Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia elektronika Udemy
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Serwis dla początkujących elektroników z symulatorem online

mulxor 20 Lip 2010 17:09 3295 9
  • #1 20 Lip 2010 17:09
    mulxor
    Poziom 8  

Co sądzicie o pomyśle stworzenia serwisu działającego jak "wirtualne laboratorium elektroniczne" - każdy mógłby sobie tam budować wirtualne układy, testować je (symulacja), wymieniać schematami, komentować, modyfikować cudze konstrukcje, brać udział w konkursach. Przeznaczone głównie dla początkujących, coś jak Szkoła konstruktorów EdW. Znacie coś takiego? Jeśli nie, to warto coś takiego robić?

0 9
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #2 20 Lip 2010 17:49
    And!
    Admin grupy Projektowanie

Bardzo ciekawe, szczególnie jeżeli działałoby online,
    i można by korzystać ze schematów z bazy online.

Wiadomo że w przypadku takiej aplikacji online
    działającej po stronie klienta (np. flash ?)
    i korzystającej z bazy na serwerze
    symulacje byłyby pewnie dość proste,
    jednak sama interakcja z innymi użytkownikami
    myślę że była by ciekawa.

Niestety nie znam takiego rozwiązania.

0
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #3 20 Lip 2010 18:01
    mulxor
    Poziom 8  

Na początku byłyby proste, ale jesliby użyć Java/JavaFX to wcale nie musiałoby być słabe. W każdym razie myślimy o pełnym silniku symulacyjnym (ala SPICE) a nie predefiniowanych typach schematów. Czyli będzie można łączyć elementy w dowolny sposób i dowolnie eksperymentować.

Tak, byłaby baza schematów. Każdy mógłby sobie coś tam tworzyć, symulować, poprawiać, oglądać schematy innych / modyfikować je, komentować, oceniać.
    Taki edytor + symulator + otoczka społecznościowa. Mogłoby przy okazji sprawdzać typowe błędy początkujących, np. przekroczenie parametrów granicznych jakiegoś elementu (np. za duży prąd / moc jak na dany element). Zabawa byłaby za darmo, ale pewnie jakieś ekstra funkcje serwisu musiałyby być płatne (np. bardziej zaawansowane elementy albo urządzenia pomiarowe) po jakiś drobnych cenach (np. $5 za wirtualny cyfrowy analizator widma).

Nie wiem, czy z reklam miałoby szansę się utrzymać, nawet przy założeniu, że będzie dla społeczności międzynarodowej... Z drugiej strony to chyba trochę niszowa dziedzina jest, czy może się mylę? Jak widzicie potencjalną liczbę chętnych na coś takiego? Bawilibyście się w coś takiego?

0
  • #4 20 Lip 2010 22:10
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Pomysł super, naprawdę coś rozwojowego i nie na styl NK. Do takiej symulacji można by dołożyć zagadki (np. wyszukaj błędu w układzie), zadania typu "policz wzmocnienie układu", "dobierz odpowiednie rezystor sprzężenia zwrotnego" itp. Ewentualnie może jakiś czat on-line ?

Może taki portal skupiłby prawdziwych maniaków a nie wszystkie dzieci neostrady... ? Jestem ZA.

0
  • #6 21 Lip 2010 07:11
    mulxor
    Poziom 8  

No, to cieszę się, że pomysł Wam się podoba, bałem się trochę, że powiecie "po co to komu, przecież jest elektroda.pl i są programy EDA". Znajomym pomysł się też podoba, ale znajomi są złymi doradcami w tej kwestii, bo Ci nie powiedzą, że pomysł jest do d***y, albo że mają jakieś zastrzeżenia czy wątpliwości, żeby nie robić przykrości :/

Jak sobie poczytałem ostatnio kilka wątków na elektrodzie, to jeszcze znalazłem jedno ciekawe zastosowanie - wiele osób nie dysponuje dokładnie takimi elementami jak podane w oryginalnym projekcie, np. w projekcie jest tranzystor BC109B, a ja znalazłem u siebie tranzystor BF155, i się zastanawiam, czy mogę go wstawić w zamian i jakie będzie efekt (albo gdzieś widziałem opis zasilacza, to ludzie mieli różne inne transformatory). Wtedy możliwość szybkiego sprawdzenia na cudzym projekcie, jaki wpływ mają zmiany, to fajna sprawa.

0
  • #7 22 Lip 2010 06:28
    Artur k.
    Admin grupy audio

Taki symulator, to nie łatwe zadanie. Pomysł ciekawy, ale kto to będzie realizował - zadanie przynajmniej dla grupy kilkuosobowej. Potrzeba przynajmniej 3 osób - speca od teorii elektroniki (choć jeden pewnie nie wystarczy), programistę i grafika.
    Prosty przykład:
    Taki zwykły rezystor można opisać przynajmniej trzema parametrami, które mogą o sobie dać znać niezależnie od siebie - w zależności od konkretnego zastosowania.

0
  • #8 22 Lip 2010 07:01
    mulxor
    Poziom 8  

Podejrzewam, że gdyby to było łatwe, to już takich serwisów byłoby kilka.
    Ciekawe czemu większość softu EDA jedzie na przeróbkach SPICE zamiast oferować autorskie rozwiązania. Oczywiście tu SPICE niestety odpada, bo SPICE nie pójdzie w przeglądarce, a na serwerze to by nas zarżnął (zresztą kluczowa jest interaktywność i łatwość obsługi - tryb wsadowy symulacji trochę w tym przeszkadza).

Co do skomplikowanych modeli - grunt to dobry silnik, taki który umożliwi definiowanie modeli bezpośrednio za pomocą równań różniczkowych i/lub modeli zastępczych. Wtedy zdefiniowanie tranzystora posiadającego nawet 20 parametrów to będzie pikuś. Dodatkowy zysk z tego taki, że bardziej zaawansowani użytkownicy (mam nadzieję, że takich też się kilku znajdzie wśród użytkowników serwisu) będą mogli dostarczać własne modele i rozszerzenia, a nie tylko polegać na modelach wbudowanych w program.

A co do kilku osób - nigdzie chyba nie zaznaczyłem, że jestem sam.

0
  • #10 24 Lut 2012 15:33
    dan76
    Poziom 11  

Odkopuję :) Jest taki symulator elektroniczny o nazwie Yenka, tylko nie wiem czy można go nazwać online. Można pobierać czyjeś schematy i budować własne metodą prób i błędów.

Link do download'u:
    http://www.yenka.com/en/Free_home_licences/

0