Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie linii zasilającej sterownik c.o. oraz router.

Lak 20 Lip 2010 15:33 4856 4
  • #1 20 Lip 2010 15:33
    Lak
    Poziom 15  

Po ostatniej burzy uszkodzeniu uległ tor zasilający w sterowniku pieca c.o. Pozostałe urządzenie elektroniczne w domu nie uległy uszkodzeniu (przepięcie na jednej fazie??). Interesuje mnie, w jaki sposób można zabezpieczyć linię zasilającą pieca i routera (jako ze oba urządzenia są dość wrażliwe i w dodatku pracują zazwyczaj 24h). W skrzynce rozdzielczej w domu nie mam ochronników ale możliwe, że są na przyłączu do domu. Zresztą chyba chodziłoby o ograniczenie napięcia do maks 260V czego ochronniki nie zapewniają.

0 4
  • #2 20 Lip 2010 19:42
    cranky
    Poziom 26  

1 Sprawdzić czy są zabezpieczenia na przyłączu domu i jakie (B /C)?
    2 Sprawdzić czy jest przewód uziemienia w zasilaniu sterownika CO i Routera.
    3 Zamontować brakujące elementy zabezpieczeń (B, B i C, lub C)
    4 Dodać do zasilania ww. urządzeń zabezpieczenia D (na gniazdku, przez listwę przeciwprzepięciową, dopinając warystorek itp. )
    5 Można dodatkowo przełożyć przewód zasilający przez perełkę ferrytową przeciwzakłóceniową
    6 W kwestii Routera sprawdzić czy jest jakieś zabezpieczenie toru net/tel etc. Jeśli są np przewody o dużej długości lub linie zewnętrzne - samo zabezpieczenie zasilania może nie wystarczyć.
    7 A siódmego dnia stwierdził - narobiłem się, ale sprzęt zabezpieczyłem i mogę ze spokojną głową usiąść i napić się soczku.

PS Nie patrz na te 260V - przepięcia są bardziej skomplikowane - liczy się energia, stromość zbocza narastającego, czas trwania itp.

0
  • #3 20 Lip 2010 23:27
    Lak
    Poziom 15  

Ale czy dobrze rozumuję, że nawet zestaw B+C+D zapewnia maksymalne napięcie rzędu 1kV?? Podejrzewam ze to właśnie tego rzędu napięcie uszkodziło sterownik pieca. Czy istnieje jakiekolwiek inne zabezpieczenie linii 230V??

0
  • #4 20 Lip 2010 23:57
    marian_em
    Poziom 25  

Pamiętać należy o tym, że po pierwsze przepięciówki nie są cudownym lekiem na wszystko a po drugie śmierć dla urządzeń (szczególnie tak wrażliwych jak sprzęt sieciowy) może przyjść nie tylko od strony zasilania. Już nie wspominając o tym, że wyładowanie bezpośrednio w linię i tak wyśle w kosmos sprzęty, które są podłączone do zasilania.

0
  • #5 21 Lip 2010 19:12
    cranky
    Poziom 26  

Napięcie rzędu 1 kV to masz w linii kiedy wyłączasz lodówkę, świetlówkę z dławikiem itd. Sterownik od tego nie pada. Ponieważ elementy elektroniczne wytrzymują znacznie większe napięcia niż znamionowe, pod warunkiem odpowiednio krótkiego czasu ich trwania (milisekundy) - nie uszkadzają się termicznie.
    Elementy półprzewodnikowe nie są w stanie znieść nawet niskich napięć, jeśli przyrost napięcia w czasie jest zbyt duży (np 200 V ale napięcie rośnie od zera do 200V w czasie 1ps).
    Zastosowanie zabezpieczenia np tylko D spowoduje że zabezpieczenie spali się razem ze sterownikiem.
    Nie będę pisał książki. Wróć do postu pierwszego.

0