Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Efekt Gibbsa przy przetwarzaniu sygnałów

Czarile 04 Wrz 2004 14:15 7749 2
 • #1 04 Wrz 2004 14:15
  Czarile
  Poziom 10  

  Czy ktoś z mądrzejszych ode mnie ludzi mógłby mnie oświecić co to takiego jest właściwie efekt Gibbsa i jak go można zredukować ? Z góry dziękuję za pomoc :) Pozdrawiam wszystkich :)

  1 2
 • #2 04 Wrz 2004 23:16
  shg
  Specjalista techniki cyfrowej

  Jest to efekt występujący przy zastosowaniu transformaty fouriera, zmniejszeniu ilości składników widma, a następnie odtworzeniu sygnału przez odwrotną transformatę fouriera (lub podobne transformaty np sinusów, cosinusów)

  Efekt objawia się tym, że w niektórych punktach wartość odtworzonego sygnału może przekroczyć wartość sygnału oryginalnego w niektórych punktach, powodując niepożądane, a nawet "grożne" zniekształcenia (jeżeli np. sostanie przekroczony zakres przetwarzanych wartości)

  Tu masz ilustrację:
  http://mathworld.wolfram.com/GibbsPhenomenon.html

  Jeżeli wykonujemy transformatę dwuwymiarową na obrazie, to efekt ten będzie widoczny w postaci pierścieni (pierścienie Gibbsa)

  Przeciwdziałać mu można przez zastosowanie okienkowania, lub przez mnożenie danych przez "współczynnik sumy Lanczos'a" podczas obliczania transformaty.
  http://mathworld.wolfram.com/LanczosSigmaFactor.html

  Na podstawie powyższych linków i William K. Pratt "Digital Image Processing"

  -----------------
  Jaszcze jedna rzecz- W kompresji JPEG eliminacji tego efektu dokonuje się przez reorganizację danych metodą "Zig-Zag". Zamieniana jest kolejność pikseli w każdym przetwarzanym bloku 8x8, dzięki temu uzyskuje się aliminację efektu Gibbsa dla obrazów naturalnych. Mimo to metoda ta nie zabezpiecza całkowicie przed wystąpieniem tego zjawiska, ale trzeba by było podać specjalnie spreparowany obraz, aby to zobaczyć.

  2
 • #3 05 Wrz 2004 10:51
  Czarile
  Poziom 10  

  Dzięki wielkie za wyczerpującą i jasną odpowiedź :) POzdrawiam :)

  0
  Szukaj w 5mln produktów