Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Którą kartę graficzną wybrać?

18 Lip 2010 11:21 1953 26
  • Poziom 9  
    Witam.

Chciałbym poprosić, zapytać o Wasze zdanie co do kart podanych przeze mnie niżej (tzn którą najlepiej wybrać - dodam, że również przy zakupie zależy mi w znacznym stopniu na grach komputerowych):

- NVIDIA GEFORCE GTX 460 768MB 192BIT DDR5
    - GEFORCE GTX 460 1024MB 256bit DDR 5
    - GEFORCE GTX 260 896MB 448bit DDR3
    - Nivida ASUS GeForce GTX 465 1024 MB 256bit DDR5
    - ATI RADEON HD5770 1GB GDDR5 128bit << nad tą szczególnie się zastanawiam, czy warto kupować 128 bitową, czy zagram na niej w nowsze gry?
    - RADEON HD 5850 1024MB 256BIT DDR5
    - RADEON HD 5830 1024MB DDR5 256BIT
    - GEFORCE GTS 250 1024MB 256bit DDR3
    - GEFORCE GT220 1024MB 128bit DDR3
    - GEFORCE GT240 1GB DDR3 128bit

Jeśli można prosić i chcecie ułóżcie proszę powyższe karty w kolejności w jakiej wybralibyście je. Wiem ze trochę duży wybór, ale właśnie taki duży mam kłopot w wybraniu;)
    Pogrubione to te nad którymi najbardziej się zastanawiam.
  • Poziom 9  
    GF GT[xxx] odpada moim zdaniem bo po prostu są wszechstronnie cienkie.

ja bym chyba wziął to: RADEON HD 5850 1024MB 256BIT DDR5
  • Poziom 43  
    Napisz ile możesz wydać pieniędzy? Bo karty, które podałeś są z bardzo różnych przedziałów jeżeli chodzi o cenę!
    Jaka jest konfiguracja Twojego komputera?
    (w szczególności procesor i zasilacz - jego marka i moc)
  • Poziom 14  
    W tej chwili testy wygrywa GTX 480 ale jeśli tyle kasy nie masz to z podanych Nivida ASUS GeForce GTX 465 1024 MB 256bit DDR5
    Miałem wcześniej HD5850 i miałem cały czas z nią problemy.
    Teraz mam GTX 260 i jestem z niej zadowolony.
  • Poziom 12  
    Podobnie, jak kolega Kasek21 proponuję, abyś podał najpierw konfigurację komputera. Bez tej wiedzy nie będzie można Ci pomóc. Najważniejsze - płyta główna, CPU, zasilacz. Poza tym - jakiego OS używasz oraz do czego służy lub będzie służył komputer.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Wiec powiem tak koledzy:)
    Kupuję nowy sprzęt, więc zawsze mogę dopasować płytę główną oraz CPU.
    Mam tylko różne "komplety" z różnymi kartami graficznymi i dlatego poprosiłem o pomoc. Natomiast cena nie powinna stanowić przeszkody.
    A tak dla pewności płyta którą chcę kupić to jedna z nowszych płyt asusa i wydaje mi się, że każda karta na niej by zadziałała.
    Niżej podaję przykład z aukcji (sorki za reklamę tejże stronki) podobnych części które chce kupić:
    Link
    Z tej aukcji właśnie wybrałem procesor i tą kartę, bo nie ma wysokiej ceny ale nie wiem jak z resztą? Tzn czy nadaje się np do gier?

A co sądzicie o tej karcie o której pisałem najbardziej:
    - ATI RADEON HD5770 1GB GDDR5 128bit << nad tą szczególnie się zastanawiam, czy warto kupować 128 bitową, czy zagram na niej w nowsze gry?
    Przy tej karcie chodzi mi ogólnie czy ta 128 bitowa wystarczy (podam w czasie) chociaż na 2 lub 3 lata?

A komputer ma służyć hmm praktycznie do wszystkiego, ale dodam, że lubię dużo czasami "pograć" w dobre gierki (na tym bardzo mi zależy).
  • Poziom 43  
    Karta fajna!; i jeżeli masz tylko pieniążki aby ją kupić to kupuj!

Tym, że ma 128bit się nie przejmuj - karta ma dobrą przepustowość pamięci dzięki zastosowaniu DDR5.

Co do tego na ile Ci karta "starczy" to pewnie nikt Ci nie odpowie - bo skąd mamy wiedzieć co producenci gier wymyślą np. za 2-3 lata??

Przy grach sama grafika nie rozwiązuje problemu; ważny jest rodzaj zastosowanego procesora (ilość rdzeni, ich taktowanie); jak i ilość ramu. W jakiej rozdzielczości będziesz grał (przekątna monitora)? Czy grasz w większości w FPS, czy może bardziej preferujesz strategie?
  • Poziom 15  
    slawekp17 napisał:
    Wiec powiem tak koledzy:)

A co sądzicie o tej karcie o której pisałem najbardziej:
    Przy tej karcie chodzi mi ogólnie czy ta 128 bitowa wystarczy (podam w czasie) chociaż na 2 lub 3 lata?

5770 tanieje!:) jak i 5830:)
    Poczytaj sobie na benchmarku test 5770 i nie warto ładować sporo kasy wiecej w 3% wydajności więcej.
    Kup 5770 a nie pożałujesz:)
  • Poziom 9  
    Dziękuję kolego 'netrad5'. Właśnie na taką odpowiedz czekałem. Ale zaznaczam to tylko 128 bit. Wystarczy? A jak sądzą inni :?:
  • Poziom 9  
    hd 58[...] są jednak trochę drogie, chcę wybrać hd5770. Jak sądzicie? (kolejny raz dodaje że jest 128 bitowa) Proszę powiedzcie czy starczy mi do gier?

Dziękuję kolego Kasek21 za odpowiedź, chciałbym tylko jeszcze znać zdanie innych co do tej karty?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Zasilacz do tego zestawu to pewnie będzie Logic albo iBox ... bardzo dobry... żeby spalić sprzęt :]... a nie lepiej poskładać samemu oddzielnie komputer?
  • Poziom 23  
    Marcinek321 napisał:
    Zasilacz do tego zestawu to pewnie będzie Logic albo iBox ... bardzo dobry... żeby spalić sprzęt :]... a nie lepiej poskładać samemu oddzielnie komputer?

Właśnie wysłałem zapytanie do sprzedawcy, poinformuję o odpowiedzi.

Odpowiedź po minucie:

"Zasilacz niemieckiej firmy LC-Power, bezawaryjny"

Niech sobie każdy zinterpretuje po swojemu :D
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    5770 pomimo iż ma 128 bitowa szynę bez problemu da sobie radę z tytułami jak MW2 czy battlefield.

Jak ktoś porównuje 5850 do 5770 nie zwracając uwagi na cenę to mija się z celem i wprowadza w błąd, przede wszystkim czysto rozsądkowy bo 5770 spadła poniżej 700 zł a 5850 raczej bez zmian około 1200!
    Szunej "Jak bym miał wybierać to nawet bym się nie zastanawiał tylko brał bym 5850 jeśli miał bym na to pieniążki " to jasne, ale teraz to slawekp17 potrzebuje porady a nie marzeń:)
    Zgodzę się 5850 będzie wydajna ale za dwa lata kupisz 5850 za okolo 600 zł jak jeszcze będzie a na 5770 przetrwasz slawkup17 te dwa lata.

ps. zasilacz corsair 550w jak zacytuję - Bardzo dobry zasilacz 550W - odpowiednio dobrany do zestawu a do łapania na model niemiecki - bezawaryjny i super to to bym mocno się zaśmiał:)
    Pozdrowienia
  • Poziom 9  
    Dzięki kolego netrad5..Super z Ciebie gość:)

Kolego Paniki. Nie, nie chcę kupować zestawu. Szukam tylko na różnych aukcjach potrzebnych rzeczy. Z tej akurat pasuje mi ta karta i procek.
    A dlaczego pytasz?
    Tak jak pisałem wcześniej, i tak będę sam składał i dobierał części, dlatego narazie tylko szukam poszczególnych. Płytę gł. chcę asusa, inny zasilacz oczywiście chociaż mam już 500W w domu, ale i tak chyba będę zmieniał. Zestaw podałem dla przykładu, bo chciałbym jeszcze trochę więcej niż jest tam podane (m.in.: d.twardy i pamięć) ;)

A wiecie może czy kupować teraz ,a może lepiej poczekać do stycznia/lutego:?:

I takie jeszcze jedno małe pytanko: Czy dobrze zrobię jak kupię poszczególne potrzebne mi części z różnych aukcji i je "poskładam"?
    Czy lepiej poczekać na jakiegoś rozsądnego "gotowca"? (z porządnymi markami części)
  • Poziom 43  
    slawekp17 napisał:

I takie jeszcze jedno małe pytanko: Czy dobrze zrobię jak kupię poszczególne
    potrzebne mi części z różnych aukcji i je "poskładam"?

