Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena do radia lampowego.

18 Lip 2010 23:45 8192 7
 • Poziom 8  
  Witam wszystkich uczestników tego zacnego forum,ja jestem jego nowym uczestnikiem i to jest mój pierwszy wpis na nim.
  Mam taki problem,ale może zacznę od początku:
  Jestem posiadaczem niemieckiego radia lampowego NECKERMANN ROMA TYP 821/23.
  Problem polega na tym,że chcę założyć do niego antenę zewnętrzną,a nie wiem jak mam się do tego zabrać.
  Chodzi mi po prostu o to żeby to był drut miedziany (pytanie-jakiej ma być długości i średnicy oraz ile powinien mieć OM?),żeby odbierały w miarę dobrze stacje radiowe na różnych falach.
  Nie wiem jak mam uziemić taką antenę,na jakiej wysokości mojego domku jednorodzinnego ma być ona umieszczona?
  No i jeszcze pozostaje kwestia podłączenia takiej anteny do tego radia,to znaczy końcówki przewodu antenowego do wtyku radia,może (wtyk bananowy,ale jaki symbol i jakiego typu)?
  Wklejam link z opisem i schematem ideowym tego radia,może ktoś mi pomoże jak się zabrać do tego od strony praktycznej:
  http://www.radiomuseum.org/r/neckermann_roma_82123.html

  Będę wdzięczny za każdą pomoc.
  Dziękuję i pozdrawiam.
 • IGE-XAO
 • Poziom 21  
  Wszystko zależy od tego dla jakiego zakresu ma być ta antena. Długofalowe nadajniki sa dosyć silne i kilka stacji odbierzesz dobrze na antenie kilkumetrowej. Propagacja fal średnich na których już nie ma(chyba) stacji polskich jest silnie uzależniona od wysokości jonosfery. Jest najlepsza w nocy i na kilkumetrowej antenie złapiesz wiele stacji po zmierzchu.Najlepiej w Twoim przypadku, jeżeli Cię to bawi dostosować antenę dla wybranego zakresu fal krótkich. Dla 6 MHz długość anteny całofalowej wynosi 50 m- ćwierć fali to 12, 5 m. Dla 30 MHz antena całofalowa ma długość ok. 10 m. Czyli antena ok 10 do 15 m. zawieszona na zewnątrz budynku spełnia w przybliżeniu warunki niezłego odbioru właściwie dla wszystkich zakresów Am prócz UKF-FM. Dla UKF powinieneś zastosować normalną antenę typu dipol półfalowy o długości ok. 150 cm.
  Anteny to jest ogromny temat i nie sposób go ująć w tak krótkich ramach jakimi dysponujemy na elektrodzie. Radzę poczytać książki na temat anten.
  Pozdrawiam.
 • IGE-XAO
 • Poziom 15  
  Witaj-bardzo duży wybór anten radiowych AM lub AM/FM pokojowych
  i dachowych w sklepie north.pl oraz w firmie Dipol są tanie nie opłaci się robić
  samemu.Uziemienie jeżeli jest wymagane podłącz się do kranu przewodem -
  linką miedzianą.
  Tak jak pisze noe1 niewiele stacji pracuje z modulacją AM głównie nocą na falach
  krótkich i średnich.A zasięg stacji zależy od emisji lamp-zużycia.
 • Poziom 23  
  Moim zdaniem w domku jednorodzinnym, jeśli można sobie na to pozwolić, warto zrobić antenę większego kalibru. Nie musi być z takim rozmachem jak na skanach niżej, ja miałem wypuszczoną z okienka na strychu do okienka naprzeciwko, żeby nie stawiać masztów. Grunt żeby drut niczego nie dotykał i znajdował się w miarę na wolnym powietrzu.

  Koszty to w zasadzie groszowe sprawy - trochę miedzianego drutu i najlepiej parę antenowych koralików/izolatorów szklanych lub porcelanowych (do kupienia z demobilu), parę wsporników itp + trochę roboty, a w zamian jakość anteny wyśmienita. Pozwoli wypróbować każdy odbiornik, od detektora po najbardziej skomplikowane układy.

