Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Xbox 360, zepsute kondensatory C4F12 i C5F6

21 Lip 2010 18:15 2412 10
  • Poziom 13  
    Witam!
    Czy wie ktoś może jaką wartość mają w/w elementy. Z góry dzięki za pomoc
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 25  
    Kondensatory C4F12 i C5F6 są identyczne i mają pojemność 10uF/6,3V. Służą one jako "odsprzężenie" zasilania pamięci i praktycznie ich brak nie powinien powodować większych (na "pierwszy rzut oka") problemów z działaniem konsoli.

Xbox 360, zepsute kondensatory C4F12 i C5F6 Xbox 360, zepsute kondensatory C4F12 i C5F6
  • Poziom 13  
    No bo mam taki problem z xboxem (błąd 0020), zamieniłem zaciski na radiatorach na śruby, ale niestety nie pomogło. Zauważyłem natomiast że na kilku kondensatorach smd jest zwarcie i nie wiem dlaczego
  • Poziom 25  
    Zdejmij radiator i sprawdź, czy zwarcie ustąpi. Twój problem najprawdopodobniej zmierza jednak do usterki połączeń BGA układu graficznego. Naprawa tego polega na reballingu GPU, ponieważ zwiększanie docisku radiatora do rdzenia GPU prowadzi do ugięcia płyty i w efekcie intensyfikacji wady połączeń BGA (pomijając niebezpieczeństwo pęknięcia rdzenia GPU).

Czy zwarcie obserwujesz również na kondensatorach SMD na górnej części GPU?

Utrzymywanie się zwarcia na kondensatorach SMD po zdjęciu radiatora może (choć oczywiście nie musi) oznaczać również uszkodzenie GPU - pewność co do tego można mieć jedynie po zdjęciu GPU z płyty i ponownym pomiarze tychże kondensatorów na GPU. Oczywiście do wylutowania GPU potrzebne jest odpowiednie wyposażenie warsztatu.
  • Poziom 13  
    Bez radiatora też są zwarcia. Na górnej części GPU również jest na niektórych kondensatorach zwarcie, a sprzętu do odlutowania nie mam :(
  • Poziom 25  
    Naprawa Twojej konsoli jest wobec tego możliwa w serwisie - niestety metody "domowe" (xclamp, opalarki, odlewy, kocyk itd. to półśrodki - czasem działają, ale najczęściej opóźniają o jakiś czas konieczność profesjonalnej naprawy konsoli). Tutaj mamy zwarcie, a to już symptom, który wymaga racjonalnego działania.
  • Poziom 13  
    Zauważyłem też że niektóre kondensatory w pobliżu CPU też są zwarte tak jak i wszystkie kondensatory elektrolityczne o pojemności 2700uF/6,3V. Te o pojemności 1500uF/16V są ok.

• VIP Zasłużony dla elektroda
    mazi937 napisał:
    Zauważyłem też że niektóre kondensatory w pobliżu CPU też są zwarte tak jak i wszystkie kondensatory elektrolityczne o pojemności 2700uF/6,3V.

Ciekawe jak to sprawdziłeś?
  • Poziom 25  
    Najprawdopodobniej zwarcie znajduje się na linii zasilania, a nie w samych kondensatorach. Jeśli kondensatory są spuchnięte, należy je wylutować i sprawdzić, czy zwarcie ustąpiło.
  • Poziom 13  
    Kondensatory nie są spuchnięte.