Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie linii zasilającej sterownik c.o. oraz router.

Lak 20 Lip 2010 15:33 4880 4
 • #1 20 Lip 2010 15:33
  Lak
  Poziom 15  

  Po ostatniej burzy uszkodzeniu uległ tor zasilający w sterowniku pieca c.o. Pozostałe urządzenie elektroniczne w domu nie uległy uszkodzeniu (przepięcie na jednej fazie??). Interesuje mnie, w jaki sposób można zabezpieczyć linię zasilającą pieca i routera (jako ze oba urządzenia są dość wrażliwe i w dodatku pracują zazwyczaj 24h). W skrzynce rozdzielczej w domu nie mam ochronników ale możliwe, że są na przyłączu do domu. Zresztą chyba chodziłoby o ograniczenie napięcia do maks 260V czego ochronniki nie zapewniają.

  0 4
 • Sklep HeluKabel
 • #2 20 Lip 2010 19:42
  cranky
  Poziom 26  

  1 Sprawdzić czy są zabezpieczenia na przyłączu domu i jakie (B /C)?
  2 Sprawdzić czy jest przewód uziemienia w zasilaniu sterownika CO i Routera.
  3 Zamontować brakujące elementy zabezpieczeń (B, B i C, lub C)
  4 Dodać do zasilania ww. urządzeń zabezpieczenia D (na gniazdku, przez listwę przeciwprzepięciową, dopinając warystorek itp. )
  5 Można dodatkowo przełożyć przewód zasilający przez perełkę ferrytową przeciwzakłóceniową
  6 W kwestii Routera sprawdzić czy jest jakieś zabezpieczenie toru net/tel etc. Jeśli są np przewody o dużej długości lub linie zewnętrzne - samo zabezpieczenie zasilania może nie wystarczyć.
  7 A siódmego dnia stwierdził - narobiłem się, ale sprzęt zabezpieczyłem i mogę ze spokojną głową usiąść i napić się soczku.

  PS Nie patrz na te 260V - przepięcia są bardziej skomplikowane - liczy się energia, stromość zbocza narastającego, czas trwania itp.

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #3 20 Lip 2010 23:27
  Lak
  Poziom 15  

  Ale czy dobrze rozumuję, że nawet zestaw B+C+D zapewnia maksymalne napięcie rzędu 1kV?? Podejrzewam ze to właśnie tego rzędu napięcie uszkodziło sterownik pieca. Czy istnieje jakiekolwiek inne zabezpieczenie linii 230V??

  0
 • #4 20 Lip 2010 23:57
  marian_em
  Poziom 26  

  Pamiętać należy o tym, że po pierwsze przepięciówki nie są cudownym lekiem na wszystko a po drugie śmierć dla urządzeń (szczególnie tak wrażliwych jak sprzęt sieciowy) może przyjść nie tylko od strony zasilania. Już nie wspominając o tym, że wyładowanie bezpośrednio w linię i tak wyśle w kosmos sprzęty, które są podłączone do zasilania.

  0
 • #5 21 Lip 2010 19:12
  cranky
  Poziom 26  

  Napięcie rzędu 1 kV to masz w linii kiedy wyłączasz lodówkę, świetlówkę z dławikiem itd. Sterownik od tego nie pada. Ponieważ elementy elektroniczne wytrzymują znacznie większe napięcia niż znamionowe, pod warunkiem odpowiednio krótkiego czasu ich trwania (milisekundy) - nie uszkadzają się termicznie.
  Elementy półprzewodnikowe nie są w stanie znieść nawet niskich napięć, jeśli przyrost napięcia w czasie jest zbyt duży (np 200 V ale napięcie rośnie od zera do 200V w czasie 1ps).
  Zastosowanie zabezpieczenia np tylko D spowoduje że zabezpieczenie spali się razem ze sterownikiem.
  Nie będę pisał książki. Wróć do postu pierwszego.

  0