Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Siłownik - serwomotor domowej roboty

jasoa_x1 18 Jul 2010 17:19 4745 7
 • #1
  jasoa_x1
  Level 9  
  Witam wszystkich,
  Chciałbym zrobić taki układ jak na rysunku. Jest to serwomechanizm zbudowany z silnika indukcyjnego i przekładni zębatej z dołączonym na wale jakimś czujnikiem położenia kątowego – c2. Ramię robocze ma pracować w zakresie 0±180° natomiast sygnał zadawany będzie z czujnika c1 – jego ramię będzie przesuwane przez obracającą się ze stałą prędkością krzywkę. Mówiąc inaczej, ramię robocze ma odtwarzać ruch czujnika c1, ale z przełożeniem 3:1.  Siłownik - serwomotor domowej roboty

  Układ ten nie musi być super dokładny, myślę że dokładność ± 2° da się osiągnąć, natomiast ma być trwały i odporny na warunki atmosferyczne, gdyż w zamierzeniu ma to pracować na dworze co najmniej 8 godz. dziennie. Silnik zwykły indukcyjny max. 500W, przy parametrach nominalnych prędkość kątowa wału reduktora ok. 0.25 obr/s.
  I teraz pytanie jak najlepiej i najtaniej zrobić taki układ sterowania? Jaki falownik, sterownik i czujniki? Wszystkie pomysły mile widziane.
  Pozdrawiam
 • #2
  jazda_gazda
  Level 19  
  Najlepsze rozwiązanie to servo i enkoder fazowy inkrementalny.
  Wada:cena i potrzeba pozycjonowania po każdym wyłączeniu.
 • #3
  azibik
  Level 32  
  A co z luzami przekładni?.Jaki moment na ramieniu.Jaka prędkość ?.
  Proponuję siłownik liniowy elektryczny/satelitarny/,170kg obciążenia.
  Luzy minimalne,trwałość przyzwoita,cena niska.Występowały również z potencjometrem,wtedy konstrukcja bardzo prosta.
 • #4
  jasoa_x1
  Level 9  
  Luzów się nie obawiam, gdyż ma to być przekładnia nowa i trochę przewymiarowana a poza tym, jak napisałem wcześniej, nie musi być super dokładna. Max. moment na ramieniu dla tej przekładni z silnikiem to ok. 600Nm przy 15 obr/min, natomiast rzeczywisty moment to będzie 300÷400 Nm. Tak więc nie będzie dużego obciążenia.
  Też się zastanawiałem nad siłownikiem liniowym, ale ruch ramienia musi obrotowy, więc i tak jakieś przełożenie musiało by być.
  Nie mniej jednak daj namiary na taki siłownik ze sterowaniem.
 • #6
  Flesz
  Level 22  
  Proponuję silnik prądu stałego + tani napęd-sterownik serwo np: UHU , WHALE lub DUGONG oraz 2 enkodery.
  sygnał enkodera zadającego trzeba przerobić na step-dir , są do tego gotowe układy scalone. przy takim rozwiązaniu odpada robienie elektroniki i masz od razu załatwioną sprawę PID.
 • #7
  jasoa_x1
  Level 9  
  Te wszystkie siłowniki bramowe, nawet te o większej mocy, nie są projektowane do pracy ciągłej i szybko się zużyją.
  Quote:
  Proponuję silnik prądu stałego + tani napęd-sterownik serwo np: UHU , WHALE lub DUGONG oraz 2 enkodery.
  sygnał enkodera zadającego trzeba przerobić na step-dir , są do tego gotowe układy scalone. przy takim rozwiązaniu odpada robienie elektroniki i masz od razu załatwioną sprawę PID.

  Też myślałem o silniku prądu stałego ale bezszczotkowym (z tego samego powodu co indukcyjny) po prostu brak jest zużywających się części. Tutaj jednak chyba myślisz o zwykłym.
  Jestem raczej zielony ze sterowania takich układów także jak możesz Flesz to wyjaśnij bardziej łopatologicznie jak to ma działać.
 • #8
  azibik
  Level 32  
  Szanowny kolego,od kiedy w silniku bezszczotkowym nie ma zużywających się części ?.
  Odwiedż supermarket z drzwiami obrotowymi.Typowo mają 2 silniki prądu stałego.Czas pracy 12 godzin dziennie.Wymiana szczotek raz w roku /typowo/.
  Jeżeli chcesz mieć urządzenie przemysłowe to należy zastosować takie podzespoły i nie są one tanie.Silnik od drzwi automatycznych 80W z enkoderem 2500zł./trwałość przelicz obserwując pracę drzwi/,skrzydła drzwi ważą ok 100kg./mam w serwisie nawet 15 letnie.