Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Yoshi'ego

sublove 04 Wrz 2004 13:55 5069 13
  • #1 04 Wrz 2004 13:55
    sublove
    Poziom 15  

Siema. Chciałbym sobie zrobić ten właśnie projekt kolumn. Na forum znalazłem jakie głośniki trzeba zastosować oraz jakie zwrotnice dobrać. Niestety nie mogę się doszukać czegoś więcej o tym projekcie, chociażby litraż obudowy, czy mają one ieć otwór BR?

Kiedyś na akustyka.tk było od groma projektow głośnikow i subwooferow ale teraz już niestety nie ma :( Chciałbym się Was zapytać czy ktoś ma cały kompletny opis tego zestawu (coś w stylu jak na akustyka.tk)

Chciałbym sobie je zrobić tylko nie mam wszystkich informacji, pomóżcie proszę. Dzięki, pozdrawiam!

0 13
  • #2 04 Wrz 2004 16:11
    Kwaczor

Spec od akustyki

No własnie na akustyka.tk były te kolumny, a nastepnie tu były omawiane. Moze najlepiej jak wypowie sie sam yoshi na ten temat. Znajdzo go i zapytaj na PW.

0
  • #3 04 Wrz 2004 17:48
    Slawi
    Poziom 20  

Witam!

Tak sie sklada, ze mam cala strone akustyka.tk cala na dysku zapisana przez jakis program do klonowania stron (jeszcze z przed paru miesiecy, kiedy nie mialem dostepu do netu). Jest tam rowniez caly zbior kolumn, ktory umieszczony byl wczesniej, a ktorego obecnie brakuje na stronie. Konstrukcja Yoshy'ego rowniez jest.

Niewiem czy moge to zamiescic ale to zrobie- opis Yoshy'ego o konstrukcji swoich kolumn:

--------------------------------------------------------------------------------------
    Kolumny powstały dosyć niespodziewanie. Z początku miała to być zupełnie inna konstrukcja, jednak stało się inaczej. Arn 150 - ten przetwornik Tesli korcił mnie od dawna głównie z powodu bardzo pozytywnych opinii o nim jakich naczytałem się na forum. Kolumny te mają być zaczątkiem (mam nadzieje) zestawu kina domowego w którym będą one pełnić rolę kolumn przednich. Jak na razie służą one jako zestaw stereo a w niedalekiej przyszłości będą w konfiguracji 2.1. Średnia wielkość kolumny pozwala ją postawić na podłodze jak również na niewysokiej podstawce aby głośniki znalazły się na wysokości uszu słuchacza.
    Konstrukcja : można powiedzieć klasyczna. 2 przetworniki arn 150/03/4 + kopułka tonsila gdwk 11/100, tu podziękowania dla Igoda za pomoc przy wyborze. Na podstawie symulacji w WinISD zdecydowałem się na obudowę 15.5L dostrojoną na 49 Hz - f3 46Hz impuls ok. 15 ms.
    Obudowę wykonałem z surowej płyty wiórowej 18 mm (niski koszt). Wymiary zewnętrzne : wys: 75 cm (bez nóżek) ,szer : 16 cm, gł : 22 cm. Objętość wewnętrzna 16 L. Obudowa klejona purexem i skręcana wkrętami. Osobna komora dla głośnika wysokotonowego. Rura bass reflexu ze względu na swoje wymiary została umieszczona na dolnej ściance (6 cm średnicy, 18,5 cm długości ,profilowany wylot). Na tylniej ściance terminal ze "złoconymi" zaciskami akceptującymi również wtyki bananowe. Duży nacisk został położony na wykończenie ,oczywiście fornirem. Fornir na powierzchniach został przyklejony na purex a na zfazowaniach w górnej części kolumny żelazkiem na wikol. Jako, że wystające głośniki wyglądają nieestetycznie ,wykonałem wyfrezowania tak aby schowały się one wypełni w kolumnie. Pasowanie frezowania robione na wymiar i ew doszifowywane papierem ściernym i małą szlifierką elektryczną z kamieniem. Po zrobieniu koniecznych otworów i wyszlifowaniu forniru papierem połozyłem dwie warstwy lakieru o zabarwieniu mahoniu (połysk) a następnie dwie warstwy bezbarwnego. Po wyszlifowaniu lakieru papierem 1200 na mokro położyłem ostatnią wrstwę.
    Zwrotnica własnej roboty. Zastosowałem filtr II rzędu Linkwiz-Riley, podział wysoki 4500 Hz. Kondensatory 2.2uF MKSE, cewki 0.56mH - tor niskotonowy 96 zwojów drutem 1mm^2 na korpusie 29x24 mm (śr,dł); tor wysokotonowy ok. 210 zwojów drutem 0.5 mm^2 na korpusie 10x18 (śr,dł). Zrezygnowałem w ostatniej chwili z tłumika rezystorowego 2dB dla kopułki bo dźwięk był jakiś zamulony. Nadmiar efektywności kopułki skorygowałem programowo na DSP karty muzycznej (SB Live ,sterowniki KX). Jest to pewne niedociągnięcie ale kolumny będą współpracowały tylko z komputerem. Zwrotnica podzielona jest na dwie części ,tak dla ułatwienia i zmniejszenia plątaniny przewodów. Przewody OFC 1,5 mm^2 tor niskotonowy i 1mm^2 tor wysokotonowy. Przewody doprowadzające sygnał OFC 2,5 mm^2.

