Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

budowa mini MEW ile obrotow aby wzbudzic alternator.

pankla 20 Lip 2010 18:05 27688 29
  • #1 20 Lip 2010 18:05
    pankla
    Poziom 9  

Witam.
    Wykonałem kolo wodne o średnicy 60cm i szerokości 80cm. Po obliczeniach uzyskuje 30obr/min.
    Wiec teraz chce wykonać przełożenie 1:3 które by mi dawało około 150 obr/min.Jako generatora chce użyć alternatora samochodowego o mocy 870W.
    Wiec moje pytanie ile ten alternator powinien mieć obrotów aby wytworzyć jaki kolwiek prąd aby się wzbudzić.Sadze ze z 150obr/min nic się nie da zrobić ,czy może da się wytworzyć jakiś prąd?? nie mam doświadczenia w tych sprawach wiec proszę o wyrozumiałość, porady i pomoc.

• #2 20 Lip 2010 20:46
    czesiu
    Poziom 32  

Bez przekładni się nie obejdzie, poniżej charakterystyka alternatora. Poniżej 1000 obrotów nie uzyskasz nic. 2/3 mocy uzyskasz po przekroczeniu 2000 obrotów.

• #3 20 Lip 2010 21:23
    pankla
    Poziom 9  

Myślałem ze coś się z tego wyciśnie skoro przy nominalnych obrotach 1500min alternator wytwarza 877W to przy około 150obr tez coś by wytworzył. Istnieje druga nie wiadoma czy kolo uciągnie takie przełożenie na 1000obr/min. Kolo podsiębierne praktycznie zero spadu lecz bardzo szybki nurt.

• #4 21 Lip 2010 07:10
    czesiu
    Poziom 32  

1550 obr to nie są nominalne obroty, alternatory projektuje się tak żeby ich nie przeciążyć podczas normalnej eksploatacji. Np w książce od fiata Uno jest napisane że znamionowe 45A alternator osiąga przy 4500 lub 6000 obr (już nie pamiętam) napewno nie przy 1500 obr.

• #5 21 Lip 2010 08:12
    mczapski
    Poziom 38  

Odpowiedź w zasadzie otrzymałeś. !500 obr/min to obroty silnika napędzającego> sam alternator winien kręcić się w okolicach/powyżej 2000 obr/min. Czyli aż się prosi uzyskanie przekładni 1/100 co nie będzie łatwe. Przyczyna leży w mocy twego koła. Moc uzyskana pewnie nie przekroczy 100 W (nie znamy konstrukcji). Od tego odejmujemy straty na przekładni i mamy problem z wydaniem mocy użytecznej na zewnątrz. Praktycznie stosowane koła mają znacznie większe średnice. Ale może mylę się.
    Możliwie mało kłopotliwe w eksploatacji są generatory wolnobieżne, czyli duża ilość biegunów i spora średnica twornika.

• #6 21 Lip 2010 13:51
    czesiu
    Poziom 32  

To już lepiej zrobić amerykankę bezpośrednio na kole wodnym. 30 obr/min przy 60cm średnicy to jest 0,9m/s prędkości liniowej na obwodzie, chyba nie tak źle.
    Najlepiej gdybyś ustalił moment jaki rozwija twoje koło, wtedy wiadomo jakich mocy się spodziewać i jaką projektować prądnicę.

• #7 22 Lip 2010 14:18
    pankla
    Poziom 9  

Witam.
    początkowo uzyskałem 17obr/min. Po wrzuceniu przed kolo płyty i kilku cegieł uzyskałem 30obr/min.
    Wyglada to tak:

• #8 18 Sie 2010 15:59
    pankla
    Poziom 9  

Cześć.
    Zrobiłem przekładnie pasowa ale obroty i tak są za niskie alternator się nie wzbudza. Przekładnia dwu stopniowa raczej nie wchodzi w grę ponieważ gdy alternator się wzbudzi to kolo zwolni. Niestety zdjęć z alternatorem nie zdążyłem zrobić ponieważ oś kola wodnego uległa awarii (ukręciła się) daje wcześniejsze zdjęcie.

