Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Renowacja głośnika

ikari 04 Wrz 2004 18:23 3018 21
  • #1 04 Wrz 2004 18:23
    ikari
    Poziom 10  

Obiekt: Altus 75 x 2, po przejściach
    Stan: Łolaboga, wysokotonówki nie działają wcale (czemu?), niskotonowe nie mają pianki, siostra się nimi kiedys bawila jak byla mala i są dodatkowo powgniatane i pogniecione membrany

Wszyscy mowia "dasz sobie rade", ja mialem jakis tam help na ekranie (http://diyaudio.pl/articles.php?id=14), wiec postanowilem uwierzyc w siebie (edit: oczywiscie na postanowieniu sie skonczylo :) ) i podjac sie samodzielnej wymiany membran (na wysokotonowe mnie raczej nie stac ;P)

Kupilem membrany z jakiegos plastiku czy czegos, przynajmniej z gumowym zawieszeniem (w innym sklepie mieli tylko gąbkę) i juz chcialem je wymieniac...
    Oderwalem kopułkę (wgnieciana juz) ze starej membrany, przylozylem dla wizualnego sprawdzenia nową i... szok...
    Stara ma o wiele szerszy otwór na cewkę i szerszą cewkę... Bylem swiecie przekonany ze 25cm to znaczy 25cm i wiecej roznic miedzy nimi nie bedzie... Czy mam rozumiec, ze takich membran jak tu trzeba nie ma? :P Czy moze jednak jest kilka typów a sprzedawcy mimo to o to nie pytają?

____
    Przenioslem z AUDIO - prosze czytac opisy forow i tematy wyszczegolnione!
    tom

0 21
  • #2 04 Wrz 2004 19:18
    Tremolo
    Poziom 43  

czemu z plastiku - nie lepiej zostac przy tym co wczesniej (papier). Tonsilowskie 25-tki sa nieco mniejsze niż inne głosniki tego typu (średnica zewnętrzna). PO drugie ważnym parametrem jest średnica szczeliny.

Daj to lepiej fachowcowi lub poszukaj nowych dobrych membran, przyjdź na giełde z calym rozmontowanym glosnikiem i z pomoca sprzedawcy znajdź odpowiednią membrane.

Co złego widzisz w gąbkach - najlepiej zeby głośnik byl jak najbardziej podobny do oryginału - masa membrany, skok zawieszenia itp.

W wysokotonowcach tonsila wystarczy wymienić cewke z kopułką, w cenie około 10 zł/sztuke.

0
  • #3 04 Wrz 2004 22:09
    ikari
    Poziom 10  

Tremolo napisał:
    czemu z plastiku - nie lepiej zostac przy tym co wczesniej (papier)
    Ale w sklepach, ktore odwiedzilem niestety jesli mieli w ogole to tylko takie :(
    Cytat:
    PO drugie ważnym parametrem jest średnica szczeliny.
    Boleśnie się o tym przekonałem, mam nadzieję, że pozwolą mi wymienić...?
    Cytat:
    Daj to lepiej fachowcowi
    finanse :/
    Cytat:
    W wysokotonowcach tonsila wystarczy wymienić cewke z kopułką, w cenie około 10 zł/sztuke.
    cena...?

Btw. jak rozkleic zawieszenie dolne/okolice zeby nie zmarnować głośnika...?

0
  • #4 06 Wrz 2004 15:26
    MBB
    Poziom 18  

Witam
    Po tym jak zaproponowano mi 40zł za regenerację GDN16/15 postanowiłem sam go naprawić.
    1. Cewka i jej zawieszenie były OK, zgnił piankowy resor.
    2.Wycinam cała membranę (ostrożnie) skalpelem.
    3. Skalpelem usuwam resztki kleju mocującego membranę do cewki (skalpel musi być ostry bo klej mocno trzyma.
    4. Dopasowuję nową membranę do kosza ( czasem trzeba wyciąć trochę pianki) i przyklejam (Butaprenem ale może ktoś ma coś lepszego).
    5. Po wyschnięciu sklejam (Poxipol lub Uhu) membranę i cewkę uważając na centryczność.
    6. Wklejam kopułkę osłaniającą cewkę.
    Pierwszy głośnik trochę nie wyszedł ale pozostałe już dobrze. Przydała się praktyka klejenia Małych Modelarzy.
    Niestety nie znam nieniszczącego sposobu na odklejenie dolnego zawieszenia, w Tonsilach jest z tkaniny która się drze przy odklejaniu.Trzeba mieć nowe.
    Marek WS503