  Zamiast miedzianego drutu można wykorzystać gotowe linki antenowe - są to skrętki z wielu cienkich drucików grubości przekraczającej nawet 5mm, ale do celów odbiorczych wystarczą cieńsze. Są bardzo wytrzymałe i przy tym odpowiednio zamocowane wyglądają na pewno ładniej niż zwykły drut. Teoretycznie linki takie powinny trafiać się z demobilu (do celów wojskowych są bezużyteczne np. po urwaniu końcówki), w praktyce pewnie większość trafia do punktu skupu metali kolorowych.


  Załączam kilka skanów ze starej literatury.


  Antena do radia lampowego.

  Antena do radia lampowego.

  Antena do radia lampowego.

  Antena do radia lampowego.

  Antena do radia lampowego.

  Antena do radia lampowego.

  Antena do radia lampowego.
 • Poziom 27  
  Witam.
  Panowie,najbardziej zgodziłbym się z ostatnim zdaniem kolegi Noe.Z tego co widzę jest to już radio dosyć nowoczesne,tego typu radyjko o ile jest dobrze zestrojone pięknie śmiga na 1-2m przewodu.Książka z zamieszczonymi rysunkami anten domyślam się że pochodzi z lat 50tych i dotyczy czasów kiedy odbiorniki nie miały takiej czułości a nadajniki mocy jak współczesne.Sam zakładałem tego typu anteny do odb kryształkowych. Co do uziemienia - większość współczesnych instalacji wodnych i centralnego wykonana jest z plastiku.Dlatego jeszcze raz podkreślam,dobrze zestroić a będzie chodziło na kawałku drutu.
 • Poziom 23  
  Oryginał książki jest z 1963 (bardzo bym chciał go zobaczyć - oryginał jest czeski i m.in. opisuje inne odbiorniki), tak więc siłą rzeczy polskie opracowanie nie może być nowsze. Ostatnie strony książki opisują już pierwsze odbiorniki tranzystorowe.

  Wbrew pozorom nadajniki miały wtedy sporą moc, na dodatek było ich znacznie więcej niż dziś. W książce tej znajduje się tabelka nadajników średnio- i długofalowych pracujących w latach ówczesnych (i planowanych). Nie pamiętam niestety na której stronie a nie mam przy sobie w tej chwili książki fizycznie, jak znajdę to wrzucę.

  Co do samej anteny - dopóki nie musiałem jej zdjąć przy przebudowie, używałem nawet z nowoczesnym odbiornikiem z syntezą, który posiadał odpowiednie gniazdo. Różnica w odbiorze pomiędzy anteną zewnętrzną typu L a kawałkiem drutu czy nawet dołączoną do odbiornika ramową anteną AM jest praktycznie nie do opisania, po prostu przepaść. Dla stacji których odbiór jest dobry na kawałku drutu, na dużej antenie znacznie poprawia się jakość odbioru - szumy (i niektóre zakłócenia) są dalej od sygnału.

  Niejako przy okazji, załączam skany z opisem anten tzw. 'pokojowych'.


  Antena do radia lampowego.

  Antena do radia lampowego.

  Antena do radia lampowego.

  Antena do radia lampowego.
 • Poziom 27  
  Dlatego po raz drugi polecam końcówkę pierwszego postu noe1.Każdy z kolegów ma mniej lub więcej racji a że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia - tak też jest i z antenami. Inaczej wygląda to w mieście,inaczej na wsi,inaczej w dzień ,inaczej w nocy itd. W przypadku anten TV zawsze wolałem naprawić dwa TV niż ustawić jedną antenę ( w W-wie)
  W połowie lat 60tych żeby odebrać program I na moim detektorku, musiałem na dachu rozciągnąć ok 50m anteny+ uziom. Będąc na wycieczce pod radiostacją Raszyn to samo radyjko grało na paru metrach drutu a po włożeniu słuchawek do menażki słuchyaliśmy muzyki w parę osób.Zagłuszały odbiór tylko koniki polne. I to miało urok. Pozdrawiam.
 • Poziom 8  
  Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc,na pewno z niej skorzystam.Pozdrawiam serdecznie