• #9 19 Sie 2010 22:39
    JORK08
    Poziom 12  

Witam
    Kolego do takiego koła wodnego możesz zapiąć dynamo z rowera na więcej nie wystarczy.

• #10 20 Sie 2010 11:37
    pankla
    Poziom 9  

Cześć.
    JORK08 proponujesz większe kolo wodne. Według Ciebie jakie musiało by mieć parametry zęby coś zaiskrzyło. Tak czy siak będę musiał zrobić większe.
    Pozdrawiam:D

• #12 28 Sie 2010 11:49
    Kwazor
    Poziom 30  

ALternator bez całkowitej przeróbki jest ciężką maszyna do produkcji energii elektrycznej...

Jesli miałbyś juz to przerobić to :
    Zbudowanie nowego wirnika na magnesach stałych i przezwojenie stojana.
    I pamietaj im bardziej wysoko obrotową maszyne przerabiasz na wolnoobrotowa tym wiecej mocy tracisz.
    Ja przerobiłem Alternator i nagle z 45A zrobiło mi sie ledwo 10A ( 150W 12V )
    Rozpoczyna ładowanie przy około 350 RPM....

Budowanie prądnicy BARDZO wolnoobrotowej to porazka cena/moc/sprawność.

• #13 28 Sie 2010 13:22
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Wierzcie mi Koledzy, nie warto odkrywać Ameryki, chyba, że robimy to dla zabawy.
    Wszystkim entuzjastom elektrowni wodnych polecam stronę http://www.mew.pl/
    Tam najłatwiej znaleźć opisy doświadczeń i odpowiedzi na pytania w tej sprawie.

PS. Ale koło bardzo fajne!

• #14 04 Lis 2010 20:30
    pankla
    Poziom 9  

Witam po dłuższej przerwie planuje wykonać nowe koło wodne większe powyżej 1m średnicy. Problem leży po stronie przekładni nie wiem jaka wykonać czy np. pasowa dwu stopniowa czy coś takiego:
    http://darmowa-energia.eko.org.pl/pliki/wiatr/opona.html
    Gdyby ktoś podsuną mi jakiś pomysł jakiej kol wiek przekładni która można wykonać w prosty sposób.

• #15 06 Lis 2010 23:37
    JESIOTR1
    Poziom 31  

Można zrobić przekładnię Elektryczną.W każdej prądnicy jest już jakaś przekładnia - Volty x Ampery = Moc.
    Prądnica przy 30 obr/min też dużo potrafi, wytworzy wiecej niż 12 V i do niej nie potrzeba budować przekładni mechanicznej.
    Przekładnią można dopasować obroty do ładowania baterii akumulatorów 12, 24, 36, 48 V.

• #16 12 Lis 2010 16:22
    pankla
    Poziom 9  

Czy taka przekładnie da się zastosować w alternatorze pewnie jest w tym dużo przerabiania kombinowania możesz powiedzieć jaśniej więcej co do takiej przekładni.
    Jeśli zastosuje taka przekładnie na 12v 60obr to jej moc spadnie w zamian za obroty:?:.

• #17 14 Lis 2010 09:38
    Kwazor
    Poziom 30  

JESIOTR1 napisał:
    Można zrobić przekładnię Elektryczną.W każdej prądnicy jest już jakaś przekładnia - Volty x Ampery = Moc.

Januszku dobrze :
    Code:

przekładnia składająca się z prądnicy, silnika elektrycznego oraz układu regulacji

Code:
    Konstrukcja pierwsza: Energia mechaniczna dostarczana do prądnicy zamieniana jest na prąd elektryczny, podlegający regulacji, dalej przekształcony na energię mechaniczną w silniku elektrycznym. Takie przekładnie elektryczne stosowane są w nowoczesnych pojazdach z napędem hybrydowym i rekuperacją energii.