Czy lepiej poczekać na jakiegoś rozsądnego "gotowca"? (z porządnymi markami części)

Ceny pod koniec roku, jak i na początku są zawsze wyższe;

Konfigurując samemu zestaw każdy podzespół Sobie wybierzesz taki jak chcesz; problemem może być ewentualna usterka i diagnoza co się zepsuło! Zrobisz to albo we własnym zakresie lub za mniejszą/większą opłatą.

Poczekać możesz! Może się coś trafi? Ale czy będzie Ci całość zestawu odpowiadała?

Napisz ile możesz wydać na całego kompa!
  • Poziom 23  
    slawekp17 napisał:

I takie jeszcze jedno małe pytanko: Czy dobrze zrobię jak kupię poszczególne potrzebne mi części z różnych aukcji i je "poskładam"?

Wyższe ceny w okołoświątecznym okresie to jedno, ale weź pod uwagę, jak się zmieniają kursy walut w ostatnim czasie. Droższy $ = droższy sprzęt.. Jakie będą kursy walut w styczniu, tego nie wie nikt. Ja bym nie czekał.

Co do kupowania "gotowca", to ja bym na to nie liczył. Idea sprzedaży "gotowców" jest taka, że zawsze gdzieś tkwi haczyk, czyli jakaś oszczędność..
  • Poziom 15  
    Teraz jest sezon ogórkowy więc chyba zakup w najbliższym czasie jest dosyć mądry wyborem.
    Zawsze jest tak że ludzie czekają, czekają, czekają i znowu za pół roku dylemat co wybrać bo coś stanieje a pojawi się kolejny rozsądny wybór:) - taki urok sprzętu i rynku:)
  • Poziom 9  
    No masz rację ja też tak co chwilę czekam..hehe..

Więc tak, na zakup mogę przeznaczyć maksymalnie 4000zł.
  • Poziom 43  
    No to może tak:

Procesor : AMD Phenom II X6 1055T - 820 zł
    Chłodzenie Procesora : Zalman CNPS 10X Flex - 149 zł + SilentiumPC Zephyr 120 - 20 zł
    Płyta Główna : ASRock 770 Extreme3 - 305 zł
    RAM : 2x GoodRam 2GB 1333MHZ - 398 zł
    Karta Graficzna : Asus Radeon HD5770 1GB CuCore - 669 zł
    Zasilacz: OCZ ModXStream Pro 500W - 290 zł
    HDD : 2 x Samsung 500GB 16MB Cache F3 - 358 zł
    Napęd : Samsung SH-223L SATA Lightscribe - 99 zł

~3100zł + obudowa + monitor (klawiatura i mysz - potrzebna?)

Obudowa: Gladius 600 Window Pure Black (bez zasilacza) - 220zł

Reszta na monitor!

ceny z ESC.pl więc jak się poszuka to kupi się taniej :)
  • Poziom 9  
    Myślę, że wrzuciłbym wszystko w moją starą obudowę.
    Chodzi mi głównie o samą jednostkę (tzn jej części).
    Natomiast monitor też już mam.
    Sorki, że wcześniej nie uprzedziłem.