0
  • #5 08 Wrz 2004 21:04
    ikari
    Poziom 10  

A teraz totalnie się zlamię w tej dziedzinie :) (ale kto pyta ponoc nie bladzi :))
    1. Jak ciezar membrany wplynie na brzmienie?
    2. Czy i jak wplywa na to kopulka na srodku glosnika (rozmiar, material, (ewentualnie polozenie jesli nie trafię ;P))?
    3. Kable ktorymi glosnik jest polaczony ze zwrotnica: Co jesli podlacze je odwrotnie?

4. Jak to jest z tymi glosnikami A/B we wzmacniaczu Unitra? One jakos szeregowa ida? Po co i dlaczego? :)

0
  • #6 08 Wrz 2004 21:37
    000andrzej
    Poziom 37  

ikari napisał:

1. Jak ciezar membrany wplynie na brzmienie?
    2. Czy i jak wplywa na to kopulka na srodku glosnika (rozmiar, material, (ewentualnie polozenie jesli nie trafię ;P))?
    3. Kable ktorymi glosnik jest polaczony ze zwrotnica: Co jesli podlacze je odwrotnie?
    ...

Ad1 Jeśli będziesz miał cięższe to będzie większa bezwładność, czyli obcinanie wyższych czestotliwości. Przy GDN - nie do odróżnienia. To samo dotyczy zawieszenia gąbkowego i gumowego. Ja zastosowałem w średniotonowym gumę - dźwięk różni się drastycznie od drugiego głośnika, w którym jest gąbka.
    Ad2 Kopułka nie powinna na nic wpłynąć. To tylko zabezpieczenie przed kurzem i ozdoba.
    Ad3 Jak podłączysz odwrotnie to będzie wciągać głośnik zamiast wypychać. Wpłynie to na jakość dźwięku i żywotność głośnika.

0
  • #7 08 Wrz 2004 21:52
    ikari
    Poziom 10  

2. Aha, tak pytalem bo mam o numer mniejsze niz oryginalne :)))
    3. Jak to bedzie brzmic? bo przy lutowaniu zwątpiłem... ;P
    (edit: przeprowadzilem eksperyment. Komputer+Goldwave -> dzwiek o czestotliwosci 5Hz, spora glosnosc. Na oko i dotyk sprawdzalem czy "moj" glosnik i 'wzorcowy' zaczynaja od zapadniecia sie czy wypchniecia - oba reaguja tak samo :) to chyba ok? :D)

0
  • #8 09 Wrz 2004 07:52
    MBB
    Poziom 18  

Witam

Cytuję ,,Ad3 Jak podłączysz odwrotnie to będzie wciągać głośnik zamiast wypychać. Wpłynie to na jakość dźwięku i żywotność głośnika."
    Kolega nie wie co mówi i wprowadza w błąd. Głośnik jest zasilany napieciem przemiennym z wzmacniacza a membrana jest wciągana i wyciągana w rytm sygnału akustycznego.
    Marek WS503

0
  • #9 09 Wrz 2004 08:43
    000andrzej
    Poziom 37  

MBB napisał:
    Witam

Cytuję ,,Ad3 Jak podłączysz odwrotnie to będzie wciągać głośnik zamiast wypychać. Wpłynie to na jakość dźwięku i żywotność głośnika."
    Kolega nie wie co mówi i wprowadza w błąd. Głośnik jest zasilany napieciem przemiennym z wzmacniacza a membrana jest wciągana i wyciągana w rytm sygnału akustycznego.
    Marek WS503

Zgadza się, membrana jest wciagana i wypychana, ale chodziło mi o to, że przy podłączeniu napięcia stałego prawidłowo - membrana powinna być wypychana. W przeciwnym wypadku będzie wciągana. I to już jest różnica w pracy. Chodzi o to aby do + podłączyć sygnał a nie masę.

0
  • #10 09 Wrz 2004 09:02
    MBB
    Poziom 18  

Witam
    Cytuję
    ,,Zgadza się, membrana jest wciagana i wypychana, ale chodziło mi o to, że przy podłączeniu napięcia stałego prawidłowo - membrana powinna być wypychana. W przeciwnym wypadku będzie wciągana. I to już jest różnica w pracy. Chodzi o to aby do + podłączyć sygnał a nie masę.''
    I znowu kolega mija się z prawdą.
    Oznaczenia + i - na głośniku służą do sfazowania tzn. aby mambrany głośników w obu ( lub więcej kanałach ) wychylały się w te same strony przy tej samej biegunowości sygnału akustycznego.

I dalej ,,Chodzi o to aby do + podłączyć sygnał a nie masę' Ewidentna herezja- a co w przypadku wzmacniaczy mostkowych w których w ogóle głośniki nie są połaczone z masą? Gdy głośniki są sfazowane to nie ma znaczenia gdzie jest przysłowiowy ,,czerwony'' byle w oby kanałach tak samo.
    Sadzę że nie ma sensu dalej prowadzić tej dyskusji, polecam książkę np. A. WItort - Amatorskie zestawy głośnikowe- poczytać i nie wprowadzać szumu informacyjnego
    Marek WS503

0
  • #11 09 Wrz 2004 09:58
    michald
    Poziom 29  

Panowie jemu chodzi oto aby prawidlowo podlaczyc do smych zaciskach przy glosniku , zeby nie mial potem dylematow przy podlaczaniu do zwrotnicy. Przy polaczeniu w fazie po przylozeniu napiecia stalego rzedu np 4.5V ( + baterii na zacisk fazowy "oznaczenie na glosniku "+" lub czerwona kropka" ) membrana powina byc wypychana a w przeciwfazie wciagana. Podlaczenia samego glosnika do zwrotnicy to juz inna bajka . A laczenie glosnikow do zwrotnicy w przeciwfazie stosuje cie rowniez do oslabienia skutecznosci "dopasowania do pozostalych glosnikow " ale jezeli nie stosujemy mostka, a glosnik niskotonowy je tylko jeden " w skrzynce zestawu " to powinien on pracowac w fazie , w przeciwnym razie bedziemy miec "slabsze basy".
    A w ukladzie stereofonii oba glosniki basowe w zestawach powinny byc dolaczone wzgledem siebie w fazie. Ta zasada nie dotyczy glosnikow wyskotonowych i sredniotonowych ktore jak napisalem powyzej mozna laczyc rowniez w przeciwfazie aby uzyskac jak najbardziej plaska charakterystyke i jednoczesnie dobre brzmienie.

0
  • #12 09 Wrz 2004 10:26
    bommer
    Poziom 15  

Drodzy szanowni obserwuje ten temat i mam do was pytanie. Mam stary wzmacniacz diora i dwie kolumny made in home. W momencie kiedy je podłącze do wzmacniacza tak jak powinno sie podłączyć czyli + ze wzmacniacza do + w głośnikach i postawie kolumienki obok siebie praktycznie one nie wydają z siebie basu, natomiast kiedy podłącze jeden z nich na odwrót czyli + do - to mam taki niski dźwięk że głowe chce rozsadzić. Dlaczego tak sie dzieje?
    Wiem że niejest to zabardzo związane z tematem i przepraszam ale to mnie ciekawi a szkoda nowy temat zaczynać skoro mistrzowie już tutaj są.

0
  • #13 09 Wrz 2004 11:28
    michald
    Poziom 29  

Poprostu zamien ten przewod tak jak napisales bo masz odwrotnie podlaczony od strony "zastawu glosnikowego".
    Czy przy tym zestawie tez masz zaciski ?

Jezeli glosniki basowe obu zestawow pracuja wzgledem siebie w przeciwfazie to basu "bedzi malo" . podlaczenie ma znaczenie bo przesuniecie fazowe o 180' to tak ja bys sciszyl o polowe. Dodatnia polowka pradu impulsu pradowego musi odpowiedac dodatniemu wychyleniu membrany glosnika "wypchaniu" a nie ujemnemu "wciaganiu".

