Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa stacji dokującej z głośnikiem i baterią

zawias2704 22 Lip 2010 12:36 2133 25
  • #1 22 Lip 2010 12:36
    zawias2704
    Poziom 9  

Witam,
    Całkowicie nie znam się na elektronice :D
    Mam taki mały głośniczek no-name:
    Budowa stacji dokującej z głośnikiem i bateriąBudowa stacji dokującej z głośnikiem i baterią

No i chcę sobie zrobić z tego stację dokującą do empetrójki, z tym, że na baterię. No i ma to wyglądać tak:
    Budowa stacji dokującej z głośnikiem i baterią (to jest pudełko. z lewej głośnik, z prawej empetrójka (podłączona przez minijack), z tyłu będzie ten głośnik podłączony do baterii za pomocą kabla minijack. No właśnie, tylko czy da się tak zrobić?
    Mam głośnik. Podłączam minijackiem do plusa i minusa, no i co dalej? Chcę tego głośnika podłączyć do baterii i do wtyczki, żeby dźwięk z tej mp3 szedł przez głośnik. Tylko jak?

No i jaka bateria utrzyma stosunkowo długo ten głośnik? Myślałem nad baterią 3R12.
    Liczę na Waszą pomoc.

-1 25
  • Pomocny post
    #2 22 Lip 2010 12:45
    Emil2543
    Poziom 16  

Potrzebny jest wzmacniacz bez niego możesz sobie podłączyć słuchawki :idea:

0
  • #3 22 Lip 2010 13:06
    zawias2704
    Poziom 9  

No a bateria?

Dobra, mam takie coś w starych głośnikach (z nich mam tą satelitkę):

Budowa stacji dokującej z głośnikiem i bateriąBudowa stacji dokującej z głośnikiem i baterią

Ale przecież to jest duperelek, 2 waty... Na pewno trzeba do tego zasilacz?

0
  • #4 22 Lip 2010 13:39
    Emil2543
    Poziom 16  

Do jednego głośnika wystarcza jak połączysz 2 kanały ze sobą zrób jeszcze zdjęcie tej czarnej kostki z wieloma nóżkami

0
  • #5 22 Lip 2010 13:49
    zawias2704
    Poziom 9  

Budowa stacji dokującej z głośnikiem i bateriąBudowa stacji dokującej z głośnikiem i bateriąBudowa stacji dokującej z głośnikiem i baterią
    Mam nadzięję, że o to chodzi.
    Ale już trochę zgłupiałem. To jednak nie trzeba wzmacniacza? Głośnik 4Ω, 2W, ma to być konstrukcja przenośna.

0
  • #6 22 Lip 2010 14:13
    Emil2543
    Poziom 16  

Źle mnie zrozumiałeś wzmacniacz jest stereo złączysz ze sobą 2 kanały i podłączysz do głośnika. Zasilać wzmacniasz możesz z baterii 4,5V

0
  • #7 22 Lip 2010 14:15
    zawias2704
    Poziom 9  

Więc co mam wyciągnąć z tego układu z poprzedniego mojego posta?

0
  • #8 22 Lip 2010 14:32
    Emil2543
    Poziom 16  

Całą płytkę
    Jeszcze zdj płytki od strony ścieżek
    Do żółtych kabelków podłącz baterie 4,5V (edit)
    Do czerwonego i czarnego ten biały podwójny obok

0
  • #9 22 Lip 2010 14:56
    zawias2704
    Poziom 9  

Eh, sprawa się utrudniła z przyczyn mechanicznych. Nie mogę wyciągnąć tej płytki, bo te przekręcadła i włącznik (ta czarna kostka z wieloma nóżkami) przeszkadzają. Zniszczę ten przedni panel.

No i to, o co prosisz:

Aha, no i mam tutaj dwa "podwójne białe kabelki". Jeden do wtyczki minijack, drugi ślepy. Rozumiem, że mam podłączyć ten ślepy? Żółty mam obciąć i podłączyć baterię - ok. Ale który +, który -? Bez znaczenia?

0
  • #10 22 Lip 2010 15:18
    szwagier3
    Poziom 10  

Z zewnętrznej strony zdejmij pokrętła (po prostu je ściągnij). pod nimi ukaże się ośka potencjometru i nakrętka, którą musisz odkręcić.

Przy przełączniku (czarna kostka z wieloma nóżkami) zrób podobnie, też ściągnij nakładkę (to białe okrągłe :) ) i dalej pokaż zdjęcie bo nie wiem na jakie mocowanie jest ten przełącznik.

0
  • #11 22 Lip 2010 15:22
    zawias2704
    Poziom 9  

Proszę:

A jak to jest z kablami (ostatnie pytania ostatniego posta)?

0
  • #12 22 Lip 2010 15:30
    szwagier3
    Poziom 10  

Co do spraw mechanicznych: po prostu odkręcasz nakrętki widoczne na zdjęciu i wyjmujesz płytkę.

Co do kabli:
    Żółte kable to są kable od zasilania. Z tego co widzę na płytce jest już układ prostowniczy, czyli na płytkę dochodzą kable z transformatora, czyli po prostu prąd zmienny. najlepiej byłoby obczaić, gdzie się kończy układ zasilający i tam podłączyć baterię.

Jedna para kabli białych to po prostu wejście sygnału do głośników z komputera. C odo drugiej pary... hmm mówisz, że "ślepa" prawdopodobnie podpięty był tam drugi głośnik, czyli jest to drugie wyjście z wzmacniacza, na drugi głośnik.

Zaraz popatrzę co do baterii, a minijacka podłączasz do wyjścia mp3.

edit:

Co do obudowy to przecież mógłbyś ją zostawić, ale to już jak wolisz, ale tka to przynajmniej będziesz miał gotową obudowę do układu.

Jak z baterią? nie wiem. Nie wiem czy można podłączyć ją do układu prostowniczego; niech wypowiedzą się mądrzejsi ode mnie.

0
  • #13 22 Lip 2010 15:37
    zawias2704
    Poziom 9  

Cytat:

Co do spraw mechanicznych: po prostu odkręcasz nakrętki widoczne na zdjęciu i wyjmujesz płytkę.

Ok, zaraz to zrobię.

Cytat:

Co do kabli:
    Żółte kable to są kable od zasilania. Z tego co widzę na płytce jest już układ prostowniczy, czyli na płytkę dochodzą kable z transformatora, czyli po prostu prąd zmienny. najlepiej byłoby obczaić, gdzie się kończy układ zasilający i tam podłączyć baterię.
    No od tych żółtych idzie do takiego czegoś, na czym jest napisane "230V/10V/0.3A" - więc to chyba transformator.

Cytat:

Jedna para kabli białych to po prostu wejście sygnału do głośników z komputera. C odo drugiej pary... hmm mówisz, że "ślepa" prawdopodobnie podpięty był tam drugi głośnik, czyli jest to drugie wyjście z wzmacniacza, na drugi głośnik.
    Tak była w drugim głośniku. Mam nigdzie tego nie podłączać? Najlepiej będzie obciąć chyba, bo obudowa mała i przeszkadzać będzie.

Cytat:

Zaraz popatrzę co do baterii, a minijacka podłączasz do wyjścia mp3.
    No wiadomo, że minijacka wkładam do mp3 :)

Cytat:

edit:

Co do obudowy to przecież mógłbyś ją zostawić, ale to już jak wolisz, ale tka to przynajmniej będziesz miał gotową obudowę do układu.

No wziąłem taką samą obudowę z drugiego głośnika, z tym, że panel sobie zrobię inny. Wytnę sobie z drewna kawałek, zrobię wnęki itp., ale to nie problem. Teraz ta elektronika...

Cytat:
    Jak z baterią? nie wiem. Nie wiem czy można podłączyć ją do układu prostowniczego; niech wypowiedzą się mądrzejsi ode mnie.

Ciekawe, czy "mądrzejsi" (chodzi Ci zapewne o osoby posiadające większą wiedzę) zaglądają do piaskownicy.

0
  • #14 22 Lip 2010 15:49
    szwagier3
    Poziom 10  

No do drugiej pary białych (nie podłączonych) można podpiąć drugi głośnik, wtedy będzie stereo. Jeśli zostawisz nie podłączone będzie grał tylko ten jeden głośnik.

Cytat:
    No od tych żółtych idzie do takiego czegoś, na czym jest napisane "230V/10V/0.3A" - więc to chyba transformator.

Dobrze, że to ująłeś! Z tego wynika, że układ potrzebuje zasilania jakieś 10V o natężeniu 0.3A! Z tego wynika, że bateria 4,5V na pewno nie wystarczy. Można by spróbować z baterią 9V (taka prostokątna). Chociaż myślę, że bez sensu robić wzmacniacze na baterie, ponieważ z reguły wzmacniacze mają spory pobór prądu i na baterii długo nie pojadą. Chociaż jeśli to głośnik 2W to może chwilę pogra :)

Z noty katalogowej układu wynika, że napięcie może być w granicach 3-15V. Dobrze zwracam honor :) Na baterii 4,5V będzie grał ale według mnie baardzo cicho.

0
  • #15 22 Lip 2010 15:56
    zawias2704
    Poziom 9  

Jeśli te 9V nie są drogie, to mogę sobie taką kupić. Jeśli jednak 4,5V będą grały wystarczająco głośno, to dokupię drugą i je połączę. Ale nadal nie wiesz, jak tą baterię podłączyć? Mógłbym teraz dla próby podłączyć LR6 :)

0
  • #16 22 Lip 2010 16:00
    szwagier3
    Poziom 10  

Można też połączyć dwie 4,5V, aby otrzymać 9V. Można, można... Ale pamiętaj, żeby uzyskać to 9V musisz podłączyć je szeregowo: minus pierwszej do jednego żółtego kabla, plus pierwszej do minusa drugiej i plus drugiej do drugiego żółtego kabla.

Co do podłączenia, podłącz. Na pewno niczego nie spalisz. Nie wiem jaki skutek jest po podpięciu prądu stałego do prostownika, który ma właśnie zrobić prąd stały, czy napięcie spadnie czy co?? nie wiem, ale spróbuj, jak to mówią "Do odważnych świat należy! " :)

0
  • #17 22 Lip 2010 16:02
    zawias2704
    Poziom 9  

Ale mogę chyba zrobić tak jakby prąd zmienny, co? Podłączyć baterię do wtyczki AC?

0
  • #18 22 Lip 2010 16:07
    szwagier3
    Poziom 10  

Chodzi ci o to, żeby baterie podłączyć do transformatora, do wtyczki sieciowej 230V? Nie no bez sensu. Transformator ma za zadanie właśnie "przemienić" napięcie z 230V w tym wypadku na 10V prądu zmiennego. i dopiero w układzie prostowniczym jest znowu "przerabiany" na prąd już stały.

A bateria daje ci prąd stały o napięciu zależnym właśnie od baterii (paluszek - 1,5V, "płaska" - 4,5V itp.)

Zróbmy tak: daj jeszcze zdjęcie płytki od strony ścieżek, nóż widelec, uda się wyczaić gdzie się kończy układ prostowniczy i tam się wepnie baterię :)

0
  • #19 22 Lip 2010 16:13
    zawias2704
    Poziom 9  

Od strony ścieżek to znaczy?

0
  • #20 22 Lip 2010 16:16
    szwagier3
    Poziom 10  

No po prostu z drugiej strony.

0
  • #21 22 Lip 2010 16:27
    zawias2704
    Poziom 9  

Edit: Dobra, baterię już w te żółte kable wkleję. A mam pytanie: czy mogę zamiast lutowania łączyć wszystko taśmą... papierową? :) Bo nie mam akurat izolacyjnej.

0
  • #23 22 Lip 2010 16:48
    szwagier3
    Poziom 10  

Teoretycznie możesz łączyć taśmą, ale lutowanie będzie trzymało lepiej i jest to rozwiązanie długoterminowe. A taśmą, po jakimś czasie zacznie tu nie łączyć, tu rdzewieć. Więc potem wszystko ładnie polutuj.

Napisz czy gra po podłączeniu baterii do żółtych kabli.

0
  • #24 22 Lip 2010 17:48
    Emil2543
    Poziom 16  

Podłącz tak jak na zdjęciu

0
  • #25 23 Lip 2010 14:32
    zawias2704
    Poziom 9  

@szwagier3: Nie, po podłączeniu żółtych kabli nie gra.
    @Emil2543: Dzięki, w ten sposób gra :) Kupiłem bateryjkę 4,5V - jest głośno nawet :) Jeszcze byś mógł napisać, skąd wiedziałeś, że tam to ma być?

0
  • #26 23 Lip 2010 15:49
    Emil2543
    Poziom 16  

Prześledziłem mostek prostowniczy :D

0