Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[PCB] Zasilacz symetryczny dla wzmacniacza

20 Lip 2010 00:30 13080 13
  • Poziom 19  
    Witajcie,
    Bawię się z elektroniką dopiero od roku, mam już za sobą wykonany pierwszy zasilacz i chciałbym przejść do czegoś poważniejszego, a mianowicie wzmacniacza stereo na znanej wszystkim kości TDA7294. I tutaj nasuwa się moja prośba. Potrzebuje płytki do końcówki mocy, zasilaczy, zabezpieczenia i przedwzmacniacza. Rozdzieliłem tematy na każdy człon tak, abym mógł się za każdą płytkę odwdzięczyć w postaci "pomógł". Zdaję sobie sprawę, że projektowanie płytek nie jest proste, jednak gdyby znalazła by się osoba, która zechciała by dla mnie wykonać płytkę to będę bardzo szczęśliwy :). Chciałbym zrobić to tak, aby było jak najmniej połączeń za pomocą kabli. Gdy pojawi się cały zestaw płytek będzie można przypiąć te tematy, tak aby każdy mógł sobie zrobić gotowy wzmacniacz (końcówka+preamp+zasilacze+zabezpieczenie) i cieszyć się zacną końcówką mocy jaką jest TDA7294.

Pasuje teraz przejść do sedna sprawy :D

Chce podzielić ten wzmacniacz na trzy główne płytki: końcówka + zabezpieczenie, zasilacz końcówki, preamp i zasilacz. Zgodnie z zasadami działu przerysowałem schematy do Eagle (jednak proszę o sprawdzenie jego poprawności, ponieważ ludzką rzeczą jest się mylić.

W załączniku są wszystkie schematy potrzebne do wzmacniacza, krótki opis, zdjęcia radiatora oraz powierzchnia do rozplanowania.

Proszę jeśli to możliwe, aby płytka była maksymalnie szeroka czyli 15cm (jeśli to możliwe) i wąska tak aby wszystko zmieściło się na powierzchni 15cmx14cm.

Poniżej schemat zasilacza. (w załączniku wszystko przerysowanie w eagle.

W załączniku znajduje się krótki opis w postaci "czytaj" oraz plik rozmieszczenie, proszę o wcześniejsze przejrzenie go.

W razie jakiś pytań proszę pisać ;-)

Pozdrawiam,
    wilczasty!
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Witam,
    oto przykład twojej płytki (dodałem 2 kond.ceramiczne odsprzęgajace)
    Elektrolity śmiało możesz wlutowac na stojąco-patrzyłem w kilku sklepach
    i ich wysokośc nie przekraczała 50mm (w większosci 40mm).
    Wymiary PCB to 65 x 62 mm.
    Pozdrufki:D
  • Poziom 19  
    Lukas-miszcz napisał:
    Witam,
    oto przykład twojej płytki (dodałem 2 kond.ceramiczne odsprzęgajace)
    Elektrolity śmiało możesz wlutowac na stojąco-patrzyłem w kilku sklepach
    i ich wysokośc nie przekraczała 50mm (w większosci 40mm).
    Wymiary PCB to 65 x 62 mm.

Jest super, wielkie dzięki!
  • Poziom 19  
    Witaj,
    Niestety ciężko jest mi to upchać.
    Mam pytanie czy była by możliwość przerobienia tej płytki żeby była długa na 10cm i maksymalnie wąska? Szerokość nie większa niż 4cm.

Przeprasza, że się tak narzucam, ale ciężko jest mi to wszystko zmieścić w obudowie.

Pozdrawiam,
    wilczasty.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Witam,
    próbowałem ale niestety nie udalo mi się upchnąc tego na płytce o tych
    wymiarach.Pomierz wszystko raz jeszcze moze jakis centymetr miejsca sie
    znajdzie jeszcze a wtedy będzie o wiele łatwiej.
  • Poziom 19  
    Lukas-miszcz napisał:
    Witam,
    próbowałem ale niestety nie udalo mi się upchnąc tego na płytce o tych
    wymiarach.Pomierz wszystko raz jeszcze moze jakis centymetr miejsca sie
    znajdzie jeszcze a wtedy będzie o wiele łatwiej.

Myślę, ze jeszcze 1cm się zmieści, bo zostawiłem mały zapas na wszelki wypadek.

Nie da rady zmieścić tak żeby elektrolity były w jednym rzędzie?

Pozdro!
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Na płytce zasilacza symetrycznego dla wzmacniacza TDA7294x2_ver1 znajduje się również układ zabezpieczenia którego przekaźnik znajduje się na płytce wzmacniacza. Tak to rozdzieliłem aby płytki były bardziej modułowe i niezależne od siebie.
    Ważną rzeczą jest osobne łączenie poszczególnych mas i zasilania symetrycznego każdego oddzielnego układu wzmacniacza TDA7294.
  • Poziom 19  
    Jestem pod ogromnym wrażeniem.
    Jeszcze raz wielkie dzięki!!

Jeśli możesz to sprawdź ostatnie PW ode mnie i daj mi znać czy jest taka możliwość.

Dodano po 37 [minuty]:

marco47 napisał:
    ...
    Ważną rzeczą jest osobne łączenie poszczególnych mas i zasilania symetrycznego każdego oddzielnego układu wzmacniacza TDA7294.
    ...

Nie rozumiem tego za bardzo, mógłbyś to rozwinąć?

Pozdrawiam!
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Prowadzenie masy w tych wzmacniaczach (modułach) jest tak poprowadzone aby spotkało się razem tylko w jednym miejscu, w tym przypadku na płytce zasilacza symetrycznego zaraz koło kondensatorów filtrujących. Również prowadzenie zasilania jest tak samo rozwiązane aby ograniczyć do minimum wpływ poszczególnych wzmacniaczy na siebie.
  • Poziom 19  
    marco47 napisał:
    Prowadzenie masy w tych wzmacniaczach (modułach) jest tak poprowadzone aby spotkało się razem tylko w jednym miejscu, w tym przypadku na płytce zasilacza symetrycznego zaraz koło kondensatorów filtrujących. Również prowadzenie zasilania jest tak samo rozwiązane aby ograniczyć do minimum wpływ poszczególnych wzmacniaczy na siebie.

Jeszcze jedno pytanko, a mianowicie jak dobrać bezpieczniki do trafa? można to jakoś obliczyć? Trafo ma 160VA 2x22,5V. Kolega mirley do 200W 2x28V zastosował 4A.

Pozdrawiam!
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Są na to specjalne wzory i tabele ale w naszym przypadku to nie jest takie łatwe do obliczenia. Bo należy uwzględnić masę czynników. Najlepiej dobrać na wyczucie . Jeżeli masz takie dane podane przez kolegę mirley to takie zastosuj.
  • Poziom 15  
    Witam , odnośnie tego zasilacza ver_1 . chodzi o schemat ideowy który otworzyłem z Eagle , z kondensatora C29 wychodzi sygnał na głośniki ? gdzie go podpiąć ?