Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LED dzienne w samochodzie

komati 20 Lip 2010 21:38 17130 37
  • #31 20 Lip 2010 21:38
    komati
    Poziom 8  

Zrobione! Podłączyłem wg poprawionego schematu kolegi Kybernetes, (DZIĘKI WIELKIE) . Wszystko hula bez problemów. Udało się. Jeżeli komuś się przyda, cieszę się. Warto było.
    Przypiąłem zdjęcie ze zmierzonymi odległościami. Wszystko jest absolutnie legalnie:

Tak w skrócie:
    1. Wysokość zamontowania świateł dziennych MUSI SIĘ MIEŚCIĆ w przedziale 25 do 150 cm od podłoża (24,5/25cm u mnie),
    2. Odległość zamontowania świateł dziennych od linii bocznej do środka pojazdu, NIE MOŻE przekraczać 40 cm (20cm u mnie),
    3. Odległość między jednym, a drugim źródłem światła dziennego, NIE MOŻE być mniejsza, niż 60 cm (93cm u mnie).
    4. NIE MA obowiązku oświetlania całego pojazdu, prócz świateł dziennych.

Pozdrawiam.

Obrazek poprawiłem na zgodny z instrukcją. [ociz]

• Relpol
  • #32 23 Lip 2010 16:23
    maxpayne7
    Poziom 9  

Zamontowałem w swojej Marei światełka do jazdy dziennej Led z wbudowanym automatem do włączania/wyłączania. Światełka wpina się w instalację auta 3 przewodami - wg instrukcji: czarny-masa; czerwony- + po stacyjce oraz żółty- + lamp pozycyjnych.
    Teraz proszę o radę gdzie w komorze silnika znaleźć + po stacyjce???

• #33 28 Lip 2010 11:59
    maxpayne7
    Poziom 9  

Będę musiał wpiąć się w skrzynkę bezpieczników bo nic innego nie wymyśle. Sprawdziłem bezpieczniki voltomierzem w komorze silnika i nie znalazłem takiego z którego wyciągnę +12V po stacyjce. Pozdrawiam

• Relpol
  • #34 02 Sie 2010 22:52
    piorun0
    Poziom 20  

Znalazłem wyciąg odnośnie właczania świateł dziennych i pozycyjnych:
    Ponadto minimalna powierzchnia świecenia lamp musi być ≥40cm², a w przypadku włączenia świateł mijania światła dzienne mają zostać samoczynnie wyłączone. Dodatkowo, w samochodach rejestrowanych po raz pierwszy po 31 grudnia 2009 roku, światła pozycyjne tylne, światła obrysowe przednie, boczne i tylne oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej nie mogą włączać się razem ze światłami dziennymi. W pojazdach rejestrowanych do 31 grudnia 2009 roku dopuszcza się zainstalowanie świateł do jazdy dziennej w taki sposób, że włącza się również oświetlenie pozycyjne oraz tablicy rejestracyjnej

• #35 03 Paź 2010 21:27
    grzegorzdr
    Poziom 10  

Ze względu na codzienną jazdę po mieście w granicach do 4km w jedną stronę samochodem z silnikiem Diesel postanowiłem zamontować światła do jazdy dziennej. Światła zamontowałem w dolnej części zderzaka jak widać na zdjęciu. Układ sterowania/włączania się tych świateł wymyśliłem i wykonałem jak na poniższym schemacie. Po przekręceniu kluczyka włączają się automatycznie światła do jazdy dziennej. Natomiast po włączeniu co najmniej świateł postojowych światła dzienne zostają wyłączone automatycznie. Dzieje się to tylko za pomocą jednego przekaźnika. Myślę, że poniższy schemat jest bardzo prosty i skuteczny. Całość działa już od roku. Akumulator jest zawsze naładowany mimo pokonywania tak małych dystansów i taki był mój zamiar montowanych świateł dziennych LED. Zimą mimo mrozów -25’C nie było problemu z porannym uruchamianiem silnika.

LED dzienne w samochodzie LED dzienne w samochodzie

• #36 05 Paź 2010 22:58
    jerzyf
    Poziom 22  

A mnie się widzi że rozstaw tych świateł jest za mały!. Musi być min. 60 cm, a one są zamontowane przy samej tablicy rejestracyjnej co oznacza że mają mniej niż dopuszczalne min. bo tablica rejestracyjna ma na pewno mniej!.

• #37 09 Paź 2010 22:51
    grzegorzdr
    Poziom 10  

Pomiędzy lampami jest niecałe 60cm. Inaczej nie dało się rozmieścić ich na zderzaku.

Szukaj w 5mln produktów