Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WiFi w dużym budynku - równomierność zasięgu

Miwhoo 21 Lip 2010 15:33 4517 13
  • #1 21 Lip 2010 15:33
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Witam. Mam problem do rozwiązania. Mianowicie w 2 kondygnacyjnym budynku, w którym nie przewidziano wcześnie okablowania LAN zaszła potrzeba dostarczenia internetu przez WiFi. Wymiary budynku to 40x15m, parter i piętro. Na środek budynku doprowadzona jest skrętka od modemu TP z łączem 6Mb.

Mój pomysł jest taki, żeby zastosować router z wyjściem na 2 anteny i zamiast tych krótkich z zestawu zastosować np. TALES 14V, albo jeśli będę miał pewność, że takie rozwiązanie przyniesie zamierzony efekt, czyli mniej więcej równomierny rozkład zasięgu w budynku na obydwu kondygnacjach, żeby dało się korzystać z WiFi w skrajnych pomieszczeniach na obydwu kondygnacjach, to powiesić na klatce schodowej Horizona i DLinka DI524...

Proszę o porady i sugestie... Kucie ścian, żeby doprowadzić LAN do każdego pomieszczenia nie wchodzi w grę, ostatecznością są małe koryta kablowe na korytarzu i klatce [budynek po remoncie].

0 13
  • #2 21 Lip 2010 21:54
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Kable antena-AP lepiej trzymać do minimum, 1m=0.5db, 3db=6metrów=tłumienie sygnału 2 razy.

Pozatym więcej niż jedna antena w AP-ekach to tzw "diversity" anteny i nie można używać ich do pokrycia różnych obszarów. WIFI chip w AP-eku na takie rozmieszczenie anten nie jest "przygotowany".

Lepiej będzie jak rozmieścisz wiele AP-eków skrętką.

0
  • #3 21 Lip 2010 22:03
    Miwhoo

Zasada jest taka, że każdy komputer znajdujący się w zasięgu ma się łączyć bez żadnych ograniczeń. Jedynym ograniczeniem jest wykupione łącze i jego obciążenie...

Boję się, że jedna antena może nie starczyć, a mam tylko jedno podejście do tematu, bo w innym przypadku "sprzęt do eksperymentów" będę musiał sponsorować z własnej kieszeni, co mi się nie uśmiecha.

Jak zastosuję kilka APków to zrobi się tyle sieci, ile APków. Nie będzie to miało wpływu na zapchanie wąskiego gardła, którym robi się jedna skrętka podłączona do modemu?
    Z sieci mam wiedzę wystarczającą na skonfigurowanie nawet kilku APków, tylko pytanie, czy to będzie dobrze funkcjonować, bo z rozwiązań technicznych jestem do tyłu...

0
  • #4 21 Lip 2010 22:17
    bogiebog

Jedna skrętka przenosi 100mbs, a jeden APek 801.11g to max 25mbs (w idealnych wrunkach), nie wiem ile planujesz AP-eków ale racze neta ci nie zapchają. Jeśli komputery będą generować ruch tylko do neta (i z neta) a nie między sobą to na pewno nie zapchają ci neta no chyba że masz jakiesz bardzo szeroki dostęp do neta i dużo komputerów.

APeki mają możliwość konfiguracji kanałów (13) więc możesz kanały tak dobrać w każdym APeku aby nie zachodziły na siebie i masz jednoczesną możliwość transmisji na różnych Ap-ekach.

Ile planujesz komputerów ?

Pomierz propagacje WIFI w budynku. Ustaw APeka w danym punkcie i wędruj z laptopm po pokojach, na laptopie zainstaluj inssider-a, tym inssider-em mierz poziom sygnału.

Pamiętaj że możesz mieć sygnał z innych sieci zakłócający, sieci WIFI dzisiaj całe mrowie, inssider ci pokaże.

EDIT: Zakładanie/projektowanie sieci w zabudowie/budynkach to raczej niedeterministyczna procedura, nie obliczysz propagacji ani nie obliczysz max transferu, no chyba że dasz APeka na pomieszczenie.

0
  • #5 21 Lip 2010 22:27
    Miwhoo

Planowałem jednego APka z dobrą anteną, spróbuję na początek z jednym, ustawię na środku budynku i pobiegam z laptokiem... chyba nie mam innego wyjścia... szklanej kuli nie mam...

Może kolego doradzisz coś z rozwiązań sprzętowych. Na co dzień nie zajmuje się sieciami WiFi. Czy router + TALES 14V to dobre rozwiązanie?

Komputerów będzie ok. 30 [po 15 pomieszczeń na jednym piętrze], będą tylko korzystały z internetu, bez łączności między sobą.

0
  • #6 21 Lip 2010 22:41
    bogiebog

Tales 14V to antena nie router/AP
    Daj linka do strony z tym urządzeniem.

Poza tym nie potrzebujesz routerów, router to wystarczy jeden przy łączu internetowy, do siania WIFI wystarcz zwykłe AP (access pointy) lepiej z odkręcaną anenką jakby trzeba fabryczne anteny zastąpić.

AP-eki jak APeki, kupuj co tanie i łatwe w konfiguracji, dziwactw w tych AP-ekach jak podział łącza czy mnogość trybów pracy AP nie potrzebujesz. Możesz rozważyć miedzy APekami z trybem 802.11g i 802.11n, ponoć standard "n" ma lepszą propagację w zabudowie (multipath coś tam), sam tego nie sprawdziłem jednak.

802.11g - np tplink WA501g lub WA500g, Może lepiej aby APek był zasilany przez POE jak są problemy z gniazdkami w punktach rozmieszczenia AP-eka.

EDIT:

Cytat:
    Komputerów będzie ok. 30 [po 15 pomieszczeń na jednym piętrze],

Mi się _wydaje_ że 1 APek na 5 komputerów.
    hmm...poczekamy na tych co robią z siecami WIFI zawodowo aby to stwierdzenie skomentowali.

Jeżli APek obsługuje komputery na danym piętrze to może antenka dookolna o lepszym zysku (ale za to węższa wiązka) troche pomoże.

0
  • #7 21 Lip 2010 22:59
    Miwhoo

Tajny plan był taki, żeby antenę dać między kondygnacjami na środku, co pozwoliłoby uzyskać w miarę równomierny rozkład przy zastosowaniu 1 anteny. Powieszę zwykły AP i zrobię prowizorycznie sieć. Pomierzę w pomieszczeniach, może starczy do wszystkich pomieszczeń.

W domu mam D-Linka DI524 ze standardową anteną, działa w domu i 10m na około [blachodachówka na dachu], może w betonie inaczej się rozejdzie...

0
  • #8 21 Lip 2010 23:08
    bogiebog

Standardowa antena ma 2dbi, jak dasz np 8dbi (8dbi to kąt zawęzony do 20stopni w płaszczyżnie pionowej, czy zmieścisz w tym kącie wszystkie komputery ?) to jest 6dbi więcej o patyka czyli jakbyś miał albo 4 razy większą moc albo 2 razy bliżej do APeka. Ale w budynkach to bardziej problemem są sygnały odbite i interferencja między tymi sygnałąmi.

0
  • #9 22 Lip 2010 12:30
    lisixx
    Poziom 10  

Koledzy a nie można by poustawiać AP-ków z funkcją WDS w miejscach gdzie jeszcze sygnał jest w miarę akceptowalny? Nie trzeba by było ciągnąć kabli po za zasilaniem (chyba że byłoby w pobliżu). AP-ki i tak trzeba by było kupić do pierwszego scenariusza, więc chyba warto spróbować.

EDIT:

Tak mogłoby wyglądać rozmieszczenie tych AP-ków.
    Oczywiście jeżeli coś przekłamałem to niech poprawi mnie ktoś ;)

Pozdrawiam, lisixx.

0
  • #10 22 Lip 2010 13:18
    bogiebog

Cytat:
    Koledzy a nie można by poustawiać AP-ków z funkcją WDS w miejscach gdzie jeszcze sygnał jest w miarę akceptowalny?

1) WDS to nie jest 'rock solid' technologia, wystarczająco dużo problemów będzie w budynku z łącznością komputer-AP-ek żeby do tego równania wprowadzać jescze WDS.
    2) Jeśli masz na myśli łańcuszek AP-eków
    router === AP1 => Ap2 => AP3 => AP4
    to zauważ że ruch ap2=>ap1 sumuje cały ruch ap2,ap3,ap4.
    3) WDS wymaga tego samego kanału co dodatkowo ogranicza przepustowość takiego rozwiązania.

0
  • #11 22 Lip 2010 14:21
    lisixx
    Poziom 10  

Cytat:
    2) Jeśli masz na myśli łańcuszek AP-eków
    router === AP1 => Ap2 => AP3 => AP4

To miałoby działać na takiej zasadzie. Najbardziej obciążony byłby router pierwotny. Ew. mogłyby się kontaktować między sobą routery AP1 - AP3 i AP2 - AP4. Pozwoliłoby to na wykluczenie routera z komunikacji podczas np. przesyłania plików z komputera podłączonego do AP1 do komputera podpiętego pod AP3

Cytat:
    3) WDS wymaga tego samego kanału co dodatkowo ogranicza przepustowość takiego rozwiązania.

Zauważ, że częstotliwości kanałów w sieciach wifi zachodzą na siebie. Są tylko 3 kanały, które nie będą na siebie wzajemnie oddziaływać. To samo się tyczy twojej teorii, jednak można to będzie obejść stosując inną polaryzację.

Myślę, że ostateczną decyzję powinien podjąć autor tematu - twoja teoria jest prawie niezawodna, lecz droższa i bardziej pracochłonna, natomiast moja tańsza, ale WDS'y są zawodne. Wszystko zależy od tego czego potrzebuje bardziej autor.

Pozdrawiam, lisixx.

0
  • #12 22 Lip 2010 18:22
    Miwhoo

Dziękuję za zainteresowanie tematem. Do zagadnienia będę podchodził za jakieś 2 tygodnie. Nie budowałem nigdy czegoś takiego, bo zawsze jak sam robię instalację, to dokładam LAN, tutaj niestety o tym zapomniano, wyszło dopiero jak zaczął być potrzebny internet.

Komputery ze sobą nie będą się komunikować, chodzi tylko o dostęp do internetu.

Tak jest w budynku 1, w budynku 2 mam zrobić żeby działało... dziś właściciel napomknął, że chciałby mieć zasięg na wszystkich 4 kondygnacjach...
    W przyszłym tygodniu podłączę router ze standardową anteną i pobiegam z laptopem, postaram się mapę zasięgu zrobić... wtedy może coś zaradzicie?
    Jak mówiłem wcześniej, nie zajmuję się zawodowo budową sieci WLAN, więc dlatego proszę o pomoc w wyborze rozwiązania technicznego... Dajcie czas do przyszłego tygodnia.

Pozdrawiam.
    Miwhoo.

0
  • #13 22 Lip 2010 19:39
    lisixx
    Poziom 10  

4 piętra to już dużo. WDS nie wchodzi w grę.

Na każdym piętrze będą różne sieci - na 4 piętrze sieć powiedzmy "4pietro" na kanale 1, na 3 piętrze "3pietro" na kanale 6, 2 piętro "2pietro" kanał 13, a piętro 1 może znowu pracować na kanale 1, ponieważ przez 3 stropy już się chyba sygnał wystarczająco wytłumi. Jeśli nie to można inaczej ustawiać kanały, np: 1P - kanał 1; 2P - kanał 4; 3P - kanał 8; 4P - kanał 13.

Albo zastosować scenariusz kolegi bogiebog, co jednak liczy się z kosztami kabla.

Najlepiej zrobimy jak poczekamy na testy w terenie ;)

Pozdrawiam, lisixx.

0
  • #14 22 Lip 2010 21:35
    Miwhoo

Zainstalowałem programik, trochę się pobawiłem - takiego narzędzia mi brakowało :D

Dam znać, jak wrócę z testów.

0