Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rejestrator napięć na ARM + dotykowy LCD. Diagnostyka

Petros 23 Lip 2010 23:29 39126 73
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.
    Rewelacyjny projekt
    Moim zdaniem nagroda w konkursie murowana
    W końcu coś porządnego a nie cały czas jakieś powielane zasilacze
    Pertros pamietam jeszcze Twój skaner diagnostyczny do fiata
    Ciekaw jestem czym zaskoczysz nas następnym razem - aż starch pomyśleć:D
    Oby wiecej takich pomysłów
  • Computer Controls
    Petros
    Poziom 20  
    technics6 napisał:
    Co do prędkości zapisu na SD - karta CF pewnie była by szybsza...

Co do zasilania - są teraz na rynku dostępne tanie akumulatorki Li-ion. Gdyby zmieściły Ci się 18650 w obudowie... Kawałek ładowarki do Li-Ion to trochę skomplikowana sprawa (trzeba mierzyć prąd, napięcie, temperaturę), ale skoro poradziłeś sobie z tym to powinieneś poradzić sobie z ładowarką.

Dodano po 16 [minuty]:

Tylko nie wiem po co te pozaokrąglane przyciski w menu :) To bitmapy, czy rysujesz je "programistycznie"?

Dodano po 22 [minuty]:

Jeszcze jedno pytanie - te niedrogie wyświetlacze z Maritex'u mają dobry kontrast? Widać coś w świetle słonecznym? Jest widoczność przynajmniej taka jak w tanich GPS-ach ze "sklepu nie dla idiotów"?

Z tym zasilaniem bede kombinował coś na przysłość.
    Może jakieś kwasowo ołowiowe? Wiem że są łatwe w ładowaniu, wystarczy jeden układ. Do Ni-Cd trzeba ładowarki, ma ktoś może jakąś teorie na ten temat albo przykład? Nie wiem co było by optymalne. Conajmniej 1 Ah minimum musi być.

Zaokrąglone przyciski są "bitmapą". Mają na celu poprawić estetykę i intuicyjność (takie było założenie, a wszyło to co widać ;) ). Są to przerobione pliki BMP ( wyciągnięte dane RGB za pomocą własnego programu) i zapisane na karcie SD.

Jeśli chodzi o wyświetlacz kontrast jest naprawde dobry. obraz wyraźny, kolory żywe (porównuje do mojego 4letnirgo PDA z LCD o tej samej przekątnej i rozdzielczości). Na słońcu widać niewiele, tak jak w większości LCD, jest chyba podobnie jak w PDA średniej jakości.

P.S. Co do jakości LCD polecić moge jeszcze inny mój film:
    http://www.youtube.com/user/petros6011#p/u/2/alx1i29wwqU
    Przy okazji film ten pokazuje prototyp wykonany do testów tego LCD i procesora LPC. Widać tam makabryczną przejściówkę z obudowy TQFP64 na DIL :!:
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    TokamakPl
    Poziom 16  
    Petros napisał:
    nie rozumie z tym mini USB. Mam zwykłe USB i to chyba wystarczy. Jeśli chodzi o upgrade firmeware to nie wiem (jeszcze) jak zrobić bo to mój pierwszy projekt na ARM dopiero. Napisz co to daje i jak sie robi jak masz jakieś doświadczenia albo daj linka do wiedzy.

Oczywiście! Szukałem złącza mini USB na obrazie ścieżek a na pierwszym zdjęciu dokładnie widać połączenie USB B. USB mini b jest najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem ze względu na rozmiar (wszelkie palmtopy, telefony generalnie małe urzadzenia) dlatego również tutaj się takiego rozwiązania spodziewałem.

Niestety nie mam jeszcze doświadczenia z ARM ale ciekawe źródło mogę podać: http://www.sparkfun.com/commerce/tutorial_info.php?tutorials_id=94&sipp=1&page=3
    Myślę że jest to rozwiązanie idealne do Twojego projektu. Binarkę wrzuca się na kartę flash przez usb, urzadzenie resetuje i już jest wgrane:D
    Petros
    Poziom 20  
    technics6 napisał:

Kwasowo-ołowiowy będzie ciężki, jeżeli nawet waga Ci nie przeszkadza - przy upadku będzie większe ryzyko połamania obudowy itp.

