Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik różnicowo-prądowy, częste wyzwalanie.

21 Lip 2010 10:18 2922 4
  • Poziom 2  
    Ostatnio miałem mały remont i ekipa coś mi porobiła z przewodem zasilającym oświetlenie latarni zewnętrznej, że wyłącznik różnicowo-prądowy (25A - 30mA) wybijał. Całkowicie odciąłem przewody do tej latarni i niby powinno być wszystko w porządku. Jednakże teraz czas od czasu, gdy załączę jakieś urządzenie elektryczne wybija wyłącznik. Czy może przyczyną być uszkodzenie wyłacznika różnicowo-prądowego. Działa już 14 lat.
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Najprawdopodobniej gdzieś w instalacji odbiorczej jest zwarty N z PE, ale z fusów tu nie wróżymy. Trzeba to niestety sprawdzić lub najlepiej zlecić zaprzyjaźnionemu elektrykowi.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 2  
    Czy to nie będzie szukanie igły w stogu siana?
  • Specjalista elektryk
    Nie sądzę, średnio rozgarnięty elektryk da sobie z tym radę, na zasadzie eliminacji obwodów szybko znajdzie usterkę.
    Ale twierdzę, że trzeba tam być i widzieć, bo teraz to jest tylko gdybanie.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Witam.

Jeżeli wyłącznik działa 14 lat to raczej skłoniłbym się aby go wymienić. Tak dla bezpieczeństwa i dla własnego komfortu. Jeżeli problemu nie udało się rozwiązać, to jedynym sposobem aby wiedzieć czy wina leży po stronie instalacji, czy wyłącznika jest właśnie jego wymiana. Jeżeli na nowym dalej będą przerwy podczas rozruchu urządzeń, to trzeba szczegółowo przeglądnąć instalację. Być może uszkodzony jest jakiś odbiornik, warto byłoby po włączać urządzenia i sprawdzić przy którym wyłącznik reaguje najczęściej. Trochę pracy z tym wszystkim, ale lepiej zabrać się do tego póki nic nikomu się nie stało. A jeżeli ekipa uszkodziła przewód od latarni to nie wiadomo czy przypadkiem nie zniszczyła jeszcze jakiegoś obwodu.

Pozdrawiam.