Code:
    Konstrukcja druga: Energia elektryczna dostarczana jest od silnika elektrycznego, połączonego mechanicznie z prądnicą, która wytwarza napięcie elektryczne. Takie przekładnie elektryczne stosowane są w starszych rozwiązaniach spawarek elektrycznych (beztransformatorowych).

Nie myl pojęć.... ci pewnie chodziło o przekładnie mechaniczną....

I dopisz ze generator na 30 obr/min jakie musi miec wymiary ( zwłaszcza wirnika)

Pankla : Alternator jest urządzeniem wysoko obrotowym w klasycznym rozwiazaniu alternator zaczyna ładowac od około 1000obr/min. Jesli chcesz mieć TAKĄ SAMĄ moc przy np 60 obr/min jest to niemozliwe!

Pozotaje ci przekładnia mechaniczna i to o sporym przełozeniu ( 60obr X 20 ..25 ) a przekładnia 25-krotna to juz duzo...

• #18 15 Lis 2010 22:15
    pankla
    Poziom 9  

Dobra przekładnia elektryczna odpada za dużo by było zabawy heh. Zrobie na pasku klinowym i będzie git.

• #19 16 Lis 2010 07:41
    JESIOTR1
    Poziom 31  

pankla napisał:
    Dobra przekładnia elektryczna.

Przekładnia Elektryczna mieści się we wzorze P = U x I.Trzeba tylko zmienić długość i grubość drutu.
    Zamiast manewrować obrotami i momentem - manewrujemy Amperami i Woltami.
    Moc jest taka Sama!Alternator ładuje 12 V przy 32 ob./min - taka przekładnia.

• #20 16 Lis 2010 18:38
    TypeMutineer
    Poziom 21  

pankla napisał:
    Witam.
    początkowo uzyskałem 17obr/min. Po wrzuceniu przed kolo płyty i kilku cegieł uzyskałem 30obr/min.
    Wyglada to tak:

Jaki jest spadek terenu ? Bo jeśli jest możliwość to ja bym przekopał z 50 metrów terenu .Wsadził rurę 200 kanalizacyjną i na końcu jakąś małą turbine .
    Na róże zyskujesz dodatkowe ciśnienie . Oczywiście najpierw wszystko należało poprawnie wyliczyć . I wszystko zależy od usytuowania i wielkości dopływu tego strumyka .
    A przy okazji pochwalę się że mieszkam 400 metrów od tego giganta :)

• #21 17 Lis 2010 16:26
    pankla
    Poziom 9  

Dobra ale takie uzwojenie wydłużone i pogrubione na 32obr w obudowie alternatora się nie zmieści pewnie dużo by trzeba przezwajać chyba żeby dało się zastosować uzwojenie od starego nie dużego silnika powiec o ile by trzeba zwiększyć grubość i długość drutu.
    Rozumiem ze grubsze uzwojenie jest przekładnią.

Spadek terenu jest nie wielki myślałem nad taka mała turbinka ale problem z wykonaniem i spadem.rzeka ma dość duży przepływ na zdjęciach jest minimalny stan wody rzeka nigdy nie wysycha jak już pisałem płynie z oczyszczalni ścieków co uniemożliwia mi zbudowanie solidnej tamy.

• #22 17 Lis 2010 17:59
    czesiu
    Poziom 32  

JESIOTR1 napisał:
    pankla napisał:

Przekładnia Elektryczna mieści się we wzorze P = U x I.Trzeba tylko zmienić długość i grubość drutu.

Niezależnie jakbyś przewinął alternator, nic nie uzyskasz przy 32obr/min, a przekładnia elektryczna nie ma tu nic do rzeczy. Można zmienić poziom napięć/prądów w alternatorze ale charakterystyka moc=f(obroty) będzie ciągle taka sama. Indukcja zależy od szybkości zmian pola, praw fizyki nie zmienisz, a liczby biegunów w alternatorze też nie zwiększysz.