Ale dzięki wszystkim za pomoc.
    Pzdr..
  • Poziom 12  
    Slawekp17, po pierwsze - podobnie jak zauważyli moi poprzednicy, lepiej złożyć zestaw niż kupić gotowy. Jednak kupowanie poszczególnych podzespołów na różnych aukcjach jest nieekonomiczne z uwagi na koszty przesyłek, rozsądniej byłoby zamówić podzespoły u jednego dostawcy, zwłaszcza, że w większości sklepów internetowych mogą złożyć sprzęt w jedną całość za darmo.
    Budowę platformy najlepiej zacząć od wyboru procesora i płyty głównej - do tego następnie dopasować kartę graficzną wraz z monitorem. Te elementy z kolei determinują wybór zasilacza - chociaż to on właśnie okaże się najważniejszym elementem zestawu. Tak to wygląda w dużym uproszczeniu. Teraz konkrety.
    Nie jestem pewien, czy jest sens zakupu sześciordzeniowca w tej chwili - raz to wysoka cena, a dwa - nadal stosunkowo niewiele aplikacji (gier) wykorzystuje cztery rdzenie, nie mówiąc już o sześciu. Ten stan oczywiście stale ulega zmianie i aplikacji takich przybywa, lecz w tej chwili rozsądniej byłoby sięgnąć po płytę z nowym chipsetem, np. AMD870 która obsługuje procesory serii x6 i włożyć do niej mocnego czterordzeniowca z serii BE (który w tej chwili kosztuje połowę ceny x6 1090T). Po pewnym czasie bez problemu będziesz mógł zmienić procesor na inny.
    Niezłą płytą jest Asrock 870 Extreme3 - oparta na mostku 850(takim samym jak AMD 890FX), czyli oferuje również takie nowości jak USB3 oraz SATA3, obsługuje sześć rdzeni, posiada wydajną i posiadającą spory radiator sekcję zasilania oraz pozwala na bezpieczne przetaktowanie całej platformy (CPU, RAM, magistrali) jednym kliknięciem. Cena tej płyty wynosi ok. 350zł, jest więcej niż atrakcyjna. Nadto, dzisiejsze produkty Asrocka niczym nie ustępują Asusowi czy Gigabitowi.
    Dopasowanie do takiej platformy karty graficznej nie stanowi problemu, wszystko zależy od preferencji - jedni wolą Nvidię a inni ATI. Karta ATI HD5770 jest w sumie dość dobrą kartą, mimo zastosowaniu węższej szyny pamięci (128bit) niż w np. HD4850 i HD4870, jest dość wydajna dzięki wysokiemu taktowaniu pamięci, która ma przepustowość 75,2 GB/s. Jest to co prawda wartość niższa niż w HD4870, lecz dzięki nowej architekturze i wyżej taktowanym rdzeniu/pamięciami HD 5770 jest jednak nieco wydajniejsza. Istnieje model tej karty produkowany przez Diamonda - Viper Radeon HD5770 która jest fabrycznie przetaktowana do dość wysokich wartości - 930/5200 (referent 850/4800). Otóż owa karta ma wydajność niewiele niższą niż HD5830 lub GTX275 (!), natomiast cena wynosząca ok. 700zł powoduje, że jest to produkt godny uwagi. Po jakimś czasie będziesz mógł wymienić ją na szybszą, ceny jednak spadają - seria 6xxx powoli nadciąga.
    Jeśli rozważałbyś zestaw oparty na proponowanej platformie, należałoby go zaopatrzyć w markowy zasilacz 500 - 550W. Wyobrażam sobie fajerwerki, jakich mógłby dostarczyć zasilacz LC-Power po obciążeniu do 70% - na tak drogiej platformie! Sprzedawcy, jak zwykle, po prostu robią swoje.

Przykładowy zestaw (esc.pl):
    płyta gł.: AsRock 870 Extreme3 /AMD 870/
    CPU: AMD Phenom II X4 955 Black Edit /3.2GHz, 125W, AM3, BOX, rev. C2/
    chłodzenie CPU: SilentiumPC Fortis HE1225
    pamięci: A-Data 4GB (2x2GB) 1333MHz CL8 Gaming
    GPU: Diamond Viper Radeon HD5770 XOC 1024MB DDR5 /128bit/ 2xDVI
    DVD-RW: Samsung SH-S223C SATA (black)
    HDD: Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3
    obudowa: Cooler Master Elite 330 (Black)
    zasilacz: bequiet! PurePower L7 530W

cena:2884zł

Zapraszam do "konsylium" szanownych kolegów forumowiczów.
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Jak pisze WASP! PIWA MU!:)

LC-POWER oj panie uchowaj!
    Slawku chyba już masz jasno określone jak złożyć swojego domowego potworka:)
    Zostań przy 5770 a będzie dobrze;)
  • Poziom 9  
    Oka..jeszcze raz wszystkim dziękuje za pomoc..
    Bardzo pomogliście i teraz zabieram się do roboty:)

Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    GTX 480 ma 256bit DDR5 i 1536 MB pamięci wiec beż GTX