Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie silnikiem prądu stałego - elementy stanowiska

Zbyn96 22 Jul 2010 07:49 5393 6
 • #1
  Zbyn96
  Level 9  
  Hej:)

  Mam mały problem. Chce zrobić projekt o sterowaniu silnikiem prądu stałego w oparciu o sterownik PLC. W tym projekcie trzeba sterować prędkością silnika, układ ma wykrywać położenie silnika itp.
  Czy mógł by mi ktoś opisać ( w miarę szczegółowo) jakich elementów potrzebuję do stanowiska czyli ile przekaźników, styczników, zasilanie, zabezpieczenia itp. Czym wysterować ten silnik i mniej więcej jak to zrobić?
  Z góry dziękuję za wszelką pomoc:)
  [19-21.10.2021] Technology Days Zapisz się darmo
 • #2
  adamusx
  Level 27  
  Witam.
  Do tego projektu potrzebujesz sterownik dla silnika DC z możliwością regulacji prędkości (najlepiej przez jakieś wejście analogowe np 0-10V), oraz enkoder zamontowany na silniku, który będzie odczytywał jego położenie (i ilość obrotów).
  Podłączasz to do sterownika PLC (sterownik powinien być wyposażony w szybkie liczniki umożliwiające odczytywanie impulsów z enkodera) oraz wyjście analogowe do sterowania sterownikiem silnika.
  W zależności od mocy silników jakie chcesz testować musisz użyć sterownika o odpowiedniej mocy. Jeśli będą to silniki do mocy powiedzmy 100..200W i napięć zasilających 24V możesz zastosować sterowniki SDC106 lub SID1812 (poszukaj w google).
 • #3
  Zbyn96
  Level 9  
  Tylko że ja chciałem to zrobić na sterowniku Siemens S7 - 224 XP (o czym zapomniałem wcześniej napisać) . I czy ja mogę go podłączyć bezpośrednio do silnika wyposażonego w encoder bez dodatkowych kart rozszerzeń ??
 • #4
  jacorekelektroda1
  Level 1  
  a jaki masz silnik DC? Jaki jest prąd twornika? Jak mniejszy niż 15A to moze Ci wystarczy analogowy układ napęd DC do silników obcowzbudnych produkcji Apator Control DML 0015. Cena około 1500 zł
  www.acontrol.com.pl
 • #5
  elkam
  Level 15  
  Jak najbardziej, mozesz to zrobić korzystajac z PLC, pod pewnymi warunkami
  1) Do dyspozycji musisz mieć sterownik z wyjściem tranzystorowym najlepiej OC
  2) Jeśli prąd obciążenia będzie większy od znamionowego to należy uzyć odpowiednich kluczy tranzystorowych ( bipolarnych lub MOSFET .... itp)
  3) w odpowiedni sposób komutować ( przełączać ) klucze w celu uzyskania wirowania pola elektromagnetycznego.
  4) teoretycznie kontrolując komutację mozna określić położenie wirnika silnika
  5) mozna dołączyć enkoder i wykazać podstawę pwstawania ruch w polu elektromagnetycznym wspólne dla maszyn pradu stalego i zmiennego
  Pytanie ? co to ma być za maszyna ( silnilk) rodzaj ile biegunów, jakie bieguny ?
  Podaj więcej szczegółów lub zapytaj prowadzącego.
 • #6
  pawelradomsko
  Automation specialist
  Witam!
  Tak faktycznie można sterować silnik prądu stałego sterując go przez odpowiedni tranzystor (dla wysokich prądów warto zastanowić się nad IGBT) wypełnieniem PWM.
  Jeżeli silnik ma się szybko zatrzymywać - praca typu servodrive - to dodatkowy tranzystor z opornikiem chamującym lub zasilanie poprzez mostek czterech tranzystorów.
  Potrebny jest równierz zasilacz o napięciu wyjściowym o ok. 10% wyższym od maksymalnego dla danego silnika i właściwej wydajności prądowej.
  Wprzypadku gdy silnik ma uzwojony stojan to równierz zasilacz stojana - nie regulowany i najlepiej odseparowany galwanicznie od zasilacza wirnika.
  No ina koniec enkoder mechanicznie sprzężony z wałem silnika.
  Ewentualnie jakiś zadajnik szybkości lub pozycji wirnika.
  Więcej jeżeli podasz dokładniejsze dane silnika, szybkości i dokładności pozycjonowania.
  Pozdrawiam Paweł.
 • #7
  Zbyn96
  Level 9  
  Dane znamionowe silnika:
  Moc P = 8 W
  prąd znamionowy i I = 1.9 A
  napięcie znamionowe U = 12 V
  8000 obr/min

  Silnik ma być podłączony przez mostek H do sterownika i z pomocą sterownika PLC mam regulować prędkość obrotów generująć sygnal o odp. wypełnieniu PWM i kierunek. Silnik mam, sterownik również. Potrzeby jest mi odp. mostek (najlepiej niedrogi gotowy układ lub ewentualnie do samodzielnego montażu - może ktoś podać konkretny typ, producenta itp.). Do silnika ma być podłączony enkoder i za pomocą szybkich liczników w PLC zczytywana ma być ilość impulsów a w ten sposób określane położenie.
  Najbardziej zależy mi na tym mostku. jeżeli ktoś może mi tak jak wcześniej napisałem typ i producenta i ewentualnie stronę internetową gdzie to można kupić lub gotowy schemat z spisem elementów.
  Przyznam szczerze że za bardzo się na tym nie znam i dlatego bardzo potrzebuję pomocy.