Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Walki robotów

64920@wp.pl 17 Lis 2005 19:12 27687 183
  • #151 17 Lis 2005 19:12
    Pocieszny
    Poziom 38  

Właśnie ludzie... tak patrzę że ten wątek ciągnie się już ponad rok a poważnego wyniku nie widać... Tutaj jest potrzebny jakiś przywódca który to jakoś skleci do kupy bo anarchia do niczego nie prowadzi. Będziemy tak pisać i rozmyślać do końca świata.

• Fibaro
  • #152 17 Lis 2005 19:38
    PietrekDer
    Poziom 13  

Dokładnie. Ja mówię tak:
    Nie robić żadnych rzeczy typu "zgłoszenia do tega a tamtego dnia roku itd", "robot ma być taki a taki, ważyć tyla a tyle itd", a później po zgłoszeniu czeka się miesiąc lub dwa do walk, a po co?

Jasno określić np. Każdy kto by chciał wziąć udział w tym, niech np, za cztery m-ce ma gotowego robota, a wtedy się zorganizuje walki. Robot ma być takiej a takiej wielkości na oko oczywiście, żeby jakiś pimpek nie walczył z jakimś goliatem :]. Można też zrobić zawody robotów nie tylko na moc czy coś, ale także na szybkość, jakies wyścigi. Trzeba poruszyć forumowiczów do roboty. Na razie trzeba z grubsza określić, ile czasu potrzeba na budowę takiego robota, i np, za tydzień rzucić hasło: W czerwcu walki robotów, budujemy! I już. Coraz większe określanie zasad, reguł, ograniczeń itd powoduje że coraz więcej potencjalnych ochotników odpada! Takie jest moje zdanie! :)

• #153 17 Lis 2005 19:55
    Pocieszny
    Poziom 38  

Może ktoś stworzy jakąś ankietę www czego oczekują koledzy i na podstawie tej ankiety ustalimy zasady. Ja nigdy nie robiłem żadnych ankiet więc się tego nie podejmuję. Może będzie ktoś chętny?

• #154 18 Lis 2005 09:37
    Pocieszny
    Poziom 38  

Jeśli chodzi o termin to jestem za wakacjami(na przykład lipiec). Wielu z nas się uczy lub studiuje, więc w wakacje jest więcej czasu czy to na dopracowanie robota czy też nawet na samą wycieczkę na zawody.

• #155 23 Gru 2005 12:00
    dra-gon
    Poziom 10  

Witam to mój pierwszy post i mam nadzieje że dobrze doradzę. :|

Widzę że jest tu dużo osób zainteresowanych walkami robotów i to mnie cieszy.
    Mam na myśli zdalne sterowanie ,a nie programowane ale o te też zaczepię. A więc to sedna.

Widzę że starcie się ustalić jakiś termin już prawie 1,5 rok i nadal nic z tego. Może niektórzy z was zastanawiają się dlaczego to tak długo trwa.
    Może ja jako nowy formułowicz trochę pomogę.

Czytając ten temat zauważyłem ,że wielu z was podaje jakieś kategorie np. wagową. Wydaje mi się ,że podajecie taką która wam pasuję i wychodzi z tego później kilka kategorii wagowych i człowiek czeka na dalszy rozwój sytuacji czyli na konkretne propozycje waga, rozmiar itp. Tak się to ciągnie od 04 Wrz 2004. Ja proponuje niech konkrety ustali osoba która zorganizuje taką imprezę bo ona będzie wiedzieć konkrety np. na jakiej arenie będą rozgrywane zawody. Przecież nie wsadzimy dwóch maszyn np. 50x50cm na arene 2x2m bo będzie za ciasno ,a poza tym impreza musi się rozwinąć i kogo będzie stać na 100kg pojazd. Do 10kg to w sam raz jak na początek. :)

Dodam jeszcze ,że zapomnieliście o wielu innych aspektach jak np. bezpieczeństwo zarówno uczestników jak i publiczności. Wyobraźmy sobie że używacie piły tarczowej jako broni i pęka taka tarcza ,a obok stoją gapie. Nie muszę mówić co może zrobić taki odłamek. Można zabronić ,a wręcz powinno się zabronić niektórych rodzajów broni w początkowym etapie istnienia takiej imprezy. Bo kogo będzie stać na osłonięcie areny 2 metrowym murem z wytrzymałego szkła jak w programie Robotica. Czyli brak broni tzw. obrotowej ,miotanej i innych tego typu i skupić się tylko na pnełmatycznej jeśli by już ktoś chciał mieć broń ruchomą bo pług to też może być broń.