Wytłumienie słabe. Bezpośrednio za głośnikami niskotonowymi poprzyklejane trójkąty z gąbki. Na calej długości tylniej ścianki przyklejona warstwa materiału wytłumiającego (coś w stylu waty ale mniej nabite).
    Czas budowy nieco ponad tydzień. Koszt to 380 zł, nie licząc materiałów własnych (klej, fornir, lakier bezbarwny).
    Wrażenia odsłuchowe : wysokie tony jak dla mnie bardzo dobre. Może ciut za ostre przy najwyższych częstotliwościach ale za to precyzyjne, detaliczne. Średni zakres częstotliwości ... trudno powiedzieć. Zasadniczo niczego mi nie brakuje. Nie mam niestety radia i nie mam możliwości posłuchania głosu spikera.
    Bas, to co najciekawsze zostawiłem na koniec. Jedną z pierwszych rzeczy jakie zauważyłem to niezła prądożerność tych kolumn. Aby tchnąć życie w kolumny należało doprowadzić trochę watt (napędzam je TDA7294 z porządnym zasilaczem (+- 40V) więc o braku mocy mowy nie było). Wiele się nie spodziewałem po przetwornikach z 10 cm membraną. Rezultat doprowadzenia odpowiedniej ilości mocy przerósł moje oczekiwania. Kolumny potrafią naprawdę zagrać głośno jak na swoje teoretyczne 87 dB i to z dobrym basem. Jest on aż trudny do opisania. Te głośniki są jak kameleony. Wszystko zależy od słuchanej muzyki. Raz bas jest szybki i twardy by po chwili zejść naprawdę głęboko i miękko. Byłem w szoku jak pierwszy raz posłuchałem tych kolumn i ... zaczęły one trzęść chałupą :D. Zasadniczo można uznać bas za miękki, kontrolowany, bardzo przyjemny dla ucha. Nawet przy wieczornym, cichszym słuchaniu muzyki nie odczuwa się braku niskich częstotliwości. Jakbym miał krótko określić jak grają te kolumny to powiem, że są żywe, dynamiczne i potrafią zaskakiwać.
    Polecam tę konstrukcję wszystkim co nie mają zasobnego portfela, a chcą posiadać dobrze grający zestaw.

Specjalne podziękowania dla pana Tomka za fachową pomoc przy wykonaniu frezowania, udostępnienie narzędzi oraz pomieszczenia do lakierowania.
    --------------------------------------------------------------------------------------

To wszystko!
    Mam rowniez zdjecia. Jesli bedzie potrzeba moge je umiescic.

Pozdrawiam!

0
  • #4 04 Wrz 2004 23:57
    sublove
    Poziom 15  

Ooooooooo Stary!! Normalnie brak mi słów! Dzięki wielkie, właśnie o to mi chodziło. Jak byś cośpotrzebował to wal jak w mur - może pomogę :)

a wiesz że chętnie bym zobaczył ten efekt końcowy na zdjęciach, jak będziesz miałchwilkę to umieść. Pozdrawiam!

Czy te kolumny są 4 ohmowe? Mi zależy na tym żeby zrobić 4 ohmowe.
    Jeśli nie są, to jakie mam kupić głośniki żeby wypadkowa impedancja kolumn wyszła 4 ohmy? Czy konieczne jest rownież zmiana elementów zwrotnicy?

0
  • #5 05 Wrz 2004 13:10
    sauron9
    Poziom 21  

Jeżeli potrzebujesz kolumny 4 ohm, kup 2 głośniki 8 ohm i połącz je równolegle. Z tym że zwrotnice musisz przerobić, bo w tamtych kolumnach są dla 8ohm

0
  • #7 06 Wrz 2004 00:32
    sublove
    Poziom 15  

Kurcze, coś mi ta stronka nie chce wejść :(

Jak mam przerobić zwrotnice żeby współpracowała z dwoma rownolegle połączonymi 8 ohm'owymi głośnikami? (4 ohm'owa kolumna), ktore wartości zwięksszyć a które zmniejszyć i o ile? Dzięki za rady.

0
  • #8 06 Wrz 2004 14:01
    Yoshi_80
    Poziom 21  

Dla łączonych równolegle 8 ohmowych arnów zrb zwrotnice wg. tego rysunku. Ma wyższy podział ale gra dobrze. Zaprojektowałem ją do monitora z pojedynczym 4 ohmowym basem. Na schemacie zmieniłem tlumik żeby pasował do dwóch arnów , tak więc jakby ktoś chciał ja zastosować w monitorze to musi dać rezystory 5.1 i 10 ohm.

0
  • #9 06 Wrz 2004 15:32
    sublove
    Poziom 15  

Dzięki za schemacik i za poświęcowny czas :D

PS. Czy na schemacie zwrotnicy + i - przy symbolu głośników oznaczają że wysokotonowy ma być w przeciwfazie, a arn normalnie? /\/\/\ - to są rezystory? Nie bardzo mogę rozszyfrować ich oznaczenia :? 22.00 i 3.300, czy to jest 22Ohm i 3.3kOhm? Czy cewki mógłbym zminić z 1.1mH na 1.0mH, 0,24mH na 0,22mH? Po prostu takie mają w Akkusie już gotowe :) Aha, czy mogą to być powietrzne drutowe cewki?
    Jakie mam dać kondensatory? Nie robiłem jeszcze zwrotnic i chciałbym się dowiedzieć jaki rodzaj zastosować. Nie widzę na stronie tonsila tego modelu 11/100, gdzie je mogę dostać?

Dzięki raz jeszcze!

0
  • #10 06 Wrz 2004 17:52
    Yoshi_80
    Poziom 21  

Kopułka jest w przeciwfazie.
    Rezystory 3.3 i 22 maja wartość w ohmach , moc 5W .
    Te cewki od biedy mogą być , lepiej zeby w torze wysokotonowego była 0.24m ale 0.22 też sie nada.
    Kondensatory daj mkse 250V lub np. janzeny bo można je kupić niewiele drożej a są lepsze chociaż na tonsilu i tak tego nie usłyszysz.
    gdwk 11/100 można kupić na allegro.

0
  • #11 06 Wrz 2004 18:29
    sublove
    Poziom 15  

Ta kopułka jest 8 ohmowa, czy po jej podłączeniu nadal wypadkowa impedancja kolumny będzie 4 ohm?

0
  • #12 30 Sty 2005 18:10
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

No witam!
    Te dane tych cewek, rezystorów co tu wypisujecie to do którego schematu jest na tej stronie bo tam są 3 schematy.
    Na który mam patrzeć?
    Ja patrze na ten 3
    Co to takiego Rp1 i jaką on ma wartość??
    Tam cewka L1 (na wysokim tonie) ma 472,8 µH?
    Czy np kondensator C1 (wysoki i z resztą reszta też) można zaokrąglić so 1 miejsca po przecinku?

0
  • #13 11 Lut 2005 01:43
    konrad-85
    Poziom 9  

Czy mozna sie jakos z Yoshim skontaktowac??? Chcialbym zadac mu kilka pytan. Yoshi jesli to czytasz to zostaw swoj email albo gg albo cokolwiek a jesli Yoshi tego nie widzi to moze ktos ma jakis kontakt do niego.

0
  • #14 11 Lut 2005 13:32
    vaclavp
    Poziom 12  

I can tell you why - normally it's forbidden to use underscores in server names ("pu_yoshi") :-)

Anyway it looks that this page no more exists - I tried to search for it directly on webpark main page...

sublove napisał:
    Kurcze, coś mi ta stronka nie chce wejść :(

0