Taki akumulatorek 18650 to fajne źródło energii. Ma 2Ah i 3,6V, co daje ponad 7Wh z jednego ogniwa, które jest... małe i lekkie. Ładowanie Li-ion to faktycznie skomplikowana sprawa, nawet jeżeli jesteś bardziej programistą niż elektronikiem - raczej sobie poradzisz :) Coś na zachętę:

Rejestrator napięć na ARM + dotykowy LCD. Diagnostyka

Źródło: Link do datasheeta MCP73842
    Kosztuje w TME mniej niż 10zł i jest łatwy w użyciu. Są teraz w sprzedaży akumulatorki "protected" które pilnują same swojej temperatury więc nie powinny wybuchać jeżeli źle zaprojektujesz ładowarkę.

Kiedyś miałem fajny artykuł, takie kompendium o ładowaniu Li-Ion ale zgubiłem :( Były tam gruntownie opisane metody ładowania ("minus delta V", "delta T") i chyba to było nawet po polsku. Może ktoś z forumowiczów znajdzie. Z obcojęzycznych artykułów - tutaj trochę jest, ale nie wszystko:

Dzieki za rady, przydadzą sie. Byłbym wdzięczny za ten artykuł.

technics6 napisał:

Wcale się nie czepiam do tego co wyszło, wyszło ładnie, tylko ja bym użył mocy obliczeniowej i czasu procesora do czegoś innego :)

moim zdaniem mogło być lepiej, wyświetlacz daje nieograniczone możliwości, ale średni ze mnie grafik. Te bitmapy nie mają wielkiego wpływu na moc procesora bo jest wyświetlana tylko raz po odczycie danych z karty SD a potem są tylko uaktualniane wartości w trakcie zmniany parametrów. Sam wykres, osie i linie są generowane programowo
    kekon
    Poziom 17  
    Cytat:
    nie rozumie z tym mini USB. Mam zwykłe USB i to chyba wystarczy. Jeśli chodzi o upgrade firmeware to nie wiem (jeszcze) jak zrobić bo to mój pierwszy projekt na ARM dopiero. Napisz co to daje i jak sie robi jak masz jakieś doświadczenia albo daj linka do wiedzy.

Na początku gratuluję wykonania świetnego projektu - wygląda jak w pełni profesjonalny przyrząd. Wielu świeżo upieczonych inżynierów po politechnikach o profilu elektronicznym (znam to z "autopsji") nie potrafi wykonanać banalnych układów elektronicznych nie mówiąc już o jakimś projekcie z mikrokontrolerem. Ten projekt jest przykładem w pełni profesjonalnej konstrukcji.

Co do upgrade przez USB to nie jest to sprawa łatwa ale możliwa do zrobienia.
    Jeśli mikrokontroler wyposażony jest w USB to jednym ze sposobów na realizację tego zadania jest wykorzystanie gotowego firmware dostarczanego przez producenta układu (na stronach www można znaleźć różne przykłady).
    Oczywiście implementacja różnych firmowych firmware często sprawia sporo kłopotów z uruchomieniem i bywa że lepiej jest napisać własne. Co do samego USB to wbrew pozorom protokół tego interfejsu jest prosty (gorzej sprawa wygląda ze sterownikami na PC). Na tej stronie opisano w elegancki sposób protokół USB - wystarczy przeczytanie ok. 40 stron i wszystko będzie jasne (nigdzie w necie nie znalazłęm bardziej jasnego opisu działania USB).