To tyle. Mam nadzieję że coś wniosłem i dzięki mojemu postowi będziemy o krok bliżej polskiej edycji walki robotów.
    No i czas było odświeżyć temat. :D

:arrow: Pozdro :D

ps. tu podaje linka do mojej stronki. Pracuje tam nad swoim zdalnie sterowanym pojazdem może pomoże ona wam w skonstruowaniu swojego.
    rc-hobby.xt.pl

• Fibaro
  • #156 23 Gru 2005 13:41
    valarian
    Poziom 22  

Slownik ortograficzny i przycisk pisownia nie gryza!
    Az odrzuca od czytania takiego postu, naprawde...

Co do tresci, to nie wniosla ona nic nowego. Wszystko juz zostalo napisane wczesniej. Kategorie wagowe i tak sa juz poustalane na calym swiecie, wiec nie ma sensu tworzyc nowych i wydziwiac [o tym juz napisal ktos wyzej]...

Jak na razie, sa matury, sesje itp "umilacze czasu"; takie tematy zazwyczaj rozkrecaja sie w okolicach wakacji...

• #157 26 Gru 2005 17:30
    64920@wp.pl
    Poziom 15  

Odnośnie wypowiedzi Valarian'a mogę dopisać tylko AMEN.

Nie zaczynałem tego tematu po to aby pojawiła się dyskusja na temat jak mają wyglądać roboty (chociaż to też jest mile widziane ale nie jako główne meritum). Powtażam jeszcze raz szukam ludzi z którymi można coś zrobić w praktyce, tyle że tych ludzi musi być conajmniej piętnastu (no minimum dziesięciu)
    Napiszę w punktach co chce ustalić:

Miejsce: Na początku myślałem o starym wojskowym lotnisku w Pile ale mogą pojawić się problemy natury papierkowej. Mozna by coś takiego zrobić również w Bornym Sulinowie - tam nikt nie będzie o nic pytał prawdopodobnie tyle że baza noclegowa (bo na jednym dniu się nie skończy zapewne) jest na własną rękę - najrozsądniejszy namiot tyle że jest mały problem trzeba by załatwić agregat bo sprzęt na powietrze nie działa.

Jak ktoś ma inne propozycje to chętnie wysłucham

2. Dobrze by było zaoferować jakieś nagrody więc jakaś opłata typu wpisowe była by nieodzowna - i tu trzeba by ustalić ile powinna wynosić żeby nikogo nie odstraszyć ale żeby było z czego to zorganizować.

3. Pytanie zasadnicze kto się na coś takiego pisze - ilu nas jest ?? bo dla 2 osob to troszkę mija się z celem.

4. Jakiego typu walki was interesują.
    - Według zasad sumo.
    - Czasowe na punkty.
    - W stylu programu Robotica
    - Walki w klatkach :) tyle że robotów z możliwością dowolnego uszkodzenia dowolnym rodzajem uzbrojenia pokładowego robota przeciwnika włącznie z całkowitym wyeliminowaniem go z realnego świata :) (ta koncepcja mi się najbardziej podoba)
    aaa i jeszcze jedno czy to ma być na jakimś konkretnym ringu czy może w terenie ?

Piszcie co wam odpowiada, i jaką wagę proponujecie bo w wypadku zawodów innych niż sumo powinno być to jedyne kryterium.

Pozdrawiam

• #158 27 Gru 2005 01:17
    daniel93
    Poziom 29  

Może jeżcze jakies terenoe wyścigi.
    Ale mogę się założyć że te niestandardowe mogą nie wypalić.
    N apoczątek sumo.
    A co do tego żeby sprawdzić ilu jest potencjalnych zawodników założyłem temat walki robotów - wasze roboty.
    Niestety nie zdobył popularności.
    Jak chcecie to dam te 40pkt na wyróżnienie ;)

Dodano po 1 [minuty]:

A i tani dojazd z innych częsci polski trza załatwić.

Dodano po 1 [minuty]:

Ile kosztuje wynajęcie prywatnego autobusu ???

• Fibaro
  • #159 27 Gru 2005 15:39
    dra-gon
    Poziom 10  

Walki można zorganizować np. przy okazji jakiś zawodów zdalnie sterowanych tzw. modeli samochodów.
    W Rudzie Śląskiej obok toru znajduje się takie coś zdjęcie
    A to ten tor. W tle widać to co jest na zdjęciu powyżej. Tor
    To chyba dobre miejsce. Będą gapie i kogoś może to jeszcze zainteresuje.

