Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klucz pod LPT i komputer bez złącza LPT w płycie

20 Lip 2010 11:19 16483 41
 • Poziom 17  
  Proszę o propozycje rozwiązania problemu:
  Posiadam w firmie program StolCAD, z kluczem zabezpieczającym podłączanym pod LPT.
  Kupiłem nowy komputer - oczywiście nie posiada złącza LPT, więc dokupiłem kartę PCI (2 szeregowe i 1 równoległe) - niestety program nie widzi klucza podłączonego do LPT w tej karcie.
  Karta wydaje się być zainstalowana poprawnie.
  Wszelkie możliwe ustawienia sterownika testowałem, zresztą są takie same jak w drugim komputerze - z oprogramowaniem identycznym różniącym się jedynie wbudowanym złączem LPT. Program StolCad nie wymaga instalacji - ma tylko plik wykonywalny - więc wystarczy ten sam dysk twardy przenieść na drugi komputer z płytą wyposażoną fabrycznie w gniazdo LPT i program działa. Sądzę więc że jest to problem związany z płytą główną i kartą PCI/LPT - ale jak sobie z nim poradzić?
  Próbowałem z programem UserPort - bez rezultatu
  Dane komputera:
  komputer stacjonarny
  Windows XP home SP3
  karta PCI Multi IO card MosChip

  Producent oprogramowania się wypiął (nie pierwszy raz), zaproponował zakup nowej wersji programu z kluczem na USB (za pełną płatność - a za starą wersję jeszcze nie dawno zapłaciłem 3000,- x 2szt).

  Bardzo proszę o propozycję rozwiązania problemu - obiecuję, że się odwdzięczę...
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 22  
  Może spróbuj z przejściówką USB to COM, ale jeśli nie widzi Ci na karcie PCI z portami COM, to przejściówka również może okazać się złym pomysłem - jedyny plus to niska cena i można się umówić w sklepie i ją oddać.

  Przepraszam, za mało fachowe podejście do tematu.

  Pozdrawiam!
 • Poziom 30  
  Te przejściówki USB to dziadostwo, jeśli nie ruszyło na karcie to tym bardziej na przejściówce nie ruszy.

  W tym programie nie masz jakichś ustawień do portu LPT ?
  Problemem pewnie jest to że te karty nie korzystają z domyślnego przerwania i adresu jaki ma LPT na płycie. Możesz spróbować wymusić te parametry w menedżerze urządzeń, ale też wątpie by pomogło.

  Istnieje jeszcze przejściówka USB na LPT z pełną emulacją portu. Niestety cena też odpowiednia i trudno dostępna. Poszukaj AVT-981
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 40  
  Ten twój program pod jakim systemem operacyjnym pracował wcześniej?

  Z przyczyn np
  Port ma adres inny niż jeden ze zdefiniowanych w porgramie.
  Port jest w innym trybie pracy niż wymaga klucz.
  Nie ma dostępu bezpośredniego do portu bo blokuje XP.
 • Poziom 17  
  Jeszcze raz powtarzam - system jest ten sam - zmieniłem komputer bo padła płyta główna. Został zainstalowany ten sam system operacyjny z tym samym programem. Mając drugi stary komputer sprawdziłem wszystkie możliwe ustawienia parametrów sterownika LPT - są identyczne.
  StolCad nie posiada żadnych ustawień, jest dziadosko prostym programem do obliczeń i nawet nie posiada instalatora a jedynie plik exe do uruchomienia i przy starcie sprawdza podłączenie klucz, jeśli nie ma to przy uruchomieniu pojawia się okno z błędem i program się zamyka.
  Program jest przeznaczony do pracy tylko z Windowsem XP - gdy wymieniałem system w firmie z 98 na XP musiałem kupić nową wersję dedykowaną do XP. I to mnie wkurza bo program kosztuje majątek a jest prosty jak budowa cepa i posiada mnóstwo błędów, a producent Stolcada - firma Sadowski zawsze ma prostą odpowiedź: jest nowa wersja i można kupić nową - i znowu wydam 3000 do nastepnej zmiany systemu na Windows vista czy 7...
  Kupiłem już program konkurencyjny o niebo lepszy (tak jak by porównywać DOSa 6,5 do XP) w tej samej cenie - niestety: baza danych, informacje i obliczenia z 10 ostatnich są bezcenne i muszę mieć do nich dostęp przy dalszej pracy.
  Chętnie kupię jakąkolwiek przejściówkę ile by nie kosztowała, ale problem jest że wszyscy są zgodni że jeśli nie chodzi na PCI to USB nie ma szans...
  Ale dlaczego?!!! Czy są jeszcze jakieś ustawienia w sterownikach które można zmienić, np w jakiś specjalnych programach?
 • Poziom 30  
  To się kolega nawydawał na rodzime produkty. A nie taniej byłoby kupic używaną płyte główną z lpt za 30,- pln ?
  Rozumiem że w tych sterownikach ustawienia ECP/EPP, type, dma, przerwania itp. zostały sprawdzone pod kątem potrzeb/instrukcji programu ?
  Swoją drogą z tak skandalicznym traktowaniem odbiorców i to instytucjonalnych przez firmy software-owe - spotkałem się nie raz.

