Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

faza na bolcu takze przy wyłączonych bezpiecznikach

21 Jul 2010 13:06 3329 7
 • Level 10  
  Witam wszystkich. Mam problem jak w temacie.
  Niedawno się wprowadziłem do mieszkania w bloku. Zastałem tam nową instalacje elektryczną 3 przewodową, są wyłączniki nadprądowe i różnicówka. Podczas malowania zdjąłem obudowę gniazdek i zdziwiłem się trochę bo bolec był zmostkowany do zera, zajrzałem do reszty gniazdek i wtedy się bardzo rozczarowałem. W dwóch bolec był zmostkowany do fazy! A w jednym z gniazdek przewód ochronny zielono żółty był podpięty pod fazę! Oczywiście złe połączenia usunąłem. Chciałem podpiąć przewód zielono żółty pod bolce, wyłączyłem bezpieczniki, i jak wielkie było moje zdziwienie jak przewód zielonożółty dał mi kopa! Wziąłem miernik i zmierzyłem między tym przewodem i grzejnikiem wynik 230 v. O co tu chodzi??? czyżby ktoś przy liczniku podpiął przewód zielonożółty pod fazę? Powiem jeszcze, że różnicówka nie wybija i napewno jest sprawna. Gdzie szukać problemu?
  [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • LegrandLegrand
 • Admin of DIY, Automation
  Musisz w skrzynce bezpiecznikowej zobaczyć gdzie jest podpięty PE, PEN, i L. Być może elektryk nie zwracał uwagi na kolory... trudno powiedzieć, ale na raczej na pewno jest to jakaś fuszerka.
 • LegrandLegrand
 • Electrician specialist
  Witam.

  Mieszkanie kwaterunkowe, spółdzielcze, własnościowe ?
  Żądać od administratora dokumentu stwierdzającego stan techniczny instalacji elektrycznej !
 • Level 10  
  Zajrzałem do skrzynki i faktycznie pe jest podpięty pod fazę przed różnicówką, czy jak zamienię do zero to bedzie dobrze, czy musi pe musi być podpięty na klatce przy liczniku? czy to nie ma znaczenia, oczywiście wpierw wykręcając bezpiecznik przy liczniku.
 • Level 29  
  Na razie odkryłeś że żółto zielony jest podpięty do fazy. Szukaj dalej może jeszcze coś znajdziesz. Sprawdź na klatce jak idą przewody. Rodzaju instalacji musisz być pewien. To że jest taki, a nie inny kolor to jeszcze nie dowód, że można je użytkować jako PEN, PE , itd.
 • Level 12  
  Witam.
  Niestety całą instalację należy rozpiąć i złożyć od nowa. W szczególności, że jeżeli bolce był mostkowane to różnicówka wisi w powietrzu / brak ochrony/.
 • Level 10  
  Witam, usterka usunięta już jakiś czas temu. Przepiąłem PE do zera i jest ok. Nie chciało mi się zaglądać do puszek bo majstry zrównały je gładzią do ściany. I tu ciekawostka, musiałem jednak pozaglądać do wszystkich puszek w związku z kolejnym problemem z instalacją. Opiszę to w nowym temacie jak znajdę chwilę czasu. Dziękuje wszystkim temat zamykam.
 • Moderator of the Technical section
  mamut007 wrote:
  Przepiąłem PE do zera i jest ok.


  Najgorzej, jak dyletant uważa, że jest OK. PE przepiął do "zera", różnicówka nie działa, a on śpi spokojnie.
  Typowy przykład jak nie wolno postępować.