Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komputer się włącza i wyłącza, brak obrazu...

Wawrzyniaczka27 17 Jul 2010 10:11 24633 10
GoodRam konkurs
 • #1
  Wawrzyniaczka27
  Level 11  
  Witam.

  Mam następujący problem z komputerem który jeszcze jest na gwarancji.
  Wszystko było dobrze z komputerem do wczoraj.
  Chciałam włączyć komputer i niestety już mi się nie udało.
  Włączam komputer, niby działa uruchamia się ten dźwięk (taki mechaniczny, może to dysk albo napęd, taki co zawsze ale nie jest to ten sygnał dźwiękowy.) załącza się napęd DVD(tzn. mruga się te światełko i słychać ze sprawdza czy jest płyta)
  monitor niestety się nie załącza, to znaczy jest włączony ale jest czarny ekran, miga tylko te światełko nazywa się to chyba "stand-by" (w stanie uśpienia), nie pojawia się na ekranie bios, nie można wejść do bios-a, klawiatura tez nie działa, bo nie ma tego mignięcia kontrolek i nie działa "del" aby wejść do setup bios. Komputer tak chodzi z 1 minute to znaczy co chwile załącza się te DVD i po minucie komputer całkowicie się wyłącza ale po ok. 7 sekundach sam się ponownie włącza i robi się tak samo w kółko.
  Komputer jest na gwarancji i ma plombę, wiec nie mogę otworzyć pokrywy i zobaczyć co się dzieje w środku, wentylatory chyba działają bo przy przyłożeniu reki czuć powiew powietrza.
  Komputer ma rok czasu, poniżej przedstawiam szczegółowe dane techniczne:

  ---> http://i31.tinypic.com/qx76g7.jpg

  Domyślam się że bez oddania na gwarancje się nie obędzie, nie powinno być chyba z tym problemu i powinni zrobić to za darmo?
  Co mogło się zepsuć?
 • GoodRam konkurs
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • GoodRam konkurs
 • #3
  kamil1412
  Level 2  
  Witam!

  Bardzo podobny przypadek miałem u mojego kolegi który mnie poprosił o pomoc.
  Objawy były identyczne jak u Ciebie.
  Ja jak to ja sam nie wiem dlaczego:) pierwsze co sprawdziłem to pamięć Ram, wyłożyłem jedną kostkę i komputer się uruchomił ale zawiesił się zaraz po paru sekundach, wtedy zresetowałem mu Bios-a poprzez wyjęcie baterii z płyty głównej na ok 15 minut i po tym wszystko wróciło do normalności komputer działa bez żadnych problemów po dziś dzień:) A Ram-y okazały się uszkodzone na 100% ponieważ u mnie też nie działały:)
  W Twoim jednak przypadku równie dobrze może być uszkodzony zasilacz, miałem taki przypadek, że po uruchomieniu komputera po 10 sekundach reset i wymiana zasilacza rozwiązała problem, ponieważ po rozebraniu go 5 kondensatorów było wybrzuszonych:)
  Może również to być uszkodzona karta graficzna:) Jak widzisz jest wiele możliwości a jako, że masz sprzęt na gwarancji to otwarcie obudowy nie wchodzi raczej w grę, oddaj go do serwisu i niech się tam chłopcy troszkę pomęczą:)

  Pozdrawiam!!!
  Życzę powodzenia i szybkiej naprawy:)

  kamil1412
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  kuleeQ
  Level 11  
  robas24 wrote:
  Możliwe jest też że podczas przepięcia uszkodzeniu uległa też płyta główna - nie jest to pewne (,na płycie bazują wszystkie podzespoły.) Nie powinnaś dlatego więcej załączać komputera. Resztę rozstrzygnie serwis.


  Robas24 miałem uszkodzoną płytę główną oraz zasilacz i niestety nawet te drobne uszkodzenia płyty głównej często kończą się tym że prawie nic nie działa oprócz zasilacza (w przypadku wawrzyniaczka27 na pewno uszkodzeniu uległ zasilacz, dana linia zasilacza musiała paść z tego co wywnioskowałem, dysk twardy działa czyli linia +12V1 jest nienaruszona, natomiast jeśli nie załącza się monitor to mogła paść linia zasilająca kartę graficzną +3.3V bądź +5V) w płycie głównej niestety wszystko musi współgrać i według mnie płyta główna jest cała.

  Wawrzyniaczek jeśli masz taką możliwość to sprawdź czy jest zasilanie USB jeśli nie ma (+5Vsb to znaczy że tym napięciem możemy uruchomić komputer) to na pewno padła ta linia która odpowiada za kartę graficzną elektronikę dysku twardego więc nie staruje też windows( nie mylić z dźwiękiem wychodzącym z dysku twardego bo za ten dźwięk opowiada silnik dysku który zasilany jest napięciem 12V). Więc możesz to zrobić np: pendrive-em lub przejściówką do SD z diodą sygnalizacyjną :). To byłoby pomocne dla nas i wiedzielibyśmy na czym stoimy

  A najlepszym i najszybszym rozwiązaniem będzie wizyta u speców od gwarancji :) Na 100% padł zasilacz dany jego sektor, płyta główna powinna działać, co do biosu to się zgadzam z powyższymi Twoimi pomocnikami, tą sprawę może rozwiązać wyjęcie baterii na około 20min.


  Życzę powrotu do zdrowia Twojego komputera
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  kuleeQ
  Level 11  
  robas24 wrote:
  Zgodzę się z kolegą. A ile jest gwarancji na zasilacz? kuleeQ "niestety nawet te drobne uszkodzenia płyty głównej często kończą się tym że prawie nic nie działa oprócz zasilacza". To nie jest tak do końca. Zdarza się że np. BIOS później siada. Zależy od uszkodzenia. Ale też tak może być.


  Ja miałem zasilacz na rok gwarancji płytę główną na 2 lata. Nie wiem jak to jest jak się ma nowy komputer bo z reguły jest na 24 mies. chodzi pewnie od całości (wraz z zasilaczem). Jak koleżanka Wawrzyniaczka ma roczny komputer to bez problemu jej przyjmą. Oczywiście koleżanko nic nie opowiadaj jak to się stało że nie chodzi, czy była np: burza czy było przepięcie lub że upuściłaś komputer bo od takiego stanu rzeczy serwisant może odrzucić gwarancję, najlepiej powiedzieć że załączałam komputer i nagle przestał działać, nie wiem co się stało :(

  Dodano po 4 [minuty]:

  oczywiście mogło jeszcze zajść małe przepięcie takie które nie uszkodziło elementów półprzewodnikowych (co naprawdę rzadko się zdarza ze względu na małą odporność na przebicie złączy N-P / N-P-N lub P-N-P) na płycie głównej, ale mógł przez ten cały incydent paść bios.
 • #8
  Diarmad
  Level 10  
  Jesteś pewny że zerwanie plomby powoduje utratę gwarancji? spotykałem się już z plombami Windows NTT System i ich zrywanie nie groziło utratą gwarancji, musisz mieć przecież dostęp na wyczyszczenie komputera, diagnostykę i takie tam... osobiście otwieram takie plomby, wyjmuję bateryjkę(oczywiście odłączam zasilanie) odczekuje z minutkę i próbuję włączyć...niestety skoro słyszysz dźwięk włączania komputera to jest możliwość że zasilacz działa... może płytę szlag trafił i nie przekazuje sygnału do karty graficznej... odłącz kartę(jak masz) podłącz monitor do zintegrowanej, odłącz DVD i wszystkie urządzenie USB i włącz...klawiatura musi być na "stare" złącze, nie na USB i spróbuj... jak nie...to serwis.
 • #9
  rafal_piekary
  Level 10  
  A ja jestem innego zdania...

  Skoro komputer jest na gwarancji - po co kombinować???
  Najlepiej oddać do serwisu i niech się martwią - przecież i tak nic nie płacimy za uszkodzone elementy.
  I uwaga!!!
  Nie ma gwarancji krótszej niż 24 miesiące!!! (Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej). Nawet jeśli producent sprzętu udziela tylko rocznej gwarancji, to sprzedawca odpowiada za sprzęt przez 24 m-ce!!!

  Tak samo, jeśli serwis/sprzedawca stwierdzi, że przyczyną usterki jest np. uszkodzona klawiatura, to ten sprzedawca powinien pokryć koszta naprawy sprzętu, który ta klawiatura (lub inne urządzenie/podzespół) uszkodziła.

  Pracowałem w serwisie gwarancyjnym przez wiele lat, więc moja wiedza nie jest wyssana z palca.

  @ Wawrzyniaczka - nie staraj się sama diagnozować usterek, oddaj kompa na gwarancji do serwisu i przy odbiorze żądaj protokołu naprawy z wyszczególnieniem uszkodzonych podzespołów i wykonanych czynności (np. wymiana pamięci RAM symbol itp). Na taki wymieniony podzespół gwarancja biegnie od nowa, a na resztę sprzętu zostaje przedłużona o czas jaki upłynął od daty oddania sprzętu czy to do sklepu czy do serwisu do dnia jego odbioru!!!
  To samo, jeśli wymienią Ci cały sprzęt - gwarancja od dnia odbioru biegnie od nowa.

  A dla osób, które kasują BIOS poprzez wyjęcie baterii - nie prościej użyć zworki CLCMOS (Clear Cmos)??? Nie dosyć, że szybciej, prościej - to jeszcze bezpieczniej. Unikamy sytuacji w której dochodzi do nagłego przepięcia przy wkładaniu baterii w gniazdo (napięcie 3V również może powodować niewielkie iskrzenie - w uproszczeniu)
 • #10
  woker2053
  Level 1  
  Wlanczam monitor komputer uruchamia sie mruga dioda od dvd tak jak zawsze ale monitor sie niewlancza i system sie nieladuje wyglada to tak jakby sprawdzal dvd i niechcial uruchomic .restart biosu przez wyciagniecie bateri zadzialal ale po zalatowaniu sytemu i restarcie znowu jest to samo kompuetr niechce sie wlaczyc... Pomozcie mi
 • #11
  Diarmad
  Level 10  
  Uff dawno tu nie zaglądałem i pewnie już przeterminowany temat,ale z ciekawości może mi jeszcze odpowiesz czy wyjąłeś instalkę systemu z napędu po zainstalowaniu systemu? i czy próbowałeś odłączyć dvd? w ogóle to możesz napisać jak skończyła się cała ta sytuacja i przepraszam,że dopiero teraz odpisuje.