Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przyłącze 3kW, licznik trófazowy, czy wystarczająca moc?

grafi.bike 20 Jul 2010 09:07 3955 7
Computer Controls
 • #1
  grafi.bike
  Level 2  
  Opis sytuacyjny:
  Będę wykonywał przyłącze elektryczne do działki. W skrzynce odległej o około 40m znajduje się licznik trójfazowy, a zamówiona w tej chwili moc to 3kW. Zamówiona moc jest taka mała gdyż, na chwilę obecną nie zanosi się na jakiekolwiek prace budowlane, na działce nie ma żadnego budynku, a prąd przyda się na oświetlenie podczas grilla, sporadyczne użycie elektronarzędzi do majsterkowania typu wiertarka, wyrzynarka, odkurzacza gdybym chciał posprzątać auto oraz do niedużego hydroforu o mocy pompy rzędu 1300-1500W. Z tego co wiem przy zamówieniu większej mocy, płaci się kary za niewykorzystanie łącza. Instalację chcę wykonać tak, aby za kilka lat była odpowiednia dla użytku domowego. Od licznika do tablicy będzie pociągnięty kabel YKY 5x10.

  Pytania techniczne:
  (1) Z tego co wiem to prąd ma być podłączony w taki sposób, że na każdej fazie będzie moc 1kW. Czy jest to dobre rozwiązanie i czy można wtedy wykonać połączenia w tablicy rozdzielczej tak, aby podłączenie do kontaktu, np. odkurzacza o mocy 2000W nie spowodowało "wywalenia" bezpiecznika? Wspomniany odkurzacz to urządzenie o największym spodziewanym poborze mocy. Wiem, że nie będę mógł go używać w tym samym czasie, kiedy pracuje pompa w hydroforze, ale nie jest to dla mnie kłopot.

  (2) Jak przy powyższym rozwiązaniu projektuje się obwody w tablicy rozdzielczej? Czy jest tylko jeden bezpiecznik, czy dwa: jeden na kontakt i jeden dla urządzeń małej mocy, mam tu na myśli przede wszystkim oświetlenie?

  (3) Czy przy powyższym rozwiązaniu, jest sens montowania gniazda "siłowego"?


  Jeśli gdziekolwiek napisałem jakieś głupoty to z góry przepraszam, ale nie posiadam zbyt dużej wiedzy w temacie. Jednocześnie dziękuję wszystkim za pomoc:)
 • Computer Controls
 • #2
  Maly
  Level 32  
  Taka moc przyłączeniowa dla sieci trójfazowej to śmiech na sali. :)
  Odkurzacz - ok 2kW
  Czajnik elektryczny - prawie 2kW
  pompa - 1,5kW
  A jak pózniej będziesz się rozbudowywać to będziesz zmieniał przyłącze?

  Ad1. Nie

  Ad2. Projektujesz tak, aby w miarę równomiernie obciążyć całość. Jedna faza na hydrofor, druga na odkurzacz (mały) trzecia na oświetlenie...

  Ad3. Sens jest, np są pilarki do drzewa na 3kW, ale więcej to już ku...

  O karach dla odbiorców indywidualnych nie słyszałem...
 • Computer Controls
 • #3
  Magister_123
  Level 36  
  Grafi.bike przecież ty nic co ma powyżej 1000W na fazę nie możesz podłączyć. Zabezpieczenie zadziała. Trzeba było wziąć większą moc albo przyłącze jedno fazowe. Bardzo nie przemyślanie to zrobiłeś.
 • #4
  grafi.bike
  Level 2  
  Maly
  Tak w przyszłości, będę chciał przyłącze większej mocy. Dowiadywałem się w elektrowni i nie ma z tym najmniejszego problemu (oczywiście trzeba za to zapłacić).

  Z odpowiedzi wynika, że będę mógł wykorzystać urządzenie o mocy max. 1000W. Zatem pytanie. Czy można moc z dwóch faz w jakiś sposób skumulować? Jeśli nie to będę musiał zmienić opcję na jednofazową o mocy 3kW. Przyłącze jest na bardzo wstępnym etapie i mam jeszcze czas na zmianę. Dlatego pytam o to wszystko. Gdy rozmawiałem z potencjalnym wykonawcą mówił, że przyłącze o mocy 6kW kosztowało by miesięcznie sporo drożej. Jeśli macie inne informacje to proszę piszcie.
 • #5
  marian_em
  Level 25  
  Jakie będzie zabezpieczenie przy opcji 3kW?
 • #6
  Arturo2005
  Level 33  
  Hmm....... S 303 C 6A ?
 • #7
  cirrostrato
  Level 38  
  grafi.bike wrote:
  Gdy rozmawiałem z potencjalnym wykonawcą mówił, że przyłącze o mocy 6kW kosztowało by miesięcznie sporo drożej. Jeśli macie inne informacje to proszę piszcie.
  Nie słuchaj bajek tylko zajdź do dostawcy energii (bo nie napisałeś skąd to przyłącze, jakaś skrzynka na polu?) i zapytaj o konkrety. Jak się wydaje pieniądze (na przyłącze ale i na inne cele) to trzeba dokładnie wiedzieć za co się płaci.
 • #8
  Miwhoo
  Electric installations specialist
  W tamtym roku składałem pismo o warunki techniczne... minimalna moc, żeby mieć 3 fazowe była 7 albo 7,5kW, Poniżej tej mocy dają jednofazowe... Nawet jak w perspektywie jest planowany wzrost mocy, to łatwiejsza procedura jest przy zwiększaniu mocy, a nie zmianie zasilania 1 na 3 fazowe i do tego zwiększenie mocy...