Pozdr

0
  • #14 09 Wrz 2004 16:05
    ikari
    Poziom 10  

<zamienia kable przy wzmacniaczu, wlacze muzyke> (jako ze lewa kolumna z pary 'A' nie ma zregenerowanego niskotonowego...) <nie slyszy wiekszej roznicy>
    <wlacza takze zestaw B>
    <ma watpliwosci czy czasem nie jest lepiej...>
    <sprawdza>
    <stwierdza ze *chyba* jednak zle podlaczyl niskotonowke, bo na "odwrotnej" polaryzacji jest lepiej>

ogolnie pierwsza w zyciu regeneracja mi srednio wyszla, przy nacisku z jednej strony membrany lekko trze, naszczescie przy nacisku idealnie na srodek (tak jak powinna pracowac) nie :)... Mam nadzieje ze z drugim glosnikiem pojdzie mi lepiej. Btw. mam takie wrazenie ze i tak nie do konca brzmi ten glosnik jak ideal - chyba nie schodzi do najnizszych czestotliwosci (tych wyczuwalnych, a nie buczacych, bo te sa ok :P) - ale mozliwe ze mi sie tylko wydaje ;)

edit:
    Btw. jesli ten otwor na cewke jest zbyt maly to isc za rada samego sprzedawcy (zarzekajacego sie ze innych nie ma) i odcinac tak, zeby pasowalo, czy moze probowac przykleic od 'zewnętrznej'? (bo na wysokosc zdaje sie siedziec dobrze)

0
  • #15 12 Gru 2004 01:29
    kazik_j
    Poziom 22  

Mam pytanie dotyczące regeneracji głośników. Mianowicie chodzi mi o to czy lepsze jest zawieszenie piankowe czy gumowe. Mam gołe kosze do gdn 25/40 i gdn 25/60. Chce zrobić z nich dwa takie same głośniki. I zrobić im awans na gdn 25/80(większa moc), a także z deczka poszerzyć pasmo niskich częstotliwości, żeby lepiej ciągnęło doły.

0
  • #16 12 Gru 2004 02:23
    dymek
    Poziom 27  

pianka ma porostu lepsza dynamike guma twardsza troszke i inaczej sie odksztalca itd pierdoly to i tak dopiero roznica zaczyna byc slyszalna jak sie juz dobrze wypracuje bo nowa pianka jest mocio:) twarda

0
  • #17 12 Gru 2004 12:06
    hachlu
    Poziom 11  

mozna popatrzec na allegro, swego czasu widzialem zestawy naprawcze do kilku typow tonsili, byly membramy, zawieszenia , cewki i kopulki. ceny nie bylu raczej wygorowane i mozna bylo kompletnie zregenorowac glosniczek, pozdro

0
  • #19 12 Gru 2004 12:48
    kazik_j
    Poziom 22  

Nie mam nic do allegro ale ja jednak wolę kupować w sklepie. Ponieważ:
    1.kupuję od ręki, bez czekania
    2.biorę kosz i do kosza dokupuje, wszystko idealnie spasowane, nic w ciemno, nie trzeba przycinać itd.
    3.nie płacę za przesyłkę, taniej wychodzi
    4.nie ma obaw o to, że sprzedawca skasuje pape i nic nie przyśle

Czy te moje 25/xx połączone równolegle nadają się do suba?

0
  • #20 12 Gru 2004 14:19
    dymek
    Poziom 27  

Jak najbardziej sie nadaja i to calkiem niezle ze tak powiem sie nadaja :)

0
  • #21 12 Gru 2004 16:53
    BC107
    Poziom 14  

MBB napisał:
    Niestety nie znam nieniszczącego sposobu na odklejenie dolnego zawieszenia, w Tonsilach jest z tkaniny która się drze przy odklejaniu.Trzeba mieć nowe.

A ja odklejam resor ( i membrane) w tonsilach podgrzewając kosz zapalniczką lub większą lutownicą i powoli podważam materiał śrubokrętem. Nie wolno zbytnio sie z tym śpieszyć bo można rozciągnąć resor. Jak juz rozkleje to przed ponownym wklejeniem poprawiam żelazkiem okolice z klejem żeby bylo równo.

0
  • #22 11 Sty 2005 21:10
    maly1991
    Poziom 11  

a wiecie moze gdzie w okolicach gdyni dostane membrany do altusow??

0