Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmierzchowy, krańcówka i inne

Janusznocun 18 Lip 2010 11:31 3708 9
  • #1 18 Lip 2010 11:31
    Janusznocun
    Poziom 9  

Jestem na etapie budowy domu i wyskoczyły mi takie tematy:

Oświetlenie garażu.
    Zamontowano mi bramę garażową z napędem Nice-a, wszystko działa jak trzeba oprócz oświetlenia z napędu które nie ogarnia nijak wnętrza (garaż 48 m2). Dodam że na razie użytkownikami będą osobnik alfa i beta, o ile beta da sobie radę to niestety alfa może mieć problemy z wjazdem przy niedoborze oświetlenia. Problem planuję rozwiązać następująco: wykorzystać czujnik zmierzchowy w połączeniu krańcówkę na końcu szyny bramy garażowej, które po podniesieniu bramy, po zmierzchu załączać będą lampę halogenową.
    Pytanie I: rozbija się o czujnik zmierzchowy, mianowicie czy zastosować taki do tablicy na szynę czy taki do puszki instalacyjnej w obu przypadkach z sondą. Producenci opisują że sonda poprawnie pracuje jak ma przewodu <10m, w innych przypadkach trzeba separować przebieg przewodu od innych obwodów, u mnie zmieszczę się w 10m nawet jak założę taki tablicowy.
    Pytanie II: krańcówka ma być wpięta w obwód sondy czy obwód prądowy lampy?

Oświetlenie dodatkowe klatki schodowej
    Sprawa wygląda następująco: mam wykonane murki zamiast balustrad klatki schodowej i antresoli, w nich wykonane będą kwadratowe otwory gdzie zamierzam zamontować małe oprawki halogenowe bądź LED, chodzi o sterowanie tym oświetleniem, na początku zakładałem że założę czujnik ruchu i zmierzchu dla działania automatycznego oraz zwykły przełącznik dla załączenia ciągłego gdyby wynikła taka potrzeba. Problem z czujnikami jest taki że klatka jest dosyć mocno otwarta na parter i może dochodzić do załączania przypadkowego przez czujnik ruchu, zastanawiam się nad czymś w rodzaju fotokomórki przy pierwszym stopniu połączonej ze zmierzchowym. Pytanie: jak to ma działać przy wykorzystaniu takiej fotokomórki, oświetlenie będzie działać na 12v, zmierzchowy w tablicy poda napięcie 230v na transformator >>>> co dalej? gdzie wpiąć fotokomórkę?

Oświetlenie zewnętrzne
    Jako że układanie przewodów instalacji w domu mam już na ukończeniu pozostaje temat oświetlenie zewnętrznego, na razie chcę to zrobić w następujący sposób: zamontować wewnątrz od frontu i ogrodu skrzynki rozdzielcze (na tyle duże żeby w przyszłości pomieścić tam jakieś sterowanie) do których podciągnę powiedzmy po 3-4 (3x2,5mm2) obwody z rozdzielnicy, dalej zrobić wyjście peszlem na zewnątrz na głębokość około 50 cm. Pytanie: co jeszcze ewentualnie tam podciągnąć żeby był z tego pożytek w przyszłości?

0 9
  • #2 18 Lip 2010 14:37
    GBW
    Poziom 27  

Oświetlenie garażu; rodzaj czujnika zależy od możliwości zamontowania, włacznik krańcowy powinien załączać czujnik, wówczas układ nie pobiera prądu w czasie czuwania.
    Oświetlenie zewnętrzne; zamiast peszla proponuję rurę gładką i jak największą średnicę, wyprowadzoną poza utwardzoną nawieszchnie (chodniki , tarasy). Do owej skrzynki rozdzielczej doprowadż peszel zakończony zestawem puszek pod osprzęt. Możesz tam zamontować gniazdka a póżniej w razie potrzeby włączniki oświetlenia lub innych odbiorników zamontowanych na ogrodzie.

0
  • #3 18 Lip 2010 15:26
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Oświetlenie wnętrza garażu:
    - zmierzchówka + przekaźnik / stycznik 230V, 12V lub 24V w zależności od tego, jaka żarówka jest w napędzie - sygnał sterujący bierzesz z żarówki napędu, podłączasz do niego cewkę przekaźnika / stycznika, za nim szeregowo montujesz zmierzchówkę, a za nią docelowe oświetlenie. Docelowe będzie się palić przez ten sam czas, co oświetlenie wbudowane w napęd, pod warunkiem, że będzie dość ciemno, żeby uruchomiła się zmierzchówka.

