Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór pompy do ścieków - coś taniego

bolman885 19 Jul 2010 14:46 4621 11
 • #1
  bolman885
  Level 9  
  Drodzy forumowicze,
  Mam problem, na domku letniskowym jest instalacja kanalizacyjna podłączona do głównego kolektora w odległości 25 metrów, spad tej kanalizacji jest niewielki. Problem pojawił sie po 4 latach użytkowania gdy wszystko sie zablokowało.Chciałbym się was poradzić drodzy forumowicze czy zastosowanie przy wyjściu z domku pompy nadającej ciśnienie ścieką jest prawidłowe? Mam na myśli jakiś niewielki zbiornik a w nim pompa która by to wszystko wypompowywała? Powiedzcie czy są takie niewielkie pompy ? czy ktoś się w tym orientuje? Można znaleźć w internecie pompy do ścieków ale ona cholernie drogie w okolicach 1000 zl chciałbym coś tańszego i sprawdzonego, jeśli ktoś sie w tym orientuje to proszę o poradę :)
 • #2
  mkwasnik
  Level 11  
  Nie wiem co znaczy "mały spadek", bo tu może być pies pogrzebany.
  Normalnie w takich instalacjach stosowany jest ok. 5% (5cm/1mb instalacji, dla Ciebie - ok. 1,25m różnicy poziomów).
  Rozwiązanie ze zbiornikiem i pompą jest stosowane jako "przydomowa pompownia" nawet w nowych instalacjach kanalizacji, gdzie nie da się stworzyć spadku.
  Jesteśmy na etapie uzgodnień podłączenia do kanalizacji, ale nawet przy hurtowej sprzedaży (kanalizowana jest cała wieś) koszt wykonania studni z pompą oszacowany został na ok. 3000PLN. Myślę że będzie Ci to trudno przeskoczyć.

  Rozwiązanie z pompą jest dobrym pomysłem, jednak musisz uważać z doborem urządzenia (koniecznie musi to być pompa ściekowa z rozdrabniaczem - zastosowanie czego innego to prośba o kłopoty).

  Orientacyjne warunki dla pompy: wydajność 1-2l/s; podnoszenie: maksymalnie 30m.
 • #3
  atlantel
  Automation specialist
  Witam!
  Co do spadków:
  Spadki przewodów z tworzyw sztucznych.
  Minimalne spadki przewodów wynikają z konieczności tzw. samooczyszczenia się przewodów i nie zalegania osadów przy minimalnych prędkościach przepływu ścieków. Minimalne spadki leżaków w zależności od nominalnej średnicy zewnętrznej powinny wynosić: 2% dla rury 110 mm i 1,5% dla rury 160 mm. Natomiast maksymalny spadek nie powinien przekraczać 15%. Przy planowaniu spadków dopuszcza się stosowanie uskoków (kaskad), jednak przed uskokiem powinna znajdować się złączka rewizyjna z otworem do czyszczenia.
 • #4
  bolman885
  Level 9  
  chodzi o to że przy nowej kanalizacji wszystko było ok ale z biegiem lat zaczął osadzać się osad który nie spłynął siła grawitacji czyli jest za niski spad na odcinku 25 metrów. Owszem mógłbym wynająć firmę która by mi podciśnieniem wpuszczonej wody wszystko wyczyściła i miałbym na kilka lat spokój ale to jest rozwiązanie na jakiś czas. Mnie interesuje zlikwidowanie problemu :)
  Domek letniskowy jest na 4 osoby czyli ilość ścieków jest nie duża. Moim pomysłem było by na wyjściu z domku zrobić zbiornik na np 50 litrów kanalizacji. W zbiorniku zainstalować niewielką pompę która by nadała prędkość ściekom tak aby wszystko bez osadów spłynęło. Pytanie czy są takie niewielkie pompy które podołały by zadaniu.
 • Helpful post
  #5
  mkwasnik
  Level 11  
  Nie wiem czy dla podanych warunków opłaca Ci się stosować "ostateczne rozwiązanie" tego problemu. Skoro wynajęcie firmy czyszczącej rozwiązałoby sprawę na kilka lat, to zobacz co masz na drugim biegunie:
  1. Zakup pompy - sam napisałeś że ok. 1000PLN... ja szukałem czegoś takiego w ofercie Grundfosa i tam wyszło katalogowo ponad 1000 EUR!
  2. Wykonanie studzienki / zbiornika - ?
  3. Okresowa konserwacja pompy - zestaw uszczelnień raz na 2 lata za jakieś 40EUR

  Nie wiem czy warto, skoro to tylko domek letniskowy.
 • #6
  bolman885
  Level 9  
  Właśnie cena pompy mnie trochę przeraziła liczyłem ze do 200 zl jakoś niewielka bym kupił ale przeglądając katalogi firm, pompa z rozdrabniaczem to jest spory wydatek :((
 • #7
  mikomir
  Level 16  
  Witam,
  Zwrócę jeszcze uwagę na przykre zapachy które mogą się pojawić w przypadku pompowni.
 • #9
  mkwasnik
  Level 11  
  Trochę mało danych - przydałaby się ch-ka tej pompy.
  Tak na szybko:
  2l/s to wydajność której potrzebujesz, podobnie jak podnoszenie 7m. Problem w tym, aby te dwa parametry spełnione były jednocześnie. Prawdopodobnie podnoszenie jest zachowane przy minimalnej wydajności (jakiej?), a maksymalna podana wydajność - przy minimalnym podnoszeniu (też bez ch-ki nie wiadomo jakim).
  Spójrz na wiertarkę. Czego się możesz spodziewać po urządzeniu z silnikiem 180VA? Takie moce mają pompki obiegowe do CO, gdzie wymagane jest tylko przepchnięcie czystej wody po instalacji.
  I jeszcze jedno: rura kanalizacyjna w domu to pewnie d50; przyłącze do głównego kolektora - jakieś d160. A tu jest wyjście na wąż 40/32 (32mm w środku). Trochę mało.
  Moim zdaniem pompa do odwodnienia podciekających piwnic.
 • #10
  bolman885
  Level 9  
  mkwasnik, masz racje moc tej pompy jest podejrzanie mała jak i również średnica wyjścia pompy. Wyjście rury kanalizacyjne z domku jest d110.
  Co sądzisz o tej pompie http://www.e-rosa.pl/omnigena-pompa-do-szamba-wq-450-f-p-522.html ? wydajność 2l/s przy podniesieniu 6 m wydaje się być kuszące z racji ze moc jest na granicy 450 VA , również wyjście jest d50 podłączając to do d110 raczej komplikacji nie będzie?

  Jako zbiornik mógłbym użyć beczki metalowej 200l np po oleju (średnica 580 mm, wysokość 880 mm) i odpowiedni dorobić w niej otwory na wlot i wylot ścieków. Co ty sądzisz o tym pomyśle ?
 • #11
  mosfetkiler
  Level 21  
  A może zakupić niezbyt drogą myjkę ciśnieniową?
  Wiele myjek ma dość długi wąż i głowiczkę do czyszczenia kanalizacji.
  Można będzie od czasu do czasu przeczyścić rurociąg a myjka przyda się też do innych prac.
 • #12
  mkwasnik
  Level 11  
  Pomysł przy wykorzystaniu tej pompy zaczyna mieć ręce i nogi.
  1. Przejście z d50 na d110 oznacza prawie 5-krotne zwiększenie pola przekroju rury. Normalnie robi się to góra o 2 wymiary (tzn. 50->75). Gwałtowna zmiana prędkości przepływu powoduje lokalną zmianę ciśnienia, a wtedy potrafi się "gotować" co objawia się przynajmniej nieprzyjemnymi dźwiękami.
  2. Beczka OK, tylko półotwarta. Tzn. z napowietrzaniem i odpowietrzaniem. Albo zamykasz nos i robisz to do atmosfery, albo kombinujesz z zaworem na/odpowietrzającym. Zasada polega na tym, że w miarę napełniania beczki szambem musi gdzieś z niej uciec powietrze, bo inaczej nie będzie chciało ściekać z kanalizacji w domu. Odwrotna sytuacja przy opróżnianiu beczki - powietrze musi do niej trafić, bo inaczej pompa nie zassie i nie wypchnie z beczki.
  3. Będziesz musiał wymyślić własny włącznik pompy uzależniony od poziomu w beczce. Fabryczny pływak przy różnicy poziomów MIN-MAX rzędu 60cm zadziała tak sobie. Pamiętaj że nie możesz założyć opróżniania beczki do zera ani napełniania jej do pełnej wysokości.
  4. Niezależnie od wszystkiego zacząłbym od udrożnienia kanalizacji, która w tym momencie jest zaklejona i nie wiadomo jak bardzo (tj. 6 bar może nie pomóc).