Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płytki rozwojowe do mikroprocesorów AVR

leonow32 22 Lip 2010 13:43 12004 16
  • Płytki rozwojowe do mikroprocesorów AVR
    Płytka stykowa fajna jest, ale montowanie wyświetlacza multipleksowanego czy klawiatury matrycowej, choć proste, jest jednak bardzo czasochłonne. Rozwiązaniem są proste płytki, gotowe do podłączenia przy pomocy kabelków taśmowych - cyk i już działa :) a my nie tracimy czasu i od razu możemy przystąpić do pisania programu.

W zamieszczonym niżej plikach znajdują się:
    - wyświetlacz multipleksowany trójkolorowy
    - klawiatura matrycowa
    - osiem klawiszy
    - dipswitch
    - ledbar
    W przygotowaniu mam moduł do karty SD, ukłądzik RTC z bateryjką oraz przejściówkę z wyświetlacza LCD ze złączem 2x7 pinów, aby dało go się wetknąć w płytkę stykową.

Te zdjęcia pokazują ten sam układ w dwóch wersjach. Jedna zmontowana w godzinę, druga w kilka minut.
    Płytki rozwojowe do mikroprocesorów AVRPłytki rozwojowe do mikroprocesorów AVR

Wyświetlacz trójkolorowy
    Cztery wyświetlacze 7-seg ze wspólną anodą, a właściwie dwiema anodami - czerwoną i zieloną. Łącznie dają kolor żółty. Segmenty i anody zapalane są zerami. Można zastosować również zwykłe jednokolorowe wyświetlacze.
    Płytki rozwojowe do mikroprocesorów AVR Płytki rozwojowe do mikroprocesorów AVR Płytki rozwojowe do mikroprocesorów AVR

Klawiatura matrycowa 4x4
    Bardzo prosty sposób na podłączenie większej ilości klawiszy do 8-bitowego portu mikrokontrolera. Dokładny opis działania i przykładowy program znajduje się na mojej stronie (link na dole)
    Płytki rozwojowe do mikroprocesorów AVR Płytki rozwojowe do mikroprocesorów AVR Płytki rozwojowe do mikroprocesorów AVR

Klawisze
    Dopiero po wykonaniu tej klawiaturki mogłem wpadłem na pomysł, by dorzucić jakieś rezystory podciągające, ale jako że jestem przyzwyczajony do AVR-ów to nie pomyślałem o tym ;)

DIPswitch
    Po prostu osiem przełączników. Co tu dużo gadać ;)

LEDBAR
    10 diodek LED w jednej scalonej obudowie. Małe i wygodne. Choć proste, układ był mi bardzo przydatny, kiedy zaczynałem zabawę z procesorami.

Kabelki i taśmy
    Do wyżej zamieszczonych bajerów pasują idealnie takie kabelki i tasiemki 4-żyłowe. Wyglądają bardzo ładnie, a ich wykonanie wbrew pozorom jest bardzo proste i szybkie. Tymi kabelkami łączę wszystko w całość, a mikrokontroler siedzi na płytce stykowej. 4-żyłowe kabelki okazały się niezwykle przydatne np przy łączeniu wyświetlacza LED oraz LCD (linie DB4,5,6,7), kolumn i wierszy klawiatury, a także całej reszty.
    Płytki rozwojowe do mikroprocesorów AVR Płytki rozwojowe do mikroprocesorów AVR

Dokładny opis tego wszystkiego i przykładowy program do obsługi klawiatury znajdziecie na mojej stronie pod adresem
    http://leon-instruments.blogspot.com/2010/07/pytki-rozwojowe-do-mikrokonrolerow.html

Sorry, że nie skopiuję wszystkiego tutaj, ale jak wcześniej kopiowałem rzeczy z mojej strony na elektrodę to mnie wywalało z Google za powielanie materiałów

W załączniku na dole płytki w formacie PDF gotowe do wydruku a także pliki z programu KiCAD - schematy i płytki do edycji.
    Załączniki:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    leonow32

Poziom 30  
    leonow32 napisał 1995 postów o ocenie 1164, pomógł 37 razy. Mieszka w mieście Poznań. Jest z nami od 2007 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    Radzio M.
    Poziom 33  
    Co to za materiał pod laminatem?
  • Computer ControlsComputer Controls
    krzysiek_p
    Poziom 13  
    Wygląa na tą piankę z tacek na żywność - depron. No a sam zestaw fajny, sam mam coś podobnego, ale proc też na osobnej płytce, razem z gniazdem usb do bootloadera :)
    gbd.reg
    Poziom 21  
    Ładne, ale się przyczepię :)

:arrow: Na schemacie wyświetlaczy 7 segmentowych masz 2 kolory, a piszesz o 3 kolorowych.

:arrow: Do klawiatury matrycowej dodałbym diody szeregowo ze switchami, żeby po wciśnięciu np. na raz przycisków 0, 1 i 4 program na mikrokontrolerze nie myślał, że są wciśnięte przyciski 0, 1, 4 i 5.
    TokamakPl
    Poziom 16  
    Fajne dla początkujących ale wszystkie wymienione elementy można zastąpić komputerem podłączonym do uC przez interfejs szeregowy, co jest rozwiązaniem dużo prostszym i przyjemniejszym przy prototypowaniu.
    matgaw
    Poziom 15  
    Wsystko fajnie, tylko autor chyba zapomniał że te płytki trzeba najpierw... samemu zrobić. Więc chyba nie będzie to szybsze niż płytka stykowa
    gbd.reg
    Poziom 21  
    matgaw :arrow: Rozwiązanie jest szybsze jak już się te płytki ma, bo prototyp na płytce stykowej się kiedyś rozmontuje i zmontuje tam coś innego, co będzie wymagało znowu robienia odpowiednich układów kabelkami, a gdy się ma takie płytki to wystarczy je podłączyć. Owszem, proces tworzenia jest dłuższy, ale robi się raz i używa się dużo wygodniej.
    leonow32

Poziom 30  
    :arrow: Radzio M.
    To zwykłe styropianowe tacki po pierogach :) doskonałe na wykończenie układu, żeby nie drapał stołu i jednocześnie ładnie wyglądał :)

:arrow: gbd.reg
    W wyświetlaczach są diody zielone i czerwone, a gdy jednocześnie się świecą dają kolor żółty, który policzyłem za trzeci kolor ;) na upartego można by dodać jeszcze pomarańczowy i limonkowy, ale już bez przesady :)

:arrow: matgaw
    Płytki genialnie upraszczają budowę prototypów. Wystarczy... wetknąć kabel i działa. Żeby za wiele kabli nie trzeba było wtykać - po to są taśmy 4-żyłowe. Wytrawienie i zlutowanie takiego wyświetlacza LED jest szybsze niż jego montaż na płytce stykowej. Zobacz sobie na zdjęciu na górze ile kabelków trzeba było misternie poutykać aby uzyskać taki sam efekt (plus jeszcze 16 rezystorów i 8 tranzystorów)
    leo1
    Poziom 14  
    Witam.

Mam pytanie bardziej do zbudowanego układu. Co to za układ, za pomocą którego całość jest łączona kablem USB? To zdaje się jakiś gotowy moduł.
    hubert_jaworski
    Poziom 11  
    Świetny pomysł - sam stosuję takie rozwiązanie - bo jak chodzi coś po głowie to można to bardzo szybko zbudować, rozbudować i przebudować :)
    Ja w swoich gotowych modułach mam jeszcze (większość z nich to malutkie płytki ale dzięki temu nie mam plątaniny kabli i wszystko jest gotowe w parę minut) moduły: IR, czujnik temperatury na 2x DS1820, czujnik temperatury na LM35, czytnik kart chipowych, interfejs klawiaturowo-com'owy PS2 (max232), wyswietlacz, uln2803+ przekazniki i brzeczyk. Teraz dodatkowo powstaje (też jako moduł) odbiornik na 433MHz.

Lubię takie projekty, które w prosty sposób ułatwiają znacząco życie. Gratulacje.
    krzysztofh
    Poziom 29  
    Pomysł trafiony. Funkcjonalne moduły, ale myślę, że byłoby jeszcze lepiej gdyby te płytki łączyły się z płytka montażową za pomocą goldpinów. Wtedy połączeń mogłoby być mniej lub były by mniejsze (krótsze). Jak widać na zdjęciach po dołączeniu taśm też robi się pająk.
    ezbig
    Poziom 19  
    Do tej linijki diodowej można jeszcze dodać drabinkę rezystorową w jednej obudowie. Nie trzeba wtedy tylu rezystorów. Nie wiem czy są na 10, ale na 8 na pewno bo mam takie.
    _WITAXING_
    Poziom 10  
    A co to za układ zmontowany z tych płytek rozwojowych??
    Do czego on służy?

Chodzi mi o ten z pierwszego postu.
    Woytek130
    Poziom 16  
    A czemu ledbar i dipswitch są w podstawkach ? Tak łatwo je uszkodzić, czy dla bezpośredniego wkładania w płytkę przy innych projektach ?
    leonow32

Poziom 30  
    DIPswitch już mi się uszkodził - jeden z przełączników pozostawał zawsze rozwarty. Dość szybko się zepsuł, więc nie wiem czy to wada fabryczna czy może ja go załatwiłem :)

Ledbar mam tylko jeden i wolałem go nie wlutowywać na stałe, bo z resztą po co. Może kiedyś jeszcze się przyda do innych celów, to wtedy go wyciągnę i już. Wot tieknika :)