Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Bascom] nadajnik radiowy teoria

fliper_katrill 20 Jul 2010 09:46 2460 2
 • #1
  fliper_katrill
  Level 20  
  Witam serdecznie!
  Chciałbym się dowiedzieć czy któryś kolegów budował nadajnik (odbiornik) radiowy z wykorzystaniem w swej aplikacji uC i Bascoma? Od czego zacząć poznawać takie zagadnienia? Nadajniki to RTFQ2-433Mhz bardzo prosty z 1 wejściem, jak je obsłużyć, jak tym sterować? Może się mylę ale gdzieś znalazłem stwierdzenie że można kodami RC5 tylko zmienia się medium z podczerwieni na radio...
  Pozdrawiam!
  ------------------------------------------------------
  Znalazłem prostą i zwięzłą odpowiedź:
  Link
  Czy dobrze myślę, że pary nadajnik/odbiornik są mało istotne w tym rozwiązaniu, tzn. czy można śmiało stosować tańsze odpowiedniki tych urządzeń, na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

  Proszę używać opcji "Zmień" zamiast "Odpowiedz".
  /prezeswal/.
 • Helpful post
  #2
  Driver-
  Level 38  
  Jak sobie zaprogramujesz, jakie dane będziesz przesyłał i jakim protokołem nie ma znaczenia. Jedynie musisz dane wyprowadzać szeregowo z jakiegoś portu µC i podać na wejście nadajnika w standardzie odpowiadającym wejściu nadajnika np. TTL. Pomijam oczywiście samo sterowanie nadajnikiem do którego służą inne wejścia i które w programie trzeba uwzględnić i odpowiedni sposób wszystko zsynchronizować. Medium transmisyjnym są w tym przypadku fale radiowe, więc to co wyemituje antena nadajnika, odbierze antena odbiorcza. Na wyjściu odbiornika pojawią się dane bit po bicie tak jak wprowadzasz na wejście nadajnika. Z odebranymi danymi możesz zrobić co zechcesz np. wprowadzić na drugi µC, oczywiście również na wejście szeregowe. Najlepiej wykorzystać gotowy lub samemu opracować jakiś protokół transmisji danych. Jednym z prostszych to najpierw bit/y "start" potem bity "danych" i kończące transmisje bit/y "stop". Oczywiście prędkość transmisji danych nie może być większa niż podana w danych katalogowych wykorzystanego sprzętu. Dystans na którym działa łącze radowe jest ograniczony mocą nadajnika, czułością odbiornika i zyskiem anten oraz zakłóceniami radiowymi. Wszystko to razem ma wpływ na jakość odbieranego sygnału. Jakość przesyłanych danych określa tzw. stopa błędów (BER). W przypadku przesyłania ważnych danych można zrobić radiolinie dwukierunkową na 2 nadajnikach i 2 odbiornikach, wtedy masz możliwość zwrotnego przekazania sum kontrolnych np. celem poprawienia błędów transmisji lub innych danych. Wszystko zależy od tego jak ważne dane przesyłasz torem radiowym, czym sterują itp.
 • Helpful post
  #3
  dioda1000
  Level 28  
  Witam
  Jak można 3 grosze dodam.
  Driver- wrote:
  Jakość przesyłanych danych określa tzw. stopa błędów (BER). W przypadku przesyłania ważnych danych można zrobić radiolinie dwukierunkową na 2 nadajnikach i 2 odbiornikach, wtedy masz możliwość zwrotnego przekazania sum kontrolnych np. celem poprawienia błędów transmisji lub innych danych. Wszystko zależy od tego jak ważne dane przesyłasz torem radiowym, czym sterują itp.

  Z tym zgadzam się całkowicie.

  Jeśli zastosujesz 1 nadajnik i 1 odbiornik. Powinieneś zrobić kontrole np. ilość wysłanych bitów ewentualnie sumę bajtów. Dobrą alternatywą było by zastosowanie CRC-8. Link
  poz dioda