Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa sieci sensorowej w mieszkaniu - czujniki

lisek_lichu 21 Lip 2010 00:26 1763 2
  • #1 21 Lip 2010 00:26
    lisek_lichu
    Poziom 11  

Witam,

konstruuję system monitorowania pomieszczeń od podstaw. Cały układ pracować ma z mikrokontrolerami PIC. Główny układ "matka" zajmuje się powiadamianiem a sensory "dzieci" komunikują się z matką poprzez sieć transceiverów zigbee i czuwają nad otoczeniem. Każde dziecko ma być zasilane bateryjnie (sensor, mikrokontroler i transceiver).

Przeglądałem forum aby znaleźć jakieś informacje o różnych czujnikach do wykorzystania przy budowie sieci sensorów.

Chodzi mi głównie o:
    • czujniki ruchu (PIR lub/i MW) czyli pasywna podczerwień i mikrofale
    • czujniki dźwięku
    • czujniki temperatury
    • czujnik propan-butanu / gazu ziemnego
    • czujnik oświetlenia (w ciemnych pomieszczeniach)

1. Wszystkie czujniki ruchu posiadają soczewkę Fresnela i są dość spore, dodatkowo podłączane są do sieci 220V a czy istnieją jakieś czujniki PIR które potrafią pracować na mniejszych napięciach i są mniejszej mocy a jednocześnie potrafią monitorować pomieszczenie w promieniu powiedzmy 8-10m? Czy są jakieś inne czujniki ruchu które mogą być zasilane z akumulatora i nie maja dużych rozmiarów.

Czujnik PIR w sumie tylko odbiera promieniowania podczerwone a nie emituje (nie jest aktywny). Czyjnik PIR + MW już potrzebuje jakiejś większej energii żeby emitować wiązkę mikrofali i odczytywać odbicie więc pewnie rozwiązanie bateryjne będzie ciężko konstruować.

2 czujniki dźwięku - na forum wyczytałem sporo informacji o czujnikach na klaśnięcie itp. Czy do takich rozwiązań trzeba stosować jakieś specjalne mikrofony, filtry częstotliwości? Teoretycznie system ma być załączany gdy dom jest pusty więc nie będzie żadnych dźwięków wewnątrz domu ale mikrofon może wyłapać jakieś dźwięki z zewnątrz i niepotrzebnie załączyć alarm. Czy są jakieś sposoby aby wykluczyć takie niepotrzebne włączenia?

3 Co do czujników temperatury to nie czytałem nic bo jest tego za dużo i zbyt obszernie a ja chciałbym wykorzystać jakiś układzik który mierzy temperaturę [przedział około -30 + 120] i w łatwy sposób można ją odczytać i dalej przetwarzać.

4 do czujnika oświetlenia to pewnie zastosować trzeba jakiś fototranzystor. Chodzi mi głównie o pomieszczenia które są zawsze zamknięte (piwnica, schowek itp) i pojawienie się światła powinno zaowocować alarmem. Czy są jakieś lepsze rozwiązania niż fototranzystor? może jakieś gotowe elementy.

5 myślałem również o czujnikach gazu (propan-butan, ziemny) ale one też są zasilane na 220V i nie wiem czy dałoby się je zastosować przy napięciu bateryjnym. Dodatkowo czujki te są dość spore a fajnie by było gdyby całe dziecko (czujka + µC + transceiver) nie były zbyt dużych rozmiarów

6 na pewno zastosuje kontaktrony i możliwe że dodam jeszcze czujniki przerwania wiązki lasera. Czy z diodami laserowymi jest problem? Ktoś może polecić jakieś diody laserowe które odpowiadałyby takim zastosowaniom albo jakieś inne elementy niewidoczne okiem ludzkim np laser ale o częstotliwości niewidzialnej przez człowieka :) istnieje w ogóle takie coś?

Ogólnie wszystkie sensory chciałbym aby były zasilane bateryjne (akumulatorowo). W maritexie można znaleźć akumulatory o niedużych wymiarach i sporych pojemnościach (do 12Ah) więc mam nadzieję że nie będzie problemu. Nie wiem też czy moje wymagania nie są zbyt duże.

Jeśli ktoś konstruował podobne urządzenia i ma jakieś pomysły będę bardzo wdzięczny za pomoc i podpowiedzi.

pozdrawiam serdecznie
    Szymon

0 2
  • Fibaro
  • #2 21 Lip 2010 19:40
    cranky
    Poziom 26  

Nie wiem czemu budujesz CA6 od podstaw. Centralki alarmowe działają z baterii. Czujki ruchu IR mogą działać na baterie 9v z odbiornikiem przy centrali. Z powiadomieniem o kończących sie bateriach. Chcesz monitorować temperaturę a pomijasz czujki pożaru?
    Przewidujesz informację o zaniku sygnału z czujek, czy wystarczy zakłócić łączność radiową i twoja centralka ślepnie?

0
  • Fibaro
  • #3 22 Lip 2010 09:35
    lisek_lichu
    Poziom 11  

Buduję od podstaw bo to moja praca magisterska :D nie mam innego wyjścia.

czy CA6 to centralka Satela? Link

cranky napisał:

Centralki alarmowe działają z baterii.

to akurat nie problem bo centralka może być podłączona do sieci i najprawdopodobniej będzie. Dodatkowo podłączę baterię żeby w razie odcięcia całej sieci centralka działała i powiadomiła o odcięciu sieci itp.

cranky napisał:

Czujki ruchu IR mogą działać na baterie 9v z odbiornikiem przy centrali

co to znaczy że może działać na baterie z odbiornikiem przy centrali?
    Jakie czujki ruchu PIR mogą działać na baterię?
    Ja znalazłem w satelu czujki PIR na 12V i chyba wystarczą do mojej pracy ale jakby ktoś znał jakieś czujki innych firm to byłbym wdzięczny za podzielenie się informacją.
    A drugie pytanie to jak długo na baterii działa taka czujka? W sklepie maritex znalazłem akumulatory które mają pojemność około 1.2Ah to przy poborze prądu 60mA starczy zaledwie na 12 godzin. Są jakieś lepsze rozwiązania?
    Link

cranky napisał:

Przewidujesz informację o zaniku sygnału z czujek, czy wystarczy zakłócić łączność radiową i twoja centralka ślepnie?

O takim czymś nie pomyślałem ale dobrze że mówisz. Dodam to do wymagań systemu

pozdrawiam

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo