Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Końcówka do nagłosnienia remizy, ponad 100m^. 400W Mosfet?

damianojsp112 17 Lip 2010 20:31 1722 16
  • #1 17 Lip 2010 20:31
    damianojsp112
    Poziom 18  

Witam! Planujemy rozpocząć organizowanie dyskotek w naszej remizie strażackiej. Poszukiwaliśmy ze znajomym jakiegoś wzmacniacza który by dobrze pełnił tam swoją rolę. Miało by to służyć do napędzania kolumn pożyczonych od zaprzyjaźnionego zespołu muzycznego(nie wiemy dokładnie jeszcze co nam pożyczą;)). Wywnioskowaliśmy że na początek 400W/4R powinno wystarczyć. Wybieramy miedzy czymś z tego tematyLink albo ten z 4 postu albo ten z 21 postu. ten z czwartego wydaje się być dużo łatwiejszy, ale czy naprawde osiągnie taką moc? Drugi jest trudniejszy ale myślę że dzięki tranzystorom w nim zastosowanym zagrałby lepiej. Mamy na wszystko ok. 300, max 400zł. Z tym że radiator odlejemy sami, obudowę tez zrobimy. Może ktoś ma pomysł na wielkość radiatora dla takiej końcówki? Teraz ktoś zapyta dlaczego nie pożyczymy sprzętu od zespołu: Dlatego że chcemy zdobyć doświadczenie w konstruowaniu urządzeń elektronicznych!

0 16
  • #2 17 Lip 2010 23:10
    misturek
    Poziom 15  

Wydaje mi sie że wzmacniacz z postu 21 będzie lepszym rozwiązaniem.
    No i posiada już jedno zabezpieczenie - opóźnione załączanie kolumn.
    Za max 400zł sądzę że nic z tego nie będzie. Jeden kanał ok.150zł + zasilanie. A jeżeli ma być to stereo - 800W za 400zł to jednym słowem pozdro ;)

0
  • #3 17 Lip 2010 23:17
    damianojsp112
    Poziom 18  

Jeden kanał to dużo mniej niż 150zł, bo liczyłem. Zasilanie będzie kosztowało 170zł(toroid 600VA 2 x 50V) + kondensatory(15 000 - 70 000uF). Ma to być jedynie na początek. Później jeśli na siebie zarobi to będziemy robić coś mocniejszego. Poza tym na taką potańcówke wystarczy nawet jeden kanał... Ciekawe jak spisałoby się przy 2Ohm? Chyba za mało par tranzystorów dla takiego obciążenia.

0
  • #4 18 Lip 2010 13:51
    Hefajstos
    Poziom 35  

Nie wiem czy się opłaci. Do domu - owszem, warto budować. Ale na estradę...

Górna granica, to 600zł - bo za tyle kupicie "normalny" wzmaniacz o potrzebnej wam mocy, np. t.amp E800 albo używanego Elmuza lub ADSa z dawnej serii PA. Taki wzmacniacz będzie miał potrzebne zabezpieczenia, softstart, wejścia symetryczne na XLR i jackach, wyjścia speakon. Czy wasz będzie to wszystko oferował? Skąd weźmiecie obudowę?

--
    pozdrawiam
    Hefi

0
  • #5 18 Lip 2010 16:17
    damianojsp112
    Poziom 18  

Będzie miał na pewno softstart, zabezpieczenie przed DC, opóźniane załączanie kolumn i układ powodujący brak trzasków po wyłączeniu. Właśnie nie chcemy kupować, chcemy coś skonstruować i dla tego cały "problem". Obodowa będzie zapewne cała z odlewu aluminium...

0
  • #6 18 Lip 2010 18:38
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 18 Lip 2010 20:11
    damianojsp112
    Poziom 18  

Jeśli chodzi o sprawę radiatora to zapoznałem się z tematem, wiem że przewodność cieplna produktu "Made in home" będzie jak będzie... Myślałem że zmotywujecie nas do pracy i doradzicie w sprawach technicznych, lecz widzę że raczej nic z tego nie będzie. A szkoda bo na czymś trzeba by się uczyć elektroniki, a nie będę kupował lub samodzielnie składał kitów itp... bo do niczego zapewne mi się one nie przydadzą. W tym wzmacniaczu byłby potrzebny układ wyłączenia kolumn razem z końcówką ponieważ jak pisze autor po wyłączeniu końcówki powstają dziwne trzaski przez kilka sec. A opóźnione załączanie kolumn jest potrzebne aby nie było "stuku/strzału" na początku. Ps. Jeśli chodzi o samodzielne wykonywanie odlewów aluminium, to posiadam wszystko co jest do tego potrzebne(tak mi się wydaje), kiedyś mój dziadek odlewał aluminiowe: korby, szajby, wałki itd... Teraz chce aby przekazał mi swoja wiedzę.

