Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czujnik obrotów silnika (załączenie 12v przy 6 k obrotów)

21 Lip 2010 21:02 2079 5
  • Poziom 9  
    Poszukuje schematu takiego układu lub podpowiedzi jak przerobić istniejące projekty prostych obrotomierzy (jestem zielony ale polutować i pomyśleć umiem;) ). Dokładnie chodzi o układ który podłączony do alternatora lub obrotomierza w samochodzie przy danych obrotach (np. 6000 obr./min) ma podać 12 v na wyjściu lub zamknąć obwód przerwany owym układem.

Mam nadzieje że wyraziłem się dość jasno;)
  • Moderator Samochody
    NE555 zamieni impulsy na napięcie a dalej już mi się nie chce wymyślać. :D
  • Poziom 39  
    Jak umiesz myśleć to: impulsy obrotomierza trzeba uformować tak aby wszystkie były tej samej szerokości, wygładzić na filtrze tak aby otrzymać napięcie zmieniające się w zależności od obrotów, to napięcie porównać z jakimś wzorcowym regulowanym - jeśli będzie większe to ma załączać tranzystor, który z kolei będzie załączać np. przekaźnik. Silnik rozkręcamy do 6000 obrotów, mierzymy co nam wychodzi, regulujemy napięcie wzorcowe na tę sama wartość. Schematy popularnych obrotomierzy zawierają odpowiednie bloki, Trzeba jedynie dodać jakiś prosty komparator dla porównania napięć.

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    a moze jeszcze jakas podpowiedz, moze jakis prosty schemat?:>
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Chcesz gotowca? Proszę, wszystko w jednej kostce krzemu:
    LM2907 datasheet
    Podano przykładowe aplikacje i opis obliczeń.

Jak i to mało to poszukaj na elektrodzie gdzie już kilka takich układów było względnie w necie. Słowa kluczowe: limiter, shift light.

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Słowa kluczowe: limiter, shift light.

tego mi bylo trzeba;)