Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szukam potencjometru. Ma trzy funkcje B80Ohm 3B50K 15A100Kx2

20 Jul 2010 13:15 3570 12
 • Level 14  
  Na jednym z poddziałów Koledzy podpowiedzieli, że za trzeszczenie głośników w moim dość wiekowym radiomagnetofonie samochodowym może być odpowiedzialny uszkodzony potencjometr. Zdjąłem obudowę, by się za to zabrać, lecz nie wiem, jaki potencjometr nabyć.

  Na obecnym (zdjęcia poniżej) jest napisane: "B80Ohm 3B50K 15A100Kx2". Dodam, że potencjometr ten ma trzy funkcje: włączenie radia i regulacja głośności, balans (lewo - lewy kanał, środek - obydwa kanały, prawo - prawy kanał) oraz funkcję "fader" - najprawdopodobniej do nastawiania poziomu dźwięku w głośnikach przednich i tylnych.

  Nie znam niestety marki oraz modelu radia - zamieszczam jego panel przedni - może ktoś rozpozna. :)

  Proszę o pomoc w dobraniu odpowiedniego potencjometru. Pozdrawiam.

  Szukam potencjometru. Ma trzy funkcje B80Ohm 3B50K 15A100Kx2
  Szukam potencjometru. Ma trzy funkcje B80Ohm 3B50K 15A100Kx2 Szukam potencjometru. Ma trzy funkcje B80Ohm 3B50K 15A100Kx2 Szukam potencjometru. Ma trzy funkcje B80Ohm 3B50K 15A100Kx2
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Level 12  
  Jeśli to potencjometr to trzaski będą tylko przy zmianie głośności.
  Z kupnem wielofunkcyjnego potencjometru możesz mieć problem. Sprawdź czy ten jest dobrze przylutowany ewentualnie możesz go lekko naoliwić.

  Moderated By dj-MatyAS:


  A co to da?
  Regulamin p.12
  Ostrzeżenie za udzielanie bezsensownych porad.

 • Level 14  
  A jeśli nie wykorzystuję funkcji fader, to nada się jakiś inny potencjometr?

  Dlaczego ten potencjometr ma tyle oznaczeń - nie wystarczyło by jedno? Czym się sugerować przy zakupie nowego?
 • Level 36  
  moungo wrote:
  ... Na obecnym (zdjęcia poniżej) jest napisane: "B80Ohm 3B50K 15A100Kx2". ...


  B-logarytmiczny
  A-liniowy

  Takie oznaczenia świadczyłyby o tym, że Twój potencjometr ma następujące sekcje:
  1x80Ω - logarytmiczny (choć to dziwne, że tylko 80Ω)
  3x50KΩ - logarytmiczny
  2x100KΩ - liniowy

  Tak jak napisał Dzidzia85 gdyby potencjometr był uszkodzony trzaski byłoby słychać wyłącznie przy kręceniu tym potencjometrem. W takiej sytuacji dźwięk mógłby niekiedy zanikać podczas kręcenia. Ponadto te trzaski będą miały nie okresowy charakter. Jak słyszysz jakiś "terkot" warkot to są to zakłócenia od silnika.

  Najlepiej gdybyś wymontował odbiornik i uruchomił go z zasilaczem. Sprawdź też lutowania i ścieżki. Można też sprawidzić omomierzem ten potencjometr.
 • Level 14  
  maciej_333 wrote:
  Tak jak napisał Dzidzia85 gdyby potencjometr był uszkodzony trzaski byłoby słychać wyłącznie przy kręceniu tym potencjometrem. W takiej sytuacji dźwięk mógłby niekiedy zanikać podczas kręcenia.

  Tak też się dzieje.

  maciej_333 wrote:
  Jak słyszysz jakiś "terkot" warkot to są to zakłócenia od silnika. Najlepiej gdybyś wymontował odbiornik i uruchomił go z zasilaczem.

  Silnik na pewno nie na tu żadnego wpływu, ponieważ radio zachowuje się w ten sam sposób niezależnie od tego, czy jest włączony silnik, czy nie.

  maciej_333 wrote:
  Można też sprawidzić omomierzem ten potencjometr.