  Pozdrawiam
 • Poziom 40  
  Sprawdź jaki adres (zakres we/wy) ma LPT w twoim kompie w menedżerze urządzeń.
  Jeśli chcesz kupić jakakolwiek przejściówkę ile by nie kosztowała to może porostu kup po leasingowy komputer na allegro. Szukaj w okolicy i przetestuj na miejscu u sprzedawcy czy będzie działało.
  Dela GX z LPT wyrwiesz za małe pieniądze.

  Sama płyta to kolejne problemy bo się okaże ze nie masz takiej pamięci i tak dalej i nie przetestujesz przed zakupem.
 • Poziom 11  
  Witam.
  Proponuję wirtualizację, np. Virtualbox, na maszynie wirtualnej zainstaluj Window XP i StolCAD, na hoście musisz mieć zainstalowaną kartę PCI/LPT. Czasem da się w ten sposób oszukać program, który ma inne wymagania.

  Pozdrawiam
  Wiesiek
 • Poziom 17  
  Doceniam chęć pomocy, ale czytajmy posty ze zrozumieniem: pytanie brzmi:
  "czy ktoś ma propozycję jak uruchomić klucz LPT na komputerze bez wbudowanego LPT" , a nie gdzie kupić stary komputer - bo tak jak napisałem stary komputer na którym działa klucz posiadam (a nawet dwa) i nie muszę szukać go po allegro.

  Wszelkie ustawienia dostępne z poziomu menadżera urządzeń są takie same, zaś zakresu We-Wy zmienić nie mogę - sterownik tego nie umożliwia,
  Może zadam pytanie inaczej, i kieruję do osób które znają zasadę działania tego typu kluczy - co może powodować że klucz nie działa, ewentualnie czym różni się taki port LPT wbudowany od tego na PCI co mogłoby powodować że jest problem z jego działaniem.

  - VirtualBox ? możesz sprecyzować co dokładnie masz na myśli ?
 • Poziom 26  
  Witam,

  Pomysł z wirtualnym środowiskiem nie jest taki zły. Nie wiem jak jest w virtual box, ale na VmWare można wirtualnej maszynie "dopiąć" fizyczny port LPT. Oprogramowanie VmWare działa wtedy jako "interfejs" pomiędzy wirtualnym portem LPT a fizycznym na karcie. Możliwe, że uda się w ten sposób wymusić działanie programu.

  Inne podejście to sprawdzenie i konfiguracja przerwań oraz adresów dokładnie tak jak w starym systemie. Karta powinna mieć w oprogramowaniu możliwość zmiany adresu oraz przerwania.

  Inne rozwiązanie to zwykła przejściówka USB->LPT. Możliwe, że w tym przypadku zadziała.

  Samo działanie takiego klucza nie jest specjalnie skomplikowane - program sprawdza jego obecność oraz kod zaszyty w pamięci klucza. Bardziej rozbudowane wersje posiadają własny procesor wraz algorytmem typu "challenge - response". Tyle o teorii działania.
 • Poziom 17  
  A może najłatwiej przekonwertonwertować starą bazę pod nowy program? Pracowałem kiedyś w branży okiennej, konwertowaliśmy tam różne formaty między programami i maszynami. Odezwij się na priv. jeśli potrzebujesz takiej pomocy.
 • Poziom 17  
  Co do przejściówek USB-LPT - poczytałem trochę w internecie i wynika z tego że klucze pod tym nie chodzą - dlatego ciekawi mnie dokładny mechanizm testu klucza przez program. Producenci piszą np:
  "Certain equipment categories are excluded from correct emulation:
  Things with >intentionally< hard-coded (non-hookable) drivers, such as
  Dongles (= software protection plugs)"
  co jak rozumiem wyklucza takie klucze - ciekawe czemu.
  Idąc tym tropem tym bardziej powinno to dotyczyć wirtualnych ustawień.
 • Poziom 29  
  dsg napisał:
  Co do przejściówek USB-LPT - poczytałem trochę w internecie i wynika z tego że klucze pod tym nie chodzą - dlatego ciekawi mnie dokładny mechanizm testu klucza przez program. Producenci piszą np:
  "Certain equipment categories are excluded from correct emulation:
  Things with >intentionally< hard-coded (non-hookable) drivers, such as
  Dongles (= software protection plugs)"
  co jak rozumiem wyklucza takie klucze - ciekawe czemu.
  Idąc tym tropem tym bardziej powinno to dotyczyć wirtualnych ustawień.


