Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Akwarium sterowane komputerem

dexterski 17 Jul 2010 23:10 5848 16
IGE-XAO
    dexterski
    Level 15  
    Witam!
    Przewalam już elkę i google od dobrych kilku godzin i nic sensownego nie znalazłem.

Otóż chcę sterować akwarium za pomocą komputera. Konstrukcja może być jak najprostsza (lpt, ewentualnie usb). Chodzi mi tylko o termostat który by włączał wentylatory przy temperaturze wyższej niż ustalona i wyłączał grzałkę, oraz wyłącznik czasowy do lampy, wszystko oczywiście ustawiane w komputerze. Fajnie by było gdyby układ współpracował z którymś z dostępnych programów do tego typu konstrukcji.

Da się przynajmniej to zrobić analogowo bez programowania?

Jeśli nie ten dział proszę o przeniesienie.
  • IGE-XAO
  • Helpful post
    Radzio M.
    Level 34  
    Bez programowania w/w urządzenia nie zrobisz.
  • Helpful post
    cirrostrato
    Level 37  
    Komputer klasy min. 386 lub lepszy, port LPT sprawny, system DOS, poznanie kilkunastu komend w QBASIC do sterowania LPT, obsługi zegara systemowego itp. max. kilka godzin . Potem tylko jakiś interfejs z przekaźnikami podpięty pod LPT do obsługi urządzeń zewnętrznych (grzałka, wiatraki, oświetlenie, inne).
    Kosur
    Level 19  
    Tylko taki komputer musiałby działać przez cały czas, a to trochę prądu pobiera. Lepiej wykorzystać do tego mikrokontroler albo zbudować osobno termostat i timer na układach niewymagających programowania.
  • IGE-XAO
  • Helpful post
    Jurek007
    Level 17  
    Wpisz na pasku "g sterowanie akwarium" a otrzymasz 43500 wyników - wystarczy ?
    Lub coś po polsku "http://sterowniki-online.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=323&Itemid=188"
    Link do HALL2007 "http://www.neuron.com.pl/"
    Pozdrawiam :)
    cirrostrato
    Level 37  
    Kosur wrote:
    Tylko taki komputer musiałby działać przez cały czas, a to trochę prądu pobiera.
    To wiadomo ale dexterski żadnych ograniczeń w zapytaniu nie stawiał. Wakacje, chłopak się nudzi, coś by podłączył do komputera (może akwarium...) ale tanio i bez wysiłku...
    dexterski
    Level 15  
    Dzięki za odpowiedzi, dopiero z pracy wróciłem ;]

U mnie komputer działa cały czas, ale nie chcę stosować odrębnego z OS DOS. Kiedyś rozważałem propozycję budowy skalara, ale wolę coś pod komputer.

Otóż wyjeżdżam w trasy kilkudniowe od jakiegoś czasu i chciałbym mieć akwarium na oku (jako, że rodzice nie bardzo kwapią się do pomocy).

Znalazłem program Doctor Aquarium, który daje możliwość sterowania akwarium przez www, do internetu bez większych problemów znajdę dostęp.
    Czy dałoby się zbudować sterownik który by program stosował?

Teraz wszystko wchodzi w grę ;]

http://www.idg.pl/ftp/pc_7104/Doctor.Aquarium.1.0.4.html
    Quote:
    rogram jest przeznaczony dla zapalonych hobbystów, którzy za wszelką ceną chcą stworzyć idealne warunki swoim rybkom. Dzięki niemu nie trzeba martwić się o zbiornik w czasie kilkunastodniowego wyjazdu. Wystarczy wejść do kawiarenki internetowej i z zdalnie (ze strony WWW) zajmować się zwięrzętami.

Główne funkcje programu:

- mierzy poziom pH, temperaturę pokoju, pokrywy oświetleniowej, głośność, napięcie i opór przez specjalne sensory;
    - włącza wiatraki, jeżeli temperatura akwarium jest zbyt wysoka;
    - symuluje dzienny cykl słońca, poprzez odpowiednie włączanie i wyłączanie oświetlenia (unika się wtedy stresowania naszych podopiecznych);
    - naśladuje cykl księżyca (za pomocą specjalnych lamp) - wg aktualnej fazy. Opcja ta jest szczególnie ważna przy hodowli wrażliwych koralowców;
    - alarmuje użytkownika za pomocą dźwięku i e-maila, gdy parametry wody są nieodpowiednie;
    - bez przerwy zapisywane są zdarzenia do dziennika;
    - wykresy najważniejszych parametrów (dobowe, tygodniowe i miesięczne);
    - sterowanie falownikami - wywołuje naturalną cyrkulację wody (tak jak prądy wokół rafy) oraz naśladuje sztormy;
    - wyłącza wszystkie pompki w czasie karmienia;
    - potrafi włączyć inną aplikację do poprawy warunków życia w zbiorniku - np. program do automatycznej wymiany wody.

Teraz tak oglądam ten hall, wygląda ciekawie, ale trochę drogo jak za sam procesor.
    PO.
    Level 20  
    Jest sterownik DIY zrobiony przez polskich entuzjastów ;) , nazywa się SKALAR i ma więcej opcji niż potrzebujesz. Oparty na atmega32 o ile pamiętam.
    dexterski
    Level 15  
    Kolego ;] wspomniałem w poprzednim poście, że skalar mi nie odpowiada ponieważ nie ma połączenia z komputerem, no chyba, że dorobili coś nowego.
    PO.
    Level 20  
    Wiesz, na "mieć akwarium na oku" jest proste rozwiązanie :) - kamerka z ethernetem/wifi.
    Nie wiem czy do skalara coś dorobili bo nie jestem akwarystą. Można dorobić samodzielnie - to znaczy napisać od nowa na tym hardwarze (+coś) bo nie wiem czy twórca udostępni źródło (ale może w takim szczytnym celu?) i nie wiem czy ono się do tego nada bo to zdaje się bascom więc mało optymalne.

