Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowanie, mikrokontrolery itp.

Morfeusz1992 20 Lip 2010 00:31 1437 7
  • #1 20 Lip 2010 00:31
    Morfeusz1992
    Poziom 14  

Witam wszystkich. od dluzszego czasu duzo czytam na temat mikrokontrolerów, programowania w C++ itp. to wszystko zaczęło się od tego- Led Cube RGB 3x3x3 ( zapewne wszyscy wiedzą o co chodzi). pomyślałem sobie, że zrobię to ( bardzo tego chciałem) ale doszedłem do wniosku, że nie ma sensu rzucać się od razu na głęboką wodę.... i mam do was takie pytanie- czy znacie może jakieś książki, strony www. itp. skad mógłbym zacząć swoją przygodę z mikrokontrolerami, programowaniem ( bo to jest w pewien sposob ze soba powiązane) itp. Programowanie w C++ miałem w szkole i troszeczke cos tam łapię ale wiadomo- szkoła to szkoła. Uważam, że nie ma sensu przeczytać poradnik, przepisać kod do C++ i mieć ten Cube led gotowy, nie majac żadnej satysfakcji. nie żądam tu napisania własnorecznie calego kodu do deva ale zebym chociaz rozumial ten, ktory sciagne. Aha i tak samoz mikrokontrolerami. Na forum czytałem że ludzie polecaja kupic na poczatek cos z Atmel'a z rodziny AVR gdyz podobno sa w miare latwe i tanie. ale najpierw chyba trzeba troche teori przyswoic co nie xD? jak mozecie to napiszcie jak wy zaczynaliście zabawę z w/w urządzeniami/programami.

Ps. Przepraszam za wszelkie błędy itp. Użyłem wcześniej opcji "szukaj".
    aha i jeszcze jedno- gdzieś czytałem, że podobno na początek trzeba zacząć programować w asemblerze o ile się nie mylę. czy to prawda?

0 7
  • #2 20 Lip 2010 13:03
    blue_17
    Poziom 32  

http://www.kursc.dioda.com.pl/index.php?user=Go%B6%E6

To jest ciekawy link kilka projektów sam sprawdziłem bez problemów

Jeśli chodzi o programowanie w assemblerze to jest przydatne bo dzięki temu poznaje się procesor na wylot i wie się co dokładnie wykonuje procesor w danej chwili, a w C jest to nieco trudniejsze :)

Pozdrawiam :)

0
  • #3 20 Lip 2010 13:31
    Morfeusz1992
    Poziom 14  

a jeszcze takie pytanie- w szkole uczono nas na C++. czy jest duża roznica pomiedzy C++ a C? z tym że ja w C++ to tylko podstawy umiem xD. no i ostatecznie od jakiego programu zacząć programować? Bo na forach spotkałem się z przeróżnymi opiniami na temat różnych języków programowania i ostatecznie wolę się was upewnić- co dla początkującego? AA i jeszcze jedno- załóżmy że w miarę opanuję już te programowanie w jakimś jednym programie to czy później będę mógł zaprogramować każdy mikrokontroler czy trzeba będzie uczyć się innych?
    PS. sory za takie banalne dla was pytania ale wiecie, jestem początkujący, dopiero zaczynam. Z góry dzięki za każdą wskazówkę, poradę.

0
  • #4 20 Lip 2010 13:39
    blue_17
    Poziom 32  

Co do C to jest to dosyć uniwersalny język więc program napisany na mikrokontroler rodziny PIC będzie działał na AVR jeśli nie będzie jakiś specyficznych funkcji dla danego mikrokontrolera i na odwrót.

Co do reszty pytania to niech wypowiedzą się specjaliści :)

0
  • #5 20 Lip 2010 13:49
    Morfeusz1992
    Poziom 14  

kurcze no nie wiem od czego zacząć- z jednej strony C jest bardzo uniwersalny ale z drugiej- trudniejszy. Natomiast taki bascom jest łatwiejszy ale przeznaczony tylko do 8051 i AVR.

0
  • #6 20 Lip 2010 13:53
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Po pierwsze: jest od tego odpowiedni dział na tym forum...
    Dla początkującego to najprostszy będzie PICBasic dla mikrokontrolerów PIC lub Bascom dla mikrokontrolerów AVR...
    C jest bardzo uniwersalne i podobnie wygląda na wszystkich mikrokontrolerach. Różnice są między poszczególnymi rodzinami danego producenta. Ciut inaczej wygląda Hi-Tech C dla PIC10/12/16, a inaczej dla PIC18, PIC24/dsPIC, a jeszcze inaczej dla PIC32. Chodzi tu głównie o funkcje dodatkowe...

0
  • #7 20 Lip 2010 16:25
    Morfeusz1992
    Poziom 14  

ok panowie, dzięki za odp. zacznę pracę z Bascom'em.

0
  • #8 25 Lip 2010 12:11
    Morfeusz1992
    Poziom 14  

hej. sory że odkopuję temat ale mam jeszcze jedno pytanie. Przez ostatnie dni przeglądałem sporo książek i jedna rzecz mnie zastanawia. w każdej książce autor używa innego zestawu uruchomieniowego. czy można, mając zestaw z jednej książki, użyć go do tworzenia programów z drugiej książki?

0