Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kabel z kablówki razi prądem

M-Zalew 18 Lip 2010 22:16 2217 6
 • #1 18 Lip 2010 22:16
  M-Zalew
  Poziom 9  

  Czy możecie mi wytłumaczyć dlaczego kabel antenowy idący z kablówki, który mam w ścianie i podłączam do telewizora czy do magnetowidu, razi prądem i to wyraźnie, że czuć w dłoni? Czy tak powinno być? Dodam tylko, że taka sytuacja nie jest tylko u mnie ale i u wielu moich znajomych. O co chodzi...?

  0 6
 • #2 18 Lip 2010 22:56
  LuckyDj
  Specjalista - oświetlenie sceniczne

  Kabel od zwykłej anteny pokojowej (chyba już nikt nie używa) też potrafi trzepnąć, kiedy trzymamy w paluchach wtykę (za masę) i próbujemy namacać gniazdko antenowe w TV.
  Na pewno wynika to z dość dużej różnicy potencjałów, a wydaje mi się, że chodzi tu o indukcję jakiegoś napięcia (może nawet statycznego) na samym przewodzie. W końcu (jeśli chodzi o kablówkę) to kilka(set) metrów przewodu...

  Oczywiście mogę się mylić, ale sam chętnie się dowiem.

  0
 • #3 19 Lip 2010 01:05
  kotlet_06
  Poziom 14  

  Mi wydaje się ,że antena kopie dzięki wzmocnionemu sygnałowi i najnormalniej w świecie kopie nas prąd o wysokim napięciu, gdyby nie wzmacniano sygnału w kablach to po paru kilometrach sygnał był by słaby, tak samo jak zwiększane jest napięcie na liniach elektrycznych. A w antenach jest wzmacnianie sygnału żeby nie został zakłócany przez np: wiertarkę sąsiada. Ale też chciał bym się tego upewnić.

  0
 • #4 19 Lip 2010 01:26
  SaraniS
  Poziom 26  

  kotlet_06: nie do końca, bo różnica potencjałów jest na "zimnych" przewodach (ekran), nie na sygnałowych. W naszej kablówce, gdy jeszcze byłem jej abonentem, wymierzyłem 70V :!: różnicy między masą magnetowidu a ekranem kablówki, i faktycznie to ekran kablówki był na tym wyższym potencjale. Jednak mimo tak dużego napięcia, prąd był bardzo znikomy (też zmierzyłem, a co ;) ) - kilkadziesiąt mikroamperów. Wystarczający jednak by nieprzyjemnie odczuć "kopnięcie".

  0
 • #5 19 Lip 2010 12:24
  wieswas
  Poziom 33  

  Aby zlokalizować źródło napięcia należy wziąć woltomierz na zakresie 300V zmiennego . Jeden przewód woltomierza podłączyć do rury wodociągowej.
  Zapewnia to doskonały potencjał ziemi.
  Drugim przewodem woltomierza dotykamy gniazdka kablówki, aby sprawdzić czy kablówka ma dobre uziemienie oraz czy jakieś przebicie telewizora któregoś z sąsiadów nie przenosi się po ekranie po całej sieci.
  Należy porozłączać przewody łączące TV, kablówkę, magnetowid, DVD itp. i kolejno włączać do sieci każde z tych urządzeń i mierzyć napięcie (względem wodociągu).
  Pomiar należy dokonać dla dwóch położeń wtyczki w gniazdku sieciowym.
  Takie pomiary dadzą nam dopiero gwarantowaną informację, czy napięcie to przychodzi z kablówki, czy też jego źródło jest u nas (np upływność z TV)

  0
 • #6 20 Lip 2010 20:02
  kotlet_06
  Poziom 14  

  SaraniS : sory masz racje , to ekran kopie.

  0
 • #7 21 Wrz 2010 20:28
  szykuszyk
  Poziom 1  

  Tuner w telewizorze indukuje pewne napięcia na ekranie. Są to napiecia 60-70 V i tylko od strony telewizora bo ze strony sieci kablowej jest uziemione.
  Troszeczkę trzepie ale zdolnośc prądowa nie jest wystarczająca do zrobienia krzywdy.
  Jeżeli chodzi o gorący przewód (pin) to nie ma prawa być tam napięcia 50 Hz. Eliminowane jest na ostatnim wzmacniaczu.
  Napiecia na gorącym istnieja tylko miedzy zasilaczami a wzmacniaczami, jest to okolo 70V i moze zabic ale powtarzam, ze nie dochodza do odbiornika.

  Taka rada... jezeli podłączasz kabel antenowy rób to jedną reką... trzepie tylko przez nogi do ziemi - znacznie lżej :).

  Najmocniej biją pracujące na "wysokich obrotach" przetwornice modemów cyfrowych. I tu juz nawet smiechu nie ma jesli złapie sie w dwie rece bo czasem
  jest nie do wytrzymania :)

  0