• #23 17 Lis 2010 19:46
    TypeMutineer
    Poziom 21  

Jeśli niema możliwości spiętrzenia czy też zwiększenia siły nurtu czy ciśnienia to
    nie widzę większego sensu kombinowania. 32 Obr/s to naprawdę niewiele .
    Można jeszcze wsadzić rurę przepustową średnicy 1m i długości powiedzmy 30m
    Skierować cały nurt do niej co spowoduje na tej długości spiętrzenie wody i przyśpieszenie przepływu . Ale to są już większe koszty które nie koniecznie mogą się przełożyć na efektywność tego przedsięwzięcia.

• #24 17 Lis 2010 20:12
    Kwazor
    Poziom 30  

JESIOTR1 napisał:
    pankla napisał:

Powiadasz moc taka sama ? HMMMM ciekawe :
    Cytat:
    Osiągi ALTERNATORA na biegu jałowym:
    przy 36 obr/min ma 12V,
    przy 72 obr/min ma 24 V,
    przy 600 obr/min ma ponad 200 V
    przy 2000 obr/min ma ponad 600 V.

Naiwnełeś to drutem 0.5mm co daje 1A obiciazenia całkowitego no to liczymy :
    36 obr 12V x 1A = 12W
    72 obr 24V x 1A = 24W
    600 obr= 200W
    2000 RPM= 600W

I gdzie tu masz 600W przy 36 obrotach ?

Mamy na innym forum cudotwórce co potrafi przez transformator przepuścić składową stała .....wiec wszytko podobno możliwe...

• #25 18 Lis 2010 17:38
    pankla
    Poziom 9  

No dobra ale mowa o kole wodnym podsiębiernym które nie potrzebuje dużego spiętrzenia gdyby koryto rzeki przywezil do 80cm i spiętrzył na 20cm kolo o średnicy 120cm duża przekładnia na pasku klinowym i nie chce mi się wierzyć ze nic by z tego nie było.
    Zdjęcia z tamtego roku kola niestety nie zamontowałem uległo poważnej awarii.
    Spiętrzenie bym wyłożył płytami betonowymi tak aby woda szla korytem. Chyba nie ma turbiny ktora by pracowala na tak niskim spadzie moze cos takiego :
    http://www.youtube.com/watch?v=lZdzwRdeufg&feature=related Co wy na to ?
    budowa mini MEW ile obrotow aby wzbudzic alternator. budowa mini MEW ile obrotow aby wzbudzic alternator. budowa mini MEW ile obrotow aby wzbudzic alternator. budowa mini MEW ile obrotow aby wzbudzic alternator.

• #26 18 Lis 2010 18:30
    TypeMutineer
    Poziom 21  

Raczej coś takiego http://www.youtube.com/watch?v=wDgGvPdAuTU&feature=related :) No może cztery razy większe . To co pokazałeś na zdjęciach nie wygląda aż tak źle . Musiałbyś zabezpieczyć oba brzegi . Na początek nawet deskami . W środek koło tak jak pisałeś . Oś oprzeć na łożyskach i testować .
    Łopaty twojej turbinki maja chyba zbyt duży rozstaw . Proponuje je również poszerzyć w stronę głównej osi .Przed turbiną wstaw jeszcze z dwie deski czołowe aby spiętrzyć wodę a turbinę spróbuj obniżyć .Tak aby pęd wody wpadał z impetem na łopaty. W tym przypadku nie możesz liczyć na obroty ale na siłę naporu wody .
    Jeśli napór wody będzie duży to możesz zastosować odpowiednie przełożenie .
    http://www.youtube.com/watch?v=G5rz91Z5QUY&feature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=WnH2ocS4ZfU&feature=related

• #27 28 Gru 2010 16:13
    ZGG
    Poziom 27  

Nie jest aż tak źle. Twoja prądnica jaka kolwiek będzie musi mieć magnesy neodymowe. Masz tam dosyć sporo wody. A woda to nie wiaterek. Ma sporą siłę. Jak dobrze wykonasz to wszystko,to ze 100watów powinno być. Więcej nie chce mi się tu pisać. Chyba że na PW.

• #28 21 Sty 2011 10:57
    kosmaty48
    Poziom 8  

Aby zacząć budować mini MEW najpierw należy obliczyć jaką moc można wydusić z tego strumyka :D . Należy określić z jaką średnią prędkością płynie woda przy obliczonym przekroju poprzecznym strumienia tej wody.
    Mnożąc średnią prędkość wody przez ten przekrój otrzymamy informację ile metrów sześciennych wody (inaczej ton wody) przepływa w tym strumyku w ciągu 1 sekundy.
    Przykładowo jeżeli prędkość V = 0,2 m/s , a przekrój poprzeczny strumienia wody wynosi 0,5 m kwadratowego to mamy z tego :
    Przepływ wody na łopatach pędnika Q = 0,2 m/s * 0,5 m kw. = 0,1 tony/ s = 100 kg wody przepłynie w ciągu 1 sekundy
    Teoretyczna moc P = V * Q
    P = 0,2 m/s * 100 kG = 20 KGm /s
    Ponieważ 1 kW = 102 kGm / s
    teoretyczna moc strumyka wynosi około 0,2 kW = 200 wat
    Następnie należy określić straty wynikające z zastosowanego pędnika (koła wodnego), prądnicy, przekładni i przesyłu prądu...
    Strumień wody należy zabezpieczyć przed zamarźnięciem w zimie.
    Wydaje mi się że jak by uzyskać z tej teoretycznej mocy 200 wat - 100 wat mocy użytecznej to będzie dobrze.
    Do oświetlenia żarówkami energooszczędnymi obiektu taka moc wystarczy... ale taki prąd należy jeszcze przetworzyć.
    Do ogrzewania obiektu wydaje się taka moc jest za słaba...
    Zatem proponuję obliczyć moc teoretyczną strumyka, a jeżeli jest za słaba to proponuję założyć hodowlę ryb.
    Ja założyłem przkrój poprzeczny strumienia wody w strumyku 0,5 metra kwadratowego, ale jak wynika z relacji kol. Pankla - przekrój może być mniejszy
    tj. 0,8 m * 0,2 m = 0,16 m kwadratowego co zmniejsze moc nawet teoretyczną strumyka do 64 wat przy v = 2 m / sek.
    Chyba lepsze jednak te ryby...:D
    I jeszcze jedno : manipulacja tzw. wysokością spadku wody może najwyżej poprawić sprawność techniczną przedsięwzięcia tj. można uzyskać większą moc użyteczną z mocy teoretycznej przez zwiększenie prędkości wody a tym samym zmniejszenie lub likwidację przekładni mechanicznej ale nie zwiększy to stałej mocy teoretycznej - o tym decyduje ilość płynącej wody w strumyku.

Zwiększając prędkość strumienia wody padajacego na łopaty pędnika zmniejsza się Q (przepływ wody na łopatach pędnika) przy stałej ilości dopływu wody do strumienia z jego naturalnego źródła i innych dopływów tego strumienia znajdujacych się przed mini MEW.

• #29 21 Sty 2011 13:58
    JESIOTR1
    Poziom 31  

czesiu napisał:
    Niezależnie jakbyś przewinął alternator, nic nie uzyskasz przy 32obr/min, a przekładnia elektryczna nie ma tu nic do rzeczy. a liczby biegunów w alternatorze też nie zwiększysz.

Zwiększę tylko podaj liczbę parzystą.Ten przezwojony stojan alternatora to ma podwojoną ilość biegunów z 12 do 24.Wirnik do niego też zmieniłem na 24 biegunowy.I w tej konstrukcji elektrycznej jest ukryta przekładnia tylko jej nie widzisz.budowa mini MEW ile obrotow aby wzbudzic alternator.
    Kwazor napisał:
    Powiadasz moc taka sama ? HMMMM ciekawe : ...wiec wszytko podobno możliwe...

Moc mechaniczna jest taka sama jak elektryczna.Sprawnośc omijam.
    Najpierw weź się za Matematykę a później za Fizykę.Fachowo Cię Pozdrawiam.

• #30 30 Sty 2011 23:08
    pankla
    Poziom 9  

Kolego JESIOTR1 jaka jest moc i obroty tego alternatora?.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME