Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

s7-DB , "Initial Value" a "Actual Value"

20 Lip 2010 14:51 2807 5
  • Poziom 9  
    Witam
    Czy zna ktoś może sposób na przepisanie wartości w DB-kach z "Actual Value" do "Initial Value"?
    Bo pewnie nie jednej osobie nieraz przysporzyło to nie lada problemów.

Z góry dzięki za zainteresowanie tematem i pozdrawiam.
  • Poziom 1  
    Jeśli dobrze pamiętam to initial value pobierane jest przez sterownik jeśli pierwszy raz odczytuje DB lub jeśli actual nie jest dane
    A czy nie prościej wpisać z poziomu VAT-a do danego DBx wartości?
  • Poziom 13  
    otwierasz ten blok, menu options -> compare On/Offline. Będziesz miał teraz widok kaskadowy, blok w offline a w drugim oknie będzie ten sam blok w online z actual value... dalej lecisz ctrl+c, ctrl+v

Pozdro
  • Poziom 9  
    Witam
    Ten sposób znam , ale jak zrobić to z poziomu S7 bez otwierania DB, tak aby można to było robić bez otwierania DB za pomocą jakiejś funkcji lub skryptu.

Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Można zrobić konwersję przy użyciu excela lub innego arkusza kalkulacyjnego.
    W skrócie wygląda to tak (na przykładzie np DB100):
    - przechodzisz na online, otwierasz DB100 i zapisujesz go, żeby mieć actual value z momentu konwersji
    - wracasz do offline, otwierasz DB100 i generujesz jego źródło (File/Generate source) - wynik zobaczysz w folderze "Sources"
    - zaznaczasz prawym przyciskiem myszy plik źródłowy z folderu sources, wybierasz export source, w nazwie pliku np. db100_before.awl (WAŻNE JEST ROZSZERZENIE AWL)
    - otwierasz ten plik w excelu, trzeba będzie wybrać kilka opcji (znaki separatora) tak, żeby plik został prawidłowo sformatowany
    - zaznaczasz komórki z wartościami aktualnymi i wklejasz w miejsce initial
    - zapisujesz plik w formie tekstowej z rozszrzeniem awl (np. db100_after.awl)
    - w simatic manager klikasz prawym na "Sources" , wybierasz Insert New Object/External source i otwierasz db100_after.awl
    - otwierasz go i kompilujesz. Podczas kompilacji mogą wyjść drobne błędu, które często pojawiają się przy konwersji w excelu, ale to się szybko poprawi. Jeżeli kompilacja przebiegnie pomyślnie masz gotowego DeBeka

Najwięcej problemów występuje przy konwersji do arkusz i w drugą stronę. Ja robię to w Open Office, gdzie nie mam możliwości zapisu do pliku tekstowego, ale na okrętke można sobie poradzić. Ważne jest, żeby znać struktura pliku źródłowego (a jest bardzo prosta), żeby wiedzieć co ewentualnie poprawić. Generalnie metoda jest bardzo skuteczna

Sposób ten znalazłem gdzieś na forum Siemensa, jak znajdę źródło to wkleję link, a w razie czego służę pomocą :)

Pozdrawiam
    goblin
  • Poziom 9  
    Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, ale chodzi mi o coś troszkę innego, ale z tego co piszesz że znalazłeś takie rozwiązanie na stronie siemensa to pewnie nie ma innej opcji.
    Mi konkretnie chodzi o to, żeby móc to zrobić w trakcie działanie urządzenia bez ingerencji "Softarowca", np za pomocą jednego przycisku ze "scady", miałem nadzieje że być może jest jakaś tajna funkcja Siemensa, a tak to pewnie pozostaje nam poczekać do 16 listopada, ma się odbyć premiera nowego Softu Siemensa, który ma zastąpić Step7, ponoć całkowita rewolucja!!!

Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam