Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Bascom] nadajnik radiowy teoria

fliper_katrill 20 Jul 2010 09:46 2460 2
  • #1
    fliper_katrill
    Level 20  
    Witam serdecznie!
    Chciałbym się dowiedzieć czy któryś kolegów budował nadajnik (odbiornik) radiowy z wykorzystaniem w swej aplikacji uC i Bascoma? Od czego zacząć poznawać takie zagadnienia? Nadajniki to RTFQ2-433Mhz bardzo prosty z 1 wejściem, jak je obsłużyć, jak tym sterować? Może się mylę ale gdzieś znalazłem stwierdzenie że można kodami RC5 tylko zmienia się medium z podczerwieni na radio...
    Pozdrawiam!
    ------------------------------------------------------
    Znalazłem prostą i zwięzłą odpowiedź:
    Link
    Czy dobrze myślę, że pary nadajnik/odbiornik są mało istotne w tym rozwiązaniu, tzn. czy można śmiało stosować tańsze odpowiedniki tych urządzeń, na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

    Proszę używać opcji "Zmień" zamiast "Odpowiedz".
    /prezeswal/.
  • Helpful post
    #2
    Driver-
    Level 38  
    Jak sobie zaprogramujesz, jakie dane będziesz przesyłał i jakim protokołem nie ma znaczenia. Jedynie musisz dane wyprowadzać szeregowo z jakiegoś portu µC i podać na wejście nadajnika w standardzie odpowiadającym wejściu nadajnika np. TTL. Pomijam oczywiście samo sterowanie nadajnikiem do którego służą inne wejścia i które w programie trzeba uwzględnić i odpowiedni sposób wszystko zsynchronizować. Medium transmisyjnym są w tym przypadku fale radiowe, więc to co wyemituje antena nadajnika, odbierze antena odbiorcza. Na wyjściu odbiornika pojawią się dane bit po bicie tak jak wprowadzasz na wejście nadajnika. Z odebranymi danymi możesz zrobić co zechcesz np. wprowadzić na drugi µC, oczywiście również na wejście szeregowe. Najlepiej wykorzystać gotowy lub samemu opracować jakiś protokół transmisji danych. Jednym z prostszych to najpierw bit/y "start" potem bity "danych" i kończące transmisje bit/y "stop". Oczywiście prędkość transmisji danych nie może być większa niż podana w danych katalogowych wykorzystanego sprzętu. Dystans na którym działa łącze radowe jest ograniczony mocą nadajnika, czułością odbiornika i zyskiem anten oraz zakłóceniami radiowymi. Wszystko to razem ma wpływ na jakość odbieranego sygnału. Jakość przesyłanych danych określa tzw. stopa błędów (BER). W przypadku przesyłania ważnych danych można zrobić radiolinie dwukierunkową na 2 nadajnikach i 2 odbiornikach, wtedy masz możliwość zwrotnego przekazania sum kontrolnych np. celem poprawienia błędów transmisji lub innych danych. Wszystko zależy od tego jak ważne dane przesyłasz torem radiowym, czym sterują itp.
  • Helpful post
    #3
    dioda1000
    Level 28  
    Witam
    Jak można 3 grosze dodam.
    Driver- wrote:
    Jakość przesyłanych danych określa tzw. stopa błędów (BER). W przypadku przesyłania ważnych danych można zrobić radiolinie dwukierunkową na 2 nadajnikach i 2 odbiornikach, wtedy masz możliwość zwrotnego przekazania sum kontrolnych np. celem poprawienia błędów transmisji lub innych danych. Wszystko zależy od tego jak ważne dane przesyłasz torem radiowym, czym sterują itp.

    Z tym zgadzam się całkowicie.

    Jeśli zastosujesz 1 nadajnik i 1 odbiornik. Powinieneś zrobić kontrole np. ilość wysłanych bitów ewentualnie sumę bajtów. Dobrą alternatywą było by zastosowanie CRC-8. Link
    poz dioda