http://www.beyondlogic.org/usbnutshell/usb1.htm

Nie polecam czytania oficjalnej specyfikacji USB (ponad 600 stron !) gdyż już od czytania pierwszych stron można dość do wniosku, że jest to wodolejstwo.
    Do realizacji upgrade oprogramowania można wykorzystać klasę communications device class. Wówczas twoje urządzenia pojawi się w PC jako zwykły port szeregowy, który obsługuje sie programowo jak port COMM. Niestety wymagane jest zainstalowanie sterownika, którego trzeba będzie ściągnąć z internetu. Innym sposobem (który nie wymaga żadnego sterownika) jest zrealizowanie na karcie pamięci, która jest w twoim przyrządzie systemu plików FAT. Wówczas przyrząd pojawi się w systemie jako dysk i nie wymagane są żadne sterowniki. Komunikacja pomiędzy przyrządem i PC może odbywać sie poprzez zapis i odczyt jakiegoś pliku na dysku. (np. jeden plik do zapisu danych a drugi do odczytu). Znając adresy przechowywania plików na karcie pamięci można wyłapywać moment gdy PC zapisuje do pliku zawierającego upgrade programu i dokonywać przeprogramowywania pamięci FLASH. To oczywiście wymaga zrealizowania na dysku systemu plików (najlepiej FAT32), protokołu USB i poleceń SCSII które są wysyłane przez USB do zapisywania i odczytywania danych z Pendrive (Twoje urządzenie byłoby właśnie wykrywane jako Pendrive).
    To wszystko wygląda dość skomplikowanie tak więc chyba lepszym sposobem (i szybszym) będzie poszukanie gotowych przykładów na upgrade oprogramowania na stronie firmy mikrokontrolera.
    TokamakPl
    Poziom 16  
    Kolego kekon po co kombinować jeżeli jest eleganckie rozwiązanie podane przeze mnie wyżej? Nie ma co wynajdywać koła na nowo.
  • Computer Controls
    kekon
    Poziom 17  
    Cytat:
    Kolego kekon po co kombinować jeżeli jest eleganckie rozwiązanie podane przeze mnie wyżej? Nie ma co wynajdywać koła na nowo.

W podanym linku jest wykorzystany FAT16, który niedługo wyjdzie z użycia.
    MirekCz
    Poziom 35  
    Można ładować Li-ion/poly jeszcze prościej.
    Jest mały i prosty układ MAX1555 - podłączysz do USB i masz ładowanie prądem ~80mA , lub do zewnętrznego źródła zasilania i masz 400mA (układ ma dwa oddzielne wejścia). Teoretycznie możesz te 400mA ciągnąć z USB, ale nie jest to do końca zgodne ze specyfikacją.
    Układ posiada także informację o ładowaniu. Korzystałem w kilku projektach i działa bardzo fajnie.

Do dostania za 15zł od ręki w moim sklepie - http://robodudes.com/czesci-elektroniczne/23-max1555-sot23-5.html
    Petros
    Poziom 20  
    dzięki za rady

Na razie mam tylo komunikacje z PC jako COM Port. Musze się wgłębić w te botloadery itp.

Ten układ MAX1555 jest bardzo ciekawy.

A tak na marginesie czy istnieją jakieś firmy które oferują wykonanie obwodów drukowanych wg własnego projektu, poskładanie urządznia i wykonanie sensowanej obudowy?
    kekon
    Poziom 17  
    Generalnie urządzenie, które ma bootloader zawiera 2 oddzielne fragmenty programu - jeden to właśnie bootloader, który realizuje programowanie pamięci flash nowym programem i program właściwy ("program użytkownika"). Bootloader jest umieszczony w innej części pamieci flash - nie może być możliwości jego skasowania (no i oczywiście musi być napisany bez błędów, gdyż inaczej trzeba będzie przeprogramować całość programatorem).
    Procesor po resecie musi wejść w program bootloadera i po sprawdzeniu, że istnieje program użytkownika wykonuje po prostu skok do niego. W celu sprawdzenia czy program użytkownika istnieje i czy został poprawnie zaprogramowany często robi się na końcu pamięci flash sumę kontrolną obliczoną z całego programu użytkownia (najlepiej CRC). Program bootloadera sprawdza, czy suma jest poprawna i dopiero wtedy wykonuje skok. (suma musi być zaprogramowana dopiero po poporawnym zapisaniu całego programu użytkownika). Gdy suma jest nieprawidłowa, program bootloadera nie powinien przechodzić do programu użytkownika, tylko oczekiwać na ponowne zaprogramowanie. (np. może nastąpić sytuacja, gdy podczas upgrade np. zniknie zasilanie albo użytkownik przerwie proces upgrade'u).
    Podczas tworzenia programu z bootloaderem najlepiej stworzyć 2 oddzielne projekty w środowisku programistycznym - jeden zawierający wyłącznie bootloader a drugi - program użytkownika. Na bootloader trzeba zarezerwować część pamięci flash (zwykle jest to kilka KB).
    Istnieje czasem problem używania tych samych przerwań przez bootloader a potem przez program użytkownika. Wielu programistów twierdzi, że bootloader nie powinien używać przerwań (bo rzekomo nie da sie wtedy "pogodzić" ich z przerwaniami w programie użytkownika). Jest to tylko częściowa prawda, gdyż można tak zrealizować procedury ubsługi przerwań, że będą one używane zarówno przez bootloader jak i program użytkownika. W procesorach ARM można to zrobić bez większych problemów zwłaszcza w układach Cortex-M3.
    kriss68
    Poziom 20  
    A ja mam pytanie odnośnie zamocowania wyświetlacza a raczej jego podłączenia. Wszystkie linie sygnałowe wyprowadzone są na taśmie a na wzorze pcb nie widzę miejsca na gniazdko dla niej. Stosujesz jakąś przejściówkę po drodze?
    Petros
    Poziom 20  
    kriss68 napisał:
    A ja mam pytanie odnośnie zamocowania wyświetlacza a raczej jego podłączenia. Wszystkie linie sygnałowe wyprowadzone są na taśmie a na wzorze pcb nie widzę miejsca na gniazdko dla niej. Stosujesz jakąś przejściówkę po drodze?