0
  • #8 18 Lip 2010 20:31
    cirrostrato
    Poziom 36  

Jak kolega wcześniej ci radził nie rób (na początek) kilkuset watowego wzmacniacza, na schemacie to jakoś wygląda ale w realu polegniesz jeśli już nie robiłeś innych skomplikowanych konstrukcji elektronicznych, może zarób na odlewach i kup gotowy wzmacniacz...Jakich rad oczekujesz, masz jakiś schemat, części musisz kupić/zdobyć, całość jakoś poskładać (nikt ci schematu montażowego nie poda gotowego), uruchomić, jak nie zadziała usuwać błędy (montażowe lub uwalone/niesprawne od nowości elementy, takie też bywają..), niezawodność takiej składanki będzie mikra a dyskoteki to może będziesz organizował za rok...

0
  • #9 18 Lip 2010 20:39
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 18 Lip 2010 21:39
    damianojsp112
    Poziom 18  

Z tymi kitami to kolega zrozumiał dosyć dosłownie:). Naskładałem się już troszkę: zasilaczy, wzmacniaczy na TDA, migaczy itd... itp... Teraz chciałbym się wziąć za coś porządniejszego, coś co by mi posłużyło w dobrych celach i z czego miałbym pociechę. Oczywiście pokory mi rzeczywiście trochę brakuje, elektroniką zajmuje się dosyć krótko, ale wszystko jeszcze przede mną. To może teraz inaczej: Jaki zestaw dałoby skompletować tak do 1,5 tys zł żeby mógł spokojnie pograć choć jeden "sezon" Najlepiej: końcówka + 2 kolumny + mixer(?)
    Ps: Może przyjdzie czas że będę miał tak ogromne doświadczenie że będę mógł spokojnie doradzać i budować różny sprzęt, oby taki czas kiedyś nastał

0
  • #11 18 Lip 2010 23:07
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 20 Lip 2010 01:02
    Hefajstos
    Poziom 35  

Szczerze - zrób odwrotnie niż chciałeś. Tzn. pożycz od zespołu wzmacniacz, a buduj kolumny. To się akurat opłaca - przy prostych systemach największą wadą dobrze zbudowanych kolumn jest brak znaczka firmowego.

Z odlewaniem mi szczęka opadła... Ale radiatory się ciągnie (temp. na granicy topnienia), a nie leje ;) ;) ;)

--
    pozdrawiam
    Hefi

0
  • #13 20 Lip 2010 01:35
    desi
    Poziom 11  

nie zdziwie się jak remiza pójdźie z dymem przy takich upałach i DYI . . . totalny brak odpowiedzialności dla wiejskiej młodzieży

0
  • #14 20 Lip 2010 10:28
    damianojsp112
    Poziom 18  

No ciągnie się, i dla tego niestety źle wypełnia formy aluminium... Remiza może pójść z dymem jeśli ktoś nie poprawi instalacji, ale w tym tygodniu ma to być zrobione:)

0
  • #15 20 Lip 2010 20:05
    Hefajstos
    Poziom 35  

Cytat:
    No ciągnie się, i dla tego niestety źle wypełnia formy aluminium...

Ale ja miałem na myśli, że radiatorów się nie odlewa, tylko tnie z profili ciągnionych na ciągadle.

Cytat:
    Remiza może pójść z dymem jeśli ktoś nie poprawi instalacji, ale w tym tygodniu ma to być zrobione:)

Szewc w dziurawych butach chodzi ;)

--
    pozdrawiam
    Hefi

0
  • #16 20 Lip 2010 21:38
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 20 Lip 2010 22:00
    damianojsp112
    Poziom 18  

Dobra, już niby wszystko powiedziane... Trzeba by zamknąć dyskusję bo schodzimy na inne tematy a należy pamiętać o regulaminie! Dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam!

Damianojsp112

0