  Wyklucza bo program sam czyta/zapisuje porty pod którymi jest normalnie LPT. A przejściówka nie udostępnia takiej możliwości, sterowniki od adaptera USB-LPT nie wykrywają zapisu pod te porty i nie przekazują dalej. Generalnie nie ma raczej nie ma przeciwwskazań aby coś takiego zrobić.
  W sieci piszą:
  http://www.titan.tw/faq/faq/PCIandereOS.html
  ze w tej karcie:
  http://www.visionsystems.de/produkte/4463.html
  można podać pod jakim adresem karta/sterownik ma umieścić port LPT.
 • Poziom 12  
  Witam,
  moim zdaniem problem leży po stronie Windowsa i blokowanie przez niego dostępu do portów - w tym przypadku LPT. Na co dzień mam taki sam z programami firmy /byłej/ CDN i kluczami na LPT. Rozwiązaniem czasem jest program UserPort, zawsze działa z programem Porttalk dostępnym w sieci. W razie problemów z konfiguracją kontakt na Priv.
  Pozdrawiam
 • Poziom 19  
  a czy czasami program nie korzysta z ustawień dosowych
 • Poziom 17  
  Dlaczego nie chce Wam się przeczytać opisu problemu?
 • Poziom 43  
  Tak czytam i poza oczywistym błędem zakupowym MB, jaki popełniłeś, czy jesteś pewien, że nie ma w Bios opcji od LPT? Bywają płyty z niewyprowadzonym LPT, ale drabinka na MB jest i uruchomić można. Podaj symbol MB.
 • Poziom 27  
  Na Twoim miejscu ja bym poszukał cracka do programu, jak masz rachunek na program to możesz go legalnie używać. A to że klucze nie chcą działać z Twoim sprzętem i producent umywa ręce, to nie jest Twoja wina, Ty kupiłeś program więc używasz go legalnie.
 • Moderator Samochody
  Większość przejściówek USB-LPT nie tworzy w systemie portu LPT lecz wirtualną drukarkę USB i do niczego innego poza podłączeniem drukarki się nie nadają.

  Nie znam tego programu ani sposobu w jaki się odwołuje do portu, ale bardzo możliwe, że "tradycyjną" metoda poprzez dostęp do portu I/O, niestety sterowniki kart LPT na PCI często przydzielają zupełnie nietypowe adresy bazowe dla portów i "tradycyjnie" napisane oprogramowanie "nie widzi" tych portów.

  Port LPT powinien mieć adres bazowy 378h lub 3BCh i przerwanie 5 lub 7, sprawdź czy porty na Twojej karcie mają takie zasoby przydzielone przez system.
 • Poziom 14  
  Program może, a raczej najwidoczniej jest napisany sztywno na port o konkretnym adresie. Zobacz czy w menadżerze urządzeń możesz wymusić numer portu:
  Klucz pod LPT i komputer bez złącza LPT w płycie
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 14  
  pandy napisał:
  Zawsze pozostaje tez zwyczajne zlamanie zabezpieczenia w samym programie lub instalacja pirata - jesli producent tak traktuje klientow to masz prawo sie bronic - a dla policji jestes legalny, masz fakture, klucz wiec wszystko gra.
  Dla policji może i tak, ale tylko do czasu. Załóżmy, że autor programu to czyta ;) Takie "rady" nie powinny upubliczniane moim zdaniem.
 • Poziom 43  
  Słuszna uwaga, ale ponieważ autor milczy od 2 dni, a nie wiadomo nawet jaką ma MB, poczekajmy, może się wypowie. Chyba, że problem rozwiązał i o wątku zapomniał.
 • Poziom 13  
  Skoro sterownik nie udostępnia opcji zmiany adresów we/wy, to może da się je skonfigurować przez zworki na samej karcie? (o ile oczywiście takowe są ) :D
 • Poziom 17  
  Przepraszam że nie odpowiadałem ale byłem na urlopie...
  Błąd zakupowy polegał na tym, iz padł poprzedni komputer i pilnie był potrzebny nowy- pojechałem do sklepu i kupiłem gotowca z Balty (Ideal). To w kwestii wyjaśnienia.
  W międzyczasie doszedłem już do ostatecznego wniosku, że problemem jest adres portu. Mmam go w tej karcie ustawione na sztywno D030-D037 i D020 - D027 - i jest nie do zmiany.
  Obecnie jestem na etapie poszukiwania innej karty, która umożliwiałaby zmianę adresu, ale nie znalazłem dotychczas. Ta nie posiada takiej funkcji ani programowo, ani zworkowo, chyba że można ją jakoś zmusić.
  Co do MB to jest to INTEL DG43NB i wg mnie nie posiada ukrytego LPT.
 • Poziom 30  
  Ostatnio też walczyłem z softem który ma na sztywno port 378h.
  Niestety jedyny sposób jaki wymyśliłem to wirtualizacja i to tylko 2 programach:
  1. Stary VirtualPC 5.1 jeszcze firmy Connectix zanim MS wykupił ich - nowsze wersje od MS nie widzą karty.
  2. VMware Workstation (płatny) lub VMware Player (darmowy).
  Obydwa programy pozwalają na przekierowanie portu z wirtualnego systemu na karte LPT. Na wirtualnym systemie jest adres 378h.

  Możesz ewentualnie poczytać o kartach na Moschip 9845 - coś przy tych kartach pisze o mostku ISA do PCI, więc możliwe że potrafią pracować na standardowym porcie. Ale nie udało mi się znaleźć żadnych szczegółów.