Oświetlenie klatki
    - wszystko zależo od tego, jaki czujnik zastosujesz, standardowe mają 3 przewody - wejście L, N i wyjście L na lampy. Podepnij za zmierzchówką czujnik ruchu, za czujnikiem trafo na 12V i będzie działać. Fotokomórkę możesz zastosować podtynkową "patrzącą" na pierwszy stopień schodów, jak wykryje ruch na stopniu, to włączy oświetlenie schodów.

Oświetlenie zewnętrzne
    - 1 przewód od bramy do rozdzielnicy, którym będzie można zapalić oświetlenie podjazdu [zmierzchówka + schodowy] po otworzeniu bramy wjazdowej
    - 1 przewód od systemu alarmowego, którym będziesz mógł oświetlić całą posesję + podbitkę po uruchomieniu się alarmu
    - 1 przewód od domofonu, który oświetli ścieżkę wejścia do domu po otwarciu rygla w furtce
    - do tych puszek doprowadź przewody zasilające i jeden "przelotowy" między tymi puszkami, będzie można w przyszłości sterować oświetleniem z pilota... to samo można osiągnąć robiąc centralną "szafę sterującą oświetleniem" i do niej prowadząc wszystkie przewody.

Sprawa nie jest prosta, bo trzeba pilnować się przed podaniem napięcia międzyfazowego, bo oświetlenie będzie załączane w takim przypadku dwoma niezależnymi torami [włącznik na ścianie w domu + automatyka], jednak jest to do zrobienia :) To tylko niektóre propozycje. Do ich wykorzystania będzie potrzebna większa rozdzielnica główna lub osobna podtynkowa rozdzielnica, żeby pomieścić trochę automatyki.

0
  • #4 18 Lip 2010 16:24
    Janusznocun
    Poziom 9  

GBW

GBW napisał:
    Oświetlenie garażu; rodzaj czujnika zależy od możliwości zamontowania, włacznik krańcowy powinien załączać czujnik, wówczas układ nie pobiera prądu w czasie czuwania.

Słuszna uwaga. Dzięki

Miwhoo
    Miwhoo napisał:
    Oświetlenie wnętrza garażu:
    - zmierzchówka + przekaźnik / stycznik 230V, 12V lub 24V w zależności od tego, jaka żarówka jest w napędzie - sygnał sterujący bierzesz z żarówki napędu.................

Oświetlenie klatki
    Fotokomórkę możesz zastosować podtynkową "patrzącą" na pierwszy stopień schodów, jak wykryje ruch na stopniu, to włączy oświetlenie schodów.

Oświetlenie zewnętrzne
    do tych puszek doprowadź przewody zasilające i jeden "przelotowy" między tymi puszkami, będzie można w przyszłości sterować oświetleniem z pilota........

Do do wykorzystania sygnału z napędu to odpada, patrząc przyszłościowo gdyby napęd się zmienił to może to nie działać.

Co do takiej fotokomórki to może jakiegoś linka.

Taki "przelotowy" przewód to konkretnie jaki (ilość i przekrój żył, drut czy linka)?

0
  • #6 18 Lip 2010 20:45
    kkas12
    Poziom 41  

Witam!

Oświetlenie garażu.
    Myślę, że mamy tu do czynienia z przerostem formy nad treścią.
    Oszczędzanie nie pozwala na racjonalne myślenie.
    Skoro otwarcie bramy powoduje zapalenie światła, więc należy to wykorzystać.
    Przekaźnik lub stycznik wpięty w ten obwód pozwoli na oświetlenie garażu w momencie gdy brama jest otwarta. Nie ma żadnego problemu by oświetlenie to przyporządkować porze dnia czy nocy w której ma działać.
    Nie ma również problemu by oświetlenie to działało wtedy gdy chcemy go użyć, Czyli niezależnie od tego czy jest to dzień czy noc.

Bajery mają swoją granicę.
    Podświetlenie stopni nie może równać się z oświetleniem klatki schodowej. Oświetlenie obrysowe może włączać się o zmroku, ale nie możesz stawiać znaku równości pomiędzy nim a oświetleniem ciągu komunikacyjnego. Oprawy o których wspominasz mogą świecić cały czas od zmroku do świtu, ale nie powinny zastępować oświetlenia podstawowego.