Cytat:
    A co do tego żeby sprawdzić ilu jest potencjalnych zawodników założyłem temat walki robotów - wasze roboty.
    Temat który założyłeś nie pasuje do zdalnego sterowania. Przecież autko zdalnie sterowane to nie robot. Więc gdyby miały powstać takie zawody to jak je nazwać - walki zdalnie sterowanych pojazdów ?

ps. wy chcecie zrobić zawody programowanych czy zdalnie sterowanych pojazdów. A może to i to razem.

• #160 27 Gru 2005 17:16
    daniel93
    Poziom 29  

Narazaie programowanych(autonomicznych).
    Ten to jest niezły np. na wyścig 10 okrążeń.
    Też by było nie złe.

Dodano po 13 [minuty]:

Ktoś się orjętuje ile kosztuje wynajęcie autobusu ???
    Bo może zrobić coś takiego że żeby ktoś się mugł zarejestrował musi wpłacić ileś tam zł i ma dojazd, nocleg i wpisowe załatwione.
    A dojazd to może z każdego wojewudzctwa jeden autobus ???
    Czyli np. Z Rzeszowa, Krakowa itp.

• #161 27 Gru 2005 22:13
    64920@wp.pl
    Poziom 15  

Wszedłem na stronkę z której jest ten filmik są tam jakieś zasady odnośnie konstrukcji - jeśli chodzi o zasilanie to nie powinno być ograniczeń - co do broni to powinno być to sformuowane tak, że maksymalny zasięg broni nie może przekraczać np. 3 metrów (a tyle mogła by wynosić strefa bezpieczeństwa dookoła "ringu") rozwiązało by to problem (broni palnej) i innych ciekawych wynalazków bo ktoś przecież może zastosować "miniaturowe granaty" wyrzucane za pomocą małego ładunku pirotecnicznego (jeśli nie będą zagrażały W ŻADEN SPOSÓB publiczności to nie widzę tutaj nic co powinno się zakazywać odrobina huku i dymu może fajnie rozkręcić imprezkę :) )

• #162 07 Sty 2006 14:21
    dra-gon
    Poziom 10  

Z tym zasięgiem do 3m to świetne rozwiązanie ,a ja się tyle nad tym zastanawiałem. :wink:
    Oczywiście mogę sobie to rozwiązanie zamieścić na swojej stronie. :D

A teraz do sedna.
    Jak sprawić aby więcej ludzi zabrało się wreszcie za wykonanie robotów czy to autonomicznych czy zdalnie sterowanych. Pewnie już niejedna osoba wpadła na ten pomysł. Ja zrobiłem tak ,a było to przed sylwkiem.
    A mianowicie pogadałem z kumplami powiedziałem im co konstruuje jaka to super zabawa i wogóle jaką miałem tam wiedze na ten temat. Przynudzałem ich ze 20 minut. Na początku uśmiechy na twarzy ale po dłuższej dyskusji są zainteresowani ,a nawet bardzo zainteresowani.
    Ustaliliśmy że dobrym miejscem na walki będzie strych. Mieszkamy w wieżowcach i mamy dość fajne te pomieszczenia. Ustaliliśmy również ,że na początku nie będziemy organizować rozwalanek tylko zrecznościówki czyli jakieś tory przeszkód itp.
    Na dzień dzisiejszy ta dwójka nie zabrała się jeszcze za budowę. Niestety trochę odstrasza ich cena budowy pomińmy brak określonej wiedzy no i ta przeklęta sesja egzaminacyjna zbliżająca się bardzo wielkimi krokami.
    Co to do kosztów budowy wpadłem na pomysł by zakupić zabawki na allegro i od nich zastosować zdalne sterowanie. Zasięg tych zabawek który wynosi zazwyczaj kilka metrów powinien wystarczyć.
    Więc jak macie znajomych pogadajcie z nimi może coś z tego wyjdzie.
    Z czasem będzie większa grupa osób i wtedy można robić zawody lokalne później wojewódzkie no i krajowie.
    Pozdro.

• #163 09 Sty 2006 01:01
    64920@wp.pl
    Poziom 15  

Co do moich pomysłów to nie roszczę sobie do nich zadnych praw. Zamieszczam je na forum żeby były jak najbardziej rozpowszechniane (o ile ktoś chce je stosować) a co do "sezonu łowieckiego" (czytaj sesji) to się zgadzam. Sam musze sporo zaległych prac pooddawać a jeszcze "nauka" do egzaminów - no ale mam nadzieję że Elektroda nie padnie, a co się odwlecze to nie uciecze. Narazie to są tylko pomysły. Mam nadzieję że w okolicach wakacji zostaną zrealizowane. Osobiście robię robota uniwersalnego (wymienne moduły sterujące - jeden to zdalne sterowanie a drugi to procek do autonomika + czujniki)

Pozdrawiam

• #165 02 Lut 2006 16:22
    partykw
    Poziom 2  

No dobra te sumo robotów nawet mi się podoba, ale wole zasady "Robotiki".

• #167 02 Lut 2006 19:08
    partykw
    Poziom 2  

daniel93: Nie mam i długo nie będę miał. :cry:

• #168 02 Lut 2006 19:34
    WaWrzOL
    VIP Zasłużony dla elektroda

To prawda, że Robotica jest bardziej widowiskowa z powodu wszechobecnej destruckji i poteżnych maszyn, ale do końca to nie są roboty. W Poznaniu trzeba wykazać się wiedzą i pomysłowością, a nie funduszem.

• #169 17 Paź 2006 14:10
    Krystianeeek
    Poziom 9  

Jest ktoś moze z Zawiercia co sie interesuje walkami robotów prosze zeby napisał pozdrooo

• #170 19 Paź 2006 01:06
    Pocieszny
    Poziom 38  

Jeżeli chodzi o walki sumo w Poznaniu to są jakieś reguły co do elektroniki w robocie? Czy mogę użyć na przykład układów ze starego laptopa?

• #171 19 Paź 2006 20:14
    64920@wp.pl
    Poziom 15  

Z tego co wiem możesz tam wsadzić elektronikę nawet z ruskiego czołgu. Ważne żeby całość zmieściła się w podanych ramach wymiarowych i żeby nie było radioaktywne.

• #172 20 Paź 2006 12:12
    Inner_Bushman
    Poziom 17  

64920(małpa)wp.pl napisał:
    Z tego co wiem możesz tam wsadzić elektronikę nawet z ruskiego czołgu. Ważne żeby całość zmieściła się w podanych ramach wymiarowych i żeby nie było radioaktywne.

Trafna uwaga kolego.

A tobie zenobiusz proponuje zamontować matryce ciekłokrystaliczną z laptopa i wyświetlić na niej komunikat "Poddaj się albo przerobie cię na żyletki!". Aspekt psychologiczny jest bardzo ważny, może wjedziesz przeciwnikom na psyche i sami się poddadzą. :D

• #173 22 Paź 2006 22:37
    Pocieszny
    Poziom 38  

Super pomysł:D ale zamiast komunikatu lepiej będzie wyświetlić fotkę Renatki B. albo Romana G. ;)

• #174 27 Paź 2006 12:51
    Inner_Bushman
    Poziom 17  

zenobiusz ale my chcemy przeciwnika przerazić a nie rozśmieszyć :| :) :] :D XD

• #175 12 Lis 2006 01:16
    Pocieszny
    Poziom 38  

Można umieścić na robocie np. logo sponsora?

• #176 12 Lis 2006 03:19
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

A to już chyba zależy tylko i wyłącznie od Ciebie...

• #177 12 Lis 2006 12:36
    Pocieszny
    Poziom 38  

Tak się tylko zastanawiałem czy przepisy pozwalają ;)

• #178 12 Lis 2006 18:43
    Inner_Bushman
    Poziom 17  

Wolno ci robić wszystko na co masz o chote, o ile nie jest to zabronione w regulaminie lub przez kodeks cywilny (lub inne polskie prawo)

• #179 23 Gru 2007 23:37
    truposz.12
    Poziom 11  

strona wygasła temat zamarł jak tam te walki jak ktoś ma czas to pomorze mi w robocie poda jakieś wskazówki mam tylko 13 lat ale zrobiłem mili bota coyte powinien wiedzieć co to bo napisał temat o tym

• #180 24 Gru 2007 00:22
    k4m3l
    Poziom 14  

tez jestem ciekawy czy cos z tego w koncu wyniklo bo troche szkoda ze nie ma zadnych takich walk w polsce ani w okolicznych krajach a przygotowanie robota zeby tylko byl tez jestest bez sensu :/ a w stanach ten 'sport' coraz bardziej sie rozwija. polecam poogladac filmiki:
    http://pl.youtube.com/group/RFL te roboty sa po prostu zabojcze :D

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo