projektory na krawędzi hali. Oba rozwiązania dla upartych amatorów metalohalogenów....ale oba złe - powinno się dać jeżeli już to ich więcej i mniejszej mocy - przykłady podkreślają więc fakt głupiego wyboru 250W i nie są przeznaczone do stosowania :|

retrofood napisał:
    Jeśli w obrazku dla świetlówek jest podane eksploatacyjne średnie natężenie oświetlenia, to przy podanym współczynniku konserwacji 0,77 jego wartość jest chyba za niska.

Dialux kłamie? Współczynniki kiepskie są na odbicia wpisane. No i oprawy wiszą na 6m a są to tylko standardowe szczelne modele.
  • Poziom 14  
    Jutro postaram się porozmawiać jeszcze z szefem.
    Dziękuje za porady kolego humax.
    Ja też miałem się nie odzywać ,,,ale
    Pozdrawiam.
  • Moderator
    humax napisał:

Dialux kłamie? Współczynniki kiepskie są na odbicia wpisane. No i oprawy wiszą na 6m a są to tylko standardowe szczelne modele.

Nikt nie mówi, że kłamie. Ale obliczenia są chyba na "teraz" a nie na natężenie oświetlenia po jakimś okresie eksploatacji. No, chyba, ze podane natężenie to uwzględnia.

PS. Tylko, ze ja jakoś nie widzę tej systematycznej konserwacji we młynie (na 6 m wysokości), gdzie zapylenie już po paru dniach od montażu lamp zmniejszy natężenie oświetlenia o kilkanaście procent.
  • Poziom 18  
    Nie ma sprawy. Tylko, żebyś go nie namówił na LEDy :D z ciekawości przeliczyłem sobie twoją salkę na Luxeon Rebel - przy 20x 112 LXN Rebel mamy 223 lux średniego natężenia. Taka oprawa to pewnie jakieś 4k PLN sztuka czyli razem 80k PLN. Oczywiście wiem, że na allegro dawno mają lepsze, sprawniejsze, trwalsze...tylko nie chcą dać do nich rozsyłów ;) Sam widzisz, że masz na świetlówkach lepiej niż na LEDach za 80 k PLN :D a co dopiero na metalohalogenkach :D

retrofood napisał:

Tylko, ze ja jakoś nie widzę tej systematycznej konserwacji we młynie (na 6 m wysokości), gdzie zapylenie już po paru dniach od montażu lamp zmniejszy natężenie oświetlenia o kilkanaście procent.

Masz rację - śmiało można przyłożyć nawet 0,5 na utrzymanie. Co nie zmienia faktu, że 100lux na magazyn też jest do przyjęcia. "Ciągłe" przebywanie ludzi to jak zwykle w naszych przepisach kwestia mało sprecyzowana.
  • Poziom 14  
    Tak jednak świetlówki.
    Ile żył w przewodzie z modułami awaryjnymi? ydy 4x1.5
    Montujemy tylko 2 mh dla sprawdzenia.
  • Poziom 18  
    Do awaryjnych ciągniesz fazę kontrolną zza wyłącznika oświetlenia. Zapewne wygodniej będzie to zrobić na dodatkowym przewodzie zamiast dawać 4 żyły.
  • Poziom 33  
    humax napisał:
    Do awaryjnych ciągniesz fazę kontrolną zza wyłącznika oświetlenia. Zapewne wygodniej będzie to zrobić na dodatkowym przewodzie zamiast dawać 4 żyły.

Z "zza" a nie z "przed" ?
  • Poziom 14  
    Koledzy...za czy przed
    4 żyły czy 3 i 2?
  • Poziom 17  
    Faza stała do lamp awaryjnych jest brana sprzed wyłącznika. A przewód może być 3 albo 4 żyłowy, zależy od tego czy lampy mają się włączać z normalnym oświetleniem, czy tylko w razie braku zasilania. Jeśli tylko przy braku zasilania to wystarczy ydy 3x1.5 z rozdzielni lub puszki oświetleniowej- jak komu bardziej pasuje.
  • Poziom 18  
    Arturo2005 napisał:

Z "zza" a nie z "przed" ?

Chodzi o "zza" której jest "przed" :D Nie określiłem punktu spojrzenia ;) Codziennie zajmuję się tylko oświetleniem, że maniakalnie spoglądam już od strony oświetlenia a nie rozdzielnicy. Pozdrowienia
  • Poziom 14  
    Tak dziękuje.
    Wiem już 4x1.5.
    Za kilka dni postaram się skończyć ośw. hali-dam znać jak wyszło.
    Pozdrowienia dla kolegów.
  • Poziom 15  
    Jeśli możesz to po skończeniu pracy wstaw zdjęcia.
  • Poziom 14  
    Dziękuje raz jeszcze za rady.
    Zamontowałem oświetlenie hybrydowe- oprawy mh i świetlówki.
    Efekt ok 280- 340 luxów na części produkcyjnej.
    Pozdrowienia dla kolegów za pomoc.