Jak już podłączysz akwarium do internetu, czymkolwiek, to wiesz, że nie ma takiego sprzętu, żeby nie złamać, skoro już dostęp z zewnatrz będzie...
    Natomiast takie sterowniki, jeśli są dobrze zrobione to są stabilne i wypadki zdarzają się jak ze wszystkim, czyli rzadko, bardziej chyba bałbym się o kompa.

Ale fakt, nie zauważyłem tego jednego zdania ;) .
    dexterski
    Level 15  
    W sumie masz rację, ale nic taki "życzliwy" nie zepsuje nawet jak się włamie bo co ma na diabła narobić?? Temperaturę najwyżej przestawi, ale to bym zauważył w porę bo u mnie w akwa. długo trwa zmiana temperatury.

Nie wspomniałem ,że chodzi również o satysfakcję.

http://www.electronics-lab.com/projects/mcu/007/index.html

Może ten projekt? Tyle, że nie daje możliwości sterowania przez stronę www, chyba ze da się dopisać do programu czy coś w tym stylu.

http://www.draquarium.com/ <-daje on dużo możliwości niestety nie moge znaleźć jakiś schematów diy do tego oprogramowania.
  • Helpful post
    PO.
    Level 20  
    Satysfakcji będziesz miał, i pracy też...

Pierwszy nie różni się za bardzo od skalara - wyświetlacz większy możesz sobie oprogramować jak chcesz, to tylko kwestia co wyświetlić i gdzie.
    "Dopisać" to tak skrótowo napisałem :) - podłączyć moduł ethernet, połączyć się z nim, oprogramować stos tcp/ip i potem działać z generatorem strony albo coś... Gruba robota, niezależnie od projektu.

Ten drugi jest oparty na gotowych modułach i urządzeniach. Już lepiej podłącz sobie arduino jak Cię kusi ;) . I może to jest rozwiazanie, pewnie jest w necie jakis gotowy projekt na tym oparty, wtedy będziesz miał po swojemu, reszta na kompie.
    dexterski
    Level 15  
    Arduino- może i nie głupi pomysł, co do wyświetlaczy itp. ich w ogóle nie będzie, moduł schowam tak żeby się nikt do niego nie dobrał, a u mnie w domu są wścibscy. W grę wchodzi tylko sterowanie przez komputer.
    PO.
    Level 20  
    Hmmm, żeby Ci go nie wyłączyli ;) .

A poważnie to jak już coś znajdziesz/zrobisz, to podlinkuj dla potomności.
    palindrom
    Level 11  
    Też mam w domu akwarium i nie zdecydowałbym się na tego typu rozwiązanie. IMO komputer jest zbyt awaryjną rzeczą. Co się stanie w przypadku zaniku zasilania? Będziesz musiał go nieźle "oskryptować" aby rybki były bezpieczne.
    Jeżeli pójdę dalej w tym hobby, to
    - Wykorzystam kontroler PID do trzymania stałej temperatury
    - Grzałkę zrobię przepływową, w obiegu filtra. Gdyby się uprzeć, można zrobić też chłodziarkę ;)
    - Neonówka sterowana wyłącznikiem czasowym. Powolne zapalanie i gaszenie (na diodach) niestety kosztuje :(
    W zasadzie tyle, nie musi tańczyć i śpiewać. Jeżeli rybki nie są drapieżnikami wymagającymi żywego pokarmu (niestety nie mój przypadek), można jeszcze pokusić się o automatyczny dozownik pokarmu.

Jeżeli jednak chcesz wszystko mieć przez sieć i jak na dłoni, chyba lepiej:
    - kupić miniaturowy komputer, taki jak tu
    http://linuxnews.pl/zonbu-mini-komputer-za-99-z-gentoo-linux/
    Takie urządzenia mają mały pobór mocy i normalny system
    - kupić kontroler LPT na USB
    - sterować peryferiami poziomem TTL wprost z portu LPT:
    http://www.faqs.org/docs/Linux-mini/Coffee.html#ss2.1
    tutaj akurat robienie kawy w Linuksie, Jest pełne HOWTO na ten temat.
    Jeżeli chcesz czujniki i podgląd na żywo, potrzebujesz mierników najlepiej z RS'em.
    Generalnie polecam takie podejście, bo jest pewniejsze, rachunki będą niższe i większość rzeczy da się zrobić za pomocą prostych skryptów.
    dexterski
    Level 15  
    http://www.practicalmaker.com/projects/arduarium-controller

Ten wygląda ciekawie, niestety nie ma komunikacji moduł-Pc , teraz pytanie czy dużym problemem byłoby dodanie takiej możliwości?

Ręce mi opadają chcę zrobić a nie mogę ;] Już wspominałem, że inne komputery w grę nie wchodzą, ten jest zawsze włączony i wystarczy.
    cirrostrato
    Level 37  
    Nie możesz zrobić, bo stawiając kolejne wymagania projektowi, nie umiesz tego sam oprogramować, albo zrób coś typowego sprawdzonego o możliwościach istniejących albo zrób układ pod siebie i naucz się programować. Teraz szukasz praktycznie gotowego kita jedynie do zlutowania i podłączenia pod peceta.