Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV Panasonic TX-25XD4P - niewłaściwa współpraca z pilotem

Oldand 17 Lip 2010 14:08 1456 3
  • #1 17 Lip 2010 14:08
    Oldand
    Poziom 8  

Witam kolegów i zaznaczam na wstępie, że od co najmniej 10 lat nie zajmuję się zawodowo naprawą TV. Niestety, okoliczności zmusiły mnie do podjęcia się naprawy Panasonica TX-25XD4P (chassis EURO4). Objawy były następujące: trudno włączał się do trybu pracy, przechodząc po 2 sekundach w tryb stbye. Gdy już za którymś razem "zaskoczył" to obraz był prawidłowy, TV reagował na wszystkie polecenia z klawiatury lokalnej itd. Występowała tylko jedna usterka: współpraca z pilotem. Każdorazowe naciśnięcie dowolnego przycisku na pilocie, powodowało w TV ten sam objaw czyli wyłączenie się odbiornika i powtórne samoczynne włączenie po chwili. Zaznaczam że pilot jest sprawny i był sprawdzony w innym TV. Po otwarciu i pobieżnym sprawdzeniu chassis stwierdziłem, że zasilanie wychodzące na procesor SDA 5450 C47 wynosi tylko 4.25V, a po odłączeniu pinu 66 układu zasilanie wraca do normy i jest 5,0V. Podstawiono SDA 5450 z tym samym programem, podstawiono układy pamięci, wymieniono elektrolity w zasilaczu stbye +5V oraz przy "pionie", poprawiono zimne luty przy LA7845N . Wymieniono także płytkę IR podczerwieni ze względu na te dziwne reakcje na pilota. I co? Dalej telewizor trudno się załącza, niekiedy trzeba przez kilka minut bawić się wyłącznikiem. Zastanawia mnie ta dziwna reakcja na pilota (bez względu na to który przycisk pilota użyjemy, TV zawsze się wyłącza). Po raz pierwszy widzę taki przypadek. Nie mam oscyloskopu, ani schematu. Nie wiem, co jeszcze sprawdzić? Większość postów opisuje tylko usterki LA 7845, jako przyczynę niezałączania się odbiornika. Z "moją" usterką nie spotkałem się na forum. Serdecznie proszę kolegów fachowców profesjonalnie zajmujących się serwisem o wskazówki, co jeszcze sprawdzić? Z góry dziękuję za pomoc, bo mnie ten telewizor chyba wykończy nerwowo!!!

0 3
  • #2 17 Lip 2010 15:29
    leonard666
    Poziom 17  

Witam.
    Jak mnie pamięć nie myli, to w zasilaniu 5V uszkadza się tranzystor Q850. Proponuję go wymienić i sprawdzić elementy w gałęzi zasiania 5V. Prawdopodobnie problemy z TV są związane, ze złym napięciem zasilania procesora.

0
  • #4 19 Lip 2010 13:33
    Oldand
    Poziom 8  

Witam i dziękuję kolegom za informacje. Sprawdziłem jeszcze raz stabilizator napięcia 5 SBY na tranzystorze 2SC1383 (Q 852) i okazało się, że dostaje on przerwy na złączu B-E. Pomiar omomierzem po jego wylutowaniu wykazuje, że jest dobry i stąd ta zmyłka. Miałem pod ręką BD 137, założyłem na próbę i telewizor ruszył. BD 137 nie grzeje się. Wszystko jest OK. Temat zamykam i jeszcze raz dzięki leonardowi666 i kol. mirex.

0