  A konkretniej? ;)
 • Level 36  
  Należy sprawdzić, czy ścieżki poszczególnych sekcji nie mają przerw i czy ślizgacz ma kontakt na całej ścieżce. To da się zrobić omomierzem. Naprawdę warto zobaczyć spód płyty. Daj fotkę płyty pod potencjometrem. Tam mogą być zimne luty, lub pęknięte ścieżki. Jak lutowania są OK, to można jedynie nasmarować potencjometr. Jak da się go rozebrać (bardzo wątpię) to można go odlutować i poprawić ślizgacze.
 • Conditionally unlocked
  Nóż mi się w kieszeni otwiera, jak czytam porady o oliwieniu/smarowaniu potencjometra... Większą głupotę trudno wymyślić. Warstwa oleju lub smaru tylko pogorszy wadliwe działanie potencjometra. Jedyne dopuszczalne działanie to przemycie ścieżki oporowej spitrytusem lub benzyną ekstrakcyjną ewentualnie preparatem w sprayu do konserwacji złącz elektrycznych.


  "...Nóż mi się w kieszeni otwiera..." - mnie też. Tyle tylko, że zamiast pomóc, Kolega na trzy porady dwie daje szkodliwe, więc ?


  Moderated By dj-MatyAS:


  Regulamin p.12
  Ostrzeżenie.

 • Level 14  
  Dołączam zdjęcia płytki od strony laminatu.

  Szukam potencjometru. Ma trzy funkcje B80Ohm 3B50K 15A100Kx2 Szukam potencjometru. Ma trzy funkcje B80Ohm 3B50K 15A100Kx2
 • Level 36  
  Te luty nie wyglądają dobrze. Ktoś już to kiedyś przelutował. Szczególnie lut po środku, na górze jest kiepski. Warto odessać odsysaczem nawet wszystkie te lutowania i zalutować ponownie. Ścieżki wyglądają całkiem nieźle. Można je też sprawidzić omomierzem.
 • User removed account  
 • Level 14  
  Niestety, w trakcie wylutowywania potencjometru, najprawdopodobniej ze starości, częściowemu zniszczeniu uległy ścieżki i styki na płytce oraz kawałek potencjometru.

  Zdaje się, że uszkodzona część potencjometru odpowiada za tzw. fader. Mi zależy głownie na tym, by owe radio można było tylko włączać i regulować siłę głosu.

  Można zatem dać tam zwykły potencjometr z włącznikiem i po prostu nie korzystać z dogodności funkcji fader i balance?

  Szukam potencjometru. Ma trzy funkcje B80Ohm 3B50K 15A100Kx2 Szukam potencjometru. Ma trzy funkcje B80Ohm 3B50K 15A100Kx2


  W dość łatwy sposób rozebrałem ten potencjometr i wywnioskowałem, że zaznaczona na czerwono cześć odpowiada za fader, na niebiesko za balance, a na zielono na włączenie i regulację siły głosu. Miało by to sens?
  Szukam potencjometru. Ma trzy funkcje B80Ohm 3B50K 15A100Kx2

  Dodam, że rozpatrywane radio ma dwa kanały za głośników przednich i dwa dla tylnych.
 • Level 36  
  Prawdopodobnie odlutowywałeś to bez odsysacza. Można wlutować ten potencjometr tak jak był, bo takiego samego i tak nie kupisz. Zerwane punkty lutownicze i ścieżki można odtworzyć za pomocą drutu pocynowanego. Po przeczyszczeniu być może zadziała. Pewnie te ścieżki i tak przerywały wcześniej. Do czego są poszczególne sekcje mógłbym Ci powiedzieć mając schemat tego odbiornika. Wstawienie innego potencjometru jest bardzo kłopotliwe ze względów mechanicznych (choć możliwe, ale potrzebny byłby schemat).

  P.S. Najlepiej wpadnij kiedyś do mnie z tym radyjkiem i swoim wzmacniaczem, to Ci pomogę.
 • Level 14  
  Z racji pozbycia się radia, temat zamykam jako nieaktualny.