Oświetlenie zewnętrzne
    Po co kilka obwodów zasilającą tą rozdzielnię?
    Przecież wystarczy tylko ją zasilić. Jednak należy brać pod uwagę środowisko w jakim jej wyposażenie będzie pracowało. Mam na myśli tu temperaturę zależną od pory roku.

0
  • #7 18 Lip 2010 22:05
    humax
    Poziom 18  

A nie masz czasem jakiejś centralki alarmowej w tym domu? Wtedy impuls z napędu do centrali + sygnał z kontaktrona + z centrali wyjście na bistabilny przycisk + wejście na zegar astronomiczny i sprawa rozwiązana, a przy okazji można zegar do innych celów używać. No i jeszcze jeden plus - jak ci się znudzi to można szybko centralkę przeprogramować.

0
  • #8 18 Lip 2010 22:07
    Janusznocun
    Poziom 9  

kkas12 napisał:
    Witam!

Oświetlenie garażu.
    Myślę, że mamy tu do czynienia z przerostem formy nad treścia.
    Oszczędanie nie pozwala na racjobalne myślenie.
    Skoro otwarcie bramy powoduje zapalenie światła, więc należy to wykorztstać.
    Przekaźnik lub stycznik wpięty w ten obwód pozwoli na oświetlrnie garażu w momencie gdy brama jest otwarta. Bie ma żadnego problemu by oświitlenie to przyporządkować porze dnia czy nocy w której ma działać.
    Nie ma również problemu by oświetlenie to działało wtedy gdy chcemy go użyć, Czyli niezależnie od tego czy jest to dzień czy noc.

Bajery mają swoją granicę.
    Podświetlenie stopni nie może równać się z oświetleniem klatki schodowej. Oświetlenir obrysowe może włączać się o zmroku, ale nie możesz stawiać znaku równości pomiędzy nim a oświetleniem ciągu komunikacyjnego. Oprawy o których wspominasz mogą świecić cały czas od zmroku do świtu, ale nie powinny zastępować oświetlenia podstawowego.

Oświetlenie zewnętrzne
    Po co kilka obwodów zasilającą tą rozdzielnię?
    Przecież wystarczy tylko ją zasilić. Jedenak należy brać pod uwagę środowisko w jakim jej wyposażenie będzie pracowało. Mam na myśli tu temperaturę zależną od pory roku.

Żeby uściślić :
    Oświetlenie garażowe o którym mowa ma działać podczas wjazdu do garażu, sam garaż ma własne oświetlenie niezależne, raczej nie o oszczędność tu chodzi tylko o wygodę. Co do bajerów to klatka oczywiście ma własne oświetlenie, to o którym mowa ma być właśnie takim bajerem. Co do tej rozdzielnicy to nazewnictwo jest nietrafione, to raczej rodzaj większej prostokątnej skrzynki podtynkowej, a obwody chcę mieć zabezpieczone w głównej rozdzielnicy.

0
  • #10 19 Lip 2010 08:37
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Janusznocun napisał:
    Do do wykorzystania sygnału z napędu to odpada, patrząc przyszłościowo gdyby napęd się zmienił to może to nie działać.
    Co do takiej fotokomórki to może jakiegoś linka.
    Taki "przelotowy" przewód to konkretnie jaki (ilość i przekrój żył, drut czy linka)?

Zdecydowana większość napędów do bram wbudowane oświetlenie ma zasilane bezpośrednio z 230V przez przekaźnik. Ograniczenie mocy żarówki wynika z małych odległości wewnątrz jej oprawy i braku dostatecznego chłodzenia przy zamkniętej obudowie. Przeważnie jest to 40W i na taką moc przewidziany jest przekaźnik i ewentualne zabezpieczenie wewnątrz napędu. Żarówka o większej mocy wydziela za dużo ciepła, którego nie będzie gdzie odprowadzić i może dojść do uszkodzenia obudowy napędu.

Śmiało możesz zastosować stycznik z cewką 230VAC. Gdyby faktycznie zmienił się napęd i przyszłoby np. 12V to ryzykujesz jedynie wymianą stycznika za 20PLN, reszta będzie działać tak samo.Chociaż tak, jak napisałem wcześniej większość ma wewnętrzną lampkę na 230VAC.

Przewód między puszkami to 2 szt. 3x1,5mm2.

0