Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przemysłowe metody pomiaru ciśnienia

Gordios 17 Lip 2010 18:37 2095 0
 • Wiele procesów przemysłowych wymaga poddania materiału bądź produktu odpowiednim zabiegom produkcyjnym. Jednym z takich zabiegów jest zastosowanie zmniejszonego bądź zwiększonego ciśnienia w celu wpłynięcia na parametry produkowanego przedmiotu. Dla przypomnienia należy zaznaczyć, że jednostką ciśnienia jest Pascal (Pa), oznaczający siłę jednego Newtona na metr kwadratowy. Istnieje wiele sposobów dokonywania pomiaru wartości ciśnienia, które wykorzystywane są sukcesywnie w zakładach produkcyjnych. Duża część tych urządzeń działa dzięki odkształceniom lub innym przemianom fizycznym czujników które są poddawane wpływowi zwiększonego bądź zmniejszonego ciśnienia.

  Należy zauważyć również że czujniki ciśnienia nie należą do czujników typowo elektrycznych, lecz są to z reguły czujniki mechaniczne (wykorzystywanie naprężeń, napięcia powierzchniowego itd). Możliwe jest jednak przystosowanie części typowych czujników do zmiany potencjału elektrycznego w zależności od ciśnienia. Tego typu elementy zmieniają swoje wartości (rezystancja. pojemność lub indukcyjność) wraz ze zmianą ciśnienia.

  Na obrazku zaprezentowane zostały mechaniczne czujniki ciśnienia. Dla każdego zaznaczony został kierunek wpływu ciśnienia (pressure) oraz kierunek odkształcania (motion). Do swojego działania wykorzystują one zjawisko elastycznej deformacji. Zmiana ciśnienia powoduje zmianę położenia, rozmiarów lub kształtu czujnika.

  Jednym z pierwszych elektrycznych czujników ciśnienia był czujnik potencjometryczny. Powyższy schemat prezentuje takie właśnie urządzenie. Manometr ze sprężyną rurkową (tuba Bourdona) porusza ślizgaczem potencjometru. Napięcie wyjściowe na terminalach potencjometru może wahać się od 0% do 100% w zależności od ciśnienia.

  Kolejnym rozwiązaniem
  jest pojemnościowy czujnik ciśnienia. Składa się on z dwóch okładek. Jednej stacjonarnej oraz drugiej ruchomej, której położenie zależne jest od ciśnienia panującego w cylindrze. Dystans między okładkami zmniejsza się wraz ze wzrostem ciśnienia co powoduje zwiększenie pojemności kondensatora.

  Przemysłowe metody pomiaru ciśnienia Przemysłowe metody pomiaru ciśnienia

  Przemysłowe metody pomiaru ciśnienia

  Źródło: „Industrial electronics: devices and systems” - Dale R. Patrick,Stephen W. Fardo

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Gordios
  Poziom 18  
  Offline 
  Gordios napisał 399 postów o ocenie 169, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2010 roku.
 • Testo