
Prawie 1,5 roku temu opisałem prosty sposób strojenia dekoderów stereo wykonanych na układach scalonych produkcji NPCP CEMI UL1601 i UL1611 używanych w krajowych radioodbiornikach w II połowie lat 70. Stwierdziłem również, iż zestrojenie dekodera tym sposobem w praktycznie każdym przypadku daje dobre wyniki zupełnie obalające krążące w czasopismach, książkach oraz internecie opowieści, jakoby zestrojenie dekodera z obwodami LC było w warunkach domowych skomplikowane a wręcz niemożliwe.
O ile ktoś nie zamierza "strzelać" ze swojego Radmora, Amatora czy Elizabeth, to gorąco polecam zestrojenie fabrycznego dekodera zamiast wymieniać go na różnego rodzaju "protezy".
I podtrzymuję to stwierdzenie. Ba, z czystej ciekawości oraz żeby nie być gołosłownym w ciągu ok. 2 godzin wykonałem dekoder na układzie scalonym UL1611 OD ZERA, wykorzystując elementy "z szuflady". Mimo skrajnie niechlujnego montażu typu "prototyp-pająk-bomba", kilometrowych doprowadzeń obwodów LC i użycia elementów które akurat były w zasięgu ręki układ ruszył z kopyta bez jakichkolwiek problemów. Zestrojony "na szybko" wg wspomnianego wcześniej opisu, "na słuch" osiąga separację niemal tak dobrą jak UL1621 w tunerze T9015 Eltry. Nie mam niestety kodera stereo, a więc i możliwości pomiaru uzyskanej separacji międzykanałowej. Niemniej jednak uzyskany wynik jest bardzo dobry, choć w przypadku słabych stacji wyraźnie słychać zakłócenia.
Posłużyłem się jedynie cyfrowym miernikiem uniwersalnym z funkcją pomiaru C i L. W oparciu o źródła (patrz zakończenie tekstu) i proste obliczenia obwody rezonansowe zostały wykonane na kubkowych rdzeniach produkcji krajowej F1001 AL125 uzupełnionych o rdzenie dostrojcze.
cewka L1:
6 mH bez rdzenia dostrojczego
225 zw. DNE 0,15
dostrojona do ok. 7 mH z C=10 nF tworzy obwód rezonansowy na 19 kHz
cewka L2:
6 mH bez rdzenia dostrojczego
202 zw. + 23 zw. DNE 0,15
dostrojona do ok. 7 mH z C=2,5 nF tworzy obwód rezonansowy na 38 kHz
Sygnał MPX pochodzi z demodulatora tunera T9015. Wewnętrzne wzmacniacze wyjściowe nie zostały użyte, a ze względu na prostotę i eksperymentalny charakter dekoder pozbawiony jest filtrów wyjściowych. Sygnał trafia wprost do komputerowych głośników aktywnych. Pobór prądu przy Uzas=12V ok. 19 mA.
Gdyby się ktoś zastanawiał w jakim wieku jest zboczeniec bawiący się 35 letnimi scalakami, to podpowiem, że jestem prawie 2 razy młodszy.




Źródła:
-"Młody technik" grudzień 1976 "Układy scalone w pracowni radioamatora" http://www.mt.com.pl/archiwum/76-Nw-12-Uklady_scalone.pdf
-Noty katalogowe NPCP CEMI:
UL1601
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/CEMI/mXyztxus.pdf
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/CEMI/mXyztxut.pdf
UL1611
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/CEMI/mXyztxuq.pdf
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/CEMI/mXyztxur.pdf
Cool? Ranking DIY