Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przepływowy podgrzewacz wody jako kocioł do wody c.w.u.

maciek_jr 21 Jul 2010 23:33 6040 2
    maciek_jr
    Level 11  
    Witam wszystkich.

Mam w domu piec na paliwo stałe, oraz zasobnik wody 300 litrowy. W okresie jesienno-zimowy z ciepłą wodą nie mam problemu. Natomiast w pozostałych ciepłych okresach nie chce mi się palić dla samej wody. Szperając w domowych stryszkach znalazłem przepływowy podgrzewacz chyba 3,5 kW 220v (niezbyt czytelna tabliczka znamionowa), oraz pompkę do co i cwu.

Teraz mam do was pytanko, czy lekko przerobiony podgrzewacz ( grzałki + pompka sterowana przez stycznik) o takiej mocy nagrzeje mi 1/3 zbiornika (100l (z a - zamknięte)), oraz jaką pompkę zamontować (wolałbym od cwu bo nowsza). Temperatury pilnować będzie elektroniczny sterownik ze zmienną nastawą (taki jaki montowany jest w bojlerach).

Przepływowy podgrzewacz wody jako kocioł do wody c.w.u.

Z góry dziękuję za zainteresowanie i pouczające podpowiedzi (rady).
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    ArteXL
    Level 24  
    Witam, raczej Twój pomysł się nie powiedzie. Proponuję montaż grzałki w zasobniku wody, plus izolacja termiczna zbiornika, termostat oraz zawór cisnieniowy (bezpieczeństwa).

Pozdrawiam
    ArteXL
    maciek_jr
    Level 11  
    Grzałki, też o tym myślałem, na dole zbiornika jest taki okrągły odkręcany dekiel. Jednak grzały by całą powierzchnię (300l), a tego nie chcę.

Nie napisałem że taki projekt chcę wykonać tymczasowo, w okresie jesiennym ma być gazyfikacja (mieszkam w małej wiosce). Myślałem żeby wstawić bojler, jednak gdy będę miał gaz zamontuje piec gazowy. Przyda się w okresie ferii do ogrzania domu i wody, a my na narty:D, no i w okresach ciepłych.

Planuję też wykonać solary, ale to już nie w tym roku.

Obecny zasobnik wody posiada izolację termiczną i zawór ciśnieniowy, Obok pieca co i zasobnika zamontowane są zbiorniki przeponowe (chyba tak to się nazywa, takie baniaki).