Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Boss ns-2 próba budowy klona

19 Lip 2010 22:36 4575 7
  • Poziom 9  
    Witam. Nie wiem czy dobry dział. Jak nie to przepraszam.
    Jak w temacie. Próbuję zbudować klona boss ns-2 jednak oprócz schematu nie posiadam w zasadzie nic.
    Znalazłem w necie zdjęcia pcb od strony ścieżek i montażowej ale są fatalnej jakości i chęć przerysowania układu z tych fotek puki co mi odeszła. W związku z tym prosił bym (o ile posiada ktoś oryginał) o udostępnienie materiałów typu zdjęcie pcb w dobrej jakości z wyraźnymi ścieżkami, albo może i rozrysowany już układ.
    Nie jestem elektronikiem ale na takiej podstawie narysowałem już pcb do boss cs2 i jego chyba też poskładam(ale to inny temat).
    Sam schemat (przy braku wiedzy elektronicznej) wiele mi nie mówi.
    Jeżeli pojawią się w odpowiedziach materiały które będę mógł wykorzystać to pociągnę temat z budową do końca a z tego co widziałem na forum nie ma jeszcze tego urządzenia.
    Może wyjdzie z tego coś konstruktywnego.

Poniżej kiepskie zdjęcia które zdobyłem ,schemat
    Boss ns-2 próba budowy klona Boss ns-2 próba budowy klona Boss ns-2 próba budowy klona
  • PCBway
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    bart198x napisał:
    Witam. Nie wiem czy dobry dział. Jak nie to przepraszam.
    Jak w temacie. Próbuję zbudować klona boss ns-2 jednak oprócz schematu nie posiadam w zasadzie nic.
    Znalazłem w necie zdjęcia pcb od strony ścieżek i montażowej ale są fatalnej jakości i chęć przerysowania układu z tych fotek puki co mi odeszła.

No to zaprojektuj płytkę od nowa.

bart198x napisał:
    Nie jestem elektronikiem ale na takiej podstawie narysowałem już pcb do boss cs2 i jego chyba też poskładam(ale to inny temat).
    Sam schemat (przy braku wiedzy elektronicznej) wiele mi nie mówi.

Moja szczera rada - zamiast z motyką porywać się na słońce zmontuj sobie coś prostszego, na 2 tranzystorach. Przypominam że urządzenie trzeba jeszcze po zmontowaniu uruchomić...
  • PCBway
  • Poziom 9  
    Jak widzę nikt nie ma takowych zdjęć więc zdecydowałem że przerysuję schemat.
    zamierzam go narysować w kicadzie. Już stworzyłem proste biblioteki scalaków ic1 IC2 i IC3-5.
    I tu pojawiło się moje lekkie zdziwienie podczas wertowania datasheet-ów.
    IC2 (M5218L) i IC3-5 (M5223L) to wzmacniacze operacyjne bliźniaczo podobne na pinach do ne5532, tyle że te dwa ze schematu mają obudowę sip. Skoro przepisuję schemat od nowa to pomyślałem że można by go od razu przeprojektować na bardziej dostępny (i tańszy) NE5532, który jest wykorzystywany do urządzeń audio.
    jednakże nie znam się na tyle na charakterystykach układów żeby stwierdzić że te układy są zamienne.
    I to jest moje pytanie do ludzi obytych w temacie: czy IC2 i IC3-5 można śmiało zamienić na NE5532 (oczywiście wówczas już na obudowie dip).
    I drugie pytanie: na co można zamienić "Linear Control Dual VCA IC" M5207L01 (może być również na obudowie dip). chodzi o coś taniego i ogólnie dostępnego.
  • Poziom 9  
    Przerysowałem schemat w kicadzie (w miarę możliwości sprawdziłem go).
    potrzebuję jakiś dobry program do autoroutingu (automatycznego narysowania pcb).
    Jaki?
    Czy da się jakoś przerzucić projekt (albo netlistę, albo coś) do altium designer? (mam windows 7 x64 i wcześniejsze wersje protela nie chcą ruszyć - summer 08 właśnie się pobiera)
    Nie wiem jeszcze też dokładnie czy faktycznie wszystkie IC (oprócz IC1) można zamienić na NE5532.
    Proszę o jakieś pokierowanie.
  • Poziom 9  
    Narysowałem schemat ale w altium designer 09 (w kicadowym miałem jeszcze błędy i parę innych rzeczy wynikło). Schemat jest z dorysowaną biblioteką ne5532 i m5207l. Zainstalowane miałem też biblioteki PCBfootprints_290709 dostępne na stronie altium.
    W trakcie rysowania nie zmieniałem GRID-a (już miałem nauczkę żeby tego nie robić)
    A teraz lista grzechów.
    Nie miałem pojęcia jak ustawić j-fet-y więc siedzą jak leciało (chodzi o "s-d-g").
    Wszystkie tranzystory poleciałem z jakiejś biblioteki więc docelowo mogą mieć inne nazwy niż powinny (zostały nazwy z bibliotek), ale uporządkowanie q1-q12 jest ok i ich funkcja chyba też.
    układ generuje warningi o braku źródeł sterujących ale to chyba dlatego że na połączeniach między płytkami, jackami i sw powsadzałem sockety.

Zdziechciłem jakąś pcb ale ma się jak pięść do oka :) więc jak by ktoś mógł ją zaprojektować tak żeby się nadawała to by było fajnie.

m5218 może zostać zastąpiony przez ne5532 (tak gdzieś wyczytałem; właściwie to przez tl072 jako operacyjny, a ten jest zamienny z ne5532 więc...)

Gdyby ktoś narysował w eagle-u bibliotekę m5207l01 mogę układ przerysować do eagle.

Puki co wstawiam co mam i nie chcę oglądać żadnych dziwnych opinii, że do bani, czy jeszcze jakichś innych. to mój pierwszy schemat i wiem że jest do bani, ale może komuś się przyda to co już jest.
    Oczywiście, jak najbardziej, oczekuję konstruktywnych opinii.
    Plik zawiera cały projekt + biblioteki, poza PCBfootprints_290709
  • Poziom 39  
    Witam
    Jak pisał powyżej kolega "jdubowski" porywasz się z przysłowiową "motyką na słońce". Jak już zdążyłem się zorientować efekty firmy "Boos" to urządzenia z tzw" wyższej półki" a ty chciałbyś, nie znając podstaw elektroniki to właśnie przeprojektować. Przecież nie przypadkowo zastosowano takie a nie inne układy scalone, tranzystory i inne elementy. Ta konstrukcja musiała być "dobrze przemyślana" i oparta na konkretnych wyliczeniach. Chciałbyś zamienić elementy a parametry zawarte w nocie katalogowej są dla ciebie niezrozumiałe (gdybyś potrafił bezproblemowo odczytać i przeanalizować noty katalogowe układów, nie prosiłbyś o pomoc), więc na jakiej podstawie mogłoby działać takie urządzenie. Druga sprawa, to zasady projektowania PCB (nie oglądałem twoich załączników bo nie mam zainstalowanego tego programu), a skoro ich nie znasz, to jak możesz poprawnie to zaprojektować by nie było niepożądanych efektów. Przecież nie można układać na płytce elementów, jak piszesz "jak leci". Moja rada, jest taka jak napisał kolega powyżej. Najpierw teoria, choćby podstawy, a potem realizacja w praktyce.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Ok. No to powiedzmy że narazie tematu nie zamknę ale odłożę.
    Poskładałem sd-1, który działa. Tak samo shredmastera i guv-nora. Składam nf-1 bossa samiast tego ns-2 (chyba mnie przekonaliście - co nie znaczy że odpuszcze na przyszłość :) ; jakoś się na niego zawziąłem, ale wszystko w swoim czasie).czekam jeszcze na części do boss cs-2. Obecnie trochę czasu mi brakuje na elektronikę (śluby, dzieci w drodze i takie tam :) ). Ale jak znajdę czas i chęci na drążenie tematu to się nim zajmę... i tak :) . Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    bart198x napisał:
    Znalazłem w necie zdjęcia pcb od strony ścieżek i montażowej ale są fatalnej jakości i chęć przerysowania układu z tych fotek puki co mi odeszła. W związku z tym prosił bym (o ile posiada ktoś oryginał) o udostępnienie materiałów typu zdjęcie pcb w dobrej jakości z wyraźnymi ścieżkami, albo może i rozrysowany już układ.

Co Ty chcesz od tych zdjęć, są super jakości jeśli chodzi o przerysowanie PCB.
    Jak włoże chorusa CE-5 i blues drivera BD-2 w obudowe to może się pokusze na narysowanie tej płytki, ale wiem że coś mnie zniechęciło do robienia tego efektu, nie wiem czy nie koszta, ale już nie pamiętam. Pozdrówka