Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka ładowarka do akumulatorków dużej pojemności

infron 18 Lip 2010 23:33 4897 10
  • #1 18 Lip 2010 23:33
    infron
    Poziom 2  

Witam
    Posiadam akumulatorki Mex Cell - pojemność niby 3800mAh
    Jaką ładowarkę kupić - czy BC-700 to naładuje? nie zależy mi zbytnio na czasie ładowania może ładować się całą noc.
    Doczytałem ze BC-700 jest do akumulatorków o pojemności <= 3000mAh
    Czy w takim razie nie naładuje tych co mam - czy może naładuje je tylko częściowo?

0 10
  • #2 19 Lip 2010 00:12
    dreaper
    Poziom 18  

Max Cell to lipne akumulatorki i nikomu ich nie polecam. One na pewno nie mają tyle mAh co jest napisane na opakowaniu. To 3800 mAh jest tam tylko po to żeby ktoś się na nie skusił. Jeśli mają 2500 mAh to dobrze. Ja miałem kiedyś akumulator tej firmy podobno 1100 czy 1200 mAh do telefonu 3.7 V. I dwuletni oryginał o pojemności ok 700 mAh trzymał dłużej niż ten Max Cell, poza tym telefon się wyłączał, mimo, że nie było żadnych luzów w obudowie i styki były dobre.

Co do ładowarki to tutaj jest instrukcja (po angielsku) http://www.lacrossetechnology.com/bc700/manual.pdf

a tutaj kolejne zestawienie na stronie http://e-ladowarki.pl/porownanie_ladowarek.html

Wychodzi z tego, że maksymalny prąd ładowania to 700 mA co przy tej pojemności daje ok 6 h ładowania. Ładowarka powinna sama wykryć pojemność akumulatora, ale na 99% będzie ona zdecydowanie mniejsza.

Przejrzałem tą instrukcję z grubsza i wydaje mi się, że po wykonaniu testu pojemności ładowarka sama określa czas ładowania na podstawie zadanego prądu ładowania, ale mogę się mylić. Pozdrawiam

P.S. Ja polecam akumulatorki SANYO, PANASONIC, POWEREX

0
  • #3 19 Lip 2010 00:30
    157700
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 19 Lip 2010 15:49
    infron
    Poziom 2  

Co do tych aku to owszem prawda szału nie ma ale pozostaje pytanie co do maksymalenj pojemności akumulatorków
    parametr - Max charging capacity (capacity of rechargeable batteries) - czy to znaczy że większych aku nie da się ładować - czy że tylko do tej wartości naładuje?

0
  • #5 22 Lip 2010 20:43
    infron
    Poziom 2  

Co do tych aku to owszem prawda szału nie ma ale pozostaje pytanie co do maksymalenj pojemności akumulatorków
    parametr - Max charging capacity (capacity of rechargeable batteries) - czy to znaczy że większych aku nie da się ładować - czy że tylko do tej wartości naładuje?

może ktoś odpowiedzieć fachowo????????????

0
  • #6 25 Lip 2010 01:44
    Sting
    Specjalista - kamery

Nie zrozum mnie źle ale nie mogę tutaj przedstawiać konkretnych rozwiązań do określonych ogniw i potrzeb ale jako jeden z niewielu zadałeś właścwe pytanie kolego infron. Otóż nie kupuje się najnowszych ogniw o gigantycznych marketingowych pojemnościach znanych producentów. Nie można być aż tak naiwnym.

0
  • #7 25 Lip 2010 08:54
    infron
    Poziom 2  

Nie chodzi mi zakup - poprostu już takie posiadam. Kiedyś dostałem i mam. Chodzi o to że pewnie w przyszłości będą ogniwa o większej pojemności - a czy zakupując ładowarkę o parametrze max 3000mAh będzie oznaczać że tych aku nie naładuje? czy naładuje do pojemności max i tyle - a może będą się ładować ale w dużo dłuższym czasie?

1
  • #8 01 Sie 2010 00:47
    Sting
    Specjalista - kamery

Takim kluczowym odnosnikiem w kwestii ładowania ogniw ogólnodostępnych jest parametr 0.1C. To znaczy, że dane ogniwo powinno się ładować prądem o wartości 0,1 jego pojemności i powinien być to stały stały parametr.
    No ale prąd podczas ładowania cały czas maleje bo ogniwo się nasyca. I stąd mamy inteligentne szybkie ładowarki i powszechne ładowarki typu źródła prądowego(wielogodzinne). Zazwyczaj takie ładowarki stosują użytkownicy ogniw o gigantycznej pojemności jednocześnie ich nie doładowując i powodują zjawisko efektu pamięciowego. Przez co są w gorszej sytuacji od posiadaczy ogniw typu 800 czy 1000. Parametr 0.1C bardzo łatwo policzyć.
    Zauważcie też, że w urządzeniach wyposażonych w ogniwa Litowe nie ma takich problemów bo niejako obowiązek ładowania przejął na siebie producent. Po prostu jest to zbyt skomplikowane.

0
  • #9 01 Sie 2010 10:47
    bestboy21
    Poziom 38  

MaxCell jak ma połowę deklarowanej pojemności to będzie dobrze....
    BC-700/900 to eleganckie ładowarki i nie widzę sensu szukania czegoś innego.
    Sting chyba obudziłeś się ze snu zimowego i przespałeś ładowarki procesorowe Λt. Ładowanie 0,1C to było za czasów akumulatorów 600mAh ;)
    Procesor niech sobie mierzy temperaturę i spadek napięcia... ja nie będę stał ze stoperem w XXI wieku. (albo czekał dobę na naładowanie), ładowanie prądem 0,1C to ok 14-16h bo trzeba dodać straty.

Ładowanie aku Litowych nie jest skomplikowane ani trochę :P sęk w tym że łatwo je uszkodzić albo zrobić z nich granat , dlatego montują automatykę do akumulatora. W przypadku starszych typów akumulatorów ryzyko uszkodzenia lub wybuchu jest 100 krotnie mniejsze, dlatego podeszli do tego - radź sobie sam.

Jak przegapisz kilka godzin w ładowarce bez automatyki to akumulatorowi NiMh wielka krzywda się nie stanie, Litowy nadawał by się do wywalenia o ile by nie wybuchł.

0
  • #10 22 Sie 2010 01:27
    Sting
    Specjalista - kamery

bestboy21 Czy tak naprawdę przeczytałeś mój post?
    Nasmarowałeś to samo co ja.

0
  • #11 01 Wrz 2010 23:52
    190_Wojciech
    Poziom 20  

BC-700 to jedna z najtańszych wśród najlepszych ładowarek.
    Jej wadą natomiast może okazać się zbyt niski prąd ładowania.

Mam taką, używam ładuję akumulatorki na których jest napisane 3800. Spełnia swoje zadanie znakomicie. Natomiast lepsze efekty uzyskuję na akumulatorkach 2000 z tym ze to są ENELOOP.

Gdybym dzisiaj kupował ładowarkę kupiłbym BC-900 ze względu na wyższy prąd ładowania.

0