Zrobiłem specjalną płytke przejściową o wymiarach LCD. Taśma lcd przylutowana bezpośrednio do płytki a płytka podłączna złączem wielopinowym do reszty.
    W załączniku projekt płytki

Dokumentacja techniczna wyświetlacza: http://download.maritex.com.pl/pdfs/op/TFTF028.pdf (dokumentacja sterownika osobno) Może ktoś znalazł takie złącze 37 pin do wpinania takiej taśmy?
    HIOB
    Poziom 17  
    Witam,

Mam pytanie odnośnie zastosowanego wyświetlacza... Czy pin "IMO" służy do przełączania pomiędzy interfejsem 8/16 bit?

W dokumentacji samego wyświetlacza "KWH028Q02-F05" możemy znaleźć tylko:
    "IMO - Interface mode select"

Natomiast w dokumentacji układu "ILI9325":
    IM3 IM2 IM1 IM0 MPU-Interface Mode DB Pin in use
    0 0 0 0 Setting invalid
    0 0 0 1 Setting invalid
    0 0 1 0 i80-system 16-bit interface DB[17:10], DB[8:1]
    0 0 1 1 i80-system 8-bit interface DB[17:10]
    0 1 0 ID Serial Peripheral Interface (SPI) SDI, SDO
    0 1 1 * Setting invalid
    1 0 0 0 Setting invalid
    1 0 0 1 Setting invalid
    1 0 1 0 i80-system 18-bit interface DB[17:0]
    1 0 1 1 i80-system 9-bit interface DB[17:9]
    1 1 * * Setting invalid

Jak widać pin "IMO" ("KWH028Q02-F05") != "IM0 - zero na końcu, nie literka O" ("ILI9325"), to albo różne piny albo pomyłka w dokumentacji...
    Stąd moje pytanie...

Pozdrawiam,
    Piotr.

Dzięki :)
    Petros
    Poziom 20  
    HIOB napisał:
    Witam,

Mam pytanie odnośnie zastosowanego wyświetlacza... Czy pin "IMO" służy do przełączania pomiędzy interfejsem 8/16 bit?

W dokumentacji samego wyświetlacza "KWH028Q02-F05" możemy znaleźć tylko:
    "IMO - Interface mode select"

Natomiast w dokumentacji układu "ILI9325":
    IM3 IM2 IM1 IM0 MPU-Interface Mode DB Pin in use
    0 0 0 0 Setting invalid
    0 0 0 1 Setting invalid
    0 0 1 0 i80-system 16-bit interface DB[17:10], DB[8:1]
    0 0 1 1 i80-system 8-bit interface DB[17:10]
    0 1 0 ID Serial Peripheral Interface (SPI) SDI, SDO
    0 1 1 * Setting invalid
    1 0 0 0 Setting invalid
    1 0 0 1 Setting invalid
    1 0 1 0 i80-system 18-bit interface DB[17:0]
    1 0 1 1 i80-system 9-bit interface DB[17:9]
    1 1 * * Setting invalid

Jak widać pin "IMO" ("KWH028Q02-F05") != "IM0 - zero na końcu, nie literka O" ("ILI9325"), to albo różne piny albo pomyłka w dokumentacji...
    Stąd moje pytanie...

Pozdrawiam,
    Piotr.

Pin ten ma takie samo zatosowanie jak pin IM0 opisany w dokumentacji ILI9325. Jest wyprowadzony tylko ten jeden pin. reszta ma stałe wartości odpowiednio
    0 0 1

Niestety dokumentacja do tego LCD "nie jest idealana"
    kingofspace7
    Poziom 20  
    Witam projekt świetny.
    Kilka pytań
    1 Jak kolega zrobił obudowę (napisy na niebieskim tle front;])
    2 co do zasilania może jakaś stacja dokująca i w niej cała elektronika ładowarki kontrola temperatury.
    3 update softwaru też mogło by się odbywać przez stacje dokującą mógłby być tam umieszczony prosty programator (coś ala programator isp dla avr tylko że złącza wyprowadzone do stacji dokującej) a sama aplikacja do obsługi prostego programatora arm nie powinna stanowić dla kolegi problemu
    4. Myślałeś nad wykonaniem zestawu urządzeń pomiarowych? tzn urządzenie matka i kilka urządzeń przystawek?
    5 myślałeś nad produkcją masową? i sprzedażą?
    fuczek
    Poziom 15  
    Kolego Petros - w sprawie złącz do LCD można pytać w JM Elektronik (oferta złącz ZIF do LCD np. tutaj).
    Niestety złącza 37 pin nie mają, ale może będą w stanie sprowadzić. Może da się wykorzystać np. 40-pinowe?
    Petros
    Poziom 20  
    kingofspace7 napisał:
    Witam projekt świetny.
    Kilka pytań
    1 Jak kolega zrobił obudowę (napisy na niebieskim tle front;])
    2 co do zasilania może jakaś stacja dokująca i w niej cała elektronika ładowarki kontrola temperatury.
    3 update softwaru też mogło by się odbywać przez stacje dokującą mógłby być tam umieszczony prosty programator (coś ala programator isp dla avr tylko że złącza wyprowadzone do stacji dokującej) a sama aplikacja do obsługi prostego programatora arm nie powinna stanowić dla kolegi problemu
    4. Myślałeś nad wykonaniem zestawu urządzeń pomiarowych? tzn urządzenie matka i kilka urządzeń przystawek?
    5 myślałeś nad produkcją masową? i sprzedażą?

1. Projekt AutoCAD. Wydruk na papierze kredwym i ansyępnie zalaminowanie w folie bezbarwną (w punkcie ksero)
    2. może kiedyś..
    3. może kiedyś..
    4. Tak. Właśnie to jest coś na kształt matki. teraz robie akcelerometr podłączany do gniazda
    5. szukam wspólników, kogoś z doświadczeniem w biznesie

Dodano po 3 [minuty]:

fuczek napisał:
    Kolego Petros - w sprawie złącz do LCD można pytać w JM Elektronik (oferta złącz ZIF do LCD np. tutaj).
    Niestety złącza 37 pin nie mają, ale może będą w stanie sprowadzić. Może da się wykorzystać np. 40-pinowe?

ta taśma jest bardzo specyficzna, posiada z boku grubsze wyprowadznia masy:
    http://download.maritex.com.pl/pdfs/op/TFTF028.pdf <--- STR.6
    fantom
    Poziom 31  
    Projekt fajny, napewno duzo pracy wlozone i walory edukacyjne takiego projektu ogromne. Z drugiej strony walory uzytkowe raczej kiepskie bo o ile rozumiem uklad ma tylko dwa wejscia analogowe i nic poza tym czyli jest po prostu oscyloskopem z czestotliwoscia probkowania do 400kHz. Ilosc czujnikow jaka jest w samochodzie wymaga conajmniej kilku wejsc analogowych i kilku cyfrowych (PWM-y) zbierane w jednej chwili i tylko takie informacje moga dac diagnoze. Ilosc zapisanych pomiarow na karcie SD mowiac delikatnie nie powala. Nameczyles sie z LCD a ja bym proponowal raczej pojsc w strone zapisywania na karcie SD duzej ilosci pomiarow i wrzucania tego w formacie zjadalnym np dla excela aby sobie wyswietlic dowolne wartosci w funkcji dowolnych argumentow.

Reasumujac naklad pracy i zdobyta wiedza - 6, walory uzytkowe - 2.
    Petros
    Poziom 20  
    fantom napisał:
    ..... Z drugiej strony walory uzytkowe raczej kiepskie bo o ile rozumiem uklad ma tylko dwa wejscia analogowe i nic poza tym czyli jest po prostu oscyloskopem z czestotliwoscia probkowania do 400kHz. Ilosc czujnikow jaka jest w samochodzie wymaga conajmniej kilku wejsc analogowych i kilku cyfrowych (PWM-y) zbierane w jednej chwili i tylko takie informacje moga dac diagnoze. Ilosc zapisanych pomiarow na karcie SD mowiac delikatnie nie powala. Nameczyles sie z LCD a ja bym proponowal raczej pojsc w strone zapisywania na karcie SD duzej ilosci pomiarow i wrzucania tego w formacie zjadalnym np dla excela aby sobie wyswietlic dowolne wartosci w funkcji dowolnych argumentow.

Reasumujac naklad pracy i zdobyta wiedza - 6, walory uzytkowe - 2.

Moim zdaniem 2 kanały wystarczą w samochodzie. Nigdy nie trzeba śledzić sygnału z wszystkich czujników jednocześnie bo po co? Po co mi aż 4 kanały analogowe przy np. diagnozowaniu czy sondy lambda jest sprawna? (wystarczy sygnał z sondy i ewentualnie zasilanie grzałki), albo czy zawór EGR jest otwierany (sygnał sterowania + sygnał zwrotny z potencjometra). W 90% przypadków wystarczy obserwacja jednego sygnału ewentualnie w zależności od innego.

Sygnały cyfrowe rónież mogą być mierzone do 100 kHz. Mam nawet napisaną procedurę która zamienia napięcia wejściowe na stany logiczne.

Lcd był konieczny aby urządzenie było niezależne od komputera (o to w tej całej zabawi chodziło). Zbudowałem już kiedyś inne podobne urządzenie za pamięcią i prostym wyświetlaczem znakowym 2x16 (opis na mojej http://petros.loocky.pl/scope.html) Działa fajnie ale nie ma podglądu na to co sie mierzy. Czasami idzie sie do samochodu, robi pomiar, wraca do domu do komputera i po zgraniu wyników okazuje się ż to jednak nie pod ten przewód sie podpieło i znowu spowrotem.
    fantom
    Poziom 31  
    Petros napisał:
    Czasami idzie sie do samochodu, robi pomiar, wraca do domu do komputera i po zgraniu wyników okazuje się ż to jednak nie pod ten przewód sie podpieło i znowu spowrotem.

W dzisiejszych czasach prawie kazdy ma laptopa...
    wilk125
    Poziom 23  
    Petros napisał:
    dzięki za rady
    A tak na marginesie czy istnieją jakieś firmy które oferują wykonanie obwodów drukowanych wg własnego projektu, poskładanie urządznia i wykonanie sensowanej obudowy?

Robiących płytki i poskładanie (montaż elementów smd i tht) jest dużo. Co do obudowy to możesz zapytać w www.kradex.com.pl

niezły projekt
    pozdrawiam
    Petros
    Poziom 20  
    wilk125 napisał:
    Petros napisał:
    dzięki za rady

Robiących płytki i poskładanie (montaż elementów smd i tht) jest dużo. Co do obudowy to możesz zapytać w www.kradex.com.pl

niezły projekt
    pozdrawiam

Buduję już nową wersje urządzenia i wtedy sie pomyśli
    Będzie:
    -1 lub 2 Mhz próbkowania
    - szybszy uC (STM32, może ktoś poleci dobry minimoduł/zestaw uruchomieniowy dla procesora STM32F103RB albo podobnego?)
    -Szukam wyświetlacza. Zastanwaiam sie gdzie znajdę TFT + Dotyk w minimalnej cenie (może telefon/pda jakiś ale musi być dokumentacja). A może lepiej całkowicie zapomnieć o dotyku i zamiast niego dać dżojstik? Wyjdzie wtedy taniej
    -będą przystawki na OBD2 (CAN), akcelerometr, i pomiar napięć
    cavendish
    Poziom 17  
    Jakie metody wyzwalania stosujesz? Na pewno na zboczu, co jeszcze, szerokość impulsu... ? Stosujesz antyaliasing? Jak wygląda schemat układów wejściowych, kondycjonujących sygnał? Jaka jest impedancja wejściowa - stosujesz bufor na JFETcie? Czy urządzenie współpracuje ze standardową sondą 10:1 tworząc dzielnik skompensowany? Czy stosujesz interpolację przy wyświetlaniu - jaką?
    TokamakPl
    Poziom 16  
    Petros napisał:
    A może lepiej całkowicie zapomnieć o dotyku i zamiast niego dać dżojstik? Wyjdzie wtedy taniej

Nie zajmuje się samochodami ale z ergonomicznego punktu widzenia (szczególnie w brudnym środowisku jakim jest warsztat samochodowy) najwygodniejszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie przycisków. Tak aby nie brudzić wyświetlacza i aby móc korzystać z urządzenia w rękawiczkach. Ciekawym rozwiązaniem byłoby np zastosowanie przycisków pojemnościowych ze sprzężeniem mechanicznym (wibrator z telefonu). Obudowa bez wyciętych otworów byłaby łatwiejsza w czyszczeniu i urządzenie wyróżniałoby się. Istnieją gotowe układy obsługi tej technologi np od Atmelaczy Microchipa.

Edit: Oczywiście fajnie byłoby gdyby obsługa urządzenia była możliwa jedną ręką!
    Petros
    Poziom 20  
    cavendish napisał:
    Jakie metody wyzwalania stosujesz? Na pewno na zboczu, co jeszcze, szerokość impulsu... ? Stosujesz antyaliasing? Jak wygląda schemat układów wejściowych, kondycjonujących sygnał? Jaka jest impedancja wejściowa - stosujesz bufor na JFETcie? Czy urządzenie współpracuje ze standardową sondą 10:1 tworząc dzielnik skompensowany? Czy stosujesz interpolację przy wyświetlaniu - jaką?

Pomiar wyzwalany programowo. i jest zbocze opadające i narastające, zmiana napięcia wejściodego od 10 do 90% i konkretne wartości napięcia (10 opcji) i oczywiście przejście przez zero.

Jak już pisałem są filtry na wejściu dolnoprzepustowe obliczone 3dB dla 600 kHz.
    Na wejściu są dzielniki napięcia. dla każdego kanału o innej wartości. Dalej sygnał podawany jest na wzmacniacze pomiarowe które wzmacniają sygnał (sterowane cyfrowo). Impedancja wejściowa około 2Mohm dla kanału 2 i ponad 0,5Kohm dla kanału 1. Nie stosuję interpolacji. (po co?) Wyniki z ADC są odpowiednio zamienione na dane które strawi LCD

Dodano po 18 [minuty]:

TokamakPl napisał:
    Petros napisał:
    A może lepiej całkowicie zapomnieć o dotyku i zamiast niego dać dżojstik? Wyjdzie wtedy taniej

Nie zajmuje się samochodami ale z ergonomicznego punktu widzenia (szczególnie w brudnym środowisku jakim jest warsztat samochodowy) najwygodniejszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie przycisków. Tak aby nie brudzić wyświetlacza i aby móc korzystać z urządzenia w rękawiczkach. Ciekawym rozwiązaniem byłoby np zastosowanie przycisków pojemnościowych ze sprzężeniem mechanicznym (wibrator z telefonu). Obudowa bez wyciętych otworów byłaby łatwiejsza w czyszczeniu i urządzenie wyróżniałoby się. Istnieją gotowe układy obsługi tej technologi np od Atmelaczy Microchipa.

Edit: Oczywiście fajnie byłoby gdyby obsługa urządzenia była możliwa jedną ręką!

dokładnie, Tu jest dotyk bo miał to być projekt edukacyjny głównie. Myśle że dam poprostu joystick 4 kierunkowy + ok. Przyciski pojemnościowe raczej odpadają. Urządznie ma być bardzo proste w budowie. Pozostaje mi znaleźć odpowiedni LCD. Co by sie nadało i miało minimalną cene (wystarczy 256 kolorów i rozdzielczość 320x240)
    Dogma
    Poziom 15  
    Projekt ciekawy a zarazem praktyczny. Mam pytania
    1. Czy stosujesz uśrednianie pomiarów bo przebiegi wychodzą idealnie "czyste", chyba że ten układ Analoga jest rzeczywiście taki dobry
    2. Czy podczas pomiaru jest możliwość schowania menu, tak żeby został tylko sam wykres
    Po za tym urządzenie według zamierzeń autora ma służyć do diagnostyki w pojazdach, i według mnie ta częstotliwość próbkowania i dwa kanały w zupełności wystarczą. Chociaż przydało by się jeszcze analizator stanów logicznych i pomiar temperatury wtedy to byłby prawdziwy "kombajn".
    Jeśli chodzi o wybór między sterowaniem dotykowym a joystickiem (klawiaturą) ja bym wybrał to pierwsze ,wtedy można zastosować większy wyświetlacz.

-----------
    Pozdrawiam
    Petros
    Poziom 20  
    Dogma napisał:
    Projekt ciekawy a zarazem praktyczny. Mam pytania
    1. Czy stosujesz uśrednianie pomiarów bo przebiegi wychodzą idealnie "czyste", chyba że ten układ Analoga jest rzeczywiście taki dobry
    2. Czy podczas pomiaru jest możliwość schowania menu, tak żeby został tylko sam wykres
    Po za tym urządzenie według zamierzeń autora ma służyć do diagnostyki w pojazdach, i według mnie ta częstotliwość próbkowania i dwa kanały w zupełności wystarczą. Chociaż przydało by się jeszcze analizator stanów logicznych i pomiar temperatury wtedy to byłby prawdziwy "kombajn".
    Jeśli chodzi o wybór między sterowaniem dotykowym a joystickiem (klawiaturą) ja bym wybrał to pierwsze ,wtedy można zastosować większy wyświetlacz.

-----------
    Pozdrawiam

1. przy częstotliwości poniżej 100 Hz tak przy większej nie ma na to czasu bo procek by nie wyrobił, Niestsy mimo że to ARM7 to przetwornik nie jest super szybki (ale AVRy bije na głowę) i wywyołanie przerwania też trochę czasu zajmuje niestety

2. Chciałem to zrobić bo zajmują aż 60 pikszeli szerokości LCD ale czasu zabrakło w 2-3 godziny mozna dopisać stosowny kod

W jaki sposób pomiar temperatury? Termopara? Nadaję się taki pomiar do czegoś bo nie stosowałem

Dodano po 5 [minuty]:

Cytat:
    Każdemu przydałoby się takie cacko. Idealne do różnych typów diagnostyk.

dokładnie. właśnie to był też powód budowy tego urządzenia że na rynku ciężko zlaneść coś w rozsądnej cenie i z dobrym LCD i z zasilaniem bateryjnym i wysyłaniem danych na życzenie przez USB do komputera.
    Rozumie że elektronikowi jest potrzebny oscyloskop 20 Mhz ale w samochcodzie po co?

Sygnał o największej znanej mi częstotliwośi emitowany przez układ wtryskowo/zapłonowy to czujnik prędkości wału korbowego (max 7kHz, i sygnały PWM np z przepływomierza.. od 100 Hz do 5kHz)
    Dogma
    Poziom 15  
    Petros napisał:
    W jaki sposób pomiar temperatury? Termopara? Nadaję się taki pomiar do czegoś bo nie stosowałem

W sumie to chodziło mi o pomiar temperatury np.silnika bo czujnik w silniku może "kłamać" wtedy wystarczy zwykły DS. Termopara to np. pomiar temperatury spalin, ale to już wykracza poza założenia projektu.

------------
    Pozdrawiam
    Petros
    Poziom 20  
    Dogma napisał:
    Petros napisał:

W sumie to chodziło mi o pomiar temperatury np.silnika bo czujnik w silniku może "kłamać" wtedy wystarczy zwykły DS. Termopara to np. pomiar temperatury spalin, ale to już wykracza poza założenia projektu.

------------
    Pozdrawiam

ale zwykłym czujnikiem, który ma niewielkie pole kontaktu z zewnętrzną częścią kadłuba nie określi się precyzyjnie np temperatury silnika, będzie mocno zaniżona raczej. Poza tym zewnętrzny płaszcz kadłuba ma